VLC - Trans - en to ru translation catalogue (5971 entries)

en: 
    Dumped content to vlc-help.txt file.
ru: 
    Содержимое сохранено в файл vlc-help.txt.

en: 
    Press the RETURN key to continue...
ru: 
    Для продолжения нажмите ВВОД

en: 
    Warning: if you cannot access the GUI anymore, open a command-line window, go to the directory where you installed VLC and run "vlc -I qt"
ru: 
    Внимание! Если вы не видите графического интерфейса VLC, запустите командную строку, перейдите в каталог с VLC и выполните «vlc -I qt»

en:  (default disabled)
ru:  (по умолчанию выключено)

en:  (default enabled)
ru:  (по умолчанию включено)

en:  .                      Show/Hide hidden files
ru:  .                      Показать/скрыть скрытые файлы

en:  /                      Look for an item
ru:  /                      Поиск позиции

en:  ;                      Look for the next item
ru:  ;                      Поиск следующей позиции

en:  <, >                   Next/Previous chapter
ru:  <, >                   Следующая/предыдущая глава

en:  <enter>                Add the selected file to the playlist
ru:  <Enter>                Добавление выбранного файла в плейлист

en:  <left>,<right>         Seek -/+ 1%%
ru:  <влево>,<вправо>       Перемотка -/+ 1%%

en:  <pageup>,<pagedown>    Navigate through the box page by page
ru:  <PageUp>,<PageDown>    Перемещение по страницам окна

en:  <space>                Add the selected directory to the playlist
ru:  <space>                Добавление выбранного каталога в плейлист

en:  <space>                Pause/Play
ru:  <пробел>               Пауза/воспроизведение

en:  <start>,<end>          Navigate to start/end of box
ru:  <Home>,<End>           Перемещение в начало/конец списка

en:  <up>,<down>            Navigate through the box line by line
ru:  <вверх>,<вниз>         Перемещение по строкам

en:  <up>,<down>            Seek +/-5%%
ru:  <вверх>,<вниз>         Перемотка +/-5%%

en:  A                      Add an entry
ru:  A                      Добавление позиции

en:  B                      Show/Hide filebrowser
ru:  B                      Показать/скрыть браузер

en:  Ctrl-l                 Refresh the screen
ru:  Ctrl-l                 Обновить экран

en:  D, <backspace>, <del>  Delete an entry
ru:  D, <backspace>, <del>  Удаление позиции

en:  Esc                    Close Add/Search entry
ru:  Esc                    Закрыть строку Добавить/искать

en:  L                      Show/Hide messages box
ru:  L                      Показать/скрыть сообщения

en:  M                      Show/Hide metadata box
ru:  M                      Показать/скрыть метаданные

en:  O                      Reverse order Playlist by title
ru:  O                      Обратная сортировка плейлиста по названиям

en:  P                      Show/Hide playlist box
ru:  P                      Показать/скрыть плейлист

en:  Position : %s/%s
ru:  Позиция     : %s/%s

en:  Profile Name Missing
ru:  Нет названия профиля

en:  R                      Toggle Repeat item
ru:  R                      Переключить зацикливание позиции

en:  S                      Show/Hide statistics box
ru:  S                      Показать/скрыть статистику

en:  Source   : %s
ru:  Источник   : %s

en:  Source: <no current item>
ru:  Источник: <нет текущего элемента>

en:  Volume   : %3ld%%
ru:  Громкость : %3ld%%

en:  Volume   : ----
ru:  Громкость : ----

en:  Volume   : Mute
ru:  Громкость   : Mute

en:  Weighted prediction for P-frames:  - 0: Disabled
     - 1: Blind offset
     - 2: Smart analysis
ru: Взвешенное предсказывание P-кадров: - 0: Отключено
    - 1: Слепое смещение
    - 2: Умный анализ

en:  [ h for help ]
ru:  [ h для справки ]

en:  [, ]                   Next/Previous title
ru:  [, ]                   Следующее/предыдущее заглавие

en:  a, z                   Volume Up/Down
ru:  a, z                   Громче/тише

en:  b                      Cycle through video tracks
ru:  b                      Перебор видеодорожек

en:  c                      Cycle through audio tracks
ru:  c                      Перебор аудиодорожек

en:  days
ru:  д.

en:  e                      Eject (if stopped)
ru:  e                      Извлечение диска (если остановлено)

en:  f                      Toggle Fullscreen
ru:  f                      Переключить полноэкранный режим

en:  f/s
ru:  к/с

en:  fps
ru:  к/с

en:  g                      Go to the current playing item
ru:  g                      Перейти к проигрываемой сейчас позиции

en:  h,H                    Show/Hide help box
ru:  h,H                    Показать/скрыть справку

en:  i                      Show/Hide info box
ru:  i                      Показать/скрыть информацию

en:  kb/s
ru:  кб/сек

en:  l                      Toggle Loop Playlist
ru:  l                      Переключить зацикливание плейлиста

en:  m                      Mute
ru:  m                      Отключение звука

en:  ms
ru:  мс

en:  n, p                   Next/Previous playlist item
ru:  n, p                   Следующая/предыдущая позиция в плейлисте

en:  o                      Order Playlist by title
ru:  o                      Сортировка плейлиста по названиям

en:  px
ru:  пкс

en:  q, Q, Esc              Quit
ru:  q, Q, Esc              Выход

en:  r                      Toggle Random playing
ru:  r                      Переключить случайный порядок

en:  s                      Stop
ru:  s                      Останов

en:  v                      Cycle through subtitles tracks
ru:  v                      Перебор дорожек субтитров

en:  x                      Show/Hide objects box
ru:  x                      Показать/скрыть объекты

en: "%s" is no audio encoder.
ru: «%s» не является аудиокодером.

en: "%s" is no video encoder.
ru: «%s» не является видеокодером.

en: "Rating" to put in ASF comments.
ru: Оценка для включения в комментарии ASF.

en: "U" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 120 for blue.
ru: Значение U для цвета фона (в значениях YUV). От 0 до 255. По умолчанию 120 для синего.

en: "V" value for the bluescreen key color (in YUV values). From 0 to 255. Defaults to 90 for blue.
ru: Значение V для цвета фона (в значениях YUV). От 0 до 255. По умолчанию 90 для синего.

en: #paste your VLM commands here
ru: #вставьте сюда команды VLM

en: #separate commands with a new line or a semi-colon
ru: #разделите их точкой с запятой или разбейте по строкам

en: %.1f GiB
ru: %.1f ГиБ

en: %.1f KiB
ru: %.1f КиБ

en: %.1f MiB
ru: %.1f МиБ

en: %.2f dB
ru: %.2f дБ

en: %1 downloads
ru: Загрузок: %1

en: %@ stream to %@:%@
ru: Передача потока %@ в %@:%@

en: %@ unexpectedly quit the last time it was run. Would you like to send a crash report to %@?
ru: Предыдущее завершение работы %@ было аварийным. Хотите отправить отчёт о сбое в %@?

en: %i items
ru: %i позиций

en: %i tracks
ru: Дорожек: %i

en: %ld B
ru: %ld Б

en: %s
    Downloading... %s/%s %.1f%% done
ru: %s
    Скачивание ... %s/%s %.1f%% завершено

en: %s
    Downloading... %s/%s - %.1f%% done
ru: %s
    Загрузка... %s/%s %.1f%% завершено

en: %s (Encoded Output)
ru: %s (Закодированный вывод)

en: %s bytes
ru: байт: %s

en: %u Hz
ru: %u Гц

en: %u kb/s
ru: %u кб/сек

en: %u module was not displayed because it only has advanced options.
     | %u modules were not displayed because they only have advanced options.
ru[0]: Не был показан %u модуль, имеющий только расширенные параметры.
ru[1]: Не были показаны %u модуля, имеющие только расширенные параметры.
ru[2]: Не были показаны %u модулей, имеющие только расширенные параметры.
ru[3]: Не были показаны %u модулей, имеющие только расширенные параметры.

en: &About
ru: О программе

en: &Advanced Controls
ru: &Доп. элементы управления

en: &Advanced Open...
ru: Расширенные параметры...

en: &Apply
ru: &Применить

en: &Aspect Ratio
ru: С&оотношение сторон

en: &Audio
ru: Аудио

en: &Cancel
ru: &Отмена

en: &Chapter
ru: Глава

en: &Clear
ru: &Очистить

en: &Close
ru: &Закрыть

en: &Codec Information
ru: Информация о &кодеке

en: &Continue
ru: &Продолжить

en: &Crop
ru: Кадрирование

en: &Decrease Volume
ru: У&меньшить громкость

en: &Deinterlace
ru: Устранение чересстрочности

en: &Deinterlace mode
ru: Режим устранения

en: &Disc
ru: &Диск

en: &Effects and Filters
ru: &Эффекты и фильтры

en: &Enqueue
ru: Добавить в &очередь

en: &Faster
ru: Быстрее

en: &File
ru: &Файл

en: &Filter:
ru: &Фильтр:

en: &Fingerprint
ru: &Идентификация

en: &Fullscreen
ru: Во весь &экран

en: &Fullscreen Interface
ru: Полно&экранный режим

en: &General
ru: &Общие

en: &Go
ru: &Перейти

en: &Help
ru: Помощь

en: &Hide VLC media player in taskbar
ru: &Свернуть VLC в панель задач

en: &Increase Volume
ru: У&величить громкость

en: &Install
ru: &Установить

en: &Jump Forward
ru: Скачок вперёд

en: &Manage
ru: &Управление

en: &Media
ru: Медиа

en: &Messages
ru: &Сообщения

en: &Metadata
ru: &Метаданные

en: &Mute
ru: Выключить &звук

en: &Network
ru: &Сеть

en: &No
ru: &Нет

en: &Open File...
ru: Открыть файл...

en: &Open Media
ru: &Источник

en: &Open Multiple Files...
ru: Открыть фа&йлы...

en: &Play
ru: Воспрои&звести

en: &Playback
ru: &Воспроизведение

en: &Preferences
ru: &Настройки

en: &Program
ru: Программа

en: &Quit
ru: В&ыход

en: &Recheck version
ru: &Перепроверить

en: &Reset Preferences
ru: &Сбросить настройки

en: &Save
ru: Со&хранить

en: &Save Metadata
ru: &Сохранить метаданные

en: &Save To Playlist
ru: &Сохранить в плейлист

en: &Save as...
ru: &Сохранить как...

en: &Search:
ru: Поиск:

en: &Select
ru: &Выбрать

en: &Start
ru: Начать

en: &Stereo Mode
ru: Режим &стерео

en: &Stop
ru: &Стоп

en: &Stream
ru: &Поток

en: &Stream...
ru: &Передавать...

en: &Track Synchronization
ru: &Синхронизация дорожек

en: &Uninstall
ru: У&далить

en: &VLM Configuration
ru: Конфигурация VLM

en: &Verbosity:
ru: &Детализация:

en: &Video
ru: Видео

en: &View
ru: &Вид

en: &Visualizations
ru: &Визуализация

en: &Write changes to config
ru: &Записывать изменения в конфигурацию

en: &Yes
ru: &Да

en: &Zoom
ru: Мас&штаб

en: (Delayed)
ru: (замедление)

en: (Hastened)
ru: (ускорение)

en: (no item is being played)
ru: (ничего не проигрывается)

en: +----[ Remote control commands ]
ru: +----[ Команды дистанционного управления ]

en: +----[ end of help ]
ru: +----[ конец справки ]

en: +-[Audio Decoding]
ru: +-[Декодирование аудио]

en: +-[Incoming]
ru: +-[Ввод]

en: +-[Streaming]
ru: +-[Потоковая передача]

en: +-[Video Decoding]
ru: +-[Декодирование видео]

en: 0.00 dB
ru: 0.00 дБ

en: 0.20
ru: 0,20

en: 0.25
ru: 0,25

en: 0.35 (same as DVB-S)
ru: 0,35 (как в DVB-S)

en: 0/90/180/270/mirror
ru: 0/90/180/270/отражение

en: 1 KHz
ru: 1 КГц

en: 1 is explicit for SBR and implicit for PS (default), 2 is explicit hierarchical
ru: 1 — явный для SBR и неявный для PS (по умолчанию), 2 — явный иерархический

en: 1-pass Quality-based VBR. Range 0 to 51.
ru: 1-проходный режим VBR с фиксированным качеством. Значение от 0 до 51

en: 1.712 MHz
ru: 1,712 МГц

en: 10 MHz
ru: 10 МГц

en: 10 bits
ru: 10 бит

en: 11025 Hz
ru: 11025 Гц

en: 12 KHz
ru: 12 КГц

en: 125 Hz
ru: 125 Гц

en: 14 KHz
ru: 14 КГц

en: 15 bits
ru: 15 бит

en: 16 KHz
ru: 16 КГц

en: 16 bits
ru: 16 бит

en: 16000 Hz
ru: 16000 Гц

en: 170 Hz
ru: 170 Гц

en: 176400 Hz
ru: 176400 Гц

en: 192000 Hz
ru: 192000 Гц

en: 1:1 Original
ru: 1:1 Оригинал

en: 1:2 Half
ru: 1:2 Половина

en: 1:4 Quarter
ru: 1:4 Четверть

en: 1:File
ru: 1:Файл

en: 2 KHz
ru: 2 КГц

en: 2 Pass
ru: 2 прохода

en: 22050 Hz
ru: 22050 Гц

en: 24 bits
ru: 24 бита

en: 24000 Hz
ru: 24000 Гц

en: 250 Hz
ru: 250 Гц

en: 2:1 Double
ru: 2:1 Двойной

en: 3 KHz
ru: 3 КГц

en: 31 Hz
ru: 31 Гц

en: 310 Hz
ru: 310 Гц

en: 32 bits
ru: 32 бита

en: 32000 Hz
ru: 32000 Гц

en: 4 KHz
ru: 4 КГц

en: 4 Tabs to choose between media input. Select 'File' for files, 'Disc' for optical media such as DVDs, Audio CDs or BRs, 'Network' for network streams or 'Capture' for Input Devices such as microphones or cameras, the current screen or TV streams if the EyeTV application is installed.
ru: 4 вкладки для выбора медиаисточника. На вкладке 'Файл' можно выбрать файлы, на вкладке 'Диск' — оптические носители, например: DVD, Audio CD или Blu-Ray. Вкладка 'Сеть' предназначена для выбора сетевых потоков, а 'Захват' — устройств ввода, например микрофона, видеокамеры, текущего экрана или ТВ-потока, если установлено приложение EyeTV.

en: 4000 Hz
ru: 4000 Гц

en: 44100 Hz
ru: 44100 Гц

en: 48000 Hz
ru: 48000 Гц

en: 5 MHz
ru: 5 МГц

en: 50 Hz
ru: 50 Гц

en: 500 Hz
ru: 500 Гц

en: 525 lines / 60 Hz
ru: 525 строк/60 Гц

en: 6 KHz
ru: 6 КГц

en: 6 MHz
ru: 6 МГц

en: 60 Hz
ru: 60 Гц

en: 600 Hz
ru: 600 Гц

en: 625 lines / 50 Hz
ru: 625 строк/50 Гц

en: 63 Hz
ru: 63 Гц

en: 7 MHz
ru: 7 МГц

en: 8 KHz
ru: 8 КГц

en: 8 MHz
ru: 8 МГц

en: 8 bits
ru: 8 бит

en: 8000 Hz
ru: 8000 Гц

en: 88200 Hz
ru: 88200 Гц

en: 96000 Hz
ru: 96000 Гц

en: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Welcome to VLC media player Help</h2><h3>Documentation</h3><p>You can find VLC documentation on VideoLAN's <a href="http://wiki.videolan.org">wiki</a> website.</p><p>If you are a newcomer to VLC media player, please read the<br><a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Introduction to VLC media player</em></a>.</p><p>You will find some information on how to use the player in the <br>"<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>How to play files with VLC media player</em></a>" document.</p><p>For all the saving, converting, transcoding, encoding, muxing and streaming tasks, you should find useful information in the <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">Streaming Documentation</a>.</p><p>If you are unsure about terminology, please consult the <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">knowledge base</a>.</p><p>To understand the main keyboard shortcuts, read the <a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">shortcuts</a> page.</p><h3>Help</h3><p>Before asking any question, please refer yourself to the <a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">FAQ</a>.</p><p>You might then get (and give) help on the <a href="http://forum.videolan.org">Forums</a>, the <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">mailing-lists</a> or our IRC channel (<em>#videolan</em> on irc.freenode.net).</p><h3>Contribute to the project</h3><p>You can help the VideoLAN project giving some of your time to help the community, to design skins, to translate the documentation, to test and to code. You can also give funds and material to help us. And of course, you can <b>promote</b> VLC media player.</p></body></html>
ru: <html><head><meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8" /></head><body><h2>Справка по медиаплееру VLC</h2><h3>Документация</h3><p>Документация по VLC находится на <a href="http://wiki.videolan.org">вики</a> сайта VideoLAN.</p><p>Начинающим пользователям медиапроигрывателя VLC следует прочитать<br>«<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:VLC_for_dummies"><em>Знакомство с медиапроигрывателем VLC</em></a>».</p><p>Информация о том, как пользоваться проигрывателем, содержится в документе<br>«<a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Play_HowTo"><em>Как воспроизводить файлы с помощью VLC</em></a>».</p><p>По всем вопросам, касающимся сохранения, конвертирования, перекодирования, кодирования и мультиплексирования потоков, а также потокового вещания, имеется полезная информация в <a href="http://wiki.videolan.org/Documentation:Streaming_HowTo">документации по потоковому вещанию</a>.</p><p>При появлении трудностей с терминологией следует обращаться к <a href="http://wiki.videolan.org/Knowledge_Base">базе знаний</a>.</p><p>Для получения списка основных «горячих клавиш» следует зайти на страницу «<a href="http://wiki.videolan.org/Hotkeys">Горячие клавиши</a>».</p><h3>Помощь</h3><p>Прежде чем задавать какой-нибудь вопрос, сначала необходимо ознакомиться с информацией в разделе «<a href="http://www.videolan.org/support/faq.html">ЧаВо</a>».</p><p>Далее можно получить помощь (или самим помочь) на <a href="http://forum.videolan.org">форуме</a>, в <a href="http://www.videolan.org/vlc/lists.html">списках рассылки</a> или на нашем IRC-канале (<em>#videolan</em> на irc.freenode.net ).</p><h3>Участие в проекте</h3><p>Вы можете принять участие в проекте VideoLAN в следующих формах: оказывать помощь нашему сообществу, разрабатывать дизайн оболочек, переводить документацию, тестировать или программировать. Также вы можете оказать материальную поддержку, чтобы помочь нам. И, разумеется, вы можете <b>рекламировать</b> медиаплеер VLC.</p></body></html>

en: <p>In order to protect your privacy, <i>VLC media player</i> does <b>not</b> collect personal data or transmit them, not even in anonymized form, to anyone.</p>
    <p>Nevertheless, <i>VLC</i> is able to automatically retrieve information about the media in your playlist from third party Internet-based services. This includes cover art, track names, artist names and other meta-data.</p>
    <p>Consequently, this may entail identifying some of your media files to third party entities. Therefore the <i>VLC</i> developers require your express consent for the media player to access the Internet automatically.</p>
ru: <p>Для защиты ваших личных сведений <i>медиапроигрыватель VLC</i> <b>не</b> собирает ваши персональные данные и не передаёт их никому, даже в обезличенном виде.</p>
    <p>Тем не менее, <i>VLC</i> может автоматически запрашивать сведения о воспроизводимых медиаисточниках в сторонних веб-службах. В частности, это могут быть обложки альбомов, названия дорожек, имена исполнителей и другие метаданные.</p>
    Как следствие, это позволяет таким веб-службам идентифицировать некоторые ваши медиафайлы. Поэтому разработчики <i>VLC</i> не позволяют медиапроигрывателю автоматически обращаться в Интернет без вашего предварительного согласия.</p>

en: <p>Password for Web interface has not been set.</p><p>Please use --http-password, or set a password in </p><p>Preferences &gt; All &gt; Main interfaces &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Password.</p>
ru: <p>Веб-интерфейс не защищён паролем.</p><p>Пожалуйста, задайте пароль, передав ключ --http-password, или в поле </p><p>Настройки &gt; Все &gt; Основные интерфейсы &gt; Lua &gt; Lua HTTP &gt; Пароль</p>.

en: <p>VLC media player is a free and open source media player, encoder, and streamer made by the volunteers of the <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a> community.</p><p>VLC uses its internal codecs, works on essentially every popular platform, and can read almost all files, CDs, DVDs, network streams, capture cards and other media formats!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Help and join us!</span></a>
ru: <p>Медиаплеер VLC — это бесплатный и свободный проигрыватель, кодировщик и потоковый сервер, созданный энтузиастами сообщества <a href="http://www.videolan.org/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">VideoLAN</span></a>.</p><p>VLC использует собственные кодеки и играет практически любые файлы, CD- и DVD-диски, сетевые потоки, поддерживает устройства захвата и другие форматы мультимедиа! И при этом он работает на всех популярных платформах!</p><p><a href="http://www.videolan.org/contribute/"><span style=" text-decoration: underline; color:#0057ae;">Развивайте его вместе с нами!</span></a>

en: A SDP export is requested, but no URL is provided.
ru: Выбран экспорт SDP, но соответствующий адрес не указан.

en: A continuous tone at 22kHz can be sent on the cable. This normally selects the higher frequency band from a universal LNB.
ru: При передаче по кабелю тонового сигнала 22 КГц в универсальных конверторах обычно происходит переключение на гетеродин высокой частоты.

en: A directory where to save the files has to be selected.
ru: Каталог, куда будут сохранены файлы, должен быть выбран.

en: A file where to save the stream has to be selected.
ru: Должен быть выбран файл для сохранения потока.

en: A fixed video quantizer scale for VBR encoding (accepted values: 0.01 to 255.0).
ru: Фиксированный коэффициент квантования для кодирования видео в режиме VBR (допустимые значения: от 0.01 до 255.0).

en: A free audio codec dedicated to compression of voice (useable with OGG)
ru: Свободный аудиокодек для сжатия голоса (используется с OGG)

en: A list of visual effect, separated by commas.
    Current effects include: dummy, scope, spectrum, spectrometer and vuMeter.
ru: Список эффектов, через запятую.
    Текущие эффекты включают в себя: dummy (фиктивный), scope (диапазон), spectrum(спектр), spectrometer (спектрометр) и vuMeter (индикатор громкости).

en: A new version of VLC (%1.%2.%3%4) is available.
ru: Вышла новая версия VLC (%1.%2.%3%4).

en: A positive value means that the audio is ahead of the video
ru: Положительная величина означает, что звук опережает видео

en: A positive value means that the subtitles are ahead of the video
ru: Положительная величина означает, что субтитры опережают видео

en: A single password restricts access to this interface.
ru: Доступ к этому интерфейсу ограничивает один пароль.

en: A sound font file (.SF2) is required for MIDI synthesis.
    Please install a sound font and configure it from the VLC preferences (Input / Codecs > Audio codecs > FluidSynth).
ru: Для синтеза MIDI необходим банк инструментов (.SF2).
    Пожалуйста, установите банк SF2 и подключите его в настройках VLC (Ввод/кодеки > Аудиокодеки > FluidSynth).

en: A sound fonts file is required for software synthesis.
ru: Для программного синтеза требуется банк инструментов SF2.

en: A valid destination has to be selected Enter either a Unicast-IP or a Multicast-IP.
    
    If you don't know what this means, have a look at the VLC Streaming HOWTO and the help texts in this window.
ru: Необходимо выбрать подходящий адрес назначения. Ввести либо Unicast-IP, либо Multicast-IP.
    
    Если вы не знаете, что это такое, ознакомьтесь с VLC Streaming HOWTO и справочными текстами в этом окне.

en: A->B Loop
ru: Цикл А->Б

en: A/52 audio packetizer
ru: Аудиоупаковщик A/52

en: A/52 dynamic range compression
ru: Сжатие динамического диапазона A/52

en: A/52 parser
ru: Анализатор A/52

en: AAC audio decoder (using libfaad2)
ru: Аудиодекодер AAC (через libfaad2)

en: AAC extension
ru: Расширение AAC

en: AACS Host certificate revoked.
ru: Сертификат проигрывателя AACS отозван.

en: AACS MMC failed.
ru: Сбой в AACS MMC.

en: ADPCM audio decoder
ru: Аудиодекодер APCM

en: AES key URI to place in playlist
ru: Ссылка на ключ AES

en: AES key file
ru: Файл с ключом AES

en: AES3/SMPTE 302M audio decoder
ru: Аудиодекодер AES3/SMPTE 302M

en: AES3/SMPTE 302M audio packetizer
ru: Аудиоупаковщик AES3/SMPTE 302M

en: AIFF demuxer
ru: Демультиплексор AIFF

en: ALSA audio capture
ru: Ввод звука через ALSA

en: ALSA audio output
ru: Вывод звука через ALSA

en: AM Tuner mode
ru: Режим AM-приёмника

en: AM Tuner mode. Can be one of Default (0), TV (1),AM Radio (2), FM Radio (3) or DSS (4).
ru: Режим AM-приёмника. Один из: По умолчанию (0), ТВ (1), AM-радио (2), FM-радио (3) или DSS (4).

en: AM radio
ru: AM-радио

en: ANativeWindow
ru: Окно Android

en: ARM NEON audio volume
ru: Громкость звука (для ARM NEON)

en: ARM NEON video chroma YUV->RGBA
ru: Преобразование цветности YUV->RGBA (для ARM NEON)

en: ARM NEON video chroma conversions
ru: Преобразования цветности видео для ARM NEON

en: ASCII Art
ru: ASCII-графика

en: ASCII-art video output
ru: Вывод видео ASCII-графикой

en: ASF muxer
ru: Мультиплексор ASF

en: ASF packet size -- default is 4096 bytes
ru: Размер пакета ASF. По умолчанию 4096 байт.

en: ASF/WMV demuxer
ru: Демультиплексор ASF/WMV

en: ASX playlist import
ru: Импорт плейлиста ASX

en: ATSC A/52 (AC-3) audio decoder
ru: Аудиодекодер ATSC A/52 (AC-3)

en: ATSC minor channel
ru: Вспомогательный канал ATSC

en: ATSC reception parameters
ru: Параметры приёма ATSC

en: AU demuxer
ru: Демультиплексор AU

en: AVI demuxer
ru: Демультиплексор AVI

en: AVI muxer
ru: Мультиплексор AVI

en: Abkhazian
ru: Абхазский

en: Abort
ru: Прервать

en: About
ru: О программе

en: About VLC media player
ru: О медиаплеере VLC

en: Above the Video
ru: Над видео

en: Abscissa of the capture region in pixels.
ru: Абсцисса области захвата (в пикселах).

en: Absolute delay
ru: Абсолютная задержка

en: Absolute delay - add absolute delay to each subtitle. Relative to source delay - multiply subtitle delay. Relative to source content - determine subtitle delay from its content (text).
ru: Абсолютная задержка - добавляется постоянная задержка ко всем субтитрам. Относительно исходной задержки - задаётся множитель задержки. Относительно исходного содержимого - задержка определяется по содержимому (объёму текста).

en: Acapella
ru: Акапелла

en: Accelerated video output (Overlay)
ru: Ускоренный вывод видео (оверлей)

en: Accept 24 hours
ru: Принять на 24 часа

en: Accept certificate temporarily
ru: Принять сертификат временно

en: Accept commands from this source. The CLI defaults to stdin ("*console"), but can also bind to a plain TCP socket ("localhost:4212") or use the telnet protocol ("telnet://0.0.0.0:4212")
ru: Источник команд. По умолчанию команды принимаются с stdin («*console»), но вы также можете использовать обычный TCP-сокет («localhost:4212») или протокол telnet («telnet://0.0.0.0:4212»)

en: Accept commands over a Unix socket rather than stdin.
ru: Принимать команды через UNIX-сокет вместо стандартного ввода.

en: Accept commands over a socket rather than stdin. You can set the address and port the interface will bind to.
ru: Принимать команды через сетевой сокет вместо стандартного ввода. Вы можете указать адрес и порт интерфейса.

en: Accept permanently
ru: Принять навсегда

en: Access advanced options to tweak the device
ru: Показать дополнительные опции для настройки устройства

en: Access module
ru: Модуль ввода

en: Access modules
ru: Модули ввода

en: Access output
ru: Модули вывода

en: Access output module
ru: Модуль вывода

en: Access output modules control the ways the muxed streams are sent. This setting allows you to always force a specific access output method. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each access output.
ru: Модули вывода определяют, как будут выводиться мультиплексированные потоки. Здесь вы можете выбрать определённый метод вывода принудительно. Обычно делать это не следует.
    Вы также можете установить параметры по умолчанию для разных методов вывода.

en: Access to the stream is denied by the server configuration.
ru: Конфигурация сервера запрещает доступ к потоку.

en: Access unit delimiters
ru: Разделители пакетов доступа

en: Account that will be used for the connection.
ru: Аккаунт для соединения с FTP-сервером.

en: Accuracy of RateControl
ru: Точность управления скоростью

en: Acid
ru: Эйсид

en: Acid Jazz
ru: Кислотный джаз

en: Acid Punk
ru: Кислотный панк

en: Acoustic
ru: Акустическая гитара

en: Acquisition rate (in fps)
ru: Скорость считывания (кадр/сек.)

en: Action
ru: Действие

en: Actions
ru: Действия

en: Activate
ru: Активировать

en: Activate Transcoding
ru: Включить перекодирование

en: Activate VNC polling. Do NOT activate for use as VDR ffnetdev client.
ru: Включить опрос VNC. НЕ включать при использовании в качестве клиента VDR ffnetdev.

en: Activate or deactivate autoscaling.
ru: Включает или выключает автоматическое масштабирование.

en: Activate or deactivate deinterlacing.
ru: Включает или выключает функцию устранения чересстрочности.

en: Activate the automatic notification of new versions of the software. It runs once every two weeks.
ru: Включить автоматическую проверку и уведомление о выходе новых версий программы.

en: Activate the updates availability notification
ru: Проверять наличие новых версий

en: Activate updates notifier
ru: Включить уведомления об обновлениях

en: Active Extensions
ru: Активные расширения

en: Active regions
ru: Активные участки

en: Active windows
ru: Активные окна

en: Actors
ru: Актёры

en: Adaptive B-frame decision
ru: Адаптивное размещение B-кадров

en: Adaptive spatial transform size
ru: Адаптивная пространственная трансформация

en: Add
ru: Добавить

en: Add &Subtitle File...
ru: Добавить файл &субтитров...

en: Add Directory...
ru: Добавить каталог...

en: Add EXT-X-ALLOW-CACHE:NO directive in playlist-file if this is disabled
ru: Если эта функция отключена, в файл плейлиста добавляется указание EXT-X-ALLOW-CACHE:NO

en: Add File...
ru: Добавить файл...

en: Add Folder...
ru: Добавить пап&ку...

en: Add Input
ru: Добавить ввод

en: Add Interface
ru: Добавить интерфейс

en: Add Noise
ru: Добавление шума

en: Add Subtitle File...
ru: Добавить файл субтитров...

en: Add Subtitle File:
ru: Добавить файл субтитров:

en: Add Subtitles to transcoded video
ru: Добавить субтитры к перекодированному видео

en: Add WAVE header
ru: Добавлять заголовок WAVE

en: Add a background
ru: Добавить фон

en: Add a blurring effect
ru: Добавляет эффект размывания

en: Add a delay effect to the sound
ru: Добавляет эффект задержки звука

en: Add a font effect to text to improve readability against different backgrounds.
ru: Добавляет шрифтовой эффект, чтобы текст лучше читался на различных фонах.

en: Add a shadow
ru: Добавить тень

en: Add cover art from file
ru: Добавить обложку из файла

en: Add destinations following the streaming methods you need. Be sure to check with transcoding that the format is compatible with the method used.
ru: Добавьте требуемые пути назначения и методы вещания. Убедитесь в том, что при перекодировании формат совместим с выбранным методом.

en: Add logo
ru: Добавить логотип

en: Add new Preset...
ru: Добавить предустановку...

en: Add text
ru: Добавить текст

en: Add to Playlist
ru: Добавить

en: Add...
ru: Добавить...

en: Additional interfaces spawned by the Service. It should be specified at install time so the Service is properly configured. Use a comma separated list of interface modules. (common values are: logger, sap, rc, http)
ru: Дополнительные интерфейсы, запущенные службой. Должны быть указан при установке службы для правильной настройки. Укажите список модулей интерфейса через запятую. (Обычные значения: logger, sap, rc, http).

en: Additional streaming options
ru: Дополнительные параметры вещания

en: Additional transcode options
ru: Дополнительные параметры кодирования

en: Additions or subtractions of pixels on the peak width.
ru: Прибавление или уменьшение ширины пиков в пикселах.

en: Addons Manager
ru: Менеджер дополнений

en: Address
ru: Адрес

en: Address of the CDDB server to use.
ru: Адрес сервера CDDB

en: Address of the audio postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
ru: Адрес функции, вызываемой после просчёта аудио. Когда вызывается эта функция, в буфере находятся результаты просчёта.

en: Address of the audio prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
ru: Адрес функции, вызываемой до просчёта аудио. Эта функция устанавливает буфер, в котором будет производиться просчёт.

en: Address of the computer to stream to.
ru: Введите адрес компьютера для вещания.

en: Address of the get callback function
ru: Адрес функции, вызываемой при получении данных

en: Address of the release callback function
ru: Адрес функции, вызываемой при освобождении

en: Address of the video postrender callback function. This function will be called when the render is into the buffer.
ru: Адрес функции, вызываемой после просчёта видео. Когда вызывается эта функция, в буфере находятся результаты просчёта.

en: Address of the video prerender callback function. This function will set the buffer where render will be done.
ru: Адрес функции, вызываемой до просчёта видео. Эта функция устанавливает буфер, в котором будет производиться просчёт.

en: Adds available subtitles directly to the video. These cannot be disabled by the receiving user as they become part of the image.
ru: Добавить имеющиеся субтитры прямо в видео. Получатель не сможет отключить их, так как субтитры станут частью изображения.

en: Adds filtered gaussian noise
ru: Добавляет шум по Гауссу

en: Adjust HDMI refresh rate to the video.
ru: Подстроить частоту обновления HDMI под видео.

en: Adjust VLC priority
ru: Настроить приоритет VLC

en: Adjust the white light to your LED stripes
ru: Корректировка белого по СИД-полоскам

en: Adjustments and Effects
ru: Регулировки и эффекты

en: Advanced
ru: Дополнительно

en: Advanced Buttons
ru: Дополнительные кнопки

en: Advanced Open File...
ru: Открыть файл с параметрами...

en: Advanced Options
ru: Расширенные параметры

en: Advanced Preferences
ru: Расширенные настройки

en: Advanced Widget
ru: Дополнительные элементы

en: Advanced options...
ru: Другие...

en: Advanced settings
ru: Дополнительные настройки

en: Advanced settings. Use with care...
ru: Расширенные настройки. Не стоит что-либо менять в этом разделе, если вы не уверены в том, что делаете.

en: Afar
ru: Афар

en: Afrikaans
ru: Африканский

en: Albanian
ru: Албанский

en: Album
ru: Альбом

en: Album art filename
ru: Имя файла обложки

en: Album replay gain
ru: Replay Gain альбома

en: All
ru: все

en: All Files
ru: все файлы

en: Allow automatic icon changes
ru: Разрешить изменение значка

en: Allow cache
ru: Разрешить кэширование

en: Allow metadata network access
ru: Разрешить доступ к метаданным по сети

en: Allow non specification compliant speedup tricks. Faster but error-prone.
ru: Использование недокументированных возможностей по увеличению скорости. Более быстрый, но и более подверженный ошибкам.

en: Allow only one instance
ru: Разрешить только одну копию

en: Allow only one running instance
ru: Разрешать запуск только одной копии VLC

en: Allow real-time priority
ru: Разрешить приоритет реального времени

en: Allow speed tricks
ru: Расшир. возможности по управлению скоростью

en: Allow the use of the Intel Media SDK software implementation of the codecs if no QuickSync Video hardware acceleration is present on the system.
ru: Включить программную реализацию кодеков Intel Media SDK, если система не поддерживает аппаратное ускорение QuickSync Video.

en: Allow to build directory index
ru: Разрешать просмотр содержимого каталога

en: Allowed variance in average bitrate (in kbits/s).
ru: Среднее допустимое отклонение битрейта (в кбит/сек).

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it.
ru: Ограничение одной копии VLC бывает полезно, например если вы привязали к VLC некоторые типы медиафайлов и не хотите, чтобы при открытии в файловом менеджере каждого нового файла запускалась новая копия VLC. В этом режиме файл будет воспроизводиться в существующей копии или добавлен в очередь.

en: Allowing only one running instance of VLC can sometimes be useful, for example if you associated VLC with some media types and you don't want a new instance of VLC to be opened each time you open a file in your file manager. This option will allow you to play the file with the already running instance or enqueue it. This option requires the D-Bus session daemon to be active and the running instance of VLC to use D-Bus control interface.
ru: Ограничение одной копии VLC бывает полезно, например если вы привязали к VLC некоторые типы медиафайлов и не хотите, чтобы при открытии в файловом менеджере каждого нового файла запускалась новая копия VLC. В этом режиме файл будет воспроизводиться в существующей копии или добавлен в очередь. Чтобы это работало, требуется, чтобы был активен демон сессии D-Bus и запущенная копия VLC использовала интерфейс управления D-Bus.

en: Allows B-frames to be used as references for predicting other frames. Keeps the middle of 2+ consecutive B-frames as a reference, and reorders frame appropriately.
     - none: Disabled
     - strict: Strictly hierarchical pyramid
     - normal: Non-strict (not Blu-ray compatible)
ru: Позволяет использовать B-кадры для ссылки при прогнозировании других кадров. Помечает середину из 2-х и более последовательных B-кадров для ссылки и упорядочивает кадры соответственно.
     - none: Отключено
     - strict: Строго иерархическая пирамида
     - normal: Не строгая структура (несовместимо с Blu-Ray)

en: Allows a user to specify an extra pmt (pmt_pid=pid:stream_type[,...]).
ru: Позволяет указать дополнительную pmt (pmt_pid=pid:тип_потока[,...]).

en: Allows each 8x8 or 16x8 partition to independently select a reference frame, as opposed to only one ref per macroblock.
ru: Позволяет каждому сегменту 8x8 или 16x8 независимо выбирать референсный кадр вместо одного референсного кадра на макроблок.

en: Allows you to force the aspect ratio of the video.
ru: Позволяет установить соотношение сторон видео.

en: Allows you to set Teletext configuration (id=line1-lineN with both fields).
ru: Определяет конфигурацию телетекста (id=line1-lineN with both fields).

en: Allows you to set Teletext language (page=lang/type,...).
ru: Позволяет задать язык телетекста (страница=язык/тип,...).

en: Allows you to set audio configuration (id=group,pair:id=group,pair...).
ru: Позволяет установить конфигурацию звука (id=group,pair:id=group,pair...).

en: Allows you to set the ES ID of the video.
ru: Определяет код элементарного потока видео.

en: Allows you to set the desired link of the board for the capture (starting at 0).
ru: Позволяет указать номер требуемого подключения платы для захвата (начиная с 0).

en: Allows you to specify a "copyright" metadata for an input.
ru: Позволяет указать информацию об авторских правах для входящего потока.

en: Allows you to specify a "date" metadata for an input.
ru: Позволяет указать дату для входящего потока.

en: Allows you to specify a "description" metadata for an input.
ru: Позволяет указать описание для входящего потока.

en: Allows you to specify a "genre" metadata for an input.
ru: Позволяет указать жанр для входящего потока.

en: Allows you to specify a "title" metadata for an input.
ru: Позволяет указать название для входящего потока.

en: Allows you to specify a "url" metadata for an input.
ru: Позволяет указать URL для входящего потока.

en: Allows you to specify an "artist" metadata for an input.
ru: Позволяет указать исполнителя для входящего потока.

en: Allows you to specify an "author" metadata for an input.
ru: Позволяет указать автора для входящего потока.

en: Alpha blending transparency mask. Uses a png alpha channel.
ru: Маска прозрачности альфа-смешивания. Используется альфа-канал PNG.

en: Alpha mask
ru: Альфа-маска

en: Alpha mask video filter
ru: Видеофильтр Альфа-маска

en: Alpha of the blended image
ru: Альфа накладываемого изображения

en: Alpha transparency value (default 255)
ru: Величина альфа-прозрачности (по умолчанию 255)

en: Alpha value of the earliest subtitle, where 0 is fully transparent and 255 is fully opaque.
ru: Значение альфа для предыдущих субтитров: 0 - полная прозрачность, 255 - полная непрозрачность.

en: Alpha with which the blend image is blended
ru: Величина альфа, используемая для накладываемого изображения

en: Also known as DWT levels
ru: Могут также упоминаться как уровни преобразования DWT.

en: AltLine
ru: Интерполяция

en: Alternative
ru: Альтернативная

en: Alternative Rock
ru: Альтернативный рок

en: AltiVec conversions from
ru: AltiVec-преобразования из

en: Always
ru: Всегда

en: Always &on Top
ru: Поверх &всех окон

en: Always Fit &Window
ru: Подгонять под &окно

en: Always continue
ru: Продолжать всегда

en: Always fix
ru: всегда исправлять

en: Always on top
ru: Поверх всех окон

en: Always place the video window on top of other windows.
ru: Всегда помещает окно видео поверх остальных.

en: Always reset audio start level to:
ru: При запуске устанавливать громкость:

en: Always visible
ru: всегда показывать

en: Always write to the same file
ru: Всегда записывать в тот же файл

en: Always write to the same file instead of creating one file per image. In this case, the number is not appended to the filename.
ru: Записывать изображения не в последовательные, а в один и тот же файл. В этом случае в имя файла не добавляется номер изображения.

en: Ambient
ru: Эмбиент

en: Amharic
ru: Амхарский

en: Ammount by which to scale the picture before sending it to the internal OpenCV filter
ru: Коэффициент, используемый при масштабировании изображения, прежде чем передать его внутреннему фильтру OpenCV

en: Amount of gain in delayed left signal into right and vice versa. Gives a delay effect of left signal in right output and vice versa which gives widening effect.
ru: Коэффициент усиления задержанного сигнала левого канала в правом и наоборот. Создаёт эффект задержки сигнала слева в правом канале и наоборот, что воспринимается как расширение звуковой сцены.

en: Amount of movement required for a mouse gesture to be recorded.
ru: Количество движения, необходимое для записи жеста.

en: Amount of prefiltering
ru: Уровень предфильтрации

en: Amount of time (in ms) to wait before aborting network reception of data. Note that there will be 10 retries before completely giving up.
ru: Время ожидания (в мс) до прекращения получения данных по сети. Окончательный отказ произойдёт после 10 попыток.

en: Amplification
ru: Усиление

en: An error occurred while checking for updates...
ru: В процессе обновления возникла ошибка...

en: Anaglyph
ru: Анаглиф

en: Anaglyph 3D
ru: Анаглиф 3D

en: Analog
ru: Аналоговое

en: Android AudioTrack audio output
ru: Вывод звука через Android AudioTrack

en: Android MediaCodec direct rendering video output
ru: Прямой вывод видео в Android MediaCodec

en: Android Surface video output
ru: Вывод видео через Android Surface

en: Android direct rendering
ru: Прямой вывод в Android

en: Android native window
ru: Стандартное окно Android

en: Angle
ru: Угол

en: Angle in degrees
ru: Угол в градусах

en: Angle in degrees (0 to 359)
ru: Угол в градусах (0 - 359)

en: Anime
ru: Аниме

en: Announce this session with SAP.
ru: Рассылать оповещения об этой сессии с помощью SAP.

en: Antenna
ru: Антенна

en: Anti-Flickering
ru: Устранение мерцания

en: Anti-transpose
ru: обратное транспонирование

en: Any field
ru: Любое поле

en: Appearance
ru: Внешний вид

en: Append to existing file
ru: Добавить к существующему файлу

en: Append to file
ru: Добавлять к файлу

en: Append to file if it exists instead of replacing it.
ru: Добавлять поток к файлу вместо того, чтобы заменять его.

en: Apple Remote and media keys
ru: Медиаклавиши и пульт Apple Remote

en: Application
ru: Приложение

en: Application level hotkey
ru: Сочетание клавиш для приложения

en: Applications
ru: Приложения

en: Apply
ru: Применить

en: Apply a delay to all subtitles (in 1/10s, eg 100 means 10s).
ru: Замедлить все субтитры (в 1/10 с, например, 100 значит 10 с).

en: Apply cartoon effect
ru: Применить эффект мультфильма

en: Apply cartoon effect. It is only used by "gradient" and "edge".
ru: Применить эффект мультфильма. Используется только с режимами «Градиент» и «Край».

en: Apply color gradient or edge detection effects
ru: Применяет эффект цветового градиента или выявления краёв

en: Aqua
ru: голубой

en: Arabic
ru: Арабский

en: Arabic (ISO 8859-6)
ru: Арабская (ISO 8859-6)

en: Arabic (Windows-1256)
ru: Арабская (Windows-1256)

en: Are you sure you want to reset your VLC media player preferences?
ru: Вы действительно хотите сбросить настройки медиаплеера VLC?

en: Are you sure you wish to create the stream?
ru: Вы действительно хотите создать поток?

en: Area
ru: Областное

en: Armenian
ru: Армянский

en: Arranger
ru: Аранжировщик

en: Art Director
ru: Режиссёр

en: Art and meta fetchers
ru: Загрузчики оформления и метаданных

en: Artist
ru: Исполнитель

en: Artist metadata
ru: Исполнитель

en: Artwork URL
ru: URL обложки

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Ask
ru: Спрашивать

en: Ask for action
ru: запросить действие

en: Ask for network policy at start
ru: Выбрать сетевую политику при запуске

en: Aspect Ratio
ru: Соотношение сторон

en: Aspect ratio
ru: Соотношение сторон

en: Aspect ratio (4:3, 16:9). Default assumes square pixels.
ru: Соотношение сторон (4:3, 16:9). По умолчанию пикселы считаются квадратными.

en: Aspect ratio of the individual displays building the wall.
ru: Соотношение сторон у дисплеев, из которых состоит стена.

en: Aspect ratio selector
ru: Выбор соотношения сторон

en: Aspect ratio: %s
ru: Соотношение сторон: %s

en: Assamese
ru: Ассамский

en: Assign
ru: Назначить

en: Assign a fixed Network ID (for SDT table)
ru: Назначить фиксированный PID сети (для кабеля SDT)

en: Assign a fixed PID to the PMT
ru: Назначить фиксированный PID PMT

en: Assign a fixed PID to the SPU.
ru: Назначить фиксированный PID SPU.

en: Assign a fixed PID to the audio stream.
ru: Назначить фиксированный PID аудиопотоку.

en: Assign a fixed PID to the video stream. The PCR PID will automatically be the video.
ru: Назначить фиксированный PID видеопотоку. PCR PID автоматически будет видео.

en: Assign a fixed Transport Stream ID.
ru: Назначить фиксированный PID TS.

en: Assign a program number to each PMT. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ru: Назначить номера программ каждому PMT. Необходимо, чтобы был включён параметр «PID равен ES ID».

en: AtmoLight Filter
ru: Фильтр AtmoLight

en: AtmoWin Software
ru: Программа AtmoWin

en: Attachment
ru: Вложение

en: Attachment input
ru: Ввод вложений

en: Attack
ru: Время атаки

en: Attack time
ru: Время атаки

en: Attenuation
ru: Смягчение

en: Attenuation, begin (in %)
ru: Смягчение, начало (в %)

en: Attenuation, end (in %)
ru: Смягчение, конец (в %)

en: Attenuation, middle (in %)
ru: Смягчение, середина (в %)

en: Audio
ru: Аудио

en: Audio &Device
ru: Аудиоустройство

en: Audio &Track
ru: А&удиодорожка

en: Audio Bar Graph Video
ru: Гистограмма аудио (видеокомпонент)

en: Audio Bar Graph Video sub source
ru: Источник слоя Гистограмма аудио

en: Audio CD - Track %02i
ru: Audio CD - Дорожка %02i

en: Audio CD device
ru: Устройство Audio CD

en: Audio CD input
ru: Ввод с Audio CD

en: Audio Channels
ru: Аудиоканалы

en: Audio Delay
ru: Задержка звука:

en: Audio Device
ru: Аудиоустройство

en: Audio Device: %s
ru: Аудиоустройство: %s

en: Audio ES
ru: Поток аудио

en: Audio Effects
ru: Аудиоэффекты

en: Audio Effects...
ru: Аудиоэффекты...

en: Audio Files
ru: Аудиофайлы

en: Audio PID
ru: PID аудио

en: Audio Settings
ru: Настройки аудио

en: Audio Spatializer
ru: Эффект объёмного звучания

en: Audio Track
ru: Аудиодорожка

en: Audio and Subtitles
ru: Аудио и субтитры

en: Audio balance
ru: Баланс звука

en: Audio bitrate
ru: Битрейт аудио

en: Audio bits per sample
ru: Бит/отсчёт аудио

en: Audio callback data
ru: Данные аудио для обратного вызова

en: Audio capture
ru: Запись звука

en: Audio capture (ALSA)
ru: Запись звука (ALSA)

en: Audio capture (PulseAudio)
ru: Запись звука (PulseAudio)

en: Audio channel remapper
ru: Перенаправитель аудиоканалов

en: Audio channels
ru: Аудиоканалы

en: Audio channels in input stream. Numeric value >0. Default is 2.
ru: Количество аудиоканалов во входном потоке (положительное число, по умолчанию 2).

en: Audio codec
ru: Аудиокодек

en: Audio codecs
ru: Аудиокодеки

en: Audio configuration
ru: Конфигурация звука

en: Audio connection
ru: Аудиоподключение

en: Audio connection for DeckLink output.
ru: Аудиоподключение для выхода DeckLink.

en: Audio connection to use for DeckLink captures. Valid choices: embedded, aesebu, analog. Leave blank for card default.
ru: Аудиоподключение, используемое при захвате с DeckLink (допустимые значения: embedded, aesebu, analog или пустое (по умолчанию)).

en: Audio delay %i ms
ru: Задержка аудио %i мс

en: Audio delay down
ru: Уменьшить задержку аудио

en: Audio delay up
ru: Увеличить задержку аудио

en: Audio desynchronization compensation
ru: Компенсация рассинхронизации звука

en: Audio device is not configured
ru: Аудиоустройство не сконфигурировано

en: Audio device name
ru: Название аудиоустройства

en: Audio encoder
ru: Аудиокодер

en: Audio filter
ru: Аудиофильтр

en: Audio filter for A/52->S/PDIF encapsulation
ru: Аудиофильтр для инкапсуляции A/52->S/PDIF

en: Audio filter for DTS->S/PDIF encapsulation
ru: Аудиофильтр для инкапсуляции DTS->S/PDIF

en: Audio filter for PCM format conversion
ru: Преобразование формата PCM

en: Audio filter for band-limited interpolation resampling
ru: Передискретизация с узкополосной интерполяцией

en: Audio filter for simple channel mixing
ru: Простое микширование каналов

en: Audio filter for simple channel mixing using NEON assembly
ru: Аудиофильтр для простого микширования каналов на базе сборки NEON

en: Audio filter for trivial channel mixing
ru: Обычное микширование каналов

en: Audio filtering failed
ru: Фильтрация аудио не удалась

en: Audio filters
ru: Аудиофильтры

en: Audio filters are used to process the audio stream.
ru: Аудиофильтры используются для обработки аудиопотока.

en: Audio filters will be applied to the audio streams (after conversion filters are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
ru: Аудиофильтры для обработки звуковых потоков (после применения фильтров преобразования). Вы можете ввести список фильтров через запятую.

en: Audio format for MPEG4 (useable with MPEG TS and MPEG4)
ru: Аудиоформат для MPEG4 (используется с MPEG TS и MPEG4)

en: Audio gain
ru: Усиление звука

en: Audio input
ru: Аудиовход

en: Audio input of the card to use (see debug).
ru: Используемый аудиовход карты (см. отладку).

en: Audio input pin
ru: Источник аудио

en: Audio language
ru: Язык аудио

en: Audio memory
ru: Аудио в памяти

en: Audio memory output
ru: Вывод звука в память

en: Audio mode
ru: Режим аудио

en: Audio output URL
ru: URL выводимого звука

en: Audio output access method
ru: Режим вывода звука

en: Audio output channels
ru: Каналы вывода звука

en: Audio output device
ru: Устройство вывода звука

en: Audio output device (using ALSA syntax).
ru: Устройство вывода звука (в формате ALSA).

en: Audio output failed
ru: Вывести звук не удалось

en: Audio output module
ru: Модуль вывода аудио

en: Audio output muxer
ru: Мультиплексор звука.

en: Audio output pin
ru: Точка вывода звука

en: Audio output volume step
ru: Шаг громкости звука на выходе

en: Audio part of the BarGraph function
ru: Аудиокомпонент модуля Гистограмма

en: Audio port
ru: Порт аудио

en: Audio postrender callback
ru: Вызвать после просчёта аудио

en: Audio prerender callback
ru: Вызвать до просчёта аудио

en: Audio resampler
ru: Передискретизация звука

en: Audio sample rate
ru: Частота дискретизации звука

en: Audio sample rate in Hertz. Default is 48000 Hz.
ru: Частота дискретизации звука в герцах (по умолчанию 48000 Гц).

en: Audio samplerate (Hz)
ru: Частота дискретизации (Гц)

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink captures. 0 disables audio input.
ru: Частота дискретизации звука (в Гц) при вводе с DeckLink. 0 отключает ввод звука.

en: Audio sampling rate (in hertz) for DeckLink output. 0 disables audio output.
ru: Частота дискретизации звука (в Гц) для вывода в DeckLink. 0 отключает вывод звука.

en: Audio settings
ru: Настройки аудио

en: Audio tempo scaler synched with rate
ru: Синхронизатор аудио и видео

en: Audio track
ru: Аудиодорожка

en: Audio track ID
ru: № аудиодорожки

en: Audio track synchronization:
ru: Синхронизация дорожки звука:

en: Audio track: %s
ru: Аудиодорожка: %s

en: Audio visualizations
ru: Визуализация аудио

en: Audio volume
ru: Громкость звука

en: Audio volume in hundredths of decibels (dB).
ru: Громкость звука в сотых долях децибел (dB).

en: Audio/Video
ru: Аудио/видео

en: Audio/Video decoder (using OpenMAX IL)
ru: Аудио/видеодекодер (на базе OpenMAX IL)

en: AudioQueue (iOS / Mac OS) audio output
ru: Вывод звука через Audio Queue (iOS/Mac OS)

en: AudioUnit output for iOS
ru: Вывод звука через AudioUnit для iOS

en: Audiobar Graph
ru: Гистограмма звука

en: Audioscrobbler
ru: Аудиоскробблер

en: Augment contrast between contours.
ru: Усиление контраста между контурами

en: Augmented reality ball game
ru: Дополненная реальность — анимация «Шарик»

en: Author
ru: Автор

en: Author metadata
ru: Автор

en: Author to put in ASF comments.
ru: Автор для комментариев ASF.

en: Authors
ru: Авторы

en: Auto
ru: автоматически

en: Auto connection
ru: Автоподключение

en: Auto re-connect
ru: Автоматически восстанавливать соединение

en: Auto shuffle
ru: Автоперемешивание

en: Auto shuffle delay during game
ru: Задержка автоперемешивания во время игры

en: Auto solve
ru: Авторешение

en: Auto solve delay during game
ru: Задержка авторешения во время игры

en: Auto start
ru: Автозапуск

en: Auto-playback of new items
ru: Автовоспроизведение новых позиций

en: Autodel
ru: Автоудаление

en: Autodetect subtitle files
ru: Автоматически определять файлы субтитров

en: Automatic
ru: автоматически

en: Automatic brightness
ru: Автокоррекция яркости

en: Automatic chroma gain
ru: Автоусиление цветности

en: Automatic gain
ru: Автоусиление

en: Automatic hue
ru: Автокоррекция тона

en: Automatic white balance
ru: Автобаланс белого

en: Automatically add/delete input streams
ru: Автоматически добавляет/удаляет входящие потоки

en: Automatically adjust the picture brightness.
ru: Автоматическая настройка яркости изображения.

en: Automatically adjust the picture hue.
ru: Автоматическая настройка цветового тона изображения.

en: Automatically adjust the picture white balance.
ru: Автоматическая настройка баланса белого в изображении.

en: Automatically check for updates
ru: Проверять обновления автоматически

en: Automatically connect VLC input ports to available output ports.
ru: Автоматическое соединение портов ввода VLC с доступными портами вывода.

en: Automatically connect to writable clients
ru: Автоматическое соединение с клиентами, доступными для записи

en: Automatically control the chroma gain.
ru: Автоматическое управление усилением цветности.

en: Automatically detect a subtitle file, if no subtitle filename is specified (based on the filename of the movie).
ru: Автоматически определять файл субтитров, если имя файла не указано (основывается на имени файла фильма).

en: Automatically load the extensions module on startup
ru: Автоматически загружать модули при запуске программы

en: Automatically preparse files
ru: Автоматически загружать файлы

en: Automatically preparse files added to the playlist (to retrieve some metadata).
ru: Автоматически загружать файлы, добавляемые в плейлист (для получения метаданных).

en: Automatically resize and pad a video
ru: Автоматическое изменение размеров и выравнивание видео

en: Automatically set the video gain.
ru: Автоматическое усиление видеосигнала.

en: Automatically start playing the playlist content once it's loaded.
ru: Автоматически начинать воспроизведение содержимого плейлиста после его загрузки.

en: Automatically try to reconnect to the stream in case of a sudden disconnect.
ru: Автоматически пытаться восстановить соединение в случае обрыва.

en: Autoscale video
ru: Автомасштабирование видео

en: Avantgarde
ru: Авангард

en: Average bitrate tolerance
ru: Среднее допустимое отклонение битрейта

en: Averaging period for the maximum local bitrate (in kbits).
ru: Средний период для максимального локального битрейта (в кбитах).

en: Avestan
ru: Авестийский

en: Avformat
ru: Формат AV

en: Avformat demuxer
ru: Демультиплексор Avformat

en: Avformat mux
ru: Мультиплексор Avformat

en: Avformat muxer
ru: Мультиплексор Avformat

en: Aymara
ru: Аймара

en: Azerbaijani
ru: Азербайджанский

en: A→B Loop
ru: Цикл А→Б

en: B
ru: Б

en: B-frames between I and P
ru: B-кадры между I и P-кадрами

en: B4S playlist import
ru: Импорт плейлиста B4S

en: BD
ru: Диск Blu-ray

en: Back
ru: Назад

en: Background
ru: Фон

en: Background Color
ru: Цвет фона

en: Background Opacity
ru: Прозрачность фона

en: Background art fits window's size
ru: Подгонять логотип/обложку под размер окна

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Background opacity
ru: Прозрачность фона

en: Backlight compensation
ru: Съёмка против света

en: Backspace
ru: Забой

en: Backward
ru: Назад

en: Balance of the audio input.
ru: Баланс записываемого звука.

en: Ball
ru: Шарик

en: Ball color
ru: Цвет шарика

en: Ball size
ru: Размер шарика

en: Ball speed
ru: Скорость шарика

en: Ball video filter
ru: Видеофильтр «Шарик»

en: Ballad
ru: Баллада

en: Baltic (Latin-7)
ru: Прибалтийская (Latin-7)

en: Baltic (Windows-1257)
ru: Прибалтийская (Windows-1257)

en: Band-stop filter
ru: Фильтр полосы

en: Banding removal
ru: Устранение полос

en: Bands gain
ru: Усиление частот

en: Bandwidth
ru: Ширина канала

en: Bandwidth (MHz)
ru: Ширина канала (МГц)

en: Bar width in pixel (default : 10)
ru: Ширина полосы в пикселах (по умолчанию 10)

en: Bargraph position
ru: Размещение гистограммы

en: Bargraph transparency value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
ru: Значение прозрачности гистограммы от 0 (полная прозрачность) до 255 (полная непрозрачность).

en: Base image
ru: Основное изображение

en: Base pixel radius
ru: Радиус основания

en: Base port
ru: Базовый порт

en: Bashkir
ru: Башкирский

en: Basic
ru: Базовые

en: Basque
ru: Баскский

en: Bass
ru: Бас

en: Bass adjustment of the audio input.
ru: Изменение уровня низких частот записываемого звука.

en: Bass level
ru: Уровень низких частот

en: Be quiet
ru: Режим тишины

en: Beat
ru: Бит

en: Bebob
ru: Бибоп

en: Because this AVI file index is broken or missing, seeking will not work correctly.
    VLC won't repair your file but can temporary fix this problem by building an index in memory.
    This step might take a long time on a large file.
    What do you want to do?
ru: Индекс этого файла AVI повреждён или отсутствует, поэтому перемотка и переход может не работать.
    VLC не будет исправлять файл, но может временно решить проблему, построив индекс в памяти.
    Для большого файла это может занять много времени.
    Что вы хотите сделать?

en: Behavior
ru: Поведение

en: Belarusian
ru: Белорусский

en: Benchmarking
ru: Тест скорости

en: Bengali
ru: Бенгальский

en: Best available
ru: Максимально возможное

en: Bias the choice to use B-frames. Positive values cause more B-frames, negative values cause less B-frames.
ru: Плотность вставки B-кадров. При положительных значениях будет вставляться больше B-кадров, при отрицательных - меньше.

en: Bicubic (good quality)
ru: Бикубическое (хорошее качество)

en: Bicubic spline
ru: Бикубическое кривыми

en: Big Band
ru: Биг Бэнд

en: Big Button
ru: Большая кнопка

en: Bihari
ru: Бихари

en: Bilinear
ru: Билинейное

en: Bislama
ru: Бислама

en: Bitrate
ru: Битрейт

en: Bitrate (kb/s)
ru: Битрейт (кб/с)

en: Bitrate information of the transcoded stream.
ru: Информация о битрейте перекодированного потока.

en: Bitrate override
ru: Переопределение битрейта

en: Bits per sample
ru: Бит

en: Black
ru: чёрный

en: Black & white
ru: Черно-белый

en: Black Crush for Blue
ru: Сжатие чёрного для синего

en: Black Crush for Green
ru: Сжатие чёрного для зелёного

en: Black Crush for Red
ru: Сжатие чёрного для красного

en: Black Level for Blue
ru: Уровень чёрного для синего

en: Black Level for Green
ru: Уровень чёрного для зелёного

en: Black Level for Red
ru: Уровень чёрного для красного

en: Black Metal
ru: Блэк-метал

en: Black Slot
ru: Пятнашки

en: Black screens in Fullscreen mode
ru: Зачернить экран в полноэкранном режиме

en: Black screens in fullscreen
ru: Чёрный фон в полноэкранном режиме

en: Blackmagic DeckLink SDI input
ru: Ввод с Blackmagic DeckLink SDI

en: Blend
ru: Смешивание

en: Blend image
ru: Накладываемое изображение

en: Blendbench
ru: Тест скорости наложений

en: Blending benchmark filter
ru: Тест скорости наложений

en: Blu-Ray player region code. Some discs can be played only with a correct region code.
ru: Код региона плеера Blu-Ray. Некоторые диски воспроизводятся только с определённым кодом региона.

en: Blu-ray Disc Input
ru: Ввод с диска Blu-ray

en: Blu-ray Disc is corrupted.
ru: Диск Blu-ray испорчен

en: Blu-ray Disc support (libbluray)
ru: Поддержка дисков Blu-ray (libbluray)

en: Blu-ray error
ru: Ошибка Blu-ray

en: Blu-ray menus
ru: Меню Blu-ray

en: Blue
ru: синий

en: Blue balance
ru: Баланс синего

en: Blue chroma balance.
ru: Баланс синего цвета.

en: Blue component of the pause color
ru: Синий компонент цвета для паузы

en: Blue component of the shutdown color
ru: Синий компонент цвета для отключения

en: Blue value of a pure white on your LED stripes.
ru: Величина синего в чистом белом на СИД-полосках.

en: Bluegrass
ru: Блюграсс

en: Blues
ru: Блюз

en: Bluescreen
ru: Синий фон

en: Bluescreen U tolerance
ru: Допустимое отклонение U синего фона

en: Bluescreen U value
ru: Значение U синего фона

en: Bluescreen V tolerance
ru: Допустимое отклонение V синего фона

en: Bluescreen V value
ru: Значение V синего фона

en: Bluescreen video filter
ru: Видеофильтр Синий фон

en: Blur factor (1-127)
ru: Коэффициент размывания (1-127)

en: Bob
ru: Удвоение

en: Bonjour services
ru: Сервис Bonjour

en: Bookmark
ru: В закладки

en: Bookmark %i
ru: Закладка %i

en: Bookmarks
ru: Закладки

en: Bookmarks list for a stream
ru: Список закладок для потока

en: Bookmarks...
ru: Закладки...

en: Booty Bass
ru: Бути-бас

en: Border
ru: Граница

en: Border height
ru: Высота границы

en: Border masking
ru: Коррекция краёв

en: Border width
ru: Ширина границы

en: Bosnian
ru: Боснийский

en: Boss key
ru: Клавиша «Босс!»

en: Bottom
ru: снизу

en: Bottom-Left
ru: нижний левый угол

en: Bottom-Right
ru: нижний правый угол

en: Breton
ru: Бретонский

en: Bridge
ru: Мост

en: Bridge in
ru: Входящий мост

en: Bridge out
ru: Исходящий мост

en: Bridge stream output
ru: Вывод потока через мост

en: Bright
ru: Яркий

en: Brightness
ru: Яркость

en: Brightness (%)
ru: Яркость (%)

en: Brightness Down
ru: Уменьшение яркости

en: Brightness Threshold
ru: Порог яркости

en: Brightness Up
ru: Увеличение яркости

en: Brightness threshold
ru: Порог яркости

en: Bring All to Front
ru: Вынести всё вперёд

en: BritPop
ru: Брит-поп

en: Broadcast
ru: Трансляция

en: Broadcast:
ru: Трансляция:

en: Broken or missing AVI Index
ru: Сбойный индекс AVI

en: Browse
ru: Обзор

en: Browse...
ru: Обзор...

en: Browser Back
ru: Браузер: Назад

en: Browser Favorites
ru: Браузер: Избранное

en: Browser Forward
ru: Браузер: Вперёд

en: Browser Home
ru: Браузер: Домашняя

en: Browser Refresh
ru: Браузер: Обновление

en: Browser Search
ru: Браузер: Поиск

en: Browser Stop
ru: Браузер: Остановка

en: Buffer Size (Seconds)
ru: Размер буфера (сек.)

en: Buffer size in seconds
ru: Размер буфера в секундах

en: Build index then play
ru: Построить индекс, затем проиграть

en: Building font cache
ru: Создание кэша шрифтов

en: Bulgarian
ru: Болгарский

en: Burmese
ru: Бирманский

en: Burrows-Wheeler decompression
ru: Распаковка данных BWT (bzip2)

en: By creating a stream, the <i>Main Controls</i> will operate the stream instead of the main interface.
ru: При создании потока <i>Основное управление</i> будет воздействовать на поток, а не на основной интерфейс.

en: By default (0), all the channels of the incoming will be saved but you can restrict the number of channels here.
ru: Вы можете ограничить число входящих каналов, которые будут сохранены (при 0 (по умолчанию) сохраняются все каналы).

en: By default the dummy interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
ru: По умолчанию фиктивный интерфейс открывает окно для ввода команд DOS. Включение тихого режима не будет показывать это окно, но это может надоедать, когда вы выключаете VLC без открытого окна с видео.

en: By default the rc interface plugin will start a DOS command box. Enabling the quiet mode will not bring this command box but can also be pretty annoying when you want to stop VLC and no video window is open.
ru: По умолчанию интерфейс rc открывает окно для ввода команд DOS. Включение тихого режима не будет показывать это окно, но это может надоедать, когда вы выключаете VLC без открытого окна с видео.

en: By default, VLC can be controlled using the media keys on modern Apple keyboards.
ru: По умолчанию VLC можно управлять с помощью мультимедийных клавиш на клавиатурах Apple.

en: By default, VLC can be remotely controlled with the Apple Remote.
ru: По умолчанию VLC можно управлять с помощью пульта Apple Remote.

en: By default, VLC keeps a list of the last 10 items. This feature can be disabled here.
ru: По умолчанию VLC ведёт список последних 10 позиций. Эту функцию можно отключить здесь.

en: By default, VLC uses the fullscreen mode known from previous Mac OS X releases. It can also use the native fullscreen mode on Mac OS X 10.7 and later.
ru: По умолчанию VLC использует переключение полноэкранного режима, работавшее в ранних выпусках Mac OS X. Также VLC может включать полноэкранный режим, используя новый метод в Mac OS X версии 10.7 и новее.

en: By default, VLC will allow you to switch to the next or previous item with the Apple Remote. You can disable this behavior with this option.
ru: По умолчанию VLC позволяет переходить к следующей/предыдущей позиции плейлиста с пульта Apple Remote. Этот флажок отключает это поведение.

en: By default, VLC will control its own volume with the Apple Remote. However, you can choose to control the global system volume instead.
ru: По умолчанию VLC позволяет управлять с Apple Remote только своей громкостью. Однако вы можете также включить режим изменения общей громкости системы.

en: By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
ru: По умолчанию сервер будет принимать подключение по всем локальным IP-адресам. Если вы хотите ограничиться определённым сетевым интерфейсом, укажите IP-адрес (например ::1 или 127.0.0.1) или имя узла (например, localhost).

en: Bytes
ru: Байт

en: C
ru: ru

en: C&onvert
ru: &Конвертировать

en: C&onvert / Save
ru: &Конвертировать/сохранить

en: C64 sid demuxer
ru: Демультиплексор C64 SID

en: CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Slightly slows down encoding and decoding, but should save 10 to 15% bitrate.
ru: Использовать CABAC (Context-Adaptive Binary Arithmetic Coding). Существенно замедляет процесс кодирования и декодирования, но позволяет сохранить 10-15% битрейта.

en: CAF demuxer
ru: Демультиплексор CAF

en: CBR bitrate (kbps)
ru: Постоянный битрейт (кб/с)

en: CBR encoding
ru: Кодирование CBR

en: CDDB Server
ru: Сервер CDDB

en: CDDB Server port to use.
ru: Порт сервера CDDB

en: CDDB port
ru: Порт CDDB

en: CDG demuxer
ru: Демультиплексор CDG

en: CDG video decoder
ru: Видеодекодер CDG

en: CLI input
ru: Ввод с командной строки

en: CPU optimizations
ru: Оптимизация CPU

en: CSA Key
ru: Ключ CSA

en: CSA Key in use
ru: Используемый CSA-ключ

en: CSA encryption key used. It can be the odd/first/1 (default) or the even/second/2 one.
ru: Используемый CSA-ключ. Варианты: odd/first/1 (нечётный/первый/1) (по умолчанию) или even/second/2 (чётный/второй/2).

en: CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
ru: Ключ шифрования CSA. Значение указывается в виде строки длиной 16 символов (8 шестнадцатеричных байт).

en: CVD subtitle decoder
ru: Декодер субтитров CVD

en: Cabaret
ru: Кабаре

en: Cable
ru: Кабель

en: Cable and satellite reception parameters
ru: Параметры кабельного и спутникового приёмника

en: Caching
ru: Кэширование

en: Caching value (ms)
ru: Размер кэша (мс)

en: Caching value for cameras and microphones, in milliseconds.
ru: Объём кэша при записи с камеры или микрофона (в миллисекундах).

en: Caching value for local files, in milliseconds.
ru: Объём кэша для локальных файлов (в миллисекундах).

en: Caching value for network resources, in milliseconds.
ru: Объём кэша при чтении с сетевых ресурсов (в миллисекундах).

en: Caching value for optical media, in milliseconds.
ru: Объём кэша при чтении с оптических носителей (в миллисекундах).

en: Calculate a average zone
ru: Вычислять среднюю зону

en: Calculation factor
ru: Параметр расчёта

en: Calculation factor. In Absolute delay mode the factor represents seconds.
ru: Параметр, учитываемый при расчёте задержки. В абсолютном режиме представляет секунды.

en: Callback cookie string
ru: Строка идентификатора обратного вызова

en: Callback data
ru: Данные для обратного вызова

en: Cancel
ru: Отмена

en: Cannot save Configuration
ru: Ошибка сохранения конфигурации

en: Cannot write to file %1:
    %2.
ru: Невозможно записать в файл %1:
    %2.

en: Canvas
ru: Изменение размера

en: Canvas video filter
ru: Видеофильтр Изменение размера

en: Capability
ru: Функции

en: Capture
ru: Захват

en: Capture &Device
ru: Устройство за&хвата

en: Capture Audio
ru: Захват звука

en: Capture failed
ru: Не удалось произвести захват

en: Capture fragment size
ru: Размер фрагмента захвата

en: Capture mode
ru: Режим захвата

en: Capture region height
ru: Высота области

en: Capture region width
ru: Ширина области

en: Capture the audio stream in stereo.
ru: Захватывать аудиопоток в стереорежиме

en: Cartoon
ru: Мультфильм

en: Catalan
ru: Каталонский

en: Category
ru: Категория

en: Celtic
ru: Кельтская музыка

en: Celtic (Latin-8)
ru: Кельтская (Latin-8)

en: Center
ru: по центру

en: Centre Weighted Median
ru: Медиана, взвешенная по центру

en: Certificate for client authentification
ru: Сертификат для проверки подлинности клиента

en: Certificate of the Authority to verify server's against
ru: Центр сертификации, удостоверяющий подлинность сервера

en: Chamber Music
ru: Камерная музыка

en: Chamorro
ru: Чаморро

en: Change
ru: Изменить

en: Change Hotkey
ru: Изменить горячую клавишу

en: Change channel assignment (fixes wrong wiring)
ru: Перенаправление каналов (при неверном соединении)

en: Change gradients
ru: Изменение градиентов

en: Change playlistview
ru: Изменение вида плейлиста

en: Change subtitle delay
ru: Управление задержкой субтитров

en: Change the caching for the media
ru: Изменить размер кэша медиаданных

en: Change the display name of the Service.
ru: Изменить отображаемое имя службы.

en: Change the id of an elementary stream
ru: Изменяет идентификатор элементарного потока

en: Change the language of an elementary stream
ru: Изменяет язык элементарного потока

en: Change the lirc configuration file
ru: Файл конфигурации LIRC

en: Change the loop and repeat modes
ru: Переключение режима повтора

en: Change the start time for the media
ru: Изменить момент времени, с которого начинать воспроизведение

en: Change title according to current media
ru: Показать, что играет, в заголовке окна

en: Channel / Zone Assignment
ru: Назначение зон каналам

en: Channel 0: summary
ru: Канал 0: общий

en: Channel 1: left
ru: Канал 1: слева

en: Channel 2: right
ru: Канал 2: справа

en: Channel 3: top
ru: Канал 3: сверху

en: Channel 4: bottom
ru: Канал 4: снизу

en: Channel Name
ru: Название канала

en: Channel number
ru: Номер канала

en: Channels
ru: Каналы

en: Channels available for audio output. If the input has more channels than the output, it will be down-mixed. This parameter is ignored when digital pass-through is active.
ru: Каналы, через которые будет выводиться звук. Если на входе больше каналов, чем на выходе, они будут сведены. Если включён цифровой вывод, этот параметр игнорируется.

en: Channels count
ru: Число каналов

en: Channels count of an audio elementary stream
ru: Количество каналов элементарных аудиопотоков

en: Channels:
ru: Каналы:

en: Chanson
ru: Шансон

en: Chaoji VCD subtitle packetizer
ru: Упаковщик субтитров Chaoji VCD

en: Chapter
ru: Глава

en: Chapter %i
ru: Глава %i

en: Chapter codecs
ru: Кодеки главы

en: Chapter offset in ms
ru: Смещение глав (в мс)

en: Chapters
ru: Главы

en: Characteristic dimension
ru: Характеристики динамиков

en: Chechen
ru: Чеченский

en: Check for &Updates...
ru: Проверить обновления...

en: Check for Update...
ru: Проверить обновления...

en: Check for VLC updates
ru: Проверить обновления VLC

en: Check for album art and metadata?
ru: Загружать обложки альбомов и метаданные?

en: Check this option if you want attenuate blended zone by this plug-in (if option is unchecked, attenuate is made by opengl)
ru: Смягчение зоны смешивания (если отключено, то смягчение осуществляет OpenGL)

en: Chichewa; Nyanja
ru: Ньянджа

en: Chinese
ru: Китайский

en: Choose
ru: Выбрать

en: Choose Cover Art
ru: Выбор обложки

en: Choose Destination
ru: Выберите назначение

en: Choose Devicetype and Connection
ru: Выбор типа устройства и подключения

en: Choose Profile
ru: Выберите профиль

en: Choose a file
ru: Выберите файл

en: Choose a pixel shader to apply.
ru: Выберите пиксельный шейдер, который вы хотите применить.

en: Choose an output location
ru: Определите адрес назначения

en: Choose handling for colours in those output frames that fall across input frame boundaries. 
    
    Latest: take chroma from new (bright) field only. Good for interlaced input, such as videos from a camcorder. 
    
    AltLine: take chroma line 1 from top field, line 2 from bottom field, etc. 
    Default, good for NTSC telecined input (anime DVDs, etc.). 
    
    Blend: average input field chromas. May distort the colours of the new (bright) field, too. 
    
    Upconvert: output in 4:2:2 format (independent chroma for each field). Best simulation, but requires more CPU and memory bandwidth.
ru: Метод обработки цвета в выходных кадрах, выходящих за границы кадров на входе. 
    
    Последний: взять цвет только из нового (яркого) поля. Подходит для чересстрочного входа, например, видео с видеокамеры.
    
    Интерполяция: взять 1 строку цвета из верхнего поля, 2 строку из нижнего и т.д.
    По умолчанию подходит для видео в NTSC (аниме на DVD и т.п.). 
    
    Смешивание: усреднение цветов входных полей. Может также искажать цвета нового (яркого) поля. 
    
    Повышение: вывод в формате 4:2:2 (отдельные цвета для каждого поля). Лучшее приближение, но требует больше ресурсов CPU и памяти.

en: Choose here your input stream.
ru: Укажите ваш входной поток

en: Choose input
ru: Выберите вход

en: Choose one or more media file to open
ru: Выберите один или несколько файлов для воспроизведения

en: Choose the directory or filename where the records will be stored.
ru: Имя каталога или файла для сохранения записей

en: Choose the folder to save your video snapshots to.
ru: Выберите папку для сохранения снимков видео

en: Choose the program to select by giving its Service ID. Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
ru: Выберите программу по её номеру Service ID. Используйте только в том случае, если хотите просмотреть поток с несколькими программами (например, поток DVB).

en: Choose the programs to select by giving a comma-separated list of Service IDs (SIDs). Only use this option if you want to read a multi-program stream (like DVB streams for example).
ru: Выберите программы, задав через запятую их номера Service ID (SID). Используйте только в том случае, если хотите просмотреть поток с несколькими программами (например, поток DVB).

en: Choose whether the SPU streams should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ru: Перенаправление потока субтитров в соответствующий модуль вывода, если последний включён.

en: Choose whether the audio stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ru: Перенаправление аудиопотока в соответствующий модуль вывода, если последний включён.

en: Choose whether the video stream should be redirected to the stream output facility when this last one is enabled.
ru: Перенаправление видеопотока в соответствующий модуль вывода, если последний включён.

en: Choose your preferred hardware from the list, or choose AtmoWin Software to delegate processing to the external process - with more options
ru: Выберите в списке ваше устройство или «Программа AtmoWin», чтобы передать обработку внешнему процессу (с дополнительными возможностями)

en: Choose...
ru: Выбрать...

en: Chorus
ru: Хор

en: Christian Gangsta Rap
ru: Христианский Гангста-Рэп

en: Christian Rap
ru: Христианский рэп

en: Christian Rock
ru: Христианский рок

en: Chroma
ru: Цветность

en: Chroma ME for subpel and mode decision in P-frames.
ru: Игнорировать цветность при оценке движения для субпикселов в P-кадрах

en: Chroma for the base image
ru: Цветность осн. изображения

en: Chroma for the blend image
ru: Цветность наклад. изображения

en: Chroma format
ru: Формат цветности

en: Chroma fourcc used by the framebuffer. Default is RGB since the fb device has no way to report its chroma.
ru: Код цветности буфера кадров. По умолчанию RGB, так как устройство fb не имеет возможности сообщить свою цветность.

en: Chroma gain
ru: Усиление цветности

en: Chroma gain control.
ru: Управление усилением цветности.

en: Chroma in motion estimation
ru: Цветность при оценке движения

en: Chroma to convert picture to before sending it to the internal OpenCV filter
ru: Цветность, в которую переводится изображение, прежде чем передать его внутреннему фильтру OpenCV

en: Chroma used
ru: Цветность

en: Chroma which the base image will be loaded in
ru: Цветность, в которой будет загружено основное изображение

en: Chroma which the blend image will be loaded in
ru: Цветность, в которой будет загружено накладываемое изображение

en: Chrominance elimination
ru: Коррекция цветности

en: Church Slavic
ru: Церковно-славянский

en: Chuvash
ru: Чувашский

en: Ciphers, key exchange methods, hash functions and compression methods can be selected. Refer to GNU TLS documentation for detailed syntax.
ru: Вы можете указать шифры, методы обмена ключами, функции хэширования и методы сжатия. Подробнее о синтаксисе можно узнать в документации GNU TLS.

en: Circular Left Hand (18V)
ru: Левая круговая (18V)

en: Circular Right Hand (13V)
ru: Правая круговая (13V)

en: Cl&ear
ru: О&чистить

en: Cl&ose
ru: Закрыть

en: Classic AtmoLight
ru: Классический AtmoLight

en: Classic Rock
ru: Классический рок

en: Classical
ru: классическая

en: Clean up
ru: Очистить

en: Clear
ru: Очистить

en: Clear List
ru: Очистить список

en: Clear the messages
ru: Очистить сообщения

en: Clear the playlist
ru: Очистить плейлист

en: Click and hold to skip backward through the current media.
ru: Нажмите и удерживайте, чтобы перемотать назад текущий медиаобъект.

en: Click and hold to skip forward through the current media.
ru: Нажмите и удерживайте, чтобы перемотать вперёд текущий медиаобъект.

en: Click and move the mouse while keeping the button pressed to use this slider to change current playback position.
ru: Щёлкните и, удерживая кнопку мыши, перемещайте ползунок, чтобы изменить текущее положение воспроизведения.

en: Click and move the mouse while keeping the button pressed to use this slider to change the volume.
ru: Щёлкните и, удерживая кнопку мыши, перемещайте ползунок, чтобы изменить громкость.

en: Click to change repeat mode. There are 3 states: repeat one, repeat all and off.
ru: Щёлкните, чтобы сменить режим повторения. Возможны три состояния: повторять одну позицию, повторять все и выкл.

en: Click to dismiss the subtitle setup dialog.
ru: Щёлкните, чтобы закрыть диалог настройки субтитров.

en: Click to enable fullscreen video playback.
ru: Щёлкните, чтобы перейти в полноэкранный режим воспроизведения.

en: Click to enable or disable random playback.
ru: Щёлкните, чтобы включить или выключить случайный порядок воспроизведения.

en: Click to exit fullscreen playback.
ru: Щёлкните, чтобы выйти из полноэкранного режима.

en: Click to go to the next playlist item.
ru: Щёлкните, чтобы перейти к следующей позиции плейлиста.

en: Click to go to the next playlist item. Hold to skip forward through the current media.
ru: Щёлкните, чтобы перейти к следующий позиции плейлиста. Удерживайте, чтобы перемотать вперёд текущий медиаобъект.

en: Click to go to the previous playlist item.
ru: Щёлкните, чтобы перейти к предыдущей позиции плейлиста.

en: Click to go to the previous playlist item. Hold to skip backward through the current media.
ru: Щёлкните, чтобы перейти к предыдущей позиции плейлиста. Удерживайте, чтобы перемотать назад текущий медиаобъект.

en: Click to mute or unmute the audio.
ru: Назначьте клавишу для отключения/включения звука.

en: Click to open an advanced dialog to select the media to play. You can also drop files here to play.
ru: Щёлкните, чтобы открыть расширенный диалог выбора медиаобъекта. Вы также можете просто перетянуть сюда файлы для воспроизведения.

en: Click to play or pause the current media.
ru: Щёлкните, чтобы воспроизвести или приостановить текущий медиаобъект.

en: Click to play the audio at maximum volume.
ru: Щёлкните, чтобы установить максимальную громкость звука.

en: Click to select a another file to play it in sync with the previously selected file.
ru: Щёлкните, чтобы выбрать другой файл. который будет воспроизводиться синхронно с файлом, выбранным ранее.

en: Click to select a file for playback
ru: Выберите файл для воспроизведения

en: Click to select a subtitle file.
ru: Щёлкните, чтобы выбрать файл субтитров.

en: Click to set point B
ru: Нажмите, чтобы установить точку Б

en: Click to setup subtitle playback in full detail.
ru: Щёлкните, чтобы настроить все параметры отображения субтитров.

en: Click to show an Audio Effects panel featuring an equalizer and further filters.
ru: Щёлкните, чтобы открыть панель аудиофильтров, включающую эквалайзер и другие фильтры.

en: Click to stop playback.
ru: Щёлкните, чтобы остановить воспроизведение.

en: Click to switch between video output and playlist. If no video is shown in the main window, this allows you to hide the playlist.
ru: Щёлкните, чтобы выбрать, должен ли отображаться плейлист или видео. Если в основном окне не видно видео, вы можете скрыть плейлист этой кнопкой.

en: Click to toggle between elapsed and remaining time
ru: Отображение прошедшего/оставшегося времени

en: Click to toggle between loop all, loop one and no loop
ru: Режим повтора: всё, одна дорожка, без повтора

en: Click to toggle between total and remaining time
ru: Отображение общего/оставшегося времени

en: Client port
ru: Порт клиента

en: Clock jitter
ru: Отклонение часов

en: Clock reference average counter
ru: Средний референсный счётчик

en: Clock source
ru: Тактовый генератор

en: Clock synchronisation
ru: Синхронизация часов

en: Clone
ru: Клонирование

en: Clone video filter
ru: Видеофильтр Клонирование

en: Close Window
ru: Закрыть окно

en: Close to systray
ru: Закрыть в системный лоток

en: Closed Captions decoder
ru: Декодер субтитров

en: Closed captions
ru: Скрытые титры

en: Closed captions %u
ru: Скрытые титры %u

en: Closed captions 1
ru: Скрытые титры 1

en: Closed captions 2
ru: Скрытые титры 2

en: Closed captions 3
ru: Скрытые титры 3

en: Closed captions 4
ru: Скрытые титры 4

en: Club
ru: клубная

en: Club - House
ru: Клубная музыка

en: Co&dec
ru: Ко&деки

en: Codec
ru: Кодек

en: Codec Details
ru: Информация о кодеке

en: Codec Level
ru: Уровень кодека

en: Codec Profile
ru: Профиль кодека

en: Codec name
ru: Название кодека

en: Codec not supported
ru: Кодек не поддерживается

en: Codecs
ru: Кодеки

en: Codecs / Muxers
ru: Кодеки/мультиплексоры

en: Coefficient thresholding on P-frames
ru: Задание порога коэффициента на P-кадрах

en: Coefficient thresholding on P-frames.Eliminate dct blocks containing only a small single coefficient.
ru: Задание порога коэффициента на P-кадрах. Удаляет блоки дискретного косинусного преобразования, содержащие только малый одиночный коэффициент.

en: Collapse
ru: Свернуть

en: Collect miscellaneous local statistics about the playing media.
ru: Собирать разнообразную локальную статистику в процессе воспроизведения.

en: Color
ru: Цвет

en: Color ASCII art video output
ru: Вывод видео цветной ASCII-графикой

en: Color effect
ru: Цветовой эффект

en: Color extraction
ru: Извлечение цвета

en: Color inversion
ru: Тип инверсии

en: Color killer
ru: Выключение цвета

en: Color messages
ru: Цветные сообщения

en: Color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ru: Цвет текста, который будет выводиться на видео. Значение указывается в шестнадцатеричном виде (как в HTML). Первые два символа означают красный, затем зелёный и синий. #000000 = чёрный, #FF0000 = красный, #00FF00 = зелёный, #FFF00 = жёлтый (красный + зелёный), #FFFFFF = белый

en: Color scheme
ru: Цветовая схема

en: Color threshold
ru: Цветовой порог

en: Color threshold filter
ru: Цветовой порог

en: Color when paused
ru: Цвет во время паузы

en: Colors
ru: Цвета

en: Colors similar to this will be kept, others will be grayscaled. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ru: Цвета, схожие с указанным, останутся, остальные станут оттенками серого. Значение указывается в шестнадцатеричном виде (как цвета в HTML). Первые два символа отвечают за красный, затем зелёный и синий. #000000 - чёрный, #FF0000 - красный, #00FF00 - зелёный, #FFF00 - жёлтый (красный + зелёный), #FFFFFF - белый

en: Column border
ru: Граница столбцов

en: Columns
ru: Столбцов

en: Combined
ru: совмещённый

en: Comedy
ru: Комедия

en: Comma separated list of aspect ratios which will be added in the interface's aspect ratio list.
ru: Список соотношений сторон изображения, разделённых запятыми. Добавляются в соответствующий список интерфейса.

en: Comma separated list of crop ratios which will be added in the interface's crop ratios list.
ru: Список соотношений сторон для кадрирования, разделённых запятыми. Добавляются в соответствующий список интерфейса.

en: Comma-separated list of active windows, defaults to all
ru: Список активных окон, через запятую. По умолчанию все.

en: Command-line interface
ru: Интерфейс командной строки

en: Comment
ru: Комментарий

en: Comment to put in ASF comments.
ru: Комментарий для комментариев ASF.

en: Comments
ru: Комментарий

en: Compensate delay
ru: Компенсирующая задержка

en: Compiled by %s on %s (%s)
ru: Скомпилировано %s@%s (%s)

en: Compiled by %s with %@
ru: Скомпилировано %s компилятором %@

en: Compiler: %s
ru: Компилятор: %s

en: Complete MRL for VLC internal
ru: Полный MRL

en: Component
ru: Компонентный вход

en: Composer
ru: Композитор

en: Composite
ru: Композитный вход

en: Composite input
ru: Композитный вход

en: Compression level
ru: Уровень сжатия

en: Compressor
ru: Сжатие

en: Compute and print PSNR stats. This has no effect on the actual encoding quality.
ru: Рассчитать и напечатать статистику пикового отношения сигнала к шуму. Не оказывает влияния на реальное качество кодирования.

en: Compute and print SSIM stats. This has no effect on the actual encoding quality.
ru: Рассчитать и напечатать статистику структурного сходства. Не оказывает влияния на реальное качество кодирования.

en: Conductor
ru: Дирижёр

en: Config of last used skin
ru: Конфигурация последней оболочки

en: Configuration options
ru: Параметры

en: Configuration options that will be used by the Service (eg. --foo=bar --no-foobar). It should be specified at install time so the Service is properly configured.
ru: Параметры, используемые службой (например --foo=bar --no-foobar). Должен быть указан перед установкой службы для правильной настройки.

en: Configure
ru: Настройка

en: Configure Hotkeys
ru: Конфигурация горячих клавиш

en: Connect to clients matching
ru: Подключиться к совпадающим клиентам

en: Connection failed
ru: Соединение не удалось

en: Console
ru: Консоль

en: Constant bitrate mode (CBR)
ru: Постоянный битрейт (CBR)

en: Constant error mode
ru: Неизменный уровень ошибок

en: Constant lambda mode
ru: Неизменный уровень лямбда

en: Constant noise threshold mode
ru: Неизменный порог уровня шума

en: Constant quality factor
ru: Неизменный уровень качества

en: Constant quality mode
ru: Неизменный уровень качества

en: Containers
ru: Контейнеры

en: Containers (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)
ru: Контейнеры (*.ps *.ts *.mpg *.ogg *.asf *.mp4 *.mov *.wav *.raw *.flv *.webm)

en: Contemporary Christian
ru: Современная христианская

en: Content bitrate
ru: Битрейт

en: Context menu
ru: Контекстное меню

en: Continue
ru: Продолжить

en: Continue playback
ru: Продолжать воспроизведение

en: Continue playback where you left off
ru: Продолжить воспроизведение с последней позиции

en: Continue playback?
ru: Продолжить воспроизведение?

en: Continuous 22kHz tone
ru: Тоновый сигнал 22 КГц

en: Continuous stream
ru: Непрерывный поток

en: Contrast
ru: Контрастность

en: Control
ru: Управление

en: Control external music players
ru: Управлять внешними плеерами

en: Control interfaces
ru: Интерфейсы управления

en: Control menu for the player
ru: Меню управления для проигрывателя

en: Control playback with media keys
ru: Управление мультимедийными клавишами

en: Control playback with the Apple Remote
ru: Управление воспроизведением с пульта Apple Remote

en: Control playlist items with the Apple Remote
ru: Перемещение в плейлисте с пульта Apple Remote

en: Control system volume with the Apple Remote
ru: Управление общей громкостью с пульта Apple Remote

en: Controls
ru: Параметры

en: Conve&rt / Save...
ru: &Конвертировать/сохранить...

en: Convergence time of 'avbr' RateControl
ru: Время сходимости в режиме 'avbr'

en: Conversions from
ru: Преобразования из

en: Convert
ru: Преобразовать

en: Convert & Stream
ru: Конвертировать/передавать

en: Convert / Stream...
ru: Конвертировать/передавать...

en: Convert 3D picture to anaglyph image video filter
ru: Фильтр преобразования 3D-изображения в анаглиф

en: Copy
ru: Копировать

en: Copy packetizer
ru: Упаковщик копированием

en: Copyright
ru: Авторские права

en: Copyright Acknowledgement
ru: Уведомление об авторских правах

en: Copyright metadata
ru: Авторское право

en: Copyright string to put in ASF comments.
ru: Авторские права для комментариев ASF.

en: Core Animation OpenGL Layer (Mac OS X)
ru: Слой Core Animation OpenGL (Mac OS X)

en: CoreText font renderer
ru: Визуализатор шрифтов CoreText

en: Cornish
ru: Корнский

en: Corsican
ru: Корсиканский

en: Could not demux ASF stream
ru: ASF-поток не демультиплексируется

en: Count of AtmoLight channels
ru: Количество каналов AtmoLight

en: Count of channels
ru: Количество каналов

en: Count of fnordlicht's
ru: Количество устройств fnordlicht

en: Country
ru: Кантри

en: Cover
ru: Обложка

en: Create
ru: Создать

en: Create "Fast Start" files
ru: Создавать файлы для быстрого запуска

en: Create "Fast Start" files. "Fast Start" files are optimized for downloads and allow the user to start previewing the file while it is downloading.
ru: Создавать файлы для быстрого запуска. Эти файлы оптимизированы для скачивания и позволяют пользователю начать просмотр, не дожидаясь окончания загрузки.

en: Create Directory
ru: Создание каталога

en: Create Directory...
ru: Создать каталог...

en: Create Folder
ru: Создание папки

en: Create Folder...
ru: Создать папку...

en: Create a new bookmark
ru: Создать новую закладку

en: Create a new profile
ru: Создать новый профиль

en: Create unique name in the System Tuning Spaces
ru: Создаёт уникальное имя в множестве Системных пространств настройки

en: Create video buffers in system memory instead of video memory. This isn't recommended as usually using video memory allows benefiting from more hardware acceleration (like rescaling or YUV->RGB conversions). This option doesn't have any effect when using overlays.
ru: Создавать видеобуферы в системной памяти, а не в видеопамяти. Не рекомендуется, так как обычно в видеопамяти можно получить выигрыш от аппаратного ускорения (например, масштабирования или преобразования YUV->RGB). Этот параметр не действует при использовании слоёв.

en: Credits
ru: Благодарности

en: Croatian
ru: Хорватский

en: Crop
ru: Кадрирование

en: Crop one pixel from the bottom of the video
ru: Обрезать один пиксел снизу

en: Crop one pixel from the left of the video
ru: Обрезать один пиксел слева

en: Crop one pixel from the right of the video
ru: Обрезать один пиксел справа

en: Crop one pixel from the top of the video
ru: Обрезать один пиксел сверху

en: Crop: %s
ru: Кадрирование: %s

en: Croppadd
ru: Кадрирование

en: Cross feed of left into right with inverted phase. This helps in suppressing the mono. If the value is 1 it will cancel all the signal common to both channels.
ru: Перекрёстная передача сигнала левого канала в правый (и наоборот) в противофазе. Это помогает подавлять монофонический сигнал. При значении, равном 1, сигнал, общий для двух каналов, подавляется полностью.

en: Crossfeed
ru: Перекрещивание

en: Crossover
ru: Смешение

en: Crypt audio
ru: Шифрование аудио

en: Crypt audio using CSA
ru: Шифрование аудио с использование CSA

en: Crypt video
ru: Шифрование видео

en: Crypt video using CSA
ru: Шифрование видео с использованием CSA

en: Crystal HD hardware video decoder
ru: Аппаратный видеодекодер Crystal HD

en: Cue points
ru: Контрольные точки

en: Cult
ru: Культовая

en: Current Media Information
ru: Информация о медиаисточнике

en: Current channel:
ru: Текущий канал

en: Current media / stream statistics
ru: Текущая статистика по файлу/потоку

en: Current playback speed: %1
    Click to adjust
ru: Текущая скорость: %1.
    Щёлкните, чтобы изменить её.

en: Current visualization
ru: Текущая визуализация

en: Custom
ru: другое

en: Custom &Bookmarks
ru: Дополнительные &закладки

en: Custom aspect ratios list
ru: Список других соотношений сторон

en: Custom crop ratios list
ru: Список других соотношений сторон для кадрирования

en: Custom options
ru: Настраиваемые параметры

en: Custom playback
ru: Настройка воспроизведения

en: Custom title for the video window (in case the video is not embedded in the interface).
ru: Заголовок окна вывода видео (в случае, если видео не встроено в интерфейс).

en: Customi&ze Interface...
ru: Настройка интер&фейса...

en: Customize the HTTP referer, simulating a previous document
ru: Определение адреса документа, представляемого как предыдущий или источник ссылки

en: Customize...
ru: Настроить...

en: Cut
ru: Вырезать

en: Cut a light band induced by fluorescent lighting (unit undocumented).
ru: Вырезание полосы света, наводимой при флюоресцентном освещении (ед. изм. не документированы).

en: Cut the stream in slices of the given duration, and ensure a constant bitrate between the two boundaries. This avoids having huge bitrate peaks, especially for reference frames.
ru: Нарезает поток на отдельные элементы заданной длительности и устанавливает постоянный битрейт между границами этих элементов. Это позволяет избежать больших скачков битрейта, особенно для референсных кадров.

en: Cycle audio track
ru: Переключение аудиодорожек

en: Cycle deinterlace modes
ru: Выбор устранения чересстрочности

en: Cycle next program Service ID
ru: Следующая ТВ-программа

en: Cycle previous program Service ID
ru: Предыдущая ТВ-программа

en: Cycle source aspect ratio
ru: Смена соотношения сторон

en: Cycle subtitle track
ru: Переключение дорожек субтитров

en: Cycle through a predefined list of crop formats.
ru: Переключает режимы обрезания из предопределённого списка по кругу.

en: Cycle through a predefined list of source aspect ratios.
ru: Переключает соотношения сторон из предопределённого списка по кругу.

en: Cycle through audio devices
ru: Переключение аудиоустройств

en: Cycle through available audio devices
ru: Циклически переключать доступные аудиоустройства.

en: Cycle through available deinterlace modes.
ru: Переключает режимы устранения чересстрочности по кругу.

en: Cycle through the available audio tracks(languages).
ru: Переключает доступные аудиодорожки (языки) по кругу.

en: Cycle through the available next program Service IDs (SIDs).
ru: Переключает на следующую программу по номеру (Service ID) в цикле.

en: Cycle through the available previous program Service IDs (SIDs).
ru: Переключает на предыдущую программу по номеру (Service ID) в цикле.

en: Cycle through the available subtitle tracks.
ru: Переключает доступные дорожки субтитров по кругу.

en: Cycle video crop
ru: Смена режима обрезания

en: Cyrillic (Windows-1251)
ru: Кириллица (Windows-1251)

en: Czech
ru: Чешский

en: D-Bus control interface
ru: Интерфейс управления D-Bus

en: DBus
ru: D-Bus

en: DEVICES
ru: Устройства

en: DMX address for each channel
ru: Адрес DMX для каждого канала

en: DMX options
ru: Параметры DMX

en: DRM protected streams are not supported.
ru: Потоки с защитой DRM не поддерживаются.

en: DTS Coherent Acoustics audio decoder
ru: Аудиодекодер DTS Coherent Acoustics

en: DTS audio packetizer
ru: Аудиоупаковщик DTS

en: DTS delay (ms)
ru: Задержка DTS (мс)

en: DTS dynamic range compression
ru: Сжатие динамического диапазона DTS

en: DTS parser
ru: Анализатор DTS

en: DTV
ru: Цифровое ТВ

en: DV (Digital Video) demuxer
ru: Демультиплексор DV (Digital Video)

en: DVB adapter
ru: DVB-адаптер

en: DVB device
ru: DVB-устройство

en: DVB playlist import
ru: Импорт плейлиста DVB

en: DVB subtitles
ru: Субтитры DVB

en: DVB subtitles decoder
ru: Декодер субтитров DVB

en: DVB subtitles encoder
ru: Кодер субтитров DVB

en: DVB subtitles: hearing impaired
ru: Субтитры DVB: для людей с нарушением слуха

en: DVB-S2 parameters
ru: Параметры DVB-S2

en: DVB-T reception parameters
ru: Параметры приёма DVB-T

en: DVB-T2 Physical Layer Pipe
ru: Канал физического уровня в DVB-T2

en: DVD angle
ru: Угол DVD

en: DVD audio format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
ru: Аудиоформат DVD (используется с MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG и RAW)

en: DVD device
ru: Устройство DVD

en: DVD menus
ru: Меню DVD

en: DVD subtitles
ru: Субтитры DVD

en: DVD subtitles decoder
ru: Декодер субтитров DVD

en: DVD subtitles packetizer
ru: Упаковщик субтитров DVD

en: DVD with menus
ru: DVD с меню

en: DVD without menus
ru: DVD без меню

en: DVDRead Input (no menu support)
ru: Ввод DVDRead (без поддержки меню)

en: DVDRead could not open the disc "%s".
ru: DVDRead не может открыть диск «%s».

en: DVDRead could not read %d/%d blocks at 0x%02x.
ru: DVDRead не может прочитать %d/%d блоков на 0x%02x.

en: DVDRead could not read block %d.
ru: DVDRead не может прочитать блок %d.

en: DVDnav Input
ru: Ввод DVDnav

en: DVDnav demuxer
ru: Демультиплексор DVDnav

en: Damaged or incomplete AVI file
ru: При открытии повреждённого AVI

en: Damp
ru: Влажный

en: Dance
ru: танцевальная

en: Dance Hall
ru: Дэнсхолл

en: Danish
ru: Датский

en: Dark
ru: Тёмный

en: Darkness limit
ru: Граница темноты

en: Darkness masking
ru: Коррекция тёмных участков

en: Darkwave
ru: Дарквейв

en: Data
ru: Данные

en: Data alignment
ru: Выравнивание данных

en: Data for the audio callback function.
ru: Данные для функций обратного вызова при обработке аудио

en: Data for the get and release functions
ru: Данные для функций получения и освобождения данных

en: Data for the video callback function.
ru: Данные для функций обратного вызова при обработке видео

en: Date
ru: Дата

en: Date metadata
ru: Дата

en: Day / Month / Year:
ru: День/месяц/год:

en: Dct-domain noise reduction. Adaptive pseudo-deadzone. 10 to 1000 seems to be a useful range.
ru: Шумопонижение в домене DCT. Адаптивная псевдомёртвая зона. Диапазон от 10 до 1000.

en: De-Fullscreen
ru: Выход из полноэкранного режима

en: Deactivate the deblocking loop filter (decreases quality).
ru: Отключает фильтр устранения блочности изображения (деблокинга). Приводит к снижению качества.

en: Death Metal
ru: Дет-метал

en: Debanding algorithm
ru: Алгоритм устранения полос

en: Debug Frame Folder
ru: Папка для отладочных кадров

en: Debug logging
ru: Вести журнал отладки

en: Debug mask
ru: Маска для отладки

en: Decide references on a per partition basis
ru: Выбор референсных кадров на основе сегментов

en: DeckLink capture card to use, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
ru: Номер платы DeckLink, если их несколько (нумерация с 0).

en: DeckLink output card, if multiple exist. The cards are numbered from 0.
ru: Номер платы вывода DeckLink, если их несколько (нумерация с 0).

en: Decklink Audio Options
ru: Параметры видео Decklink

en: Decklink Audio Output module
ru: Модуль вывода аудио в Decklink

en: Decklink General Options
ru: Общие параметры Decklink

en: Decklink Video Options
ru: Параметры видео Decklink

en: Decklink Video Output module
ru: Модуль вывода видео в Decklink

en: DecklinkOutput
ru: Вывод в Decklink

en: Decode
ru: Декодирование

en: Decode at the demuxer stage
ru: Декодировать на стадии демультиплексирования

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory.
ru: Декодирует кадры непосредственно в буфер RPI VideoCore, а не в основной памяти.

en: Decode frames directly into RPI VideoCore instead of host memory. This option must only be used with the MMAL video output plugin.
ru: Декодирует кадры непосредственно в буфер RPI VideoCore, а не в основной памяти. Этот параметр должен включаться только с модулем видеовывода MMAL.

en: DecodeBin is a container element, that can add and manage multiple elements. Apart from adding the decoders, decodebin also adds elementary stream parsers which can provide more info such as codec profile, level and other attributes, in the form of GstCaps (Stream Capabilities) to decoder.
ru: DecodeBin — объект-контейнер, который может содержать в себе множество элементов и управлять ими. Помимо добавления декодеров, decodebin также включает анализаторы элементарных потоков, способные предоставлять декодеру дополнительные сведения, например, профиль кодека, уровень и другие атрибуты, в форме структуры GstCaps (свойства потока).

en: Decoded
ru: Декодировано

en: Decoded blocks
ru: Декодировано блоков

en: Decoded format
ru: Декодированный формат

en: Decoders
ru: Декодеры

en: Decoding
ru: Декодирование

en: Decoding X coordinate
ru: Координата X при декодировании

en: Decoding Y coordinate
ru: Координата Y при декодировании

en: Decrease
ru: Уменьшить

en: Decrease Volume
ru: Уменьшить громкость

en: Decrease scale factor
ru: Уменьшение масштаба

en: Default
ru: по умолчанию

en: Default (Windows-1252)
ru: Локальная

en: Default Caching Level
ru: Уровень кэширования по умолчанию

en: Default DVD angle.
ru: Угол DVD по умолчанию.

en: Default Encoding
ru: Кодировка по умолчанию

en: Default TCP connection timeout (in milliseconds).
ru: Таймаут TCP-соединения по умолчанию (в миллисекундах).

en: Default background alpha
ru: Прозрачность фона по умолчанию

en: Default background color
ru: Цвет фона по умолчанию

en: Default background color if the Kate stream does not specify a background color to use.
ru: Цвет фона по умолчанию (используется, если в потоке Kate цвет фона не определён).

en: Default caching policy
ru: Политика кэширования по умолчанию

en: Default caching value for outbound RTP streams. This value should be set in milliseconds.
ru: Размер кэша для исходящих потоков RTP. Значение указывается в миллисекундах.

en: Default caching value for outbound UDP streams. This value should be set in milliseconds.
ru: Размер кэша для исходящих потоков UDP. Значение указывается в миллисекундах.

en: Default devices
ru: Устройства по умолчанию

en: Default encoding
ru: Кодировка по умолчанию

en: Default font alpha
ru: Альфа шрифта по умолчанию

en: Default font color
ru: Цвет шрифта по умолчанию

en: Default font color to use if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
ru: Цвет текста по умолчанию (используется, когда в потоке Kate цвет текста не определён).

en: Default font description
ru: Описание шрифта по умолчанию

en: Default font effect
ru: Шрифтовой эффект по умолчанию

en: Default font effect strength
ru: Интенсивность эффекта по умолчанию

en: Default frame rate for chapter import.
ru: Частота кадров по умолчанию для импорта глав.

en: Default multicast interface. This overrides the routing table.
ru: Интерфейс групповой передачи по умолчанию. Замещает таблицу маршрутизации.

en: Default optical device
ru: Устройство по умолчанию

en: Default preset setting used
ru: Предустановки, используемые по умолчанию

en: Default replay gain
ru: Replay Gain по умолчанию

en: Default stream
ru: Поток по умолчанию

en: Default stream output chain
ru: Цепочка вывода потока по умолчанию

en: Default tune setting used
ru: Настройки, используемые по умолчанию

en: Define here the DMX base address for each channel use , or ; to separate the values
ru: Определите здесь базовые адреса DMX для каждого канала через , или ;

en: Define input picture aspect-ratio to use. Default is 4:3
ru: Определяет соотношение сторон входного изображения (по умолчанию 4:3).

en: Define the colors of the volume slider
    By specifying the 12 numbers separated by a ';'
    Default is '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'
    An alternative can be '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'
ru: Определяет цвета регулятора уровня громкости
    в виде 12 чисел, разделённых ';'. По умолчанию
    '255;255;255;20;226;20;255;176;15;235;30;20'.
    Другой вариант: '30;30;50;40;40;100;50;50;160;150;150;255'

en: Define the colors of the volume slider
ru: Определить цвета для регулятора громкости

en: Define the glasses' color scheme
ru: Определяет цветовую схему очков

en: Define the pids to add to each pmt. This requires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ru: Назначает PID каждому PMT. Необходимо, чтобы был включён параметр «PID равен ES ID».

en: Define the sort algorithm used when adding items from a directory.
ru: Определяет алгоритм сортировки элементов при добавлении файлов из каталога.

en: Define which screen fullscreen goes
ru: Экран для полноэкранного показа

en: Defines a small bitmap with 64x48 pixels, containing a grayscale gradient
ru: Определяет битовый массив размером 64х48 пикселов, содержащий градиент оттенков серого

en: Defines bitdistribution mode for AQ, default 1
     - 0: Disabled
     - 1: Current x264 default mode
     - 2: uses log(var)^2 instead of log(var) and attempts to adapt strength per frame
ru: Режим распределения битов для адаптивного квантования, по умолчанию 1
     - 0: Отключён
     - 1: Текущий режим x264 по умолчанию
     - 2: Использовать log(var)^2 вместо log(var) и пытаться адаптировать силу на кадр

en: Defines how often the barGraph information should be sent. Sends the barGraph information every n audio packets (default 4).
ru: Определяет, как часто следует отправлять данные для Гистограммы (через сколько пакетов аудио, по умолчанию 4).

en: Defines if BarGraph information should be sent
ru: Передавать данные для Гистограммы

en: Defines if BarGraph information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
ru: Включает передачу данных для Гистограммы (1 - передавать данные (по умолчанию), 0 - нет).

en: Defines if silence alarm information should be sent
ru: Передавать уведомления о тишине

en: Defines if silence alarm information should be sent. 1 if the information should be sent, 0 otherwise (default 1).
ru: Включает передачу уведомлений о тишине (1 - передавать уведомления (по умолчанию), 0 - нет).

en: Defines orientation of the mirror splitting.     Can be vertical or horizontal
ru: Определяет ориентацию зеркального отражения

en: Defines radius size in pixels, of base of bands(beginning).
ru: Радиус основания полос в пикселах.

en: Defines the descriptors of each SDT. Thisrequires "Set PID to ID of ES" to be enabled.
ru: Назначает дескрипторы каждому SFT. Необходимо, чтобы был включён параметр «PID равен ES ID».

en: Defines the maximum bitrate in Kpbs (1000 bits/s) for VBR rate control method. If not set, this parameter. is computed from other sources such as bitrate, profile, level, etc.
ru: Определяет максимальный битрейт в Кбит/сек (1000 бит/сек) для режима переменного битрейта. Если этот предел не задан, он вычисляется из таких характеристик, как битрейт, профиль, уровень и т.п.

en: Defines the number of parallel encoding operations before we synchronise the result. Higher  may result on better throughput depending on hardware. MPEG2 needs at least 1 here.
ru: Задаёт число операций кодирования, выполняемых одновременно до синхронизации результата. Чем выше это число, тем больше скорость (в зависимости от оборудования). Для MPEG2 значение должно быть не меньше 1.

en: Defines the virtual surface of the room emulated by the filter.
ru: Площадь виртуальной комнаты, которую имитирует фильтр.

en: Defines what timeout option to add to the RTSP session ID string. Setting it to a negative number removes the timeout option entirely. This is needed by some IPTV STBs (such as those made by HansunTech) which get confused by it. The default is 5.
ru: Определяет время ожидания, добавляемое в строку идентификатора RTSP-сессии. Отрицательное значение удаляет данный параметр. Это необходимо для некоторых IPTV-приёмников (например, компании HansunTech), в которых он создаёт путаницу. Значение по умолчанию 5.

en: Deinterlace
ru: Устранение чересстрочности

en: Deinterlace chroma skip
ru: Не устранять чересстрочность в цветности

en: Deinterlace method to use for streaming.
ru: Метод устранения чересстрочности для потокового вещания.

en: Deinterlace method to use for video processing.
ru: Метод устранения чересстрочности при обработке видео.

en: Deinterlace mode
ru: Режим устранения чересстрочности

en: Deinterlace module
ru: Модуль устранения чересстрочности

en: Deinterlace off
ru: Не устранять чересстрочность

en: Deinterlace on
ru: Устранять чересстрочность

en: Deinterlace the video before encoding.
ru: Устранять чересстрочность видео перед его кодированием.

en: Deinterlace video
ru: Устранение чересстрочности видео

en: Deinterlacing
ru: Устранение чересстрочности

en: Deinterlacing algorithm
ru: Метод устранения чересстрочности

en: Deinterlacing video filter
ru: Видеофильтр Устранение чересстрочности

en: Delay
ru: Задержка

en: Delay (in ms) before the placeholder kicks in.
ru: Задержка (в мс), после которой включается поток-заполнитель.

en: Delay (ms)
ru: Задержка (мс)

en: Delay a stream
ru: Задержка потока

en: Delay after which SAP items get deleted if no new announcement is received.
ru: Таймаут, после которого элемент SAP будет удалён, если на него не пришло никаких оповещений.

en: Delay calculation mode
ru: Режим расчёта задержки

en: Delay of the ES (ms)
ru: Задержка потока (мс)

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the PCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
ru: Задержка DTS и PTS данных потока по отношению к PCR. Это позволяет некоторую буферизацию в декодере клиента.

en: Delay the DTS (decoding time stamps) and PTS (presentation timestamps) of the data in the stream, compared to the SCRs. This allows for some buffering inside the client decoder.
ru: Задержка DTS и PTS данных потока, по сравнению с SCR. Это позволяет некоторую буферизацию в декодере клиента.

en: Delay time
ru: Время задержки

en: Delete all the bookmarks
ru: Удалить все закладки

en: Delete segments
ru: Удалять сегменты

en: Delete segments when they are no longer needed
ru: Удалять сегменты, когда они более не нужны

en: Delete selected profile
ru: Удалить выделенный профиль

en: Delete the current profile
ru: Удалить текущий профиль

en: Delete the selected item
ru: Удалить выбранную позицию

en: Deletes the selected item
ru: Удаление выделенной позиции

en: Delivery system
ru: Система доставки сигнала

en: Demultiplexers are used to separate the "elementary" streams (like audio and video streams). You can use it if the correct demuxer is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
ru: Демультиплексоры используются для разделения элементарных потоков (таких как аудио и видео). Вы можете указать правильный демультиплексор, если автоопределение не сработало. Не устанавливайте этот параметр глобально, если не уверены в том, что делаете.

en: Demux module
ru: Модуль демультиплексора

en: Demuxed
ru: Демультиплексировано

en: Demuxed data size
ru: Демультиплексировано данных

en: Demuxer
ru: Демультиплексор

en: Demuxers
ru: Демультиплексоры

en: Demuxers are used to separate audio and video streams.
ru: Демультиплексоры используются для разделения потоков видео и аудио

en: Denoiser
ru: Уменьшение шумов

en: Depending on the amount your fnordlicht hardware choose 1 to 254 channels
ru: Укажите, сколько у вас устройств fnordlight (от 1 до 254)

en: Depending on your MoMoLight hardware choose 3 or 4 channels
ru: Укажите, сколько каналов (3 или 4) поддерживает ваше устройство MoMoLight

en: Descending
ru: По убыванию

en: Description
ru: Описание

en: Description metadata
ru: Описание

en: Description of the stream content or information about your channel.
ru: Описание потока или информация о вашем канале.

en: Description stream output
ru: Описание выходного потока

en: Desired frame rate for the H264 stream.
ru: Желаемая частота кадров для H264

en: Desired frame rate for the VC-1 stream.
ru: Желательная частота кадров для потоков VC-1.

en: Desired frame rate for the capture.
ru: Желаемая частота кадров для захвата.

en: Desired frame rate for the stream.
ru: Ожидаемая частота кадров в потоке.

en: Desired input video mode for DeckLink captures. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
ru: Ожидаемый формат вводимого видео при захвате с DeckLink. Значение указывается в виде текстового кода FOURCC, например «ntsc».

en: Desired input video mode. Leave empty for autodetection.
ru: Ожидаемый режим вводимого видео. Оставьте пустым для автоопределения.

en: Desired output mode
ru: Формат вывода

en: Desired output mode for DeckLink output. This value should be a FOURCC code in textual form, e.g. "ntsc".
ru: Требуемый формат вывода видео при выводе через DeckLink. Значение указывается в виде текстового кода FOURCC, например «ntsc».

en: Desktop
ru: Экран

en: Desktop level hotkey
ru: Сочетание клавиш для всей системы

en: Destination
ru: Адрес

en: Destination (URL) to use for the stream. Overrides path and bind parameters
ru: Используемый адрес назначения (URL) для потока. Переопределяет параметры path и bind

en: Destination Setup
ru: Настройка вывода

en: Destination audio codec
ru: Конечный аудиокодек

en: Destination bridge-in name
ru: Связанный входящий мост

en: Destination file:
ru: Конечный файл:

en: Destination prefix
ru: Префикс пути назначения

en: Destination subtitle codec
ru: Целевой кодек субтитров

en: Destination video codec
ru: Целевой видеокодек

en: Detailed List
ru: Таблица

en: Determines how many sections of spectrum will exist.
ru: Используемое количество частей спектра.

en: Determines what (if any) video is displayed by the wrapper filter
ru: Определяет, какое видео отображается фильтром надстройки

en: Device
ru: Устройство

en: Device Selection
ru: Выбор устройства

en: Device name
ru: Название устройства

en: Device properties
ru: Настройки устройства

en: Device type
ru: Тип устройства

en: Device:
ru: Устройство:

en: Devices
ru: Устройства

en: DiSEqC LNB number
ru: Номер конвертора в DiSEqC

en: Dialog
ru: Диалог

en: DiffServ Code Point
ru: Точка кода дифференцированных услуг

en: Different resampling algorithms are supported. The best one is slower, while the fast one exhibits low quality.
ru: Поддерживаются несколько алгоритмов - лучший работает медленнее, а самый быстрый уступает в качестве.

en: Differentiated Services Code Point for outgoing UDP streams (or IPv4 Type Of Service, or IPv6 Traffic Class). This is used for network Quality of Service.
ru: Точка кода дифференцированных услуг для исходящих UDP-потоков («тип обслуживания» в IPv4 или «класс трафика» в IPv6). Используется для обеспечения «качества обслуживания» (QoS) сети.

en: Digital Cinema Package module
ru: Модуль чтения пакетов цифрового кино (DCP)

en: Digital Television and Radio
ru: Цифровое телевидение и радио

en: Digital Video (Firewire/ieee1394) input
ru: Ввод Digital Video (Firewire/IEEE 1394)

en: Digital broadcasting
ru: Цифровое телевещание

en: Dirac packetizer
ru: Упаковщик Dirac

en: Dirac video decoder using libschroedinger
ru: Видеодекодер Dirac (в libschroedinger)

en: Dirac video demuxer
ru: Демультиплексор видео Dirac

en: Dirac video encoder using libschroedinger
ru: Видеокодер Dirac (в libschroedinger)

en: Direct MV prediction mode
ru: Режим прямого предсказания вектора движения

en: Direct prediction size
ru: Размер для прямого предсказания

en: Direct prediction size:  -  0: 4x4
     -  1: 8x8
     - -1: smallest possible according to level
ru: Размер для прямого предсказания: 0 - 4x4, 1 - 8x8, -1 — минимально возможный в соответствии с уровнем

en: Direct rendering
ru: Прямой рендеринг

en: Direct2D video output
ru: Вывод видео через Direct2D

en: Direct3D video output
ru: Вывод видео через Direct3D

en: DirectFB video output http://www.directfb.org/
ru: Вывод видео через DirectFB

en: DirectMedia Object decoder
ru: Декодер DirectMedia Object

en: DirectMedia Object encoder
ru: Кодер DirectMedia Object

en: DirectShow input
ru: Источник DirectShow

en: DirectX (DirectDraw) video output
ru: Вывод видео через DirectX (DirectDraw)

en: DirectX Video Acceleration (DXVA) 2.0
ru: Вывод видео через DXVA 2.0

en: DirectX audio output
ru: Вывод звука через DirectX

en: Direction
ru: Направление

en: Direction of the mirroring
ru: Направление зеркального отражения

en: Director
ru: Режиссёр

en: Directory
ru: Каталог

en: Directory index
ru: Просмотр каталога

en: Directory or filename where the records will be stored
ru: Имя каталога или файла, куда будут сохраняться записи

en: Directory path prefix
ru: Префикс пути

en: Directory path where images files should be saved. If not set, then images will be automatically saved in users homedir.
ru: Путь к каталогу, где будут сохранены файлы изображений. Если этот путь не задан, они будут сохраняться в домашнем каталоге пользователя.

en: Directory sort order
ru: Порядок сортировки каталога

en: Directory used to store the timeshift temporary files.
ru: Каталог для сохранения временных файлов модуля сдвига по времени.

en: Directory where the video snapshots will be stored.
ru: Каталог (или файл), в котором будут сохраняться снимки видео.

en: Disable
ru: отключить

en: Disable DVD menus
ru: Отключить меню DVD

en: Disable DVD subtitle transparency
ru: Отключить прозрачность в субтитрах DVD

en: Disable Disc Menus
ru: Отключает меню диска

en: Disable arithmetic coding
ru: Отключить арифметическое кодирование

en: Disable for double buffering in software.
ru: Выключите для двойной программной буферизации.

en: Disable screensaver
ru: Отключать заставку

en: Disable the screensaver during video playback.
ru: Отключать заставку на время воспроизведения видео.

en: Disc
ru: Диск

en: Disc Selection
ru: Выбор диска

en: Disc caching (ms)
ru: Кэш дисков (мс)

en: Disc device
ru: Дисковое устройство

en: Discard
ru: Отбрасывание

en: Discarded (corrupted)
ru: Отброшено (испорченных пакетов)

en: Disclaimer
ru: Юр. оговорка

en: Disco
ru: Диско

en: Discontinuous Transmission
ru: Прерывистая передача

en: Discs
ru: Диски

en: Display
ru: Отображение

en: Display ID
ru: Код дисплея

en: Display ID. If not specified, main display ID is used.
ru: Код дисплея (если не указан, используется основной дисплей).

en: Display Settings
ru: Настройки отображения

en: Display Source As
ru: Показывать источник как

en: Display a RSS or ATOM Feed on your video
ru: Выводит RSS или ATOM-рассылки поверх видео

en: Display aspect ratio
ru: Соотношение сторон экрана

en: Display aspect ratio of a video elementary stream
ru: Соотношение сторон экрана в элементарном потоке видео

en: Display background cone or art
ru: Показывать логотип или обложку

en: Display background cone or current album art when not playing. Can be disabled to prevent burning screen.
ru: Показывать логотип (конус) или обложку текущего альбома, когда ничего не воспроизводится. Можно отключить, чтобы предотвратить выгорание экрана.

en: Display device
ru: Устройство отображения

en: Display feed images if available.
ru: Показывать доступные изображения из рассылок.

en: Display locally
ru: Воспроизводить локально

en: Display name of the Service
ru: Имя службы

en: Display playlist tree
ru: Отображать список в виде дерева

en: Display resolution
ru: Разрешение монитора

en: Display size
ru: Размер элемента

en: Display stream output
ru: Вывод потока на дисплей

en: Display text above the video
ru: Отображает текстовую строку над видео

en: Display the input video
ru: Показывать входящее видео

en: Display the output
ru: Проигрывать результат

en: Display the processed video
ru: Показывать обработанное видео

en: Display the snapshot preview in the screen's top-left corner.
ru: Открывать предварительный просмотр снимка в верхнем левом углу экрана.

en: Display the stream locally
ru: Показывать поток локально

en: Display the title of the video on top of the movie.
ru: Отображать название дорожки или её MRL поверх видео.

en: Display video in a skinned window if any
ru: Выводить видео в окнах с оболочками

en: Display video snapshot preview
ru: Предпросмотр снимка

en: Display while streaming
ru: Показывать во время вещания

en: Displayed
ru: Отображено

en: Displayed frames
ru: Показано кадров

en: Distance between I- or P- key frames; if it is zero, the GOP structure is unspecified. Note: If GopRefDist = 1, there are no B- frames used.
ru: Интервал между ключевыми I- или P-кадрами. Если равен 0, структура GOP не определена. Примечание: если GopRefDist = 1, B-кадры не будут применяться.

en: Distance between front left speaker and listener in meters.
ru: Расстояние между левым и правым динамиком в метрах.

en: Distort mode
ru: Режим искажения

en: Distort mode, one of "gradient", "edge" and "hough".
ru: Режим искажения. Допустимые значения: «Градиент», «Край» и «Хафа».

en: DivX first version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
ru: Первая версия DivX (используется с MPEG TS, MPEG1, ASF и OGG)

en: DivX second version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
ru: Вторая версия DivX (используется с MPEG TS, MPEG1, ASF и OGG)

en: DivX third version (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
ru: Третья версия DivX (используется с MPEG TS, MPEG1, ASF и OGG)

en: Do not demultiplex
ru: Не демультиплексировать

en: Do not open a DOS command box interface
ru: Не открывать интерфейс ввода команд DOS

en: Do not play
ru: Не проигрывать

en: Do not sort the items.
ru: Не сортировать

en: Do not try to guess ASF bitrate. Setting this, allows you to control how Windows Media Player will cache streamed content. Set to audio+video bitrate in bytes
ru: Отключает автоподбор битрейта ASF. Устанавливая этот параметр, вы можете повлиять на то, как Windows Media Player будет кэшировать поток. Задайте здесь суммарный битрейт аудио+видео в байтах.

en: Do nothing
ru: Ничего не делать

en: Do you really want to unsubscribe from %1?
ru: Вы действительно хотите отписаться от %1?

en: Do you want to download it?
ru: Скачать его?

en: Do you want to restart the playback where left off?
ru: Вы хотите начать воспроизведение с последней позиции?

en: Dock fullscreen controller
ru: Прикрепить панель полноэкранного режима

en: Dock/undock fullscreen controller to/from bottom of screen
ru: Прикрепить/открепить панель полноэкранного режима внизу экрана

en: Docked Playlist
ru: Встроенный плейлист

en: Dolby Surround decoder
ru: Декодер Dolby Surround

en: Dolby Surround encoded streams won't be decoded before being processed by this filter. Enabling this setting is not recommended.
ru: Потоки, закодированные в Dolby Surround, не будут декодироваться до их обработки этим фильтром. Включение этого параметра не рекомендуется.

en: Domain/Workgroup that will be used for the connection.
ru: Домен/рабочая группа, которая будет использоваться для соединения.

en: Don't display any video
ru: Не показывать видео

en: Don't display dialogs that don't require user action (Critical and error panel).
ru: Не показывать диалоги, не требующие действий пользователя (панели ошибок и критических сообщений).

en: Don't require a keyframe before splitting a segment. Needed for audio only.
ru: Не дожидаться ключевого кадра, чтобы разделить сегмент. Только для аудиопотоков.

en: Don't show
ru: не показывать

en: Don't use presets, but manually specified bands. You need to provide 10 values between -20dB and 20dB, separated by spaces, e.g. "0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0 2".
ru: Использовать нестандартные настройки корректировки частот. Перечислите 10 значений в диапазоне от -20 дБ до 20 дБ, разделяя их пробелами, например «0 2 4 2 0 -2 -4 -2 0».

en: Double Size
ru: Двойной размер

en: Double click to change.
    Delete key to remove.
ru: Щёлкните дважды для изменения
    или нажмите Delete для удаления.

en: Double click to get media information
ru: Щёлкните дважды, чтобы получить информацию о медиафайле

en: Double click to jump to a chosen time position
ru: Двойной щелчок: переход к заданному времени

en: Down
ru: Вниз

en: Download Cover Art
ru: Скачать обложку

en: Download Plugin
ru: Скачать модуль

en: Download cover art
ru: Скачать обложку

en: Downloaded file "%s" was corrupted. Thus, it was deleted.
ru: Загруженный файл «%s» был повреждён, поэтому он был удалён.

en: Downloading ...
ru: Скачивание ...

en: Draw bands in the spectrometer
ru: Рисовать полосы в спектрометре

en: Draw peaks in the analyzer
ru: Рисовать пики в анализаторе спектра

en: Draw the base of the bands
ru: Рисовать основание полос

en: Drawable
ru: Растягивающийся

en: Dream
ru: Дрим

en: Drop late frames
ru: Пропускать опоздавшие кадры

en: Drop media here
ru: Перетащите файл сюда

en: Dropped (discontinued)
ru: Пропущено (с прерыванием)

en: Drum & Bass
ru: Барабаны и бас

en: Drum Solo
ru: Соло на барабанах

en: Dry
ru: Сухой

en: Dry Mix
ru: Сухой звук

en: Dry mix
ru: Сухой звук

en: Dual mono
ru: Двойное моно

en: Duet
ru: Дуэт

en: Dummy
ru: Фиктивный

en: Dummy Elements
ru: Фиктивные элементы

en: Dummy IFO demux
ru: Фиктивный демультиплексор IFO

en: Dummy audio output
ru: Фиктивный вывод звука

en: Dummy codec (do not transcode, useable with all encapsulation formats)
ru: Фиктивный кодек (не кодирует, используется со всеми форматами контейнера)

en: Dummy decoder
ru: Фиктивный декодер

en: Dummy encoder
ru: Фиктивный кодер

en: Dummy font renderer
ru: Фиктивный визуализатор шрифтов

en: Dummy image chroma format
ru: Фиктивный формат цветности

en: Dummy input
ru: Фиктивный ввод

en: Dummy interface
ru: Фиктивный интерфейс

en: Dummy stream output
ru: Фиктивный вывод потока

en: Dummy video decoder
ru: Фиктивный декодер видео

en: Dummy video output
ru: Фиктивный вывод видео

en: Dummy/Raw muxer
ru: Фиктивный мультиплексор

en: Dump decoder
ru: Декодер сброса данных

en: Dump filename
ru: Имя файла

en: Dump module
ru: Модуль сброса в файл

en: Dump raw input
ru: Сохранить входной поток

en: Duplicate current profile for a new profile
ru: Создаёт новый профиль из текущего

en: Duplicate current profile...
ru: Скопировать текущий профиль...

en: Duplicate stream output
ru: Вывод дублирующего потока

en: Duplicate your video to multiple windows and/or video output modules
ru: Дублирует одно видео для нескольких окон и/или модулей вывода

en: Duration
ru: Длительность

en: Duration in seconds
ru: Длительность в сек.

en: Duration in seconds before simulating an end of file. A negative value means an unlimited play time.
ru: Время в сек. до прерывания проигрывания файла. При отрицательном значении время не ограничивается.

en: Dutch
ru: Голландский

en: Dynamic Adaptive Streaming over HTTP
ru: Динамическая адаптивная передача потока по HTTP

en: Dynamic language setting from teletext
ru: Динамический выбор языка из телетекста

en: Dynamic range compression makes the loud sounds softer, and the soft sounds louder, so you can more easily listen to the stream in a noisy environment without disturbing anyone. If you disable the dynamic range compression the playback will be more adapted to a movie theater or a listening room.
ru: Сжатие динамического диапазона делает громкие звуки тише, а тихие звуки громче, так что вы можете слушать поток, не тревожа никого громкими звуками. При выключенном параметре воспроизведение более адаптировано к кинотеатру или комнате для просмотра фильмов.

en: Dynamic range compressor
ru: Сжатие динамического диапазона

en: Dynamic video overlay
ru: Динамическое наложение видео

en: Dzongkha
ru: Дзонг-кэ

en: E&xport
ru: Экспорт

en: EBU STL subtitles decoder
ru: Декодер субтитров EBU STL

en: EBU STL subtitles parser
ru: Анализатор субтитров EBU STL

en: EGL extension for OpenGL
ru: Расширение EGL для OpenGL

en: Early SKIP detection on P-frames
ru: Раннее определение пропущенных P-кадров

en: Early SKIP detection on P-frames.
ru: Раннее определение пропущенных P-кадров.

en: Eastern European (Latin-2)
ru: Восточноевропейская (Latin-2)

en: Eastern European (Windows-1250)
ru: Восточноевропейская (Windows-1250)

en: Easy Listening
ru: Лёгкая музыка

en: Edge
ru: Край

en: Edge visible
ru: Отображение контуров

en: Edge weightning
ru: Усиление краёв

en: Edit
ru: Редактирование

en: Edit Bookmarks
ru: Редактирование закладок

en: Edit Input
ru: Редактировать ввод

en: Edit Options
ru: Строка
    параметров

en: Edit default application settings for network protocols
ru: Изменить настройки приложений по умолчанию для сетевых приложений

en: Edit selected profile
ru: Изменить выделенный профиль

en: Edit settings
ru: Редактировать настройки

en: Effects
ru: Эффекты

en: Effects list
ru: Список эффектов

en: Eject the disc
ru: Выброс диска

en: Elapsed time
ru: Прошедшее время

en: Electronic
ru: Электронная

en: Element aspect ratio
ru: Соотношение сторон у элемента

en: Elementary Stream ID
ru: Код элементарного потока

en: Elementary stream output
ru: Вывод элементарных потоков

en: Elements order
ru: Порядок элементов

en: Eliminates chrominance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends 7.
ru: Коррекция цветности макроблоков, если PSNR не слишком сильно меняется (по умолчанию 0.0). Стандарт H.264 рекомендует значение 7.

en: Eliminates luminance blocks when the PSNR isn't much changed (default: 0.0). The H264 specification recommends -4.
ru: Коррекция яркости макроблоков, если PSNR не слишком сильно меняется (по умолчанию: 0.0). Стандарт H.264 рекомендует значение -4.

en: Embed the file browser in open dialog
ru: Встроить обозреватель файлов в окно открытия файла

en: Embed the video output in the main interface.
ru: Встроить вывод видео в основной интерфейс.

en: Embedded
ru: Встроенное

en: Embedded video
ru: Встроенное видео

en: Embedded window video
ru: Встроенное видео для X-окна

en: Emboss
ru: Рельеф

en: Empty Playlist
ru: Очистить плейлист

en: Enable
ru: включить

en: Enable Android direct rendering using opaque buffers.
ru: Включить прямой вывод в Android через внутренние буферы.

en: Enable DVD menus
ru: Включить меню DVD

en: Enable Global Motion Estimation
ru: Включить глобальную оценку движения

en: Enable Growl notifications (on playlist item change)
ru: Включить уведомления Growl (при изменении позиции в плейлисте)

en: Enable Last.fm submissions
ru: Передавать информацию на Last.fm

en: Enable Metadata Retrieval
ru: Разрешить запросы метаданных

en: Enable OSD
ru: Включить экранную индикацию

en: Enable On Screen Display (OSD)
ru: Включить экранную индикацию

en: Enable Phase Correlation Estimation
ru: Включить оценку корреляции фазы

en: Enable SPU stream output
ru: Включить вывод субтитров

en: Enable Scene Change Detection
ru: Включить определение смены сцен

en: Enable Spatializer
ru: Включить объёмное звучание

en: Enable Time-Stretching audio
ru: Изменение скорости звука

en: Enable a simple noise reduction algorithm to lower the encoding length and bitrate, at the expense of lower quality frames.
ru: Включить простой алгоритм понижения шума для уменьшения времени кодирования и битрейта за счёт понижения качества кадров.

en: Enable a workaround for T23
ru: Обходной приём для T23

en: Enable adaptive prefiltering
ru: Включить адаптивное предвар. фильтрование

en: Enable afterburner library
ru: Включить библиотеку afterburner

en: Enable audio
ru: Включить аудио

en: Enable audio stream output
ru: Включить вывод аудиопотока

en: Enable compatibility hacks for Blu-ray support
ru: Задействовать функции совместимости для поддержки Blu-ray

en: Enable dedicated algorithms for interlaced frames.
ru: Задействовать специальный алгоритм для кадров с чересстрочной развёрткой.

en: Enable discontinuous transmission (DTX).
ru: Разрешить прерывистую передачу (DTX).

en: Enable dynamic range compressor
ru: Включить сжатие динамического диапазона

en: Enable hacks for Blu-ray support, this doesn't enforce every aspect of Blu-ray compatibility
    e.g. resolution, framerate, level
ru: Включает спецфункции для поддержки Blu-ray. Обеспечиваются не все параметры совместимости,
    например разрешение, частота кадров, уровень

en: Enable hierarchical Motion Estimation
ru: Включить иерархическую оценку движения

en: Enable interlaced motion estimation algorithms. This requires more CPU.
ru: Включить чересстрочные алгоритмы оценки движения. Требует более мощного CPU.

en: Enable internal upmixing
ru: Вкл. внутр. повыш. микширование

en: Enable megabass mode
ru: Включить режим супербаса

en: Enable multiple quantizers
ru: Использовать множественное квантование

en: Enable multiple quantizers per subband (one per codeblock)
ru: Использовать множество коэффициентов квантования на субполосу (один на блок кода)

en: Enable noise reduction algorithm.
ru: Включить алгоритм шумопонижения.

en: Enable original graphic spectrum
ru: Включить оригинальный графический спектр

en: Enable reverberation
ru: Включить эхо

en: Enable software mode
ru: Включить программный режим

en: Enable spectral band replication
ru: Репликация полос спектра

en: Enable streaming of all ES
ru: Включить вещание всех элементарных потоков

en: Enable sub-pictures
ru: Включить модуль «Слои»

en: Enable subtitles
ru: Включить субтитры

en: Enable the "flat" spectrum analyzer in the spectrometer.
ru: Включить «плоский» анализатор спектра в спектрометре.

en: Enable the color killer, i.e. switch to black & white picture whenever the signal is weak.
ru: Отключение цвета, то есть переключение на черно-белое изображение при слабом сигнале.

en: Enable the internal upmixing algorithm (not recommended).
ru: Включить внутренний алгоритм повышающего микширования (не рекомендуется)

en: Enable the pre-motion estimation algorithm.
ru: Включить алгоритм оценки пре-движения

en: Enable this option if the diagonal stripes are displayed when the window size is equal to or smaller than the movie size.
ru: Включите этот параметр, если видны диагональные полосы, когда размер окна меньше или равен размеру видео.

en: Enable this option if you want your audio not to be interrupted by the other audio.
ru: Включите этот параметр, если вы хотите, чтобы ваш звук не прерывался каким-либо другим.

en: Enable time stretching audio
ru: Изменение скорости звука

en: Enable transparency effects
ru: Включить эффект прозрачности

en: Enable trellis quantization (rate distortion for block coefficients).
ru: Включить треллис-квантование (оптимизацию скорость-качество для коэффициентов блоков).

en: Enable video
ru: Включить видео

en: Enable video stream output
ru: Включить вывод видеопотока

en: Enable voice activity detection (VAD). It is automatically activated in VBR mode.
ru: Включить обнаружение голосовой активности (VAD). Оно автоматически включается в режиме VBR.

en: Enable wallpaper mode
ru: Видео на рабочем столе

en: Enable/disable audio rendering.
ru: Включить/выключить аудио.

en: Enable/disable video rendering.
ru: Включить/выключить видео.

en: Enables framedropping on MPEG2 stream. Framedropping occurs when your computer is not powerful enough
ru: Эта опция включает пропуск кадров в потоке MPEG2. Пропуск кадров происходит, когда вашему компьютеру не хватает мощности для обработки всех кадров.

en: Enabling this allows transcoding the audio track if one is present in the stream.
ru: Позволяет перекодировать аудиодорожку при её наличии в потоке.

en: Enabling this allows transcoding the video track if one is present in the stream.
ru: Позволяет перекодировать видеодорожку при её наличии в потоке.

en: Encap. format
ru: Формат формирования пакета

en: Encapsulation
ru: Инкапсуляция

en: Encapsulation Method
ru: Формат контейнера

en: Encapsulation format
ru: Формат контейнера

en: Encoded by
ru: Кем закодировано

en: Encoder
ru: Кодер

en: Encoder Algorithm to use
ru: Используемый алгоритм кодера

en: Encoder Profile
ru: Профиль кодера

en: Encoding
ru: Кодирование

en: Encoding X coordinate
ru: Координата X при кодировании

en: Encoding Y coordinate
ru: Координата Y при кодировании

en: Encoding complexity
ru: Уровень сложности кодирования

en: Encoding parameters
ru: Параметры кодирования

en: Encoding quality
ru: Качество кодирования

en: Encrypted connexion
ru: Защищённое соединение

en: End-Blue
ru: Конец-Синий

en: End-Fadesteps
ru: Переходов в цвет отключения

en: End-Green
ru: Конец-Зелёный

en: End-Red
ru: Конец-Красный

en: Enforce a constant bitrate encoding (CBR) instead of default variable bitrate encoding (VBR).
ru: Включить режим кодирования с постоянным битрейтом (CBR), а не переменным (VBR).

en: Enforce a quality between 0 (low) and 10 (high).
ru: Установить качество между 0 (низкое) и 10 (высокое).

en: Enforce a quality between 1 (low) and 10 (high), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
ru: Задаёт качество от 1 (низкое) до 10 (высокое) вместо указания соответствующего битрейта (при этом поток будет иметь переменный битрейт (VBR)).

en: Enforce the alignment of the video in its window. By default (0) it will be centered (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, like 6=4+2 meaning top-right).
ru: Вы можете указать выравнивание видео в окне. По умолчанию (0) это будет центр (0 — центр, 1 — слева, 2 — справа, 4 — сверху, 8 — снизу. Вы можете также использовать комбинации этих значений, например 6=4+2, что означает сверху-справа).

en: Enforce the bargraph position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ru: Расположение гистограммы в окне видео (0 - по центру, 1 - слева, 2 - справа, 4 - сверху, 8 - снизу, вы также можете складывать эти значения, например, 6 - сверху и слева).

en: Enforce the complexity of the encoder.
ru: Принудительно использовать этот уровень сложности кодера.

en: Enforce the logo position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ru: Расположение логотипа на видео (0 - по центру, 1 - слева, 2 - справа, 4 - сверху, 8 - снизу, также вы можете использовать комбинации этих значений, например, 6 - сверху и слева).

en: Enforce the maximal VBR bitrate
ru: Ограничение максимального битрейта в режиме VBR

en: Enforce the mode of the encoder.
ru: Принудительно использовать этот режим кодера.

en: Enforces alignment of all access units on PES boundaries. Disabling this might save some bandwidth but introduce incompatibilities.
ru: Включает выравнивание всех элементов на краях PES. Выключение поможет уменьшить ширину потока, но и привнести несовместимости.

en: English
ru: Английский

en: Enqueue items into playlist in one instance mode
ru: Добавлять позиции в очередь в режиме одной копии

en: Enter URL here...
ru: Введите адрес...

en: Enter URL of the podcast to subscribe to:
ru: Введите URL подкаста для подписки:

en: Enter a URL here to open the network stream. To open RTP or UDP streams, click on the respective button below.
ru: Введите здесь URL для подключения к сетевому потоку. Чтобы открыть поток RTP или UDP, нажмите соответствующую кнопку.

en: Enter a name for the new preset:
ru: Введите имя предустановки:

en: Enter a name for the new profile:
ru: Введите имя нового профиля:

en: Enter a new name for the directory:
ru: Введите новое имя каталога:

en: Enter a new name for the folder:
ru: Введите новое имя папки:

en: Enter a term to search the playlist. Results will be selected in the table.
ru: Введите слово для поиска в плейлисте. Результаты поиска будут выделены в таблице.

en: Enter either a valid path or use the "Choose" button to select a location.
ru: Необходимо ввести правильный путь, либо нажать кнопку «Выбрать» и выбрать расположение.

en: Enter either a valid path or use the "Choose..." button to select a location.
ru: Необходимо ввести правильный путь, либо нажать кнопку «Выбрать...» и выбрать расположение.

en: Enter name for new directory:
ru: Введите имя нового каталога:

en: Enter name for new folder:
ru: Введите имя новой папки:

en: Enter the address of the computer to stream to.
ru: Введите адрес компьютера, который будет получать поток.

en: Enter the list of podcasts to retrieve, separated by '|' (pipe).
ru: Введите адреса podcast, разделённые символом '|'.

en: Enter the local addresses you want to listen requests on. Do not enter anything if you want to listen on all the network interfaces. This is generally the best thing to do. Other computers can then access the stream at http://yourip:8080 by default.
ru: Введите локальные адреса, по которым будут приниматься запросы. Не вводите ничего, если запросы должны приниматься по всем адресам (обычно это даёт желаемый результат). Другие компьютеры по умолчанию могут обратиться к потоку по адресу http://ваш_ip:8080.

en: Enter the local addresses you want to listen requests on. Do not enter anything if you want to listen on all the network interfaces. This is generally the best thing to do. Other computers can then access the stream at mms://yourip:8080 by default.
ru: Введите локальные адреса, по которым будут приниматься запросы. Не вводите ничего, если запросы должны приниматься по всем адресам (обычно это даёт желаемый результат). Другие компьютеры по умолчанию могут обратиться к потоку по адресу mms://ваш_ip:8080.

en: Enter the multicast address to stream to in this field. This must be an IP address between 224.0.0.0 and 239.255.255.255. For a private use, enter an address beginning with 239.255.
ru: Введите в это поле групповой адрес для выдачи потока. Это должен быть IP-адрес от 224.0.0.0 до 239.255.255.255. Адреса для частного пользования начинаются с 239.255.

en: Entries
ru: Записи

en: Entry
ru: Запись

en: Episode
ru: Эпизод

en: Equalizer
ru: Эквалайзер

en: Equalizer preset
ru: Предустановка эквалайзера:

en: Equalizer with 10 bands
ru: 10-полосный эквалайзер

en: Erase
ru: Стирание

en: Erase video filter
ru: Видеофильтр Стирание

en: Error
ru: Ошибка

en: Error resilience
ru: Устойчивость к ошибкам

en: Error while saving meta
ru: Ошибка при сохранении метаданных

en: Error:
ru: Ошибка:

en: Error: `goto' needs an argument greater than zero.
ru: Ошибка: для goto требуется аргумент больше нуля.

en: Errors
ru: Ошибки

en: Errors and Warnings
ru: Ошибки и предупреждения

en: Errors and Warnings...
ru: Ошибки и предупреждения...

en: Esperanto
ru: Эсперанто

en: Esperanto (Latin-3)
ru: Эсперанто (Latin-3)

en: Essential
ru: Основные

en: Estonian
ru: Эстонский

en: Ethnic
ru: Этническая

en: Euro-House
ru: Евро-Хаус

en: Euro-Techno
ru: Евро-Техно

en: Eurodance
ru: Евродэнс

en: Every
ru: с интервалом

en: Executive Producer
ru: Исполнительный продюсер

en: Exhaustive help for VLC and its modules
ru: Исчерпывающая справка по VLC и его модулям

en: Existing playlist item
ru: Существующий элемент плейлиста

en: Exit fullscreen
ru: Выход из полноэкранного режима

en: Exit if there are no more items in the playlist.
ru: Выйти, если в плейлисте больше не осталось элементов.

en: Expand
ru: Развернуть

en: Expand Node
ru: Раскрыть узел

en: Expanding Spacer
ru: Заполнитель

en: Expanding background cone or art.
ru: Растягивать логотип/обложку

en: Experimental
ru: Экспериментальное

en: Export (include insecure ciphers)
ru: Экспортные ограничения (включить небезопасные шифры)

en: Export SDP as file
ru: Сохранить SDP в файл

en: Extend subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
ru: Увеличивает длительность субтитров на эту величину.
    0 не меняет её.

en: Extended M3U
ru: Расширенный M3U

en: Extended panel
ru: Расширенная панель

en: Extension through which to use the Open Graphics Library (OpenGL).
ru: Расширение, через которое будет использоваться открытая графическая библиотека (OpenGL).

en: Extensions
ru: Расширения

en: Extensions brings various enhancements. Check descriptions for more details
ru: Расширения приносят различные улучшения. Подробнее о них можно узнать в описании.

en: Extra I-frames aggressivity
ru: Плотность дополнительных I-кадров

en: Extra PMT
ru: Дополнительная PMT

en: Extra interface modules
ru: Дополнительные модули интерфейса

en: Extra media
ru: Другой файл

en: Extra metadata and other information are shown in this panel.
ru: Здесь показываются дополнительные метаданные и другие сведения.

en: Extract
ru: Извлечение

en: Extract RGB component video filter
ru: Видеофильтр Извлечение RGB-компонента

en: Extracted Image Height
ru: Высота извлечённого изображения

en: Extracted Image Width
ru: Ширина извлечённого изображения

en: EyeTV input
ru: Ввод с EyeTV

en: EyeTV is not launched
ru: EyeTV не запущен

en: EyeTV program number, or use 0 for last channel, -1 for S-Video input, -2 for Composite input
ru: Номер программы EyeTV, или 0 для последнего канала, -1 для входа S-Video, -2 для входа Composite

en: FDK-AAC Audio encoder
ru: Аудиокодер FDK-AAC

en: FEC code rate
ru: Отношение кодов FEC

en: FFT window
ru: Окно FFT

en: FFmpeg audio/video decoder
ru: Аудио/видеодекодер FFmpeg

en: FFmpeg audio/video encoder
ru: Аудио/видеокодер FFmpeg

en: FFmpeg post processing filter chains
ru: Цепочки фильтров пост-обработки FFmpeg

en: FIFO which will be read for commands
ru: Именованный канал для чтения команд

en: FIFO which will be written to for responses
ru: Именованный канал для записи ответов

en: FLAC demuxer
ru: Демультиплексор FLAC

en: FLAC is a lossless audio codec (useable with OGG and RAW)
ru: FLAC — аудиокодек, сжимающий без потерь (используется с OGG и RAW)

en: FM radio
ru: FM-радио

en: FOURCC code of raw input format
ru: Код FOURCC формата несжатого звука

en: FOURCC code of the raw input format. This is a four character string.
ru: Код FOURCC (из 4 символов), определяющий формат несжатого звука.

en: FPS
ru: к/сек

en: FTP account
ru: Аккаунт

en: FTP input
ru: Ввод с FTP

en: FTP password
ru: Пароль

en: FTP upload output
ru: Вывод c FTP-закачкой

en: FTP user name
ru: Имя пользователя

en: Factor
ru: Коэффициент

en: Failed to open "%s" for writing
ru: Не удалось открыть «%s» для записи

en: Failed to start bluray playback. Please try without menu support.
ru: Запустить воспроизведение Blu-Ray не удалось. Попробуйте отключить меню диска.

en: Fake TTY
ru: Фиктивный TTY

en: Fallback to placeholder stream when out of data
ru: Переключаться на поток-заполнитель при отсутствии данных

en: Faroese
ru: Фарерский

en: Fast
ru: быстрый

en: Fast Fusion
ru: Фаст-фьюжн

en: Fast bilinear
ru: Быстрое билинейное

en: Fast seek
ru: Быстрый поиск

en: Faster
ru: Быстрее

en: Faster (fine)
ru: Немного быстрее

en: Favor speed over precision while seeking
ru: При поиске важнее скорость, а не точность

en: Features
ru: Характеристики

en: Feed URLs
ru: URL рассылок

en: Feed images
ru: Изображения в рассылках

en: Feedback gain
ru: Усиление отзвука

en: Fetch Meta Data
ru: Получить метаданные

en: Fetch artwork using lua scripts
ru: Скачивать обложки с помощью сценариев Lua

en: Fetch meta data using lua scripts
ru: Загрузка метаданных с помощью сценариев Lua

en: Field coding is where interlaced fields are coded separately as opposed to a pseudo-progressive frame
ru: Режим кодирования полей, когда кадр может кодироваться прогрессивно или разделяться на чересстрочные поля

en: Fijian
ru: Фиджи

en: File
ru: Файлы

en: File Format:
ru: Формат файла:

en: File Selection
ru: Выбор файлов

en: File Size
ru: Размер файла

en: File associations
ru: Привязки файлов

en: File audio output
ru: Вывод звука в файл

en: File caching (ms)
ru: Кэш файлов (мс)

en: File containing the 16 bytes encryption key
ru: Файл, содержащий ключ шифрования (16 байт)

en: File corrupted
ru: Файл повреждён

en: File could not be verified
ru: Нельзя проверить файл

en: File dumper
ru: Сброс в файл

en: File extensions association
ru: Привязки файлов

en: File input
ru: Ввод из файлов

en: File is read when segment starts and is assumet to be in format: key-uri\nkey-file. File is read on the segment opening and values are used on that segment.
ru: Этот файл считывается в начале нового сегмента и должен иметь формат: key-uri\nkey-file. Заданные в нём значения будут действовать для открываемого сегмента.

en: File logging
ru: Запись журнала в файл

en: File name
ru: Имя файла

en: File names:
ru: Имена файлов:

en: File not verifiable
ru: Невозможно проверить файл

en: File reading failed
ru: Прочитать файл не удалось

en: File stream output
ru: Вывод потока в файл

en: File that will be used to configure the projectM module.
ru: Файл, который будет использоваться для настройки модуля projectM.

en: File to read the marquee text from.
ru: Файл, из которого будет загружен текст маркизы.

en: File to which the audio samples will be written to. ("-" for stdout
ru: Файл, в который будут выводиться аудиозаписи («-» для stdout).

en: File where vlc reads key-uri and keyfile-location
ru: Файл для получения key-uri и keyfile-location

en: File/Directory
ru: Файл/каталог

en: File/Folder
ru: Файл/папка

en: Filebrowser starting point
ru: Начальный адрес в файловом браузере

en: Filename
ru: Имя файла

en: Filename for 2 pass stats file
ru: Название файла статистики 2-го прохода

en: Filename for 2 pass stats file for multi-pass encoding.
ru: Название файла статистики 2-го прохода при многопроходном кодировании.

en: Filename for stream helper setting for dst, dst=bind+'/'+path, dst-parameter overrides this
ru: Название файла для потока (вспомогательный параметр для dst, dst=bind+'/'+path). Параметр dst переопределяет его

en: Filename for the font you want to use
ru: Имя файла шрифта, который вы хотите использовать

en: Filename of AtmoWin*.exe
ru: Путь к AtmoWinA.exe

en: Filename prefix
ru: Префикс имён файлов

en: Filename to look for album art in current directory
ru: Имя файла в текущем каталоге, в котором VLC будет искать обложку

en: Files
ru: Файлы

en: Files with these extensions will not be added to playlist when opening a directory.
    This is useful if you add directories that contain playlist files for instance. Use a comma-separated list of extensions.
ru: Файлы с этими расширениями не будут добавляться в плейлист при открытии каталога.
    Это полезно, если вы к примеру добавляете каталоги, содержащие другие плейлисты. Расширения разделяются запятыми.

en: Film Grain
ru: Зернистость плёнки

en: Film NTSC (IVTC)
ru: Фильм NTSC (IVTC)

en: Filter
ru: Фильтр

en: Filter Smoothness
ru: Плавность фильтра

en: Filter length (ms)
ru: Продолжительность фильтра (мс)

en: Filter smoothness (%)
ru: Плавность фильтра (%)

en: Filter the audio twice. This provides a more intense effect.
ru: Аудио проходит через фильтр дважды, что даёт более сильный эффект.

en: Filter threshold
ru: Порог фильтра

en: Filter threshold (%)
ru: Порог фильтра (%)

en: Filter:
ru: Фильтр:

en: Filters
ru: Фильтры

en: Find meta data using audio fingerprinting
ru: Поиск метаданных о файле по звуковому отпечатку

en: Find more addons online
ru: Найти другие дополнения в сети

en: Find: %s
ru: Найти: %s

en: Finish
ru: Готово

en: Finnish
ru: Финский

en: First Entry Point
ru: Первая точка входа

en: First Play
ru: Вступление

en: First parameter controls if RD is on (subme>=6) or off.
    Second parameter controls if Trellis is used on psychovisual optimization, default off
ru: Первый параметр определяет, включена ли оптимизация RD (subme>=6),
    а второй — используется ли треллис-квантование при психовизуальной оптимизации (по умолчанию выкл.)

en: Fit to Screen
ru: Подогнать под экран

en: Fix HDTV height
ru: Исправлять высоту HDTV

en: Fix when necessary
ru: исправлять при необходимости

en: Fixed quantizer scale
ru: Фиксированный коэффициент квантования

en: Fixing AVI Index...
ru: Исправление индекса AVI...

en: Flac audio decoder
ru: Аудиодекодер FLAC

en: Flac audio encoder
ru: Аудиокодер FLAC

en: Flac audio packetizer
ru: Аудиоупаковщик FLAC

en: Flat
ru: ровная линия

en: Flat Button
ru: Плоская кнопка

en: Flip horizontally
ru: переворот по горизонтали

en: Flip the picture horizontally.
ru: Переворот изображения по горизонтали.

en: Flip the picture vertically.
ru: Переворот изображения по вертикали.

en: Flip vertically
ru: переворот по вертикали

en: Float on Top
ru: Поверх всех окон

en: FluidSynth MIDI synthesizer
ru: MIDI-синтезатор FluidSynth

en: Folder
ru: Папка

en: Folder meta data
ru: Метаданные папки

en: Folk
ru: Фолк

en: Folk-Rock
ru: Фолк-рок

en: Folklore
ru: Фольклор

en: Follow the mouse
ru: Следовать за мышью

en: Follow the mouse when capturing a subscreen.
ru: Следовать за мышью при захвате подэкрана.

en: Font
ru: Шрифт

en: Font Properties
ru: Свойства шрифта

en: Font color
ru: Цвет шрифта

en: Font family for the font you want to use
ru: Название семейства шрифта, который вы хотите использовать

en: Font file for the font you want to use
ru: Файл шрифта, который вы хотите использовать

en: Font menu
ru: Шрифт меню

en: Font size
ru: Размер шрифта

en: Font size in pixels
ru: Размер шрифта в пикселах

en: Font size, in pixels. Default is -1 (use default font size).
ru: Размер шрифта в пикселах. По умолчанию -1 (использовать размер шрифта по умолчанию).

en: Font size, pixels
ru: Размер шрифта в пикселах

en: Font used for the menus
ru: Шрифт, используемый для меню

en: Font used for the titles
ru: Шрифт, используемый для вывода заголовков

en: For H.264, IdrInterval specifies IDR-frame interval in terms of I- frames; if IdrInterval=0, then every I-frame is an IDR-frame. If IdrInterval=1, then every other I-frame is an IDR-frame, etc. For MPEG2, IdrInterval defines sequence header interval in terms of I-frames. If IdrInterval=N, SDK inserts the sequence header before every Nth I-frame. If IdrInterval=0 (default), SDK inserts the sequence header once at the beginning of the stream.
ru: Для H.264 IdrInterval определяет интервал IDR-кадров через I-кадры; если IdrInterval=0, каждый I-кадр считается IDR-кадром. Если IdrInterval=1, IDR-кадром считается каждый второй I-кадр и т.д. Для MPEG2 IdrInterval определяет через I-кадры интервал между заголовками последовательности. Если IdrInterval=N, SDK вставляет заголовок последовательности перед каждым N-ым I-кадром. Если IdrInterval=0 (по умолчанию), SDK вставляет заголовок последовательности один раз в начале потока.

en: For stereoscopic videos define frame arrangement:
     0: checkerboard - pixels are alternatively from L and R
     1: column alternation - L and R are interlaced by column
     2: row alternation - L and R are interlaced by row
     3: side by side - L is on the left, R on the right
     4: top bottom - L is on top, R on bottom
     5: frame alternation - one view per frame
ru: Определяет расположение кадров для стереоскопического видео:
     0: шахматка — L и R перемежаются по пикселам
     1: по столбцам — L и R перемежаются в столбцах
     2: по строкам — L и R перемежаются по строкам
     3: рядом — L выводится слева, R — справа
     4: одно под другим — L выводится сверху, R — снизу
     5: по кадрам — L и R перемежаются в кадре

en: Force Aspect Ratio
ru: Принудительное использование соотношения сторон

en: Force Profile
ru: Установить профиль

en: Force a constant bitrate encoding (CBR).
ru: Кодирование с постоянным битрейтом (CBR).

en: Force a specific encoding quality between 0.0 (high) and 50.0 (low), instead of specifying a particular bitrate. This will produce a VBR stream.
ru: Установить качество между 0.0 (высокое) и 50.0 (низкое) вместо указания соответствующего битрейта. В результате выдаётся поток с переменным битрейтом (VBR).

en: Force a strict standard compliance when encoding (accepted values: -2 to 2).
ru: Включает строгое следование стандартам при кодировании (допустимые значения: -2..2).

en: Force bold
ru: Полужирный

en: Force chroma (Use carefully)
ru: Переопределение цветности
    (использовать осторожно)

en: Force chroma. This is a four character string.
ru: Принудительное использование определённой цветности (задаётся строкой из четырёх символов).

en: Force detection of Dolby Surround
ru: Принудительное обнаружение Dolby Surround

en: Force index creation
ru: Принудительное создание индекса

en: Force interleaved method
ru: Принудительный метод чередования

en: Force multicast RTP via RTSP
ru: Использовать RTSP при групповой передаче RTP

en: Force number of slices per frame
ru: Число срезов на кадр

en: Force rectangular slices and is overridden by other slicing options
ru: Ограничивает срезы прямоугольниками (может переопределяться другими параметрами срезов)

en: Force selection of all streams
ru: Принудительно выбрать все потоки

en: Force skipping of frames to speed up decoding (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
ru: Принудительный пропуск кадров для ускорения декодирования (-1=нет, 0=по умолчанию, 1=B-кадры, 2=P-кадры, 3=B+P-кадры, 4=все кадры).

en: Force skipping of idct to speed up decoding for frame types (-1=None, 0=Default, 1=B-frames, 2=P-frames, 3=B+P frames, 4=all frames).
ru: Принудительный пропуск инверсного дискретного косинусного преобразования для ускорения декодирования типов кадров (-1=нет, 0=по умолчанию, 1=B-кадры, 2=P-кадры, 3=B+P-кадры, 4=все кадры).

en: Force subtitle position
ru: Задать позицию субтитров

en: Force the DirectShow video input to use a specific chroma format (eg. I420 (default), RV24, etc.)
ru: Выбирает для видеовхода DirectShow определённый формат цветности (например: I420 (по умолчанию), RV24, ...)

en: Force the DirectShow video input to use a specific frame rate (eg. 0 means default, 25, 29.97, 50, 59.94, etc.)
ru: Задаёт для видеовхода DirectShow определённую частоту кадров (например: 0 (значение по умолчанию), 25, 29.97, 50, 59.94, ...)

en: Force the SDL renderer to use a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
ru: Использовать указанный формат цветности в визуализаторе SDL, как наиболее эффективный, вместо того, чтобы увеличивать производительность.

en: Force the Video4Linux2 video device to use a specific chroma format (eg. I420 or I422 for raw images, MJPG for M-JPEG compressed input) (Complete list: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)
ru: Принудительно использовать определённый формат цветности в видеоустройстве Video4Linux2 (например, I420 или I422 для RAW-изображений, MJPG для ввода со сжатием M-JPEG) (Полный список: GREY, I240, RV16, RV15, RV24, RV32, YUY2, YUYV, UYVY, I41N, I422, I420, I411, I410, MJPG)

en: Force the dummy video output to create images using a specific chroma format instead of trying to improve performances by using the most efficient one.
ru: Выберите фиктивный видеовывод, чтобы получить изображения в заданном формате цветности, а не в наиболее эффективном с точки зрения производительности.

en: Force the rc module to use stdin as if it was a TTY.
ru: Модуль rc будет использовать стандартный ввод, как если бы он был TTY.

en: Force the specified number of consecutive B-frames to be used, except possibly before an I-frame.Range 0 to 2.
ru: Принудительно использовать указанное количество последовательных B-кадров, исключая, возможно, случай перед I-кадром. Диапазон от 0 до 2.

en: Force the subtiles format. Selecting "auto" means autodetection and should always work.
ru: Переопределяет формат субтитров. Значение «auto» включает автоопределение, что должно работать.

en: Force the use of a specific chroma. Use YUVA if you're planning to use the Alphamask or Bluescreen video filter.
ru: Принудительное использование указанной цветности. Если планируется использовать видеофильтр «Альфа-маска» или «Синий фон», то следует использовать YUVA.

en: Force update of this dialog's values
ru: Обновление значений в этом диалоге

en: Force use of a specific avformat muxer.
ru: Принудительно использовать указанный мультиплексор avformat.

en: Force use of a specific chroma for output. Default is I420.
ru: Принудительное использование определённой цветности для выводе. По умолчанию - I420.

en: Force use of a specific chroma for output. Default is RGB32.
ru: Принудительное использование определённой цветности для вывода (по умолчанию RGB32).

en: Force window style:
ru: Стиль окон:

en: Forced chroma
ru: Заданный цвет

en: Forces the audio language
ru: Язык аудио

en: Forces the audio language for the output mux. Three letter ISO639 code. Default is 'eng'.
ru: Устанавливает язык аудио для выходного потока (укажите трёхбуквенный код языка ISO 639 (по умолчанию - eng)).

en: Form
ru: Форма

en: Format
ru: Формат

en: Format name
ru: Название формата

en: Format of the output images (png, jpeg, ...).
ru: Формат изображений для вывода (png, jpeg и т.д.).

en: Format time and date
ru: Форматировать дату и время

en: Format to use in the playlist's "author" field.
ru: Формат поля «исполнитель» в плейлисте.

en: Format to use in the playlist's "title" field.
ru: Формат поля «название» в плейлисте.

en: Formatted Subtitles
ru: Форматированные субтитры

en: Forward
ru: Вперёд

en: Forward Cookies
ru: Перенаправлять cookie

en: Forward Cookies across http redirections.
ru: Передавать файлы cookie при HTTP-переадресациях

en: Frame By Frame
ru: Кадр за кадром

en: Frame Rate
ru: Частота кадров

en: Frame buffer depth
ru: Глубина цвета

en: Frame buffer file
ru: Файл для буфера кадров

en: Frame buffer height
ru: Высота буфера кадров

en: Frame buffer segment ID
ru: ID сегмента для буфера кадров

en: Frame buffer width
ru: Ширина буфера кадров

en: Frame by frame
ru: Кадр за кадром

en: Frame delay (ms)
ru: Задержка кадров (мс)

en: Frame packing
ru: Упаковка кадров

en: Frame rate
ru: Частота кадров

en: Frame rate of a video elementary stream
ru: Частота кадров в элементарном потоке видео

en: Frame rate of the elementary stream produced.
ru: Частота кадров в производимом элементарном потоке

en: Frame size
ru: Размер кадра

en: Framebuffer device
ru: Устройство фреймбуфера

en: Framebuffer device to use for rendering (usually /dev/fb0).
ru: Используемое устройство фреймбуфера (обычно /dev/fb0).

en: Framebuffer input
ru: Ввод из буфера кадров

en: Framebuffer resolution to use
ru: Разрешение буфера кадров

en: Framebuffer uses hw acceleration
ru: Аппаратное ускорение

en: Framecount to use on frametype lookahead
ru: Число кадров для просмотра вперёд

en: Framecount to use on frametype lookahead. Currently default can cause sync-issues on unmuxable output, like rtsp-output without ts-mux
ru: Число кадров для просмотра вперёд. В данный момент может приводить к рассинхронизации на несмешанном выводе, например rtsp-output без ts-mux.

en: Frames per Second
ru: Кадры в секунду

en: Freestyle
ru: Фристайл

en: Freetype2 font renderer
ru: Визуализатор шрифтов Freetype2

en: Freeze
ru: Стоп-кадр

en: Freezing interactive video filter
ru: Интерактивный видеофильтр Стоп-кадр

en: French
ru: Французский

en: Freq 1 (Hz)
ru: Частота 1 (Гц)

en: Freq 1 Q
ru: Q частоты 1

en: Freq 1 gain (dB)
ru: Усиление частоты 1 (дБ)

en: Freq 2 (Hz)
ru: Частота 2 (Гц)

en: Freq 2 Q
ru: Q частоты 2

en: Freq 2 gain (dB)
ru: Усиление частоты 2 (дБ)

en: Freq 3 (Hz)
ru: Частота 3 (Гц)

en: Freq 3 Q
ru: Q частоты 3

en: Freq 3 gain (dB)
ru: Усиление частоты 3 (дБ)

en: Frequency
ru: Частота

en: Frequency (Hz)
ru: Частота (Гц)

en: Frisian
ru: Фризский

en: From
ru: От

en: Fuchsia
ru: розовый

en: Full URL to put in index file
ru: URL для помещения в файл индекса

en: Full URL to put in index file. Use #'s to represent segment number
ru: Полный адрес, который будет помещён в индексный файл. Для указания номера сегмента используйте #.

en: Full Volume
ru: Полная громкость

en: Full bass
ru: низкие

en: Full bass and treble
ru: низкие и высокие

en: Full path of the image files to use. Format is <image>[,<delay in ms>[,<alpha>]][;<image>[,<delay>[,<alpha>]]][;...]. If you only have one file, simply enter its filename.
ru: Полный путь к файлам изображения для использования в качестве логотипа. Указывается в виде: <изображение>[,<задержка в мс>[,<прозрачность>]][;<изображение>[,<задержка>[,<прозрачность>]]][;...].

en: Full treble
ru: высокие

en: Fullscreen
ru: Полноэкранный режим

en: Fullscreen Controller
ru: Панель для полноэкранного режима

en: Fullscreen Video Device
ru: Устройство полноэкранного видео

en: Fullscreen controller mouse sensitivity
ru: Чувствительность мыши в полноэкранном режиме

en: Fullscreen controller opacity between 0.1 and 1
ru: Непрозрачность панели в полноэкранном режиме (от 0,1 до 1).

en: Fullscreen video output
ru: Полноэкранный вывод видео

en: Funk
ru: Фанк

en: Fusion
ru: Фьюжн

en: G.711 decoder
ru: Декодер G.711

en: G.711 encoder
ru: Кодер G.711

en: GB
ru: ГБ

en: GLX extension for OpenGL
ru: Расширение GLX для OpenGL

en: GNU TLS server
ru: Сервер GNU TLS

en: GNU TLS transport layer security
ru: Протокол GNU Transport Layer Security

en: GNU/Linux framebuffer video output
ru: Вывод видео через фреймбуфер GNU/Linux

en: GOP length
ru: Длина GOP

en: GOP structure
ru: Структура GOP

en: GOP structure used to encode the video sequence
ru: Структура GOP, используемая при кодировании видеоряда

en: GPU affinity
ru: Маска использования GPU

en: GStreamer Based Decoder
ru: Декодер на базе GStreamer

en: Gaelic (Scots)
ru: Гаэльский (Шотландский)

en: Gain
ru: Усиление

en: Gain control filter
ru: Фильтр управления усилением

en: Gain multiplier
ru: Усиление

en: Gain on Feedback loop
ru: Уровень обратной связи

en: Gallegan
ru: Галисийский

en: Game
ru: Игра

en: Game mode
ru: Режим игры

en: Gamma
ru: Гамма-коррекция

en: Gamma (Blue) correction
ru: Гамма-коррекция синего

en: Gamma (Green) correction
ru: Гамма-коррекция зелёного

en: Gamma (Red) correction
ru: Гамма-коррекция красного

en: Gamma adjust.
ru: Изменение гамма-составляющей изображения.

en: Gangsta
ru: Гангстерский рэп

en: Gathering stream output
ru: Сбор выходного потока

en: Gauss
ru: Гауссово

en: Gaussian Adaptive Low Pass Filter
ru: Адаптивный низкочастотный фильтр по Гауссу

en: Gaussian Blur
ru: Гауссово размывание

en: Gaussian Low Pass Filter
ru: Низкочастотный фильтр по Гауссу

en: Gaussian blur video filter
ru: Видеофильтр Гауссово размывание

en: Gaussian's standard deviation. The blurring will take into account pixels up to 3*sigma away in any direction.
ru: Гауссово стандартное отклонение. При размывании учитываются пикселы, удалённые на величину до 3*сигма в любом направлении.

en: Gaussian's std deviation
ru: Гауссово стандартное отклонение

en: General
ru: Общие

en: General Audio
ru: Общие параметры аудио

en: General audio settings
ru: Основные настройки аудио

en: General input settings. Use with care...
ru: Общие настройки ввода. Не стоит что-либо менять в этом разделе, если вы не уверены в том, что делаете.

en: General playlist behaviour
ru: Общие настройки плейлиста

en: General settings for audio output modules.
ru: Общие настройки модулей для вывода звука.

en: General settings for video output modules.
ru: Общие настройки модулей вывода видео.

en: General stream output settings
ru: Главные настройки вывода потока

en: General video settings
ru: Основные настройки видео

en: Generate IV instead using segment-number as IV
ru: Выбирать в качестве начального значения случайное число, не номер сегмента

en: Generate access unit delimiter NAL units.
ru: Генерировать разделители пакетов доступа для пакетов уровня сетевой абстракции (NAL).

en: Generated stream output string
ru: Строка вывода для генерируемого потока

en: Generic
ru: Общий

en: Genre
ru: Жанр

en: Genre description
ru: Название жанра

en: Genre metadata
ru: Жанр

en: Genre of the content.
ru: Жанр содержимого.

en: Geometry
ru: Геометрия

en: Georgian
ru: Грузинский

en: German
ru: Немецкий

en: Gestures
ru: Жесты

en: Get function
ru: Функция получения данных

[ctx: GetACP]
en: CP1252
ru: CP1251

en: Gives video a warmer tone by applying sepia effect
ru: Придаёт видео тёплые тона, приближая его к цвету сепии

en: Global
ru: Глобально

en: Global Hotkeys
ru: Глобальные горячие клавиши

en: Global Hotkeys interface
ru: Интерфейс глобальных горячих клавиш

en: Global gain
ru: Общее усиление

en: GnomeVFS input
ru: Ввод из GnomeVFS

en: Go to Time
ru: Переход по времени

en: Go to the DVD menu
ru: Переход в меню DVD

en: Go to time
ru: Переход к отметке времени

en: Go!
ru: Старт!

en: Goa
ru: Гоа

en: Google Video Playlist importer
ru: Импорт плейлиста Google Video

en: Goom animation speed
ru: Скорость анимации Goom

en: Goom display height
ru: Высота дисплея Goom

en: Goom display width
ru: Ширина дисплея Goom

en: Goom effect
ru: Эффект Goom

en: Gospel
ru: Госпел

en: Gothic
ru: Готик

en: Gothic Rock
ru: Готический рок

en: Gradfun
ru: Устранение полос

en: Gradfun video filter
ru: Видеофильтр Устранение полос Gradfun

en: Gradient
ru: Градиент

en: Gradient bitmap searchpath
ru: Путь папки с градиентами

en: Gradient image type
ru: Тип градиента

en: Gradient image type (0 or 1). 0 will turn the image to white while 1 will keep colors.
ru: Тип градиента (0 или 1). 0 переключает изображение в белый цвет, 1 оставляет цвета как есть.

en: Gradient threshold
ru: Порог градиента

en: Gradient video filter
ru: Видеофильтр Градиент

en: Grain
ru: Зернистость

en: Grain video filter
ru: Видеофильтр Зернистость

en: Grass green
ru: Зелень

en: Gray
ru: серый

en: Grayscale video output
ru: Вывод видео полутонами серого

en: Greek (ISO 8859-7)
ru: Греческая (ISO 8859-7)

en: Greek (Windows-1253)
ru: Греческая (Windows-1253)

en: Greek, Modern
ru: Греческий современный

en: Green
ru: зелёный

en: Green component of the pause color
ru: Зелёный компонент цвета для паузы

en: Green component of the shutdown color
ru: Зелёный компонент цвета для отключения

en: Green value of a pure white on your LED stripes.
ru: Величина зелёного в чистом белом на СИД-полосках.

en: Greenlandic, Kalaallisut
ru: Гренландский эскимосский

en: Group
ru: Группа

en: Group of Picture Reference Distance
ru: Интервал группы изображений

en: Group of Picture size
ru: Размер группы изображений (GOP)

en: Group packets
ru: Пакеты в группах

en: Grouping
ru: Группа

en: Growl Notification Plugin
ru: Оповещения Growl

en: Grunge
ru: Гранж

en: Guarani
ru: Гуарани

en: Guard interval
ru: Защитный интервал

en: Gujarati
ru: Гуджарати

en: H.262/MPEG-2 encoder (x262)
ru: Кодер H.262/MPEG-2 (x262)

en: H.264 level
ru: Уровень H.264

en: H.264 profile
ru: Профиль H.264

en: H.264 video packetizer
ru: Видеоупаковщик H.264

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264 10-bit)
ru: Кодер H.264/MPEG-4 ч. 10/AVC (x264, 10 бит)

en: H.264/MPEG-4 Part 10/AVC encoder (x264)
ru: Кодер H.264/MPEG-4 ч. 10/AVC (x264)

en: H.265/HEVC encoder (x265)
ru: Кодер H.265/HEVC (x265)

en: H263 is a video codec optimized for videoconference (low rates, useable with MPEG TS)
ru: H263 — видеокодек, оптимизированный для видеоконференций (низкий битрейт, используется с MPEG TS)

en: H264 is a new video codec (useable with MPEG TS and MP4)
ru: H264 — новый видеокодек (используется с MPEG TS и MP4)

en: H264 video demuxer
ru: Демультиплексор видео H264

en: HAL AudioUnit output
ru: Вывод звука через HAL AudioUnit

en: HD-SDI Input
ru: Вход HD-SDI

en: HEVC/H.265 video demuxer
ru: Демультиплексор видео HEVC/H.265

en: HEVC/H.265 video packetizer
ru: Видеоупаковщик HEVC/H.265

en: HLSL File
ru: Файл HLSL

en: HRD-timing information
ru: Параметры HRD

en: HTML playlist
ru: Плейлист HTML

en: HTML playlist export
ru: Экспорт плейлиста HTML

en: HTTP (default)
ru: HTTP (по умолчанию)

en: HTTP Announcement
ru: Оповещение по HTTP

en: HTTP Live streaming output
ru: Вывод потока HTTP Live

en: HTTP authentication
ru: Проверка пользователя HTTP

en: HTTP input
ru: Ввод с HTTP

en: HTTP proxy
ru: HTTP-прокси

en: HTTP proxy URL
ru: HTTP-прокси

en: HTTP proxy password
ru: Пароль HTTP-прокси

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
ru: Используемый HTTP-прокси. Формат: http://[пользователь[:пароль]@]прокси.домен:порт/ ; если этот параметр не заполнен, то будет использоваться переменная среды http_proxy.

en: HTTP proxy to be used It must be of the form http://[user[:pass]@]myproxy.mydomain:myport/ ; if empty, the http_proxy environment variable will be tried.
ru: Используемый HTTP-прокси. Формат: http://[пользователь[:пароль]@]прокси.домен:порт/ ; Если ничего не указано, будет использоваться переменная окружения http_proxy.

en: HTTP referer value
ru: Адрес ссылающейся страницы

en: HTTP server address
ru: Адрес HTTP-сервера

en: HTTP server port
ru: Порт HTTP-сервера

en: HTTP stream output
ru: Вывод потока HTTP

en: HTTP tunnel port
ru: Порт туннеля HTTP

en: HTTP/TLS Certificate Authority
ru: Центр сертификации для HTTP/TLS

en: HTTP/TLS Certificate Revocation List
ru: Список отозванных сертификатов (CRL) для HTTP/TLS

en: HTTP/TLS server certificate
ru: Сертификат сервера HTTP/TLS

en: HTTP/TLS server private key
ru: Закрытый ключ сервера HTTP/TLS

en: HTTPS server port
ru: Порт HTTPS-сервера

en: Haar cascade filename
ru: Название файла с каскадом Хаара

en: Half Size
ru: Половина размера

en: Handling mode for stereo streams
ru: Режим управления для стереопотоков

en: Hard Rock
ru: Тяжёлый рок

en: Hardcore
ru: Хардкор

en: Hardware Acceleration
ru: Аппаратное ускорение

en: Hardware decoding
ru: Аппаратное декодирование

en: Hardware-accelerated decoding
ru: Декодирование с аппаратным ускорением

en: Headphone effect
ru: Эффект наушников

en: Headphone surround effect
ru: Surround-эффект для наушников

en: Headphone virtual spatialization effect
ru: Эффект виртуального объёма в наушниках

en: Headphone virtualization
ru: Эффект наушников

en: Headphones
ru: наушники

en: Heavy Metal
ru: Хеви-метал

en: Hebrew
ru: Иврит

en: Hebrew (ISO 8859-8)
ru: Иврит (ISO 8859-8)

en: Hebrew (Windows-1255)
ru: Иврит (Windows-1255)

en: Height
ru: Высота

en: Height in pixels of the border between miniatures.
ru: Высота в пикселах границы между миниатюрами.

en: Height of video or subtitle elementary streams
ru: Высота элементарных потоков видео или субтитров

en: Help
ru: Помощь

en: Helps to get the video output and the light effects in sync. Values around 20ms should do the trick.
ru: Синхронизация видеовывода и световых эффектов. Должны подойти значения в районе 20 мс.

en: Herero
ru: Гереро

en: Hide / Show Library
ru: Показать/скрыть медиатеку

en: Hide / Show Viewer
ru: Показать/скрыть видео

en: Hide Details
ru: Скрыть подробности

en: Hide Others
ru: Скрыть остальные

en: Hide VLC
ru: Скрыть VLC

en: Hide cursor and fullscreen controller after x milliseconds
ru: Скрывать курсор и панель управления в
    полноэкранном режиме через x миллисекунд

en: Hide future errors
ru: Скрывать будущие ошибки

en: Hide mouse cursor and fullscreen controller after n milliseconds.
ru: Скрывать курсор и панель управления в полноэкранном режиме через n миллисекунд.

en: Hide no user action dialogs
ru: Не показывать диалоги-уведомления

en: Hide the interface and pause playback.
ru: Скрывает VLC и приостанавливает воспроизведение.

en: Hierarchy mode
ru: Режим иерархии

en: High
ru: Высокая

en: High LNB voltage
ru: Повышенное напряжение LNB

en: High Quality 3D Denoiser filter
ru: Фильтр 3D-стабилизации видео высокого качества

en: High freq (Hz)
ru: Высокая частота (Гц)

en: High freq gain (dB)
ru: Усиление высокой частоты (дБ)

en: High latency
ru: большая задержка

en: High priority
ru: Высокий приоритет

en: High quality scaling level
ru: Уровень качественного масштабирования

en: High-priority code rate
ru: Отношение кодов приоритетного потока

en: Higher latency
ru: наибольшая задержка

en: Higher value implies more prefiltering
ru: Чем больше значение, тем интенсивнее предварительная фильтрация

en: Highest
ru: самое высокое

en: Hindi
ru: Хинди

en: Hip-Hop
ru: Хип-Хоп

en: Hiri Motu
ru: Хиримоту

en: Hong-Kong Supplementary (HKSCS)
ru: Гонконгская дополнительная (HKSCS)

en: Hop limit (TTL)
ru: Лимит хопов (TTL)

en: Horizontal
ru: горизонтальная

en: Horizontal (18V)
ru: Горизонтальная (18V)

en: Horizontal flip
ru: Горизонтальный переворот

en: Horizontal slices per frame
ru: Горизонтальных срезов на кадр

en: Host
ru: Адрес

en: Host Computer
ru: Ведущий компьютер

en: Hostname or IP address of target device
ru: Сетевое имя или IP-адрес устройства назначения

en: Hot keys
ru: Горячие клавиши

en: Hotkey
ru: Горячие клавиши

en: Hotkey change
ru: Назначение клавиш

en: Hotkeys
ru: Горячие клавиши

en: Hotkeys management interface
ru: Интерфейс управления горячими клавишами

en: Hotkeys settings
ru: Настройка горячих клавиш

en: Hough
ru: Хафа

en: Hours / Minutes / Seconds:
ru: Часы/минуты/секунды:

en: House
ru: Хаус

en: How AQ distributes bits
ru: Как АК распределяет биты

en: How long the notification will be displayed
ru: Как долго будет отображаться уведомление

en: How long to wait for any packet before a source is expired.
ru: Как долго ждать какого-либо пакета прежде чем источник станет недействительным.

en: How many AtmoLight channels, should be emulated with that DMX device
ru: Количество каналов AtmoLight, эмулируемых устройством DMX

en: How many distinct active RTP sources are allowed at a time.
ru: Сколько различных активных RTP-источников разрешено в каждый момент времени.

en: How many times the screen content should be refreshed per second.
ru: Определяет, сколько раз в секунду должно обновляться содержимое экрана.

en: How much a color has to be changed for an immediate color change.
ru: Насколько должен измениться цвет, чтобы произошло немедленное изменение цвета.

en: How pronounced to make the chosen font effect (effect dependent).
ru: Степень выделения для выбранного шрифтового эффекта.

en: Http Live Streaming stream filter
ru: Фильтр потока Http Live

en: Hue
ru: Тон

en: Hue or color balance.
ru: Тон или баланс цвета.

en: Hue windowing
ru: Отсечение оттенка

en: Humour
ru: Юмор

en: Hungarian
ru: Венгерский

en: Hurry up
ru: Ускорить

en: I quantization factor
ru: Фактор квантования I-кадров

en: I&mport
ru: Импорт

en: I-frame only sequence
ru: Только I-кадры

en: I420 - first plane is greyscale
ru: I420: первая плоскость - оттенки серого

en: I420,IYUV,YV12 to RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ru: Преобразования I420,IYUV,YV12 в RGB2,RV15,RV16,RV24,RV32

en: ID
ru: №

en: ID Offset
ru: Смещение ID

en: IDR interval
ru: Интервал IDR

en: IIDC Digital Camera (FireWire) input
ru: Ввод с цифровой камеры IIDC (Firewire)

en: INTERNET
ru: Интернет

en: IP Address
ru: IP-адрес

en: ISDB-S parameters
ru: Параметры ISDB-S

en: ISDB-T reception parameters
ru: Параметры приёма ISDB-T

en: IceCAST output
ru: Вывод в IceCAST

en: Icelandic
ru: Исландский

en: Icons
ru: Значки

en: If VCD is authored with playback control, use it. Otherwise we play by tracks.
ru: Если VCD создан с управлением воспроизведением, вы можете использовать его. Иначе будут воспроизводиться все дорожки.

en: If automatic connection is enabled, only JACK clients whose names match this regular expression will be considered for connection.
ru: Если автоматическое соединение включено, оно будет осуществляться только к тем клиентам JACK, чьё название совпадает с этим регулярным выражением.

en: If enabled, and shaping is specified, the TS muxer will place the boundaries at the end of I pictures. In that case, the shaping duration given by the user is a worse case used when no reference frame is available. This enhances the efficiency of the shaping algorithm, since I frames are usually the biggest frames in the stream.
ru: Если включено, мультиплексор TS будет устанавливать границы в конце I-кадров. В этом случае длительность, указанная пользователем, будет худшим вариантом при отсутствии референсных кадров. Это увеличивает эффективность алгоритма шейпирования, так как I-кадры - обычно самые большие кадры в потоке.

en: If enabled, switching between the placeholder and the normal stream will only occur on I frames. This will remove artifacts on stream switching at the expense of a slightly longer delay, depending on the frequence of I frames in the streams.
ru: Если этот параметр включён, переключение между нормальным и заполняющим потоками будет происходить только на I-кадрах. В этом случае переключение потоков не так заметно, но задержка может увеличиться, в зависимости от частоты I-кадров.

en: If enabled, this option will automatically connect sound output to the first writable JACK clients found.
ru: Автоматическое соединение звукового выхода к первым найденным клиентам JACK, доступным для записи.

en: If enabled, video will be padded to fit in canvas after scaling. Otherwise, video will be cropped to fix in canvas after scaling.
ru: Если параметр включён, видео после масштабирования будет подогнано под размеры полотна. В противном случае оно будет обрезано.

en: If non empty and image-decode is true, the image will be converted to the specified chroma.
ru: Если здесь указан цвет и включено декодирование, изображение будет приведено к заданному цвету.

en: If nonzero, this gives additional debug information.
ru: Ненулевое значение даёт дополнительную отладочную информацию

en: If nothing appears, check your internet connection.
ru: Если ничего не происходит, проверьте Интернет-соединение.

en: If pending audio communication is detected, playback will be paused automatically.
ru: Если обнаружится другой звуковой сигнал, воспроизведение будет автоматически приостановлено.

en: If set to true, the bridge will discard all input elementary streams except if it doesn't receive data from another bridge-in. This can be used to configure a place holder stream when the real source breaks. Source and placeholder streams should have the same format.
ru: Если этот параметр включён, мост будет игнорировать все элементарные входные потоки, пока он получает данные от входящего моста. Это может быть полезно для создания потока-заполнителя, который будет подключаться при пропадании входного сигнала. Исходный поток и поток-заполнитель должны иметь один формат.

en: If set, the length of the seek bar is the track rather than the length of an entry.
ru: Установить длину полосы перемотки, как длину дорожки вместо длины записи.

en: If specified, will use the image to draw the mouse pointer on the capture.
ru: Если задано, это изображение будет заменять указатель мыши при захвате с экрана.

en: If the adapter provides multiple independent tuner devices, the device number must be selected. Numbering starts from zero.
ru: Если в адаптере несколько независимых тюнеров, необходимо выбрать номер используемого устройства (начиная с 0).

en: If the average power over the last N buffers is higher than this value, the volume will be normalized. This value is a positive floating point number. A value between 0.5 and 10 seems sensible.
ru: Если средняя мощность последних N буферов превышает это значение, громкость нормализуется. Значение указывается в положительных числах с плавающей точкой. Числа между 0.5 и 10 наиболее подходящие в общих случаях.

en: If the cables between the satellilte low noise block-downconverter and the receiver are long, higher voltage may be required.
    Not all receivers support this.
ru: Если кабель между спутниковым конвертором и приёмником слишком длинный, может понадобиться повысить напряжение.
    Это поддерживают не все приёмники.

en: If the demodulator cannot detect spectral inversion correctly, it needs to be configured manually.
ru: Если демодулятор не может правильно определить режим инверсии спектра, укажите его вручную.

en: If the file already exists, it will be overwritten.
ru: Если файл уже существует, он будет переписан.

en: If the file already exists, it will not be overwritten.
ru: Если файл уже существует, он будет переписан.

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a DiSEqC 1.0 switch, the correct LNB can be selected (1 to 4). If there is no switch, this parameter should be 0.
ru: Если спутниковый приёмник подключён к нескольким конверторам (LNB) через переключатель DiSEqC 1.0, вы можете выбрать нужный LNB по номеру (от 1 до 4). Если такого переключателя нет, параметр должен быть равен 0.

en: If the satellite receiver is connected to multiple low noise block-downconverters (LNB) through a cascade formed from DiSEqC 1.1 uncommitted switch and DiSEqC 1.0 committed switch, the correct uncommitted LNB can be selected (1 to 4). If there is no uncommitted switch, this parameter should be 0.
ru: Если спутниковый приёмник подключён к нескольким конверторам (LNB) через каскад из невыделенного переключателя DiSEqC 1.1 и выделенного переключателя DiSEqC 1.0, вы можете выбрать нужный LNB по номеру (от 1 до 4). Если невыделенного переключателя нет, параметр должен быть равен 0.

en: If the satellite transmission frequency exceeds the switch frequency, the oscillator high frequency will be used as reference. Furthermore the automatic continuous 22kHz tone will be sent.
ru: Если частота сигнала со спутника превосходит эту частоту, происходит переключение в верхний диапазон, а конвертору автоматически передаётся тоновый сигнал 22 КГц.

en: If there is more than one digital broadcasting adapter, the adapter number must be selected. Numbering starts from zero.
ru: Если подключено несколько приёмников цифрового телесигнала, необходимо указать номер используемого адаптера (начиная с 0).

en: If this option is enabled, VLC will use the dark interface style. Otherwise, the grey interface style is used.
ru: Если этот режим включён, VLC будет использовать тёмный интерфейс (в противном случае — серый).

en: If this option is enabled, the flow on the SAP multicast address will be controlled. This is needed if you want to make announcements on the MBone.
ru: Если этот параметр включён, включается контроль над потоком на multicast-адресе SAP. Это необходимо, если вы хотите рассылать оповещения на MBone.

en: If this property is blank, different values
    for DVD, VCD, and CDDA are set.
    You can define a unique one or configure them 
    individually in the advanced preferences.
ru: Если данное свойство не заполнено,
    устанавливаются различные значения
    для DVD, VCD и CDDA. В расширенных
    настройках можно определить уникальное
    значение или сконфигурировать их по
    отдельности.

en: If you want to open a multicast stream, enter the respective IP address given by the stream provider. In unicast mode, VLC will use your machine's IP automatically.
    
    To open a stream using a different protocol, just press Cancel to close this sheet.
ru: Если вы хотите открыть поток групповой передачи, введите IP-адрес, указанный провайдером потока. В режиме обычной передачи VLC будет автоматически использовать IP-адрес вашего компьютера.
    
    Чтобы открыть поток, использующий другой протокол, просто закройте это окно, нажав Отмена.

en: If your HTTP proxy requires a password, set it here.
ru: Если для HTTP-прокси требуется пароль, укажите его здесь.

en: If your clipboard contains a valid URL
    or the path to a file on your computer,
    it will be automatically selected.
ru: Если буфер обмена содержит действительный URL или путь к файлу на вашем компьютере, он будет выбран автоматически.

en: Ignore
ru: Нет

en: Ignore keyboard volume buttons.
ru: Игнорировать управление громкостью с клавиатуры.

en: Ignore subtitle flag
ru: Игнорировать флажок субтитров

en: Ignore the subtitle flag, try this if your subtitles don't appear.
ru: Игнорирует флаг субтитров. Может помочь, если субтитры не появляются.

en: Ignored extensions
ru: Пропускать расширения

en: Illuminate the room with this color on pause
ru: Освещать комнату этим цветом на паузе

en: Illuminate the room with this color on shutdown
ru: Освещать комнату этим цветом при отключении

en: Image
ru: Изображение

en: Image Adjust
ru: Настройка изображения

en: Image Files (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)
ru: Изображения (*.gif *.jpg *.jpeg *.png)

en: Image adjust
ru: Настройка изображения

en: Image brightness (0-2)
ru: Яркость (0-2)

en: Image chroma
ru: Цветность изображения

en: Image contrast (0-2)
ru: Контрастность (0-2)

en: Image demuxer
ru: Демультиплексор изображений

en: Image format
ru: Формат изображения

en: Image format (default RGB)
ru: Формат изображения (по умолчанию RGB)

en: Image format which will be used to store the video snapshots
ru: Формат изображения, в котором сохраняются снимки видео

en: Image gamma (0-10)
ru: Гамма (0-10)

en: Image height
ru: Высота изображения

en: Image hue (0-360)
ru: Оттенок (0-360)

en: Image mask
ru: Изображение-маска

en: Image mask. Pixels with an alpha value greater than 50% will be erased.
ru: Изображение, используемое в качестве маски. Стираются пикселы со значением альфа больше 50%.

en: Image properties filter
ru: Свойства изображения

en: Image quality
ru: Качество изображения

en: Image quality 1 to 9 (max)
ru: Качество изображения (1 .. 9 (наилучшее))

en: Image saturation (0-3)
ru: Насыщенность (0-3)

en: Image to be blended onto
ru: Основное изображение

en: Image wall
ru: Стена из изображений

en: Image which will be blended
ru: Накладываемое изображение

en: Image width
ru: Ширина изображения

en: In a multiple monitor configuration, you can specify the Windows device name of the display that you want the video window to open on. For example, "\\.\DISPLAY1" or "\\.\DISPLAY2".
ru: Если у вас подключены несколько мониторов, вы можете указать название устройства Windows для открытия окна видео. Например, «\\.\DISPLAY1» or «\\.\DISPLAY2».

en: In fullscreen mode, keep screen where there is no video displayed black
ru: В полноэкранном режиме заполнять чёрным область экрана, где никакого видео не отображается

en: In order to stream, a valid destination address is required.
ru: Для передачи потока необходимо указать правильный адрес назначения.

en: In this interval an update from VNC is requested, default every 300 ms.
ru: Через этот интервал запрашивается обновление из VNC, по умолчанию каждые 300 мс.

en: In this page, a few additional streaming parameters can be set.
ru: Здесь могут быть заданы несколько дополнительных параметров.

en: In this page, a few additional transcoding parameters can be set.
ru: На этой странице можно установить несколько дополнительных параметров для перекодирования.

en: Include subtitles
ru: Добавить субтитры

en: Increase
ru: Увеличить

en: Increase Volume
ru: Увеличить громкость

en: Increase or decrease the gain (default 1.0)
ru: Управление коэффициентом усиления (по умолчанию 1.0)

en: Increase scale factor
ru: Увеличение масштаба

en: Increase the priority of the process
ru: Увеличить приоритет процесса

en: Increasing the priority of the process will very likely improve your playing experience as it allows VLC not to be disturbed by other applications that could otherwise take too much processor time. However be advised that in certain circumstances (bugs) VLC could take all the processor time and render the whole system unresponsive which might require a reboot of your machine.
ru: Увеличение приоритета процесса вероятно увеличит быстродействие VLC, так как при этом другие приложения не будут отнимать слишком много процессорного времени. Однако, учтите, что в некоторых случаях (из-за ошибок) VLC может загружать процессор полностью, в результате чего компьютер может перестать реагировать на ваши действия и вам останется только перегрузить его.

en: Increasing this value will result in color more depending on the border of the frame.
ru: При увеличении этого значения усиливается зависимость цвета от границ кадра.

en: Index
ru: Индекс

en: Index file
ru: Файл индекса

en: Index interval
ru: Интервал индекса

en: Index of screen (1, 2, 3, ...). Alternative to Display ID.
ru: Номер экрана (1, 2, 3, ...), заменяющий код дисплея.

en: Index size ratio
ru: Множитель размера индекса

en: Indie
ru: Инди

en: Individual image display time of 0 - 60000 ms.
ru: Длительность показа отдельного изображения от 0 до 60000 мс.

en: Indonesian
ru: Индонезийский

en: Industrial
ru: Индустриальный рок

en: Influence (bias) B-frames usage
ru: Плотность B-кадров

en: Information
ru: Информация

en: Information about what your media or stream is made of.
    Muxer, Audio and Video Codecs, Subtitles are shown.
ru: Информация об этом медиафайле или потоке.
    Показаны мультиплексор, аудио- и видеокодеки, субтитры.

en: Information...
ru: Информация...

en: Infrared
ru: ИК

en: Infrared remote control interface
ru: Интерфейс управления с ИК-пульта

en: Inhibit the power management daemon during playback
ru: Отключать управление питанием во время воспроизведения

en: Inhibits power suspend and session idle timeout.
ru: Препятствует переходу в спящий режим и отключению питания.

en: Inhibits the power management daemon during any playback, to avoid the computer being suspended because of inactivity.
ru: Отключать управление питанием на время воспроизведения видео, чтобы предотвратить переход в ждущий режим из-за отсутствия активности.

en: Initial VBV buffer occupancy
ru: Начальная заполненность буфера VBV

en: Initializing
ru: Инициализация

en: Input
ru: Вход

en: Input & Codec Settings
ru: Настройки ввода и кодеков

en: Input & Codecs Settings
ru: Настройки ввода и кодеков

en: Input / Codecs
ru: Ввод/кодеки

en: Input Devices
ru: Устройства ввода

en: Input FIFO
ru: Именованный канал ввода

en: Input bitrate
ru: Битрейт входного потока

en: Input card to use
ru: Плата для ввода

en: Input has changed
ru: Входной поток сменился

en: Input has changed, unable to save bookmark. Suspending playback with "Pause" while editing bookmarks to ensure to keep the same input.
ru: Входной поток сменился, поэтому сохранить закладку нельзя. Чтобы избежать потери потока, определяя закладки, переведите поток в режим паузы.

en: Input list
ru: Входной список

en: Input media
ru: Медиаисточник

en: Input of the card to use (see debug).
ru: Используемый вход карты (см. отладку).

en: Input repetitions
ru: Повторение ввода

en: Input slave (experimental)
ru: Ведомые потоки ввода (экспериментально)

en: Input stream
ru: Входящий поток

en: Input/Read
ru: Получено/Прочитано

en: Input:
ru: Вход:

en: Insecure site
ru: Небезопасный сайт

en: Insert Disc
ru: Вставьте диск

en: Install
ru: Установить

en: Install Windows Service
ru: Установить службу Windows

en: Install the Service and exit.
ru: Установить службу Windows и выйти.

en: Installed
ru: Установлено

en: Instead of writing a raw file, you can add a WAV header to the file.
ru: Добавлять WAV-заголовок вместо записи файла с необработанными данными.

en: Instrumental
ru: Инструментальная

en: Instrumental Pop
ru: Инструментальный поп

en: Instrumental Rock
ru: Инструментальный рок

en: Integer audio volume
ru: Целочисленный уровень громкости

en: Integer from -1 (no model) to 4.
ru: Целое число от -1 (нет модели) до 4.

en: Integer identifier for this elementary stream. This will be used to "find" this stream later.
ru: Целый идентификатор этого элементарного потока (будет использован для поиска этого потока позже).

en: Integer pixel motion estimation method
ru: Целочисленный пиксельный метод оценки движения

en: Integrate video in interface
ru: Встроить видео в интерфейс

en: Intel QuickSync Video encoder for MPEG4-Part10/MPEG2 (aka H.264/H.262)
ru: Кодер Intel QuickSync Video для MPEG4-Part10/MPEG2 (H.264/H.262)

en: Intensity
ru: Интенсивность

en: Intensity of sepia effect
ru: Интенсивность эффекта Сепия

en: Inter luma quantization deadzone
ru: Мёртвая зона временного квантования яркости

en: Inter picture DWT filter
ru: Использовать фильтр ДВП между изображениями

en: Inter pictures can refer to previous or future pictures
ru: Межкадровые изображения могут ссылаться на предыдущие и будущие

en: Inter pictures refere to previous pictures only
ru: Межкадровые изображения ссылаются только на предыдущие

en: Interactive Zoom
ru: Интерактивное увеличение

en: Interface
ru: Интерфейс

en: Interface Settings
ru: Настройки интерфейса

en: Interface interaction
ru: Взаимодействие с интерфейсом

en: Interface module
ru: Модуль интерфейса

en: Interface style
ru: Стиль интерфейса

en: Interfaces
ru: Интерфейсы

en: Interlaced encoding
ru: Чересстрочное кодирование

en: Interlaced mode
ru: Режим чересстрочной развёртки

en: Interlaced motion estimation
ru: Чересстрочная оценка движения

en: Interlingua
ru: Интерлингва

en: Interlingue
ru: Интерлингве

en: Internal libavcodec codec name
ru: Внутреннее название кодека libavcodec

en: Internal libavcodec format name
ru: Внутреннее название формата libavcodec

en: Internal stream record
ru: Запись во внутреннем формате

en: Internet
ru: Интернет

en: Interval between appearance and disappearance
ru: Интервал между появлением и исчезновением

en: Interval between disappearance and appearance
ru: Интервал между исчезновением и появлением

en: Interval between two disappearances
ru: Интервал между исчезновениями

en: Intra luma quantization deadzone
ru: Мёртвая зона пространственного квантования яркости

en: Intra picture DWT filter
ru: Использовать фильтр ДВП внутри изображений

en: Introduces a delay in the display of the stream.
ru: Задержка при показе потока.

en: Inuktitut
ru: Инуктикут

en: Inupiaq
ru: Инулиак

en: Invalid combination
ru: Неправильная комбинация

en: Invalid container format for HTTP streaming
ru: Недопустимый формат контейнера для передачи по HTTP

en: Invalid selection
ru: Неправильное выделение

en: Invalid signature
ru: Недействительная подпись

en: Inverse telecine
ru: Обратить телекинопроекцию

en: Invert colors
ru: Инвертировать цвета

en: Invert video filter
ru: Видеофильтр Инверсия

en: Irish
ru: Ирландский

en: It is possible to disable the input clock synchronisation for real-time sources. Use this if you experience jerky playback of network streams.
ru: Возможно отключение синхронизации входных дат для источников, вещающих в реальном времени. Используйте, если воспроизведение сетевых потоков часто прерывается.

en: It seems your Libav/FFmpeg (libavcodec) installation lacks the following encoder:
    %s.
    If you don't know how to fix this, ask for support from your distribution.
    
    This is not an error inside VLC media player.
    Do not contact the VideoLAN project about this issue.
ru: Скорее всего, в установленном Libav/FFMPEG (libavcodec) не хватает следующего кодера:
    %s.
    Обратитесь за помощью в службу поддержки вашего дистрибутива.
    
    Это не ошибка VLC.
    Не обращайтесь к участникам проекта VideoLAN с этим вопросом.

en: It was not possible to download a cryptographic signature for the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
ru: Скачать криптографическую подпись для скачанного файла «%s» не удалось, поэтому он был удалён.

en: It was not possible to securely verify the downloaded file "%s". Thus, it was deleted.
ru: Не удалось проверить загруженный файл «%s», поэтому он был удалён.

en: Italian
ru: Итальянский

en: JACK Input
ru: Ввод через JACK

en: JACK audio input
ru: Ввод аудио через JACK

en: JACK audio output
ru: Вывод звука через JACK

en: JPEG image decoder
ru: Декодер изображений JPEG

en: JPEG image encoder
ru: Кодер изображений JPEG

en: JPop
ru: Джей-поп

en: Japanese
ru: Японский

en: Japanese (7-bits JIS/ISO-2022-JP-2)
ru: Японская (7-битовая JIS/ISO-2022-JP-2)

en: Japanese (Shift JIS)
ru: Японская (Shift JIS)

en: Japanese Unix (EUC-JP)
ru: Японская Unix (EUC-JP)

en: Javanese
ru: Яванский

en: Jazz
ru: Джаз

en: Jazz+Funk
ru: Джаз+Фанк

en: Joint bidirectional motion refinement.
ru: Общая двунаправленная обработка движения.

en: Joint stereo
ru: Совмещённое стерео

en: Jump Bac&kward
ru: Скачок назад

en: Jump sizes
ru: Размеры скачков

en: Jump to Specific &Time
ru: Переход к указанному &времени

en: Jump to Time
ru: Перейти ко времени

en: Jungle
ru: Джангл

en: K Audio Interface audio output
ru: Вывод звука через К Audio Interface

en: K Video Acceleration video output
ru: Вывод видео через K Video Acceleration

en: KB
ru: КБ

en: Kaiser window parameter
ru: Параметр окна Кайзера

en: Kannada
ru: Канада

en: Karaoke
ru: Караоке

en: Kasenna MediaBase parser
ru: Анализатор Kasenna MediaBase

en: Kasenna RTSP dialect
ru: Совместимость с Kasenna

en: Kasenna servers use an old and nonstandard dialect of RTSP. With this parameter VLC will try this dialect, but then it cannot connect to normal RTSP servers.
ru: Серверы Kasenna используют старый и нестандартный вариант RTSP. Если этот параметр установлен, VLC сможет работать с такими серверами, но не сможет подключаться к обычным серверам RTSP.

en: Kashmiri
ru: Кашмир

en: Kate is a codec for text and image based overlays.
    The Tiger rendering library is needed to render complex Kate streams, but VLC can still render static text and image based subtitles if it is not available.
    Note that changing settings below will not take effect until a new stream is played. This will hopefully be fixed soon.
ru: Kate — кодек для наложенных слоёв с текстом и изображениями.
    Для отображения сложных потоков Kate необходима библиотека Tiger, но VLC может вывести статический текст и графические субтитры, если она не подключена.
    Учтите, что изменение параметров вступит в силу только при воспроизведении следующего потока. Возможно, вскоре это будет исправлено.

en: Kate overlay decoder
ru: Декодер Kate для наложенных слоёв

en: Kate streams allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.Note that this has no effect is rendering via Tiger is enabled.
ru: Потоки Kate позволяют использовать форматированный текст. VLC частично поддерживает эту возможность, но можно отключить всё форматирование. Примечание: не даёт эффекта при рендеринге через Tiger.

en: Kate streams can be rendered using the Tiger library. Disabling this will only render static text and bitmap based streams.
ru: Потоки Kate могут выводиться через библиотеку Tiger. При выключенном параметре будут выводиться только статический текст и bmp-потоки.

en: Kate text subtitles packetizer
ru: Упаковщик текстовых субтитров Kate

en: Kazakh
ru: Казахский

en: Keep Recent Items
ru: Вести список последних позиций

en: Keep aspect ratio
ru: Сохранять соотношение сторон

en: Keep audio level between sessions
ru: Сохранять громкость при перезапуске

en: Keep existing file
ru: Сохранить существующий файл

en: Keep original audio track
ru: Сохранять исходную аудиодорожку

en: Keep original size
ru: Сохранять оригинальный размер

en: Keep original video track
ru: Сохранять исходную видеодорожку

en: Keep some B-frames as references
ru: Использовать некоторые B-кадры как референсные

en: Keep stream output open
ru: Сохранять поток вывода открытым

en: Keep the original aspect ratio when resizing mosaic elements.
ru: Сохранять соотношение сторон при масштабировании элементов мозаики.

en: Keep the original size of mosaic elements.
ru: Сохранять оригинальный размер элементов мозаики.

en: Key events
ru: События от клавиатуры

en: Key or combination:
ru: Клавиша или сочетание:

en: Key press events
ru: События от клавиатуры

en: Key:
ru: Клавиша:

en: Keywords
ru: Ключевые слова

en: Khmer
ru: Кхмерский

en: Kikuyu
ru: Кикуйу

en: Kinyarwanda
ru: Киньяруанда

en: Kirghiz
ru: Киргизский

en: Knee
    radius
ru: Радиус
    перегиба

en: Knee radius
ru: Радиус перегиба

en: Komi
ru: Коми

en: Korean
ru: Корейский

en: Korean (EUC-KR/CP949)
ru: Корейская (EUC-KR/CP949)

en: Korean (ISO-2022-KR)
ru: Корейская (ISO-2022-KR)

en: Kuanyama
ru: Киньяма

en: Kurdish
ru: Курдский

en: LIBRARY
ru: Библиотека

en: LOCAL NETWORK
ru: Локальная сеть

en: LZMA decompression
ru: Распаковка данных LZMA

en: Lang From Telx
ru: Язык из Telx

en: Language
ru: Язык

en: Language of the audio track you want to use (comma separated, two or three letter country code, you may use 'none' to avoid a fallback to another language).
ru: Предпочитаемый язык аудиодорожки (укажите через запятую двух- или трёхбуквенные коды стран и 'none', если переключение на другой язык нежелательно).

en: Language of the elementary stream as described by ISO639
ru: Код языка элементарного потока (определённый в ISO 639)

en: Language of the menus you want to use with DVD/BluRay (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
ru: Предпочитаемые языки для отображения меню DVD/BluRay (двух- или трёхбуквенные коды стран или 'any' для выбора любого языка, через запятую).

en: Language of the subtitle track you want to use (comma separated, two or three letters country code, you may use 'any' as a fallback).
ru: Предпочитаемые языки субтитров (укажите через запятую двух- или трёхбуквенные коды стран и 'any', если подойдут любые другие).

en: Lao
ru: Лаосский

en: Large
ru: большой

en: Large Hall
ru: большой зал

en: Larger
ru: ещё больше

en: Last 60 seconds
ru: Последние 60 сек.

en: Last Entry Point
ru: Последняя точка входа

en: Last audio device
ru: Последнее аудиоустройство

en: Last check on: %@
ru: Последняя проверка: %@

en: Last.fm username not set
ru: Не указано имя пользователя last.fm

en: Latest
ru: Последний

en: Latin
ru: Латинский

en: Latvian
ru: Латышский

en: Launch EyeTV now
ru: Запустить EyeTV сейчас

en: Launching an update request...
ru: Запуск процесса обновления...

en: Layer A code rate
ru: Отношение кодов слоя A

en: Layer A modulation
ru: Модуляция слоя A

en: Layer A segments count
ru: Число сегментов в слое A

en: Layer A time interleaving
ru: Перемежение в слое A

en: Layer B code rate
ru: Отношение кодов слоя B

en: Layer B modulation
ru: Модуляция слоя B

en: Layer B segments count
ru: Число сегментов в слое B

en: Layer B time interleaving
ru: Перемежение в слое B

en: Layer C code rate
ru: Отношение кодов слоя C

en: Layer C modulation
ru: Модуляция слоя C

en: Layer C segments count
ru: Число сегментов в слое C

en: Layer C time interleaving
ru: Перемежение в слое C

en: Leave Fullscreen
ru: Выйти из полноэкранного режима

en: Left
ru: слева

en: Left coordinate of the subscreen top left corner.
ru: Левая координата верхнего левого угла подэкрана.

en: Left to right/Top to bottom
ru: Слева направо/сверху вниз

en: Legacy RTSP VoD server
ru: Сервер RTSP VoD (устаревший)

en: Length in milliseconds to output each stride
ru: Длина в миллисекундах для вывода каждого шага

en: Length in milliseconds to search for best overlap position
ru: Длина в миллисекундах для поиска лучшей позиции наложения

en: Length of TS stream segments
ru: Длина сегментов потока TS

en: Length of time (in ms) until aborting data reception.
ru: Время ожидания (в мс) до прекращения получения данных.

en: Let the video scale to fit a given window or fullscreen.
ru: Масштабирование видео по размерам данного окна или во весь экран.

en: Letzeburgesch
ru: Люксембургский

en: Level %i
ru: Уровень %i

en: Level of delayed signal
ru: Уровень обработанного сигнала

en: Level of input signal
ru: Уровень входного сигнала

en: Level of input signal of original channel.
ru: Уровень входного сигнала исходного канала.

en: LibNotify Notification Plugin
ru: Модуль уведомления LibNotify

en: Libtwolame audio encoder
ru: Аудиокодер libtwolame

en: License
ru: Лицензия

en: Lime
ru: ярко-зелёный

en: Limit the size of each slice in bytes
ru: Максимальный размер среза в байтах

en: Limit the size of each slice in macroblocks
ru: Максимальный размер среза в макроблоках

en: Line 1:
ru: Первая строка:

en: Line 2:
ru: Вторая строка:

en: Linear
ru: Линейное

en: Linear (fastest)
ru: Линейный (быстрый)

en: Linear PCM audio decoder
ru: Аудиодекодер LPCM

en: Linear PCM audio encoder
ru: Аудиокодер LPCM

en: Linear PCM audio packetizer
ru: Аудиоупаковщик LPCM

en: Liner Notes
ru: Аннотации к альбому

en: Lingala
ru: Лингала

en: Linguistic markup
ru: Лингвистические пометки

en: Link #
ru: Подключение №

en: List
ru: Список

en: List ID
ru: № списка

en: List of codecs that VLC will use in priority. For instance, 'dummy,a52' will try the dummy and a52 codecs before trying the other ones. Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
ru: Список кодеков, которые VLC будет использовать, в зависимости от их приоритета. К примеру, 'dummy,a52' означает попробовать кодеки 'dummy' и 'a52' перед всеми остальными. Этот параметр предназначен только для опытных пользователей, т.к. его ошибочная настройка может нарушить воспроизведение всех медиапотоков.

en: List of revoked servers certificates
ru: Список отозванных серверных сертификатов

en: List of words separated by | to filter
ru: Список фильтруемых слов, через |

en: Listeners
ru: Слушатели

en: Lithuanian
ru: Литовский

en: Live
ru: концерт

en: Live capture caching (ms)
ru: Кэш захватываемого потока (мс)

en: Live555 stream transport
ru: Транспорт потока Live555

en: Load
ru: Загрузить

en: Load extensions on startup
ru: Загружать модули при запуске

en: Load this subtitle file. To be used when autodetect cannot detect your subtitle file.
ru: Использовать именно этот файл субтитров. Имеет смысл задавать, если автоопределение не срабатывает.

en: Loading flowplayer...
ru: Загружается flowplayer...

en: Local Network
ru: Локальная сеть

en: Local drives
ru: Локальные диски

en: Local oscillator high frequency (kHz)
ru: Частота локального осциллятора для верхнего диапазона (КГц)

en: Local oscillator low frequency (kHz)
ru: Частота локального осциллятора для нижнего диапазона (КГц)

en: Local playback
ru: Воспроизводить локально

en: Locally collect statistics
ru: Сбор локальной статистики

en: Location
ru: Расположение

en: Location of a file holding a SVG template for automatic string conversion
ru: Путь к файлу, содержащего шаблон SVG для автоматического преобразования строк

en: Location:
ru: Расположение:

en: Lock Aspect Ratio
ru: Зафиксировать соотношение сторон

en: Log all VLC messages to a text file.
ru: Сохранять все сообщения VLC в текстовый файл.

en: Log all VLC messages to syslog (UNIX systems).
ru: Выводить все сообщения VLC в syslog (UNIX-системы).

en: Log filename
ru: Имя файла

en: Log format
ru: Формат журнала

en: Log to file
ru: Сохранять журнал в файл

en: Log to syslog
ru: Выводить журнал в syslog

en: Logging
ru: Журналирование

en: Login:pass
ru: Пользователь:пароль

en: Logo
ru: Логотип

en: Logo animation # of loops
ru: Количество повторов анимации логотипа

en: Logo erase
ru: Стирание

en: Logo filenames
ru: Имя файла логотипа

en: Logo individual image time in ms
ru: Длительность показа отдельного изображения

en: Logo opacity value (from 0 for full transparency to 255 for full opacity).
ru: Значение прозрачности логотипа от 0 (логотип невидим) до 255 (логотип непрозрачен).

en: Logo overlay
ru: Логотип

en: Logo position
ru: Расположение логотипа

en: Logo sub source
ru: Источник слоя Логотип

en: Logo video filter
ru: Видеофильтр Логотип

en: Long backwards jump
ru: Длинный скачок назад

en: Long forward jump
ru: Длинный скачок вперёд

en: Long jump length
ru: Длина длинного скачка

en: Long jump length, in seconds.
ru: Длина длинного скачка, в секундах.

en: Look and feel
ru: Оформление и поведение

en: Look for a subtitle file in those paths too, if your subtitle file was not found in the current directory.
ru: Если файл субтитров не был найден в текущем каталоге, искать также и в этих каталогах.

en: Loop
ru: Зацикливание

en: Loop / Repeat
ru: Цикл/Повторение

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters alpha:beta
ru: Параметры фильтра устранения блочности AlphaC0 и Beta, alpha:beta

en: Loop filter AlphaC0 and Beta parameters. Range -6 to 6 for both alpha and beta parameters. -6 means light filter, 6 means strong.
ru: Параметры AlphaC0 и Beta фильтра устранения блочности изображения. Диапазон от -6 до 6 как для параметра alpha, так и для beta. -6 — лёгкий фильтр, 6 — сильный.

en: Loop from point A to point B continuously
    Click to set point A
ru: Бесконечный цикл от точки A до точки Б
    Нажмите, чтобы установить точку A

en: Loop from point A to point B continuously.
ru: Бесконечный цикл от точки A до точки Б.

en: Loop: %s
ru: Зацикливание: %s

en: Lossless mode
ru: Без потери качества

en: Lost
ru: Потеряно

en: Lost buffers
ru: Потеряно буферов

en: Lost frames
ru: Потеряно кадров

en: Loudness mode
ru: «Громкий» режим

en: Loudness mode a.k.a. bass boost.
ru: Режим повышенной громкости или увеличения басовых частот.

en: Low
ru: Низкая

en: Low Definition (360 lines)
ru: Низкое разрешение (360 строк)

en: Low Delay mode
ru: Минимальная задержка

en: Low Pass Filter
ru: Низкочастотный фильтр

en: Low freq (Hz)
ru: Низкая частота (Гц)

en: Low freq gain (dB)
ru: Усиление низкой частоты (дБ)

en: Low latency
ru: малая задержка

en: Low-frequency effects
ru: сабвуфер

en: Low-priority code rate
ru: Отношение кодов второстепенного потока

en: Lowest
ru: самое низкое

en: Lowest latency
ru: наименьшая задержка

en: Lua Art
ru: Обложка Lua

en: Lua CLI
ru: Командная строка Lua

en: Lua Extension
ru: Расширение Lua

en: Lua HTTP
ru: HTTP

en: Lua Meta Fetcher
ru: Загрузчик метаданных

en: Lua Meta Reader
ru: Обработчик метаданных

en: Lua Playlist
ru: Плейлист Lua

en: Lua Playlist Parser Interface
ru: Интерфейс анализатора плейлиста на Lua

en: Lua SD Module
ru: Модуль обнаружения Lua

en: Lua Telnet
ru: Telnet

en: Lua interface
ru: Интерфейс Lua

en: Lua interface configuration
ru: Конфигурация интерфейса Lua

en: Lua interface configuration string. Format is: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.
ru: Строка конфигурации интерфейса Lua. Формат: '["<interface module name>"] = { <option> = <value>, ...}, ...'.

en: Lua interface module to load
ru: Загружаемый модуль интерфейса Lua

en: Lua interpreter
ru: Интерпретатор Lua

en: Luma bicubic / chroma bilinear
ru: Бикубическое по яркости/билинейное по цветности

en: Luminance elimination
ru: Коррекция яркости

en: Luminance masking
ru: Коррекция ярких участков

en: Lyrics
ru: Слова песни

en: M-JPEG camera demuxer
ru: Демультиплексор M-JPEG

en: M3U playlist
ru: Плейлист M3U

en: M3U playlist export
ru: Экспорт плейлиста M3U

en: M3U playlist import
ru: Импорт плейлиста M3U

en: M3U8 playlist
ru: Плейлист M3U8

en: M3U8 playlist export
ru: Экспорт плейлиста M3U8

en: MB
ru: МБ

en: MIDI synthesis not set up
ru: MIDI-синтезатор не настроен

en: MIME returned by the server (autodetected if not specified).
ru: Типы MIME, возвращаемые сервером (автоматическое определение, если ничего не указано).

en: MJPEG consists of a series of JPEG pictures (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
ru: MJPEG состоит из серии изображений JPEG (используется с MPEG TS, MPEG1, ASF и OGG)

en: MLP/TrueHD parser
ru: Анализатор MLP/TrueHD

en: MMAL decoder
ru: Декодер MMAL

en: MMAL vout
ru: Вывод видео через MMAL

en: MMAL-based decoder plugin for Raspberry Pi
ru: Модуль-декодер видео на базе MMAL для Raspberry Pi

en: MMAL-based vout plugin for Raspberry Pi
ru: Модуль вывода видео через MMAL (для Raspberry Pi)

en: MMS streams can contain several elementary streams, with different bitrates. You can choose to select all of them.
ru: Потоки MMS могут содержать несколько элементарных потоков, но с разными битрейтами. Вы можете выбрать их все.

en: MMX I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ru: MMX-преобразования I420,IYUV,YV12 в RV15,RV16,RV24,RV32

en: MMX conversions from
ru: MMX-преобразования из

en: MOD demuxer (libmodplug)
ru: Демультиплексор MOD (libmodplug)

en: MP3 fixed point audio encoder
ru: Аудиокодер MP3 с фиксированной точкой

en: MP4 stream demuxer
ru: Демультиплексор потока MP4

en: MP4/MOV muxer
ru: Мультиплексор MP4/MOV

en: MPEG 1 Format
ru: Формат MPEG 1

en: MPEG Audio Layer 3 (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
ru: MPEG Audio Layer 3 (используется с MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG и RAW)

en: MPEG I/II video decoder (using libmpeg2)
ru: Видеодекодер MPEG I/II (через libmpeg2)

en: MPEG Transport Stream demuxer
ru: Демультиплексор MPEG TS

en: MPEG Video
ru: Видео MPEG

en: MPEG audio decoder
ru: Аудиодекодер MPEG

en: MPEG audio layer I/II/III decoder
ru: Аудиодекодер MPEG audio I/II/III

en: MPEG audio layer I/II/III packetizer
ru: Аудиоупаковщик MPEG layer I/II/III

en: MPEG-1 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
ru: Видеокодек MPEG-1 (используется с MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG и RAW)

en: MPEG-2 Video codec (usable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG and RAW)
ru: Видеокодек MPEG-2 (используется с MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, OGG и RAW)

en: MPEG-4 Video codec (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MP4, OGG and RAW)
ru: Видеокодек MPEG-4 (используется с MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, MPEG4, OGG и RAW)

en: MPEG-4 video
ru: Видео MPEG-4

en: MPEG-I/II video demuxer
ru: Демультиплексор MPEG-I/II

en: MPEG-I/II video packetizer
ru: Видеоупаковщик MPEG I/II

en: MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP audio
ru: Звук MPEG-I/II/4 / A52 / DTS / MLP

en: MPEG-PS demuxer
ru: Демультиплексор MPEG-PS

en: MPEG4 audio packetizer
ru: Аудиоупаковщик MPEG4

en: MPEG4 quantization matrix
ru: Матрица квантования MPEG4

en: MPEG4 video packetizer
ru: Видеоупаковщик MPEG4

en: MTP Device
ru: Устройство MTP

en: MTP devices
ru: Устройства MTP

en: MTP input
ru: Ввод с MTP

en: MTU of the network interface
ru: MTU сетевого интерфейса

en: MUX for RAW RTSP transport
ru: Мультиплексор для транспорта RAW RTSP

en: MUX options
ru: Параметры мультиплекса

en: MY COMPUTER
ru: Мой компьютер

en: Mac OS X OpenGL video output
ru: Вывод видео через OpenGL (в Mac OS X)

en: Mac OS X interface
ru: Интерфейс Mac OS X

en: Macedonian
ru: Македонский

en: Magazine
ru: Журнал

en: Magnification/Zoom
ru: Увеличение/масштаб

en: Magnify
ru: Увеличение

en: Magnify/Zoom interactive video filter
ru: Видеофильтр Лупа

en: Main Profile
ru: Основной профиль

en: Main Toolbar
ru: Основная панель инструментов

en: Main Window...
ru: Основное окно...

en: Main interfaces
ru: Основные интерфейсы

en: Main interfaces settings
ru: Основные настройки интерфейса

en: Major channel
ru: Главный канал

en: Make a donation...
ru: Сделать пожертвование...

en: Make the server publicly available on the 'Yellow Pages' (directory listing of streams) on the icecast/shoutcast website. Requires the bitrate information specified for shoutcast. Requires Ogg streaming for icecast.
ru: Публикует информацию о сервере на «жёлтых страницах» (в каталоге потоков) на сайте Icecast/Shoutcast. Для Shoutcast требуется указать битрейт. Для Icecast требуется Ogg-поток.

en: Makeup
    gain
ru: Подъём
    уровня

en: Makeup gain
ru: Подъём уровня

en: Malagasy
ru: Малагасийский

en: Malay
ru: Малайский

en: Malayalam
ru: Малаялам

en: Maltese
ru: Мальтийский

en: Manage Streams
ru: Управление потоками

en: Manx
ru: Манкский

en: Maori
ru: Маори

en: Maps the hardware channel X to logical zone Y to fix wrong wiring :-)
ru: Сопоставление аппаратного канала X с логической зоной Y для исправления неверного подсоединения

en: Marathi
ru: Маратхи

en: Mark analyzed Pixels
ru: Помечать анализируемые пикселы

en: Mark analyzed pixels
ru: Помечать анализируемые пикселы

en: Maroon
ru: бордовый

en: Marquee
ru: Маркиза

en: Marquee display
ru: Фильтр «Маркиза»

en: Marquee position
ru: Расположение маркизы

en: Marquee text to display. (Available format strings: %Y = year, %m = month, %d = day, %H = hour, %M = minute, %S = second, ...)
ru: Выводимый текст маркизы (воспринимаемые параметры: %Y — год, %m — месяц, %d — день, %H — часы, %M — минуты, %S — секунды, ...).

en: Marshall
ru: Маршальский

en: Mask
ru: Маска

en: Master server ip address
ru: IP-адрес сервера времени

en: Matroska stream demuxer
ru: Демультиплексор Matroska

en: Max QP
ru: Максимальный коэффициент квантования (QP)

en: Max QP step
ru: Максимальный шаг изменения QP

en: Max QP step between frames.
ru: Максимальный шаг изменения коэффициента квантования между кадрами.

en: Max length
ru: Максимальная длина

en: Max local bitrate
ru: Максимальный локальный битрейт

en: Maximal bitrate
ru: Максимальный битрейт

en: Maximal period
ru: Максимальный период

en: Maximal period of the noise grain in pixel
ru: Максимальный период зерна (в пикселах).

en: Maximal volume level
ru: Максимальный уровень громкости

en: Maximum B (deprecated)
ru: Максимальный B (устаревший)

en: Maximum Bitrate
ru: Максимальный битрейт

en: Maximum GOP size
ru: Максимальный размер GOP

en: Maximum RTP sequence number dropout
ru: Макс. номер RTP-последовательности, приводящий к сбросу

en: Maximum RTP sequence number misordering
ru: Макс. номер RTP-последовательности, нарушающий порядок

en: Maximum RTP sources
ru: Максимум RTP-источников

en: Maximum Volume displayed
ru: Предел регулятора громкости

en: Maximum bitrate
ru: Максимальный битрейт

en: Maximum bitrate (kbps)
ru: Максимальный битрейт (Кб/с)

en: Maximum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
ru: Максимальный битрейт в Кб/с при кодировании в режиме постоянного битрейта.

en: Maximum bitrate in kbps. This is useful for streaming applications.
ru: Максимальный битрейт кодирования в кбит/с. Полезно для вещания.

en: Maximum distance to search for motion estimation, measured from predicted position(s). Default of 16 is good for most footage, high motion sequences may benefit from settings between 24 and 32. Range 0 to 64.
ru: Максимальное расстояние поиска для оценки движения, измеряемое от предсказанной позиции(й). По умолчанию 16, что хорошо подходит для большей части метража. Для последовательностей с быстрым движением могут подойти значения между 24 и 32. Диапазон от 0 до 64.

en: Maximum encoding bitrate
ru: Максимальный битрейт

en: Maximum frame rate to use (0 = no limits).
ru: Максимальная частота кадров (0 — без ограничения).

en: Maximum level
ru: Максимальный уровень

en: Maximum motion vector length
ru: Максимальная длина вектора движения

en: Maximum motion vector length in pixels. -1 is automatic, based on level.
ru: Максимальная длина вектора движения в пикселах. -1 - автоматически, в зависимости от уровня.

en: Maximum motion vector search range
ru: Максимальный диапазон поиска векторов движения

en: Maximum number of characters displayed on the screen.
ru: Максимальное количество символов, отображаемое на экране.

en: Maximum number of connections
ru: Максимальное количество соединений

en: Maximum number of subtitles allowed at the same time.
ru: Максимальное число субтитров, отображаемых одновременно.

en: Maximum output video height.
ru: Максимальная высота видео на выходе.

en: Maximum output video width.
ru: Максимальная ширина видео на выходе.

en: Maximum overlapping subtitles
ru: Максимум совмещённых субтитров

en: Maximum quantizer parameter.
ru: Максимальный коэффициент квантования.

en: Maximum video height
ru: Максимальная высота

en: Maximum video quantizer scale
ru: Максимальный коэффициент квантования

en: Maximum video quantizer scale.
ru: Максимальное значение качественности макроблока.

en: Maximum video width
ru: Максимальная ширина

en: Mean
ru: Среднее

en: Media &Information
ru: &Информация о медиафайле

en: Media Angle
ru: Медиа: Смена угла

en: Media Audio Track
ru: Медиа: Выбор аудио

en: Media Files
ru: Медиафайлы

en: Media Forward
ru: Медиа: Вперёд

en: Media Foundation Transform decoder
ru: Декодер формата MFT (Media Foundation Transform)

en: Media Information
ru: Информация о медиаобъекте

en: Media Information...
ru: Информация о медиаобъекте...

en: Media Library
ru: Медиатека

en: Media Manager Edition
ru: Настройка медиаменеджера

en: Media Manager List
ru: Список настроек медиаменеджера

en: Media Menu
ru: Медиа: Меню

en: Media Next Frame
ru: Медиа: Следующий кадр

en: Media Next Track
ru: Медиа: Следующая дорожка

en: Media Play Pause
ru: Медиа: Воспроизведение/пауза

en: Media Prev Frame
ru: Медиа: Предыдущий кадр

en: Media Prev Track
ru: Медиа: Предыдущая дорожка

en: Media Record
ru: Медиа: Запись

en: Media Repeat
ru: Медиа: Повтор

en: Media Resource Locator (MRL)
ru: Адрес медиаресурса (MRL)

en: Media Rewind
ru: Медиа: Перемотка

en: Media Select
ru: Медиа: Выбор

en: Media Shuffle
ru: Медиа: Перемешивание

en: Media Stop
ru: Медиа: Стоп

en: Media Subtitle
ru: Медиа: Субтитры

en: Media Time
ru: Медиа: Время

en: Media View
ru: Медиа: Вид

en: Media data size
ru: Размер медиаданных

en: Media encapsulated as %@ cannot be streamed through the HTTP protocol for technical reasons.
ru: Медиаобъекты, упакованные в формат %@, не могут быть переданы по протоколу HTTP по техническим причинам.

en: Media: %s
ru: Поток: %s

en: Meditative
ru: Медитация

en: Medium
ru: Средняя

en: Medium backwards jump
ru: Средний скачок назад

en: Medium forward jump
ru: Средний скачок вперёд

en: Medium jump length
ru: Длина среднего скачка

en: Medium jump length, in seconds.
ru: Длина среднего скачка, в секундах.

en: Mega bass
ru: Супербас

en: Mega bass cutoff
ru: Частота супербаса

en: Mega bass level
ru: Уровень супербаса

en: Megabass mode cutoff frequency, in Hz. This is the maximum frequency for which the megabass effect applies. Valid values are from 10 to 100 Hz.
ru: Частота среза в режиме супербаса, в Гц. Это максимальная частота, для которой применяется эффект супербаса. Допустимые значения от 10 до 100 Гц.

en: Megabass mode level (from 0 to 100, default value is 0).
ru: Уровень режима супербаса (от 0 до 100, значение по умолчанию 0).

en: Memory input
ru: Ввод из памяти

en: Menu
ru: Меню

en: Menu language
ru: Язык меню

en: Menus
ru: Меню

en: Menus language:
ru: Язык меню:

en: Merengue
ru: Меренге

en: Mesh height
ru: Высота мозаики

en: Mesh width
ru: Ширина мозаики

en: Messages
ru: Сообщения

en: Messages...
ru: Сообщения...

en: Meta-information
ru: Метаданные

en: Metadata
ru: Метаданные

en: Metal
ru: Метал

en: Method used to encode the video sequence
ru: Метод, используемый для кодирования видеоряда.

en: Mi&nimal Interface
ru: Ми&ни-интерфейс

en: Microsoft Media Server (MMS) input
ru: Ввод с Microsoft Media Server (MMS)

en: Microsoft Soundmapper
ru: Microsoft Sound Mapper

en: Middle
ru: средняя

en: Mime
ru: MIME

en: Min QP
ru: Минимальный коэффициент квантования (QP)

en: Minimal Mac OS X interface
ru: Минимальный интерфейс Mac OS X

en: Minimal index interval, in microseconds. Set to 0 to disable index creation.
ru: Минимальный интервал индекса, в микросекундах (при 0 индекс не строится).

en: Minimal period
ru: Минимальный период

en: Minimal period of the noise grain in pixel
ru: Минимальный период зерна (в пикселах).

en: Minimize
ru: Свернуть

en: Minimum Audio level to raise the alarm
ru: Предельный уровень звука для тишины

en: Minimum B (deprecated)
ru: Минимальный B (устаревший)

en: Minimum GOP size
ru: Минимальный размер GOP

en: Minimum alpha value
ru: Минимальное значение альфа

en: Minimum bitrate (kbps)
ru: Минимальный битрейт (Кб/с)

en: Minimum bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
ru: Минимальный битрейт в Кб/с при кодировании в режиме постоянного битрейта.

en: Minimum bitrate in kbps. This is useful for encoding for a fixed-size channel.
ru: Минимальный битрейт кодирования в кбит/с. Полезно для кодирования для канала фиксированной ширины.

en: Minimum buffer space between threads
ru: Минимальное буферное пространство между потоками

en: Minimum buffer space between threads. -1 is automatic, based on number of threads.
ru: Минимальное буферное пространство между потоками. -1 - определять автоматически, в зависимости от количества потоков.

en: Minimum encoding bitrate
ru: Минимальный битрейт

en: Minimum quantizer parameter. 15 to 35 seems to be a useful range.
ru: Минимальный коэффициент квантования, обычно в интервале от 15 до 35.

en: Minimum time (in milliseconds) between subtitle disappearance and newer subtitle appearance (earlier subtitle delay will be extended to fill the gap).
ru: Минимальное время (в мс) между исчезновением субтитров и появлением новых (для заполнения промежутка будет увеличена задержка предыдущих субтитров).

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after its predecessor has disappeared (subtitle delay will be extended to meet this requirement).
ru: Минимальное время (в мс), в течение которого субтитры должны оставаться на экране после исчезновения предыдущих (для этого будет увеличена задержка субтитров).

en: Minimum time (in milliseconds) that subtitle should stay after newer subtitle has appeared (earlier subtitle delay will be shortened to avoid the overlap).
ru: Минимальное время (в мс), в течение которых субтитры должны оставаться на экране (задержка предыдущих субтитров будем уменьшена во избежание наложений).

en: Minimum video quantizer scale
ru: Минимальный коэффициент квантования

en: Minimum video quantizer scale.
ru: Минимальное значение качественности макроблока.

en: Mirror
ru: Зеркало

en: Mirror orientation
ru: Ориентация зеркала

en: Mirror video
ru: Отражение

en: Mirror video filter
ru: Видеофильтр Отражение

en: Misc
ru: Прочее

en: Miscellaneous
ru: Прочее

en: Miscellaneous Options
ru: Прочие параметры

en: Miscellaneous audio settings and modules.
ru: Прочие настройки и модули аудио.

en: Missing AACS configuration file!
ru: Отсутствует файл конфигурации AACS!

en: MoMoLight options
ru: Параметры MoMoLight

en: Mode
ru: Режим

en: Model
ru: Модель

en: Modulation / Constellation
ru: Модуляция/сигнальное созвездие

en: Modules Tree
ru: Дерево модулей

en: Moldavian
ru: Молдавский

en: Mongolian
ru: Монгольский

en: Monitor pixel aspect ratio
ru: Соотношение сторон для пикселов монитора

en: Mono
ru: Моно

en: Monospace Font
ru: Моноширинный шрифт

en: More Info
ru: Больше информации

en: More bands for the spectrometer : 80 if enabled else 20.
ru: Больше полос для спектрометра: 80 (вкл.) или 20 (выкл.).

en: More information...
ru: Доп. сведения...

en: Mosaic
ru: Мозаика

en: Mosaic Tiles
ru: Плитки

en: Mosaic alignment
ru: Выравнивание мозаики

en: Mosaic bridge
ru: Мост мозаики

en: Mosaic bridge stream output
ru: Вывод через мост мозаики

en: Mosaic video sub source
ru: Источник слоя Мозаика

en: Motion Detect
ru: Обнаружение движения

en: Motion Vector precision
ru: Точность вектора движения

en: Motion Vector precision in pels
ru: Точность вектора движения (в пикселах)

en: Motion blur
ru: Размывание движения

en: Motion blur filter
ru: Размывание движения

en: Motion detect
ru: Детектор движения

en: Motion detect video filter
ru: Видеофильтр Обнаружение движения

en: Motion masking
ru: Коррекция движения

en: Motion threshold (10-100)
ru: Порог движения (10-100)

en: Mount Point
ru: Точка монтирования

en: Mouse Gestures
ru: Жесты мыши

en: Mouse Wheel Down
ru: Колесо мыши вниз

en: Mouse Wheel Left
ru: Колесо мыши влево

en: Mouse Wheel Right
ru: Колесо мыши вправо

en: Mouse Wheel Up
ru: Колесо мыши вверх

en: Mouse events
ru: События от мыши

en: Mouse gestures control interface
ru: Интерфейс управления жестами мыши

en: Mouse pointer image
ru: Изображение указателя мыши

en: MouseWheel up-down axis Control
ru: Управление колёсиком мыши

en: Move To Trash and Relaunch VLC
ru: Переместить в корзину и перезапустить VLC

en: Move all chapters. This value should be set in milliseconds.
ru: Смещение всех глав по времени (в мс).

en: Multicast output interface
ru: Интерфейс вывода групповой передачи

en: Multichannel television sound (MTS)
ru: Многоканальный телевизионный звук (MTS)

en: Multipart JPEG muxer
ru: Мультиплексор Multipart JPEG

en: Multipass ratecontrol
ru: Контроль скорости для нескольких проходов

en: Multipass ratecontrol:
     - 1: First pass, creates stats file
     - 2: Last pass, does not overwrite stats file
     - 3: Nth pass, overwrites stats file
ru: Регулирование скорости при многопроходной шифровке:
     - 1: Первый проход создаёт файл статистики
     - 2: Последний проход не переписывает файл статистики
     - 3: N-й проход переписывает файл статистики

en: Multiple profiles with the same name are not allowed.
ru: Несколько профилей не могут иметь одно имя.

en: Multiplexer
ru: Мультиплексор

en: Multiply subtitle duration by this value.
    Set 0 to disable.
ru: Умножает длительность субтитров на заданный коэффициент.
    0 не меняет её.

en: MusePack demuxer
ru: Демультиплексор MusePack

en: Musical
ru: Музыкальное

en: Mute
ru: Выключить звук

en: Mute the audio.
ru: Отключение звука.

en: Mux Control
ru: Управление мультиплексированием

en: Mux PMT (requires --sout-ts-es-id-pid)
ru: Инкапсулировать PMT (требует --sout-ts-es-id-pid)

en: Mux module
ru: Модуль мультиплексирования

en: Muxer
ru: Мультиплексор

en: Muxer to use for the stream.
ru: Используемый мультиплексор для потока.

en: Muxer:
ru: Мультиплексор:

en: Muxers
ru: Мультиплексоры

en: Muxers create the encapsulation formats that are used to put all the elementary streams (video, audio, ...) together. This setting allows you to always force a specific muxer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each muxer.
ru: Мультиплексоры объединяют все элементарные потоки (видео, аудио и т.д.) вместе. Здесь вы можете выбрать определённый мультиплексор принудительно. Обычно делать это не следует.
    Вы также можете установить параметры по умолчанию для каждого мультиплексора.

en: My Computer
ru: Компьютер

en: My Music
ru: Моя музыка

en: My Pictures
ru: Мои рисунки

en: My Videos
ru: Мои видеозаписи

en: N&ormal Speed
ru: Нормальная скорость

en: N/A
ru: нет

en: NT Service
ru: Служба NT

en: NTSC M Japan
ru: NTSC M Япония

en: NTSC M South Korea
ru: NTSC M Южная Корея

en: Name
ru: Название

en: Name for the font you want to use
ru: Название используемого шрифта

en: Name of XML file containing Haar cascade description
ru: Название XML-файла, содержащего описание каскада Хаара

en: Name of current instance
ru: Имя данного экземпляра

en: Name of desired display device
ru: Название желаемого устройства дисплея

en: Name of internal OpenCV plugin filter to use
ru: Название используемого внутреннего фильтра модуля OpenCV

en: Name of the audio device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
ru: Название аудиоустройства, используемое модулем DirectShow. Если ничего не указано, будет использоваться устройство по умолчанию.

en: Name of the destination bridge-in. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
ru: Имя связанного входящего моста. Если вам не требуются несколько входящих мостов одновременно, этот параметр можно опустить.

en: Name of the file to which the raw stream will be dumped.
ru: Имя файла, в который будет сбрасываться поток необработанных данных.

en: Name of the serial port where the AtmoLight controller is attached to.
    On Windows usually something like COM1 or COM2. On Linux /dev/ttyS01 f.e.
ru: Название последовательного порта, к которому подключён контроллер AtmoLight. В Windows обычно что-то вроде COM1 или COM2. В Linux /dev/ttyS01, например.

en: Name of the video device that will be used by the DirectShow plugin. If you don't specify anything, the default device will be used.
ru: Название видеоустройства, используемое модулем DirectShow. Если ничего не указано, будет использоваться устройство по умолчанию.

en: Name of this bridge-in instance. If you do not need more than one bridge-in at a time, you can discard this option.
ru: Имя данного экземпляра входящего моста. Если вам не требуются несколько входящих мостов одновременно, этот параметр можно опустить.

en: Name to give to this stream/channel on the shoutcast/icecast server.
ru: Имя, присваиваемое этому потоку/каналу на сервере Shoutcast/Icecast.

en: Name:
ru: Название:

en: Narrow-band (8kHz)
ru: Узкая полоса (8КГц)

en: National Folk
ru: Народная музыка

en: Native American
ru: Народная американская

en: Native Slider
ru: Стандартный бегунок

en: Nauru
ru: Науру

en: Navajo
ru: Навахо

en: Navigate down
ru: Перемещение вниз

en: Navigate left
ru: Перемещение влево

en: Navigate right
ru: Перемещение вправо

en: Navigate up
ru: Перемещение вверх

en: Navigation
ru: Навигация

en: Navy
ru: тёмно-синий

en: Ncurses interface
ru: Интерфейс ncurses

en: Ndebele, North
ru: Ндебеле северный

en: Ndebele, South
ru: Ндебеле южный

en: Ndonga
ru: Ндунга

en: Ne&xt
ru: С&ледующий

en: Nearest neighbour (bad quality)
ru: Ближайший сосед (плохое качество)

en: Nearest-neighbor audio resampler
ru: Передискретизация по алгоритму Ближайший сосед

en: Negate colors
ru: Инверсия цветов

en: Negative
ru: Негатив

en: Negerpunk
ru: Небыль-панк

en: Nepali
ru: Непальский

en: Network
ru: Сеть

en: Network Access Policy
ru: Политика доступа в Сеть

en: Network Protocol
ru: Сетевой протокол

en: Network Sync
ru: Сетевая синхронизация

en: Network caching (ms)
ru: Кэш сетевых данных (мс)

en: Network identifier
ru: Идентификатор сети

en: Network interaction failed
ru: Сетевое взаимодействие не удалось

en: Network master clock
ru: Главный сервер времени в сети

en: Network name
ru: Имя сети

en: Network name to create
ru: Имя новой сети

en: Network settings
ru: Настройки сети

en: Network streams (SAP)
ru: Сетевые потоки (SAP)

en: Network synchronisation
ru: Сетевая синхронизация

en: Network synchronization
ru: Сетевая синхронизация

en: Never
ru: Никогда

en: Never fix
ru: никогда не исправлять

en: New Age
ru: Нью Эйдж

en: New ES ID
ru: Новый код потока

en: New Wave
ru: Новая волна

en: New destination
ru: Новое назначение

en: New input playing
ru: Играет новый медиаобъект

en: New profile
ru: Создать профиль

en: New winamp 5.2 shoutcast import
ru: Импорт из winamp 5.2 shoutcast

en: Next
ru: Следующий

en: Next / Forward
ru: Следующий/Вперёд

en: Next Channel
ru: Следующий канал

en: Next Chapter/Title
ru: Следующая глава/заглавие

en: Next chapter
ru: Следующая глава

en: Next frame
ru: Следующий кадр

en: Next media in the playlist
ru: Следующая позиция плейлиста

en: Next media in the playlist, skip forward when held
ru: Следующая позиция плейлиста; перемотка вперёд при длительном нажатии

en: Next title
ru: Следующее заглавие

en: Next widget style
ru: Стиль следующего элемента

en: No Address given
ru: Адрес не указан

en: No Channel Name given
ru: Название канала не указано

en: No Filtering
ru: без фильтрации

en: No Input device found
ru: Устройства ввода не обнаружено

en: No SDP URL given
ru: URL для SDP не указан

en: No active subtitle
ru: Субтитров нет

en: No addons found
ru: Дополнения не найдены

en: No check was performed yet.
ru: Проверка ещё не выполнялась.

en: No decoding of Dolby Surround
ru: Не декодировать Dolby Surround

en: No description for this codec
ru: Описание этого кодека отсутствует

en: No device is selected
ru: Устройство не выбрано

en: No device is selected.
    
    Choose available device in above pull-down menu.
ru: Устройство не выбрано.
    
    Выберите его в выпадающем меню сверху.

en: No disc menus
ru: Без меню диска

en: No file selected
ru: Файл не выбран

en: No fixed gop structure. A picture can be intra or inter and refer to previous or future pictures.
ru: Без фиксированной структуры GOP. Изображение может вне- или межкадровым и ссылаться на предыдущие или будущие кадры.

en: No folder selected
ru: Папка не выбрана

en: No input
ru: Нет входа

en: No input found
ru: Нет входного потока

en: No input found. A stream must be playing or paused for bookmarks to work.
ru: Нет входного потока. Для использования закладок поток должен находиться в режиме воспроизведения или паузы.

en: No input selected
ru: Не выбран входной поток

en: No matching module found. Use --list or --list-verbose to list available modules.
ru: Подходящий модуль не найден. Чтобы получить список имеющихся модулей, используйте --list или --list-verbose.

en: No new stream or valid playlist item has been selected.
    
    Choose one before going to the next page.
ru: Не был выбран новый поток или подходящая позиция плейлиста.
    
    Необходимо выбрать что-нибудь, прежде чем перейти к следующей странице.

en: No personal information will be sent with this report.
ru: В этом отчёте не будут переданы никакие персональные данные.

en: No pre-filtering
ru: Без предфильтрации

en: No v4l2 instance found.
    Please check that the device has been opened with VLC and is playing.
    
    Controls will automatically appear here.
ru: Модуль-обработчик v4l2 не найден.
    Убедитесь в том, что устройство может быть открыто в VLC и показывает видео.
    
    При этом здесь автоматически появятся элементы управления.

en: No valid destination
ru: Цель недействительна

en: No valid host certificate found in AACS config file.
ru: В файле конфигурации AACS не найден годный сертификат проигрывателя.

en: No valid processing key found in AACS config file.
ru: В файле конфигурации AACS не найден подходящий ключ обработки.

en: No video or audio device selected.
ru: Не выделено ни одного видео- или аудиоустройства.

en: No, Thanks
ru: Нет, не надо

en: Noise
ru: Шум

en: Noise Threshold
ru: Порог шума

en: Noise reduction
ru: Понижение шума

en: Noise reduction level
ru: Уровень шумопонижения

en: Noise threshold to use in constant noise threshold mode
ru: Порог шума, используемый в режиме с неизменным порогом

en: Non-deterministic optimizations when threaded
ru: Недетерминированные оптимизации при поточности

en: None
ru: нет

en: Nordic (Latin-6)
ru: Скандинавская (Latin-6)

en: Normal
ru: обычный

en: Normal Size
ru: Нормальный размер

en: Normal rate
ru: Нормальная скорость

en: Normal/Loop/Repeat
ru: Обычный/Цикл/Повтор

en: Normalize volume to:
ru: Нормализовать громкость до:

en: Normally the packetizer would sync on the next full frame. This flags instructs the packetizer to sync on the first Intra Frame found.
ru: Обычно упаковщик синхронизирует по следующему полному кадру. Этот параметр указывает делать синхронизацию по первому найденному I-кадру.

en: Normally we use the timestamps of the MPEG files to calculate position and duration. However sometimes this might not be usable. Disable this option to calculate from the bitrate instead.
ru: Обычно для расчёта позиции и длительности используются отметки времени MPEG-файлов. Однако, иногда так сделать нельзя. Вместо этого отключите эту опцию для осуществления расчёта по битрейту.

en: Northern Sami
ru: Северный саамский

en: Norwegian
ru: Норвежский

en: Norwegian Bokmaal
ru: Норвежский (Букмаал)

en: Norwegian Nynorsk
ru: Нюнорнск (Новонорвежский)

en: Not Set
ru: Не определено

en: Not Used
ru: Не определено

en: Note that these are system-wide settings.
ru: Заметьте, что эти настройки действуют глобально.

en: Note:
ru: Примечание:

en: Notify
ru: Уведомление

en: Now Playing
ru: Сейчас играет

en: Now playing
ru: Сейчас играет

en: Now preferred option to assign gradient bitmaps, put them as zone_0.bmp, zone_1.bmp etc. into one folder and set the foldername here
ru: Предпочитаемый вариант назначения градиентов - поместите их в одну папку в файлы zone_0.bmp, zone_1.bmp и укажите здесь имя папки

en: NullSoft demuxer
ru: Демультиплексор NullSoft

en: Number of 100 frames before the 'avbr' rate control method reaches the requested bitrate with the requested accuracy. See the accuracy parameter.
ru: Число кадров из 100, после обработки которых метод 'avbr' достигает запрошенного битрейта с заданной точностью. См. параметр точности.

en: Number of B frames that will be coded between two reference frames.
ru: Число B-кадров, которые будут закодированы между двумя референсными кадрами.

en: Number of CD blocks to get in a single read.
ru: Число блоков CD, читаемых за одну операцию чтения

en: Number of DWT iterations
ru: Количество повторений ДВП

en: Number of Tracks
ru: Число дорожек

en: Number of audio buffers
ru: Число аудиобуферов

en: Number of audio channels
ru: Количество аудиоканалов

en: Number of audio channels in the transcoded streams.
ru: Количество аудиоканалов в перекодированных потоках.

en: Number of blank pixels between bands.
ru: Количество чёрных пикселов между полосами.

en: Number of channels
ru: Количество каналов

en: Number of channels information of the transcoded stream.
ru: Информация о количестве каналов перекодированного потока.

en: Number of clones
ru: Количество клонов

en: Number of columns
ru: Количество столбцов

en: Number of consecutive B-frames between I and P-frames. Range 1 to 16.
ru: Число B-кадров между I и P-кадрами (от 1 до 16).

en: Number of days between two update checks
ru: Количество дней между двумя проверками обновлений

en: Number of first segment
ru: Номер первого сегмента

en: Number of frames (0 to 100)
ru: Число кадров (от 0 до 100)

en: Number of frames consider for smoothening (0 to 30)
ru: Число кадров, анализируемых для смягчения (от 0 до 30)

en: Number of frames that will be coded for one key frame.
ru: Число кадров, которые будут закодированы от одного ключевого кадра.

en: Number of horizontal slices per frame in low delay mode
ru: Число горизонтальных срезов на кадр в режиме минимальной задержки

en: Number of horizontal windows in which to split the video.
ru: Количество окон для деления видео по горизонтали.

en: Number of image columns in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed".
ru: Количество столбцов в мозаике (при фиксированном размещении).

en: Number of image rows in the mosaic (only used if positioning method is set to "fixed").
ru: Количество строк в мозаике (при фиксированном размещении).

en: Number of input audio channels for DeckLink captures. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio input.
ru: Число каналов для ввода звука с DeckLink (2, 8 или 16). 0 отключает ввод звука.

en: Number of levels of downsampling
ru: Число уровней прореживания

en: Number of levels of downsampling in hierarchical motion estimation mode
ru: Число уровней прореживания в режиме иерархической оценки движения

en: Number of loops for the logo animation.-1 = continuous, 0 = disabled
ru: Количество повторов для анимации логотипа (-1 — бесконечно, 0 — выключить).

en: Number of milliseconds between string updates. This is mainly useful when using meta data or time format string sequences.
ru: Количество миллисекунд между обновлениями строки. В основном используется при выводе изменяемых метаданных или времени.

en: Number of milliseconds the marquee must remain displayed. Default value is 0 (remains forever).
ru: Ограничение времени показа маркизы (в мс). Значение по умолчанию — 0 (без ограничения).

en: Number of output channels
ru: Количество выходных каналов

en: Number of output channels for DeckLink output. Must be 2, 8 or 16. 0 disables audio output.
ru: Число каналов для вывода звука в DeckLink (2, 8 или 16). 0 отключает вывод звука.

en: Number of parallel operations
ru: Число параллельных операций

en: Number of pictures between successive sequence headers i.e. length of the group of pictures
ru: Число изображений между заголовками построенных последовательностей или длина группы изображений

en: Number of pictures within the current GOP (Group of Pictures); if GopPicSize=0, then the GOP size is unspecified. If GopPicSize=1, only I-frames are used.
ru: Число изображений в текущей группе изображений (GOP). При GopPicSize равном 0 размер GOP не определён; если GopPicSize равно 1, используются только I-кадры.

en: Number of pixels to crop from the bottom of the image.
ru: Ширина полосы (в пикселах), обрезаемой снизу изображения.

en: Number of pixels to crop from the left of the image.
ru: Ширина полосы (в пикселах), обрезаемой слева.

en: Number of pixels to crop from the right of the image.
ru: Ширина полосы (в пикселах), обрезаемой справа.

en: Number of pixels to crop from the top of the image.
ru: Ширина полосы (в пикселах), обрезаемой сверху изображения.

en: Number of pixels to padd to the bottom of the image after cropping.
ru: Ширина полосы (в пикселах), добавляемой снизу изображения после кадрирования.

en: Number of pixels to padd to the left of the image after cropping.
ru: Ширина полосы (в пикселах), добавляемой слева после кадрирования.

en: Number of pixels to padd to the right of the image after cropping.
ru: Ширина полосы (в пикселах), добавляемой справа после кадрирования.

en: Number of pixels to padd to the top of the image after cropping.
ru: Ширина полосы (в пикселах), добавляемой сверху изображения после кадрирования.

en: Number of previous frames used as predictors. This is effective in Anime, but seems to make little difference in live-action source material. Some decoders are unable to deal with large frameref values. Range 1 to 16.
ru: Количество кадров, которые будут использованы для прогнозирования. Эффективно в аниме, но даёт небольшую разницу на материале, снятом вживую. Некоторые декодеры не могут обрабатывать большие значения этого параметра. Допустимый диапазон: 1..16.

en: Number of puzzle columns
ru: Количество столбцов головоломки

en: Number of puzzle rows
ru: Количество строк головоломки

en: Number of reference frames
ru: Число референсных кадров

en: Number of rows
ru: Количество строк

en: Number of seconds between each forced refresh of the feeds. 0 means that the feeds are never updated.
ru: Время секунд между обновлением рассылок. При значении 0 рассылки никогда обновляться не будут.

en: Number of segments
ru: Число сегментов

en: Number of segments to include in index
ru: Число сегментов для включения в индекс

en: Number of slices in each video frame; each slice contains one or more macro-block rows. If numslice is not set, the encoder may choose any slice partitioning allowed by the codec standard.
ru: Число срезов в каждом кадре видео; каждый срез содержит одну или несколько строк макроблоков. Если этот параметр не задан, кодер может выбрать любое разбиение, допустимое стандартом кодека.

en: Number of slices per frame
ru: Число срезов на кадр

en: Number of steps to change current color to end color for dimming up the light in cinema style... (each step takes 40ms)
ru: Количество переходов для изменения текущего цвета на цвет отключения, чтобы экран тускнел, как в кино (каждый переход длится 40 мс)

en: Number of steps to change current color to pause color (each step takes 40ms)
ru: Количество переходов для изменения текущего цвета на цвет паузы (каждый переход длится 40 мс)

en: Number of the screen to use by default to display videos in 'fullscreen'. The screen number correspondance can be found in the video device selection menu.
ru: № экрана по умолчанию для отображения видео в полноэкранном режиме. Соответствие номеров экрана можно найти в меню выбора видеоустройства.

en: Number of threads
ru: Количество потоков

en: Number of threads used for decoding, 0 meaning auto
ru: Количество потоков, используемых для декодирования (0 - авто).

en: Number of threads used for the transcoding.
ru: Количество потоков, используемых для перекодирования.

en: Number of time the same input will be repeated
ru: Число повторений одного и того же потока ввода

en: Number of time to blend
ru: Количество наложений

en: Number of vertical slices per frame in low delay mode
ru: Число вертикальных срезов на кадр в режиме минимальной задержки

en: Number of vertical windows in which to split the video.
ru: Количество окон для деления видео по вертикали.

en: Number of video windows in which to clone the video.
ru: Количество окон, в которых вы хотите клонировать видео.

en: Number of zones on bottom
ru: Число зон снизу

en: Number of zones on the bottom of the screen
ru: Число зон внизу экрана

en: Number of zones on the top of the screen
ru: Число зон вверху экрана

en: Number of zones on top
ru: Число зон сверху

en: Nuv demuxer
ru: Демультиплексор Nuv

en: OGG demuxer
ru: Демультиплексор OGG

en: OSD menu
ru: Экранное меню

en: OSS device node path.
ru: Путь к устройству OSS.

en: OSS input
ru: Ввод с OSS

en: Occitan; Provençal
ru: Окситанский; Прованский

en: Off
ru: выключено

en: Offset to add to the stream IDs specified in bridge_out to obtain the stream IDs bridge_in will register.
ru: Смещение, добавляемое к ID потока, указанное в исходящем мосту для получения ID потока, которое зарегистрирует входящий мост.

en: Offsets in order
ru: Смещения по порядку

en: Ogg Vorbis Quality
ru: Качество Ogg Vorbis

en: Ogg Vorbis Quality information of the transcoded stream.
ru: Информация о качестве Ogg Vorbis перекодированного потока.

en: Ogg/OGM muxer
ru: Мультиплексор OGG/OGM

en: Old movie
ru: Старое кино

en: Old movie effect video filter
ru: Видеофильтр эффекта «Старое кино»

en: Oldies
ru: Ретро

en: Olive
ru: оливковый

en: On
ru: включено

en: On Screen Display
ru: Экранная индикация

en: Once the stream is created, the <i>Media Viewer</i> window will display the stream.
ru: После создания потока он будет выводиться в окне <i>Медиапроигрывателя</i>.

en: One
ru: Одно

en: Online Documentation...
ru: Веб-документация...

en: Online Forum...
ru: Веб-форум...

en: Only installed
ru: Только установленные

en: Only show current
ru: Показывать только применимые

en: Only show modules related to current playback
ru: Показывать только разделы, применимые к текущему содержимому

en: Only useful programs are normally demultiplexed from the transponder. This option will disable demultiplexing and receive all programs.
ru: Обычно демультиплексируются только полезные программы с транспондера. Если отключить демультиплексирование, будут приниматься все программы.

en: Opacity
ru: Непрозрачность

en: Opacity (inverse of transparency) of overlay text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
ru: Прозрачность накладываемого текста (0 — полностью прозрачный, 255 — полностью непрозрачный).

en: Opacity (inverse of transparency) of overlayed text. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
ru: Прозрачность накладываемого текста (0 — полностью прозрачный, 255 — полностью непрозрачный).

en: Opacity of the logo
ru: Прозрачность логотипа

en: Opaqueness
ru: Прозрачность

en: Open
ru: Открыть

en: Open &Capture Device...
ru: Открыть устройство &захвата...

en: Open &Disc...
ru: Открыть &диск...

en: Open &File...
ru: Открыть &файл...

en: Open &Folder...
ru: Открыть пап&ку...

en: Open &Location from clipboard
ru: Открыть адрес из &буфера обмена

en: Open &Network Stream...
ru: Отк&рыть URL...

en: Open &Network...
ru: Открыть сетевой ресурс...

en: Open &Recent Media
ru: Открыть из &последнего

en: Open Capture Device...
ru: Открыть устройство захвата...

en: Open D&irectory...
ru: Открыть &каталог...

en: Open Directory
ru: Открыть каталог

en: Open Disc...
ru: Открыть диск...

en: Open File
ru: Открыть файл

en: Open File...
ru: Открыть файл...

en: Open Folder
ru: Выбор папки

en: Open Media
ru: Источник

en: Open Network...
ru: Открыть сеть...

en: Open RTP/UDP Stream
ru: Открыть RTP/UDP-поток

en: Open Recent
ru: Открыть недавние

en: Open Sound System audio output
ru: Вывод звука через OSS (Open Sound System)

en: Open Source
ru: Открыть источник

en: Open URL
ru: Открыть URL

en: Open VIDEO_TS / BDMV folder
ru: Открыть папку VIDEO_TS/BDMV

en: Open VLM configuration...
ru: Открыть конфигурацию VLM...

en: Open a medium
ru: Открыть медиаисточник

en: Open a skin file
ru: Открыть файл оболочки

en: Open audio in exclusive mode.
ru: Воспроизводить звук в исключительном режиме.

en: Open media...
ru: Открыть источник...

en: Open network streams using the following protocols
ru: Открывать сетевые потоки, используя следующие протоколы

en: Open playlist
ru: Открыть плейлист

en: Open playlist...
ru: Открыть плейлист...

en: Open skin ...
ru: Открыть оболочку...

en: Open subtitle file
ru: Открыть файл субтитров

en: Open subtitles
ru: Открыть субтитры

en: Open subtitles...
ru: Открыть субтитры...

en: Open the file with synchronous writing.
ru: Выходной файл будет открыт в режиме синхронной записи.

en: Open the indicated Teletext page.Default page is index 100
ru: Открыть указанную страницу телетекста. Страница по умолчанию - индекс 100

en: Open: %s
ru: Открыть: %s

en: OpenBSD sndio audio output
ru: Вывод звука через OpenBSD sndio

en: OpenCV example
ru: Пример с OpenCV

en: OpenCV face detection example filter
ru: Пример обнаружения лица с OpenCV

en: OpenCV filter chroma
ru: Цветность фильтра OpenCV

en: OpenCV internal filter name
ru: Название внутреннего фильтра OpenCV

en: OpenCV video filter wrapper
ru: Надстройка видеофильтров OpenCV

en: OpenGL ES 2 extension
ru: Расширение OpenGL ES 2

en: OpenGL ES extension
ru: Расширение OpenGL ES

en: OpenGL GLX video output (XCB)
ru: Вывод видео через OpenGL GLX (XCB)

en: OpenGL extension
ru: Расширение OpenGL

en: OpenGL for Embedded Systems 2 video output
ru: Вывод видео через OpenGL ES 2

en: OpenGL for Embedded Systems video output
ru: Вывод видео через OpenGL ES

en: OpenGL video output
ru: Вывод видео через OpenGL

en: OpenGL video output (experimental)
ru: Вывод видео через OpenGL (экспериментальный)

en: OpenMAX DL image processing
ru: Обработка изображений OpenMAX DL

en: OpenMAX IL video output
ru: Вывод видео через OpenMAX IL

en: OpenSLES audio output
ru: Вывод звука через OpenSLES

en: Opening
ru: Открытие

en: Opera
ru: Опера

en: Operating System Integration
ru: Интеграция с системой

en: Optical SDI
ru: Оптический SDI

en: Optical drive
ru: Оптический диск

en: Optimize the capture by fragmenting the screen in chunks of predefined height (16 might be a good value, and 0 means disabled).
ru: Оптимизация захвата путём разбиения экрана на фрагменты предопределённой высоты (16 — хороший вариант, 0 — выключить)

en: Option Setup
ru: Настройка параметров

en: Options
ru: Параметры

en: Opus audio decoder
ru: Аудиодекодер Opus

en: Opus audio encoder
ru: Аудиокодер Opus

en: Ordinate of the capture region in pixels.
ru: Ордината области захвата (в пикселах).

en: Organize Presets...
ru: Организовать предустановки...

en: Organize Profiles...
ru: Организовать профили...

en: Organize profiles...
ru: Организовать профили...

en: Original Format
ru: Исходный формат

en: Original ID
ru: Идентификатор оригинала

en: Original Performer
ru: Первый исполнитель

en: Original Size
ru: Исходный размер

en: Original audio
ru: Оригинальный звук

en: Oriya
ru: Ория

en: Oromo
ru: Оромо

en: Ossetian; Ossetic
ru: Осетинский

en: Other
ru: Другой

en: Outline
ru: контур

en: Outline Thickness
ru: Толщина контура

en: Outline color
ru: Цвет контура

en: Outline opacity
ru: Прозрачность контура

en: Outline thickness
ru: Толщина контура

en: Output
ru: Вывод

en: Output	file
ru: Выходной файл

en: Output	method
ru: Режим вывода

en: Output (canvas) image height
ru: Высота выводимого изображения (полотна)

en: Output (canvas) image width
ru: Ширина выводимого изображения (полотна)

en: Output Color Filtermode
ru: Режим фильтра выводимого цвета

en: Output Color filter mode
ru: Режим фильтра выводимого цвета

en: Output FIFO
ru: Именованный канал вывода

en: Output URL
ru: Выходной URL

en: Output access method
ru: Режим вывода

en: Output card
ru: Плата вывода

en: Output chroma for the memory image as a 4-character string, eg. "RV32".
ru: Цветность на выходе для изображения в памяти (строка из 4 символов, например, «RV32»).

en: Output destination
ru: Адрес назначения вывода (dst)

en: Output device
ru: Устройство вывода

en: Output file
ru: Выходной файл

en: Output format
ru: Формат вывода

en: Output height
ru: Высота выводимого видео

en: Output method to use for the stream.
ru: Используемый метод вывода для потока.

en: Output module:
ru: Модуль вывода:

en: Output modules
ru: Модули вывода

en: Output muxer
ru: Выходной мультиплексор

en: Output picture aspect ratio
ru: Соотношение сторон изображения для вывода

en: Output port
ru: Порт вывода

en: Output teletext subtitles as text instead of as RGBA
ru: Выводить субтитры телетекста как текст, а не как RGBA

en: Output video height.
ru: Высота вывода видео.

en: Output video in grayscale. As the color information aren't decoded, this can save some processing power.
ru: Вывод видео полутонами серого. Так как информация о цветности видео не декодируется, это несколько снижает нагрузку на центральный процессор.

en: Output video width.
ru: Ширина вывода видео.

en: Output volume for analog output: 0 for silence, 1..255 from almost silent to very loud.
ru: Громкость аналогового выхода от 0 (тишина) до 255 (макс. громкость).

en: Output width
ru: Ширина выводимого видео

en: Output/Written/Sent
ru: Выведено/записано/отправлено

en: Output:
ru: Выход:

en: Overall
ru: С начала

en: Overall brightness of your LED stripes
ru: Общая яркость СИД-полосок

en: Overlap Length
ru: Длина наложения

en: Overlap fix
ru: Исправление перекрытия

en: Overlap of motion compensation blocks
ru: Перекрытие блоков компенсации движения

en: Overlay
ru: Наложение

en: Overlay is the hardware acceleration capability of your video card (ability to render video directly). VLC will try to use it by default.
ru: Оверлейный вывод - это встроенная в видеокарту способность выводить видеопоток напрямую. VLC будет пытаться использовать это по умолчанию.

en: Overlay subtitles on the video
ru: Накладывать субтитры на видео

en: Overlay video output
ru: Оверлейный вывод видео

en: Overlays
ru: Наложения

en: Overlays/Subtitles
ru: Слои/Субтитры

en: Override page
ru: Переопределить страницу

en: Override parameters
ru: Переопределить параметры

en: Override the default track description.
ru: Переопределяет описание дорожки с субтитрами, заданное по умолчанию.

en: Override the indicated page, try this if your subtitles don't appear (-1 = autodetect from TS, 0 = autodetect from teletext, >0 = actual page number, usually 888 or 889).
ru: Переопределяет указанную страницу (-1 — автоматическое определение из TS, 0 — автоматическое определение из телетекста, >0 — реальный номер страницы, обычно 888 или 889). Используется, если субтитры не появляются.

en: Override the normal frames per second settings. This will only work with MicroDVD and SubRIP (SRT) subtitles.
ru: Переопределяет обычное значение числа кадров в секунду. Применимо только к субтитрам MicroDVD и SubRIP (SRT).

en: Overwrite
ru: Переписать

en: Overwrite existing file
ru: Заменять существующий файл

en: P&layback
ru: Воспроизведение

en: PAL N Argentina
ru: PAL N Аргентина

en: PCR interval (ms)
ru: Интервал PCR (мс)

en: PES maximum size
ru: Максимальный размер PES

en: PLS playlist import
ru: Импорт плейлиста PLS

en: PMT Program numbers
ru: Номера программ PMT

en: PNG video decoder
ru: Видеодекодер PNG

en: PNG video encoder
ru: Видеокодер PNG

en: PS muxer
ru: Мультиплексор PS

en: PSNR computation
ru: Вычисление PSNR

en: PVA demuxer
ru: Демультиплексор PVA

en: Pace
ru: Скорость

en: Packet Size
ru: Размер пакета

en: Packet size in bytes to decrypt
ru: Размер пакета в байтах для расшифровки

en: Packet size in bytes to encrypt
ru: Размер пакета для шифрования, в байтах

en: Packetizers
ru: Упаковщики

en: Packetizers are used to "preprocess" the elementary streams before muxing. This setting allows you to always force a packetizer. You should probably not do that.
    You can also set default parameters for each packetizer.
ru: Упаковщики используются для предобработки элементарных потоков перед мультиплексированием. Здесь вы можете выбрать упаковщик принудительно. Обычно делать это не следует.
    Вы также можете установить параметры по умолчанию для каждого упаковщика

en: Packets can be sent one by one at the right time or by groups. You can choose the number of packets that will be sent at a time. It helps reducing the scheduling load on heavily-loaded systems.
ru: Пакеты могут посылаться один за одном или в группах. Вы можете выбирать количество пакетов, посылаемых за один раз. Это помогает уменьшать нагрузку на загруженных системах.

en: Pad video
ru: Выравнивание видео

en: Padd
ru: Дополнение

en: Page
ru: Страница

en: Pali
ru: Пали

en: Panjabi
ru: Панджаби

en: Panoramix
ru: Панорамикс

en: Panoramix: wall with overlap video filter
ru: Видеофильтр Панорамикс: «стена» с наложением

en: Parametric Equalizer
ru: Параметрический эквалайзер

en: Partial Extract
ru: Частичное использование

en: Partitions to consider
ru: Работа с макроблоками

en: Partitions to consider in analyse mode: 
     - none  : 
     - fast  : i4x4
     - normal: i4x4,p8x8,(i8x8)
     - slow  : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - all   : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 requires p8x8. i8x8 requires 8x8dct).
ru: Размеры макроблоков для режима анализа: 
     - нет       : 
     - быстрое   : i4x4
     - обычное   : i4x4,p8x8,(i8x8)
     - медленное : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8
     - все       : i4x4,p8x8,(i8x8),b8x8,p4x4
    (p4x4 требует p8x8. i8x8 требует 8x8dct).

en: Party
ru: вечеринка

en: Pass alsa:// to open the default ALSA capture device, or alsa://SOURCE to open a specific device named SOURCE.
ru: Укажите alsa://, чтобы открыть устройство записи ALSA по умолчанию, или alsa://SOURCE, чтобы открыть определённое устройство SOURCE.

en: Pass pulse:// to open the default PulseAudio source, or pulse://SOURCE to open a specific source named SOURCE.
ru: Укажите pulse://, чтобы открыть источник PulseAudio по умолчанию, или pulse://SOURCE, чтобы открыть определённый источник SOURCE.

en: Password
ru: Пароль

en: Password file
ru: Файл с паролем

en: Password for target device.
ru: Пароль для целевого устройства.

en: Password that will be requested to access the stream.
ru: Пароль, который будет запрошен для доступа к потоку.

en: Password that will be used for the connection.
ru: Пароль для соединения с FTP-сервером.

en: Password to be used for connection to the SOCKS proxy.
ru: Пароль, который будет использован при соединения с SOCKS.

en: Password:
ru: Пароль:

en: Paste
ru: Вставить

en: Path
ru: Путь

en: Path doesn't appear to be a Blu-ray
ru: В заданном пути не обнаружены данные Blu-ray

en: Path of the memory mapped file of the frame buffer
ru: Путь к отображённому в память файлу для буфера кадров

en: Path to HLSL file
ru: Путь к файлу HLSL

en: Path to an HLSL file containing a single pixel shader.
ru: Путь к файлу HLSL, содержащему описание одного пискельного шейдера.

en: Path to the index file to create
ru: Путь к создаваемому индексному файлу

en: Path to the projectM preset directory
ru: Путь к каталогу предустановок projectM

en: Path to the skin to use.
ru: Путь к используемой оболочке.

en: Pause
ru: Пауза

en: Pause and resume iTunes / Spotify
ru: Приостанавливать и запускать iTunes/Spotify

en: Pause each item in the playlist on the last frame.
ru: Приостанавливать воспроизведение на последнем кадре каждого пункта плейлиста.

en: Pause iTunes / Spotify
ru: Приостановить iTunes/Spotify

en: Pause on audio communication
ru: Пауза по звуковому сигналу

en: Pause on the last frame of a video
ru: Пауза на последнем кадре видео

en: Pause only
ru: Только пауза

en: Pause playback when minimized
ru: Пауза при сворачивании

en: Pause the playback
ru: Пауза

en: Pause the video playback when minimized
ru: Приостановить видео при сворачивании окна

en: Pause-Blue
ru: Пауза-Синий

en: Pause-Fadesteps
ru: Переходов в цвет паузы

en: Pause-Green
ru: Пауза-Зелёный

en: Pause-Red
ru: Пауза-Красный

en: Paused
ru: Приостановлено

en: Peak extra width
ru: Дополнительная ширина пиков

en: Peak height
ru: Высота пиков

en: Peak protection
ru: Защита пиков

en: Percent
ru: процентный

en: Percentage of stride to overlap
ru: Процент от шага, используемый для наложения

en: Perform ISO C time and date formatting on the file path
ru: Обработать путь как формат ISO C для даты и времени

en: Performance (prioritize faster ciphers)
ru: Производительность (предпочитать быстрые шифры)

en: Performance options
ru: Настройки производительности

en: Performers
ru: Исполнители

en: Persian
ru: Фарси

en: Philips OGT (SVCD subtitle) decoder
ru: Декодер Philips OGT (субтитры SVCD)

en: Philips OGT (SVCD subtitle) packetizer
ru: Упаковщик Philips OGT (субтитры SVCD)

en: Phonogram Rights
ru: Права на фонограмму

en: Phosphor
ru: Фосфор

en: Phosphor chroma mode for 4:2:0 input
ru: Цветность при фосфоризации для входа 4:2:0

en: Phosphor old field dimmer strength
ru: Интенсивность затухания старого поля

en: Physical channel
ru: Физический канал

en: Picking chroma format will force a conversion of the video into that format
ru: При кодировании видео будет приведено к этому формату цветности

en: Picture
ru: Изображения

en: Picture aspect-ratio n:m
ru: Соотношение сторон изображения n:m

en: Picture brightness or black level.
ru: Яркость изображения или уровень чёрного.

en: Picture coding mode
ru: Режим кодирования изображения

en: Picture contrast or luma gain.
ru: Изменение контрастности или интенсивности изображения.

en: Picture gain.
ru: Усиление сигнала.

en: Picture rotation angle (in degrees).
ru: Угол поворота изображения (в градусах).

en: Picture saturation or chroma gain.
ru: Изменение насыщенности или цветности изображения.

en: Picture to display on input signal loss.
ru: Изображение, выводимое при потере сигнала на входе.

en: PictureFlow
ru: Галерея

en: Pictures coming from the mosaic elements will be delayed according to this value (in milliseconds). For high values you will need to raise caching at input.
ru: Показ изображений элементов мозаики будет задержан в соответствии с указанным значением (в миллисекундах). Для высоких значений этого параметра необходимо также увеличить кэш.

en: Pictures coming from the picture video outputs will be delayed according to this value (in milliseconds, should be >= 100 ms). For high values, you will need to raise caching values.
ru: Изображения, поступающие с видеовходов, будут задерживаться на указанное значение (в миллисекундах, должно быть >= 100 мс). При больших значениях необходимо также увеличить кэш.

en: Piece edge shape size
ru: Размер границы элемента

en: Pilot
ru: Пилот-сигнал

en: Pitch
ru: Полная ширина

en: Pixel Shader
ru: Пиксельный шейдер

en: Pixel depth of the frame buffer, or zero for XWD file
ru: Глубина цвета в буфере кадров (или 0 для файла XWD)

en: Pixel height of the capture region, or 0 for full height
ru: Высота области захвата (в пикселах) или 0 - максимальная высота

en: Pixel height of the frame buffer (ignored for XWD file)
ru: Высота буфера кадров в пикселах (с XWD игнорируется)

en: Pixel width of the capture region, or 0 for full width
ru: Ширина области захвата (в пикселах) или 0 - максимальная ширина

en: Pixel width of the frame buffer (ignored for XWD file)
ru: Ширина буфера кадров в пикселах (с XWD игнорируется)

en: Pixels to crop from bottom
ru: Обрезать снизу

en: Pixels to crop from left
ru: Обрезать слева

en: Pixels to crop from right
ru: Обрезать справа

en: Pixels to crop from top
ru: Обрезать сверху

en: Pixels to padd to bottom
ru: Дополнить снизу

en: Pixels to padd to left
ru: Дополнить слева

en: Pixels to padd to right
ru: Дополнить справа

en: Pixels to padd to top
ru: Дополнить сверху

en: Pixels with a saturation lower than this will be ignored. Should be greater than one for letterboxed videos.
ru: Пикселы с насыщенностью менее этой величины игнорируются. Значение должно быть больше единицы для видео Letterbox.

en: Place on video where to display the title (default bottom center).
ru: Положение названия дорожки в изображении (по умолчанию снизу).

en: Placeholder delay
ru: Задержка заполнителя

en: Play
ru: Воспроизвести

en: Play
    If the playlist is empty, open a medium
ru: Воспроизведение
    Если плейлист пуст, открыть файл

en: Play List
ru: Список воспроизведения

en: Play Selected
ru: Воспроизвести

en: Play and exit
ru: Воспроизвести и выйти

en: Play and pause
ru: Воспроизвести и приостановить

en: Play and stop
ru: Воспроизвести и остановить

en: Play another media synchronously
ru: Параллельно проигрывать другой медиаобъект

en: Play another media synchronously (extra audio file, ...)
ru: Параллельно проигрывать другой медиафайл (аудио, ...)

en: Play as is
ru: Проиграть как есть

en: Play chapters in the order specified in the segment.
ru: Воспроизводить главы по порядку, указанному в сегменте.

en: Play files randomly forever
ru: Всегда воспроизводить файлы в случайном порядке

en: Play locally the stream while streaming it.
ru: Воспроизводить поток локально во время вещания

en: Play only
ru: Только воспроизведение

en: Play playlist bookmark 1
ru: Воспроизвести закладку 1

en: Play playlist bookmark 10
ru: Воспроизвести закладку 10

en: Play playlist bookmark 2
ru: Воспроизвести закладку 2

en: Play playlist bookmark 3
ru: Воспроизвести закладку 3

en: Play playlist bookmark 4
ru: Воспроизвести закладку 4

en: Play playlist bookmark 5
ru: Воспроизвести закладку 5

en: Play playlist bookmark 6
ru: Воспроизвести закладку 6

en: Play playlist bookmark 7
ru: Воспроизвести закладку 7

en: Play playlist bookmark 8
ru: Воспроизвести закладку 8

en: Play playlist bookmark 9
ru: Воспроизвести закладку 9

en: Play&list
ru: &Плейлист

en: Play/Pause
ru: Воспроизведение/пауза

en: Playback
ru: Воспроизведение

en: Playback Buttons
ru: Кнопки воспроизведения

en: Playback Rate
ru: Скорость воспроизведения

en: Playback Speed
ru: Скорость воспроизведения

en: Playback control
ru: Управление воспроизведением

en: Playback failure
ru: Воспроизведение не удалось

en: Playback of "%@" will continue at %@
ru: «%@» будет воспроизводиться с %@

en: Playback speed
ru: Скорость воспроизведения

en: Played
ru: Воспроизведено

en: Played buffers
ru: Воспроизведено буферов

en: Player...
ru: [Проигрыватель]

en: Playing some media.
ru: Воспроизведение мультимедиа.

en: Playlist
ru: Плейлист

en: Playlist Files
ru: Плейлисты

en: Playlist Files|
ru: Файлы плейлистов|

en: Playlist Table Columns
ru: Столбцы в плейлисте

en: Playlist View Mode
ru: Вид плейлиста

en: Playlist and Instances
ru: Плейлист и поведение копий

en: Playlist bookmark 1
ru: Закладка 1

en: Playlist bookmark 10
ru: Закладка 10

en: Playlist bookmark 2
ru: Закладка 2

en: Playlist bookmark 3
ru: Закладка 3

en: Playlist bookmark 4
ru: Закладка 4

en: Playlist bookmark 5
ru: Закладка 5

en: Playlist bookmark 6
ru: Закладка 6

en: Playlist bookmark 7
ru: Закладка 7

en: Playlist bookmark 8
ru: Закладка 8

en: Playlist bookmark 9
ru: Закладка 9

en: Playlist has only %u element | Playlist has only %u elements
ru[0]: В плейлисте только %u элемент
ru[1]: В плейлисте только %u элемента
ru[2]: В плейлисте только %u элементов
ru[3]: В плейлисте только %u элементов

en: Playlist is currently empty.
    Drop a file here or select a media source from the left.
ru: Плейлист пуст.
    Перетяните сюда файл(ы) или выберите источник слева.

en: Playlist parsers
ru: Обработчики плейлистов

en: Playlist parsers add new capabilities to read internet streams or extract meta data.
ru: Обработчики плейлистов реализуют дополнительные функции чтения сетевых потоков и извлечения метаданных.

en: Playlist...
ru: Список воспроизведения...

en: Please describe any steps needed to trigger the problem
ru: Пожалуйста, опишите шаги воспроизведения этой проблемы

en: Please enter a network URL:
ru: Введите сетевой адрес:

en: Please enter a unique name for the new profile.
ru: Пожалуйста, укажите уникальное имя профиля.

en: Please enter a valid login and password for the sftp connexion to %s
ru: Пожалуйста, введите имя и пароль для подключения к SFTP-серверу %s.

en: Please enter a valid login name and a password for realm %s.
ru: Пожалуйста, введите имя и пароль пользователя для сайта %s.

en: Please enter a valid login name and a password.
ru: Пожалуйста, введите правильные имя и пароль пользователя.

en: Please enter the URL or path to the media you want to play.
ru: Введите URL или путь к файлу, который вы хотите проиграть.

en: Please enter the new profile name.
ru: Необходимо ввести название нового профиля.

en: Please set a username or disable the audioscrobbler plugin, and restart VLC.
    Visit http://www.last.fm/join/ to get an account.
ru: Укажите имя пользователя или отключите аудиоскробблер и перезапустите VLC.
    Зайдите на http://www.lastfm.ru/join, чтобы зарегистрироваться.

en: Please wait while your font cache is rebuilt.
    This should take less than a minute.
ru: Подождите, пока кэш шрифтов перестроится.
    Это займёт всего пару минут.

en: Plu&gins and extensions
ru: &Модули и расширения

en: Plugins
ru: Модули

en: Plugins and extensions
ru: Модули и расширения

en: Podcast Author
ru: Автор

en: Podcast Category
ru: Категория

en: Podcast Copyright
ru: Авторские права

en: Podcast Duration
ru: Длительность

en: Podcast Info
ru: Информация

en: Podcast Keywords
ru: Ключевые слова

en: Podcast Link
ru: Ссылка

en: Podcast Publication Date
ru: Дата публикации

en: Podcast Size
ru: Размер

en: Podcast Subcategory
ru: Подкатегория

en: Podcast Subtitle
ru: Субтитры

en: Podcast Summary
ru: Сводка

en: Podcast Type
ru: Тип

en: Podcast URLs list
ru: Список Podcast URL

en: Podcast parser
ru: Анализатор Podcast

en: Podcasts
ru: Подкасты

en: Polarization (Voltage)
ru: Поляризация (напряжение)

en: Polish
ru: Польский

en: Polka
ru: Полька

en: Polsk Punk
ru: Польский панк

en: Polyphony
ru: Полифония

en: Pop
ru: поп

en: Pop-Folk
ru: Народный поп

en: Pop/Funk
ru: Поп/Фанк

en: Porn Groove
ru: Музыка к порно

en: Port
ru: Порт

en: Port to use for the RTP source of the session
ru: Порт, используемый RTP как источник для соединения

en: Port to use for tunneling the RTSP/RTP over HTTP.
ru: Порт для туннелирования RTSP/RTP по HTTP.

en: Portuguese
ru: Португальский

en: Position
ru: Расположение

en: Position Control
ru: Изменение положения

en: Position of video title
ru: Положение названия дорожки

en: Positioning method
ru: Метод позиционирования

en: Positioning method for the mosaic. auto: automatically choose the best number of rows and columns. fixed: use the user-defined number of rows and columns. offsets: use the user-defined offsets for each image.
ru: Метод позиционирования для мозаики. Автоматический - автоматически выбрать наилучшее количество строк и столбцов. Фиксированный - использовать количество строк и столбцов, определённое пользователем. Смещения - использовать для каждого изображения смещения, определённые пользователем.

en: Post processing
ru: Пост-обработка

en: Post processing quality
ru: Качество пост-обработки

en: Post-Processing Quality
ru: Качество пост-обработки

en: Posterize
ru: Изогелия

en: Posterize level
ru: Уровень изогелии

en: Posterize level (number of colors is cube of this value)
ru: Уровень изогелии (число цветов будет кубом этого значения)

en: Posterize video by lowering the number of colors
ru: Придаёт видео постерный стиль, уменьшая число цветов

en: Posterize video filter
ru: Видеофильтр Изогелия

en: Postproc
ru: Пост-обработка

en: Power
ru: Питание

en: Power Ballad
ru: Рок-баллада

en: Power line frequency
ru: Частота электросети

en: Power line frequency anti-flicker filter.
ru: Фильтр мерцания с частотой электротока.

en: Pranks
ru: Розыгрыши

en: Pre&vious
ru: П&редыдущий

en: Pre-motion estimation
ru: Оценка пре-движения

en: Preamp
ru: Предусилитель

en: Preamp:
ru: Предусиление:

en: Prefer native stream recording
ru: Использовать собств. запись потока

en: Preferences
ru: Настройки

en: Preferences file could not be saved
ru: Файл настроек не удалось сохранить

en: Preferences...
ru: Настройки...

en: Preferred Audio language
ru: Предпочтительный язык аудио

en: Preferred Height
ru: Предпочитаемая высота

en: Preferred Width
ru: Предпочитаемая ширина

en: Preferred audio language:
ru: Предпочитаемый язык аудио:

en: Preferred decoders list
ru: Список предпочитаемых декодеров

en: Preferred encoders list
ru: Список предпочитаемых кодеров

en: Preferred packetizer list
ru: Список предпочитаемых упаковщиков

en: Preferred subtitle language
ru: Предпочитаемый язык субтитров

en: Preferred video resolution
ru: Предпочитаемое разрешение видео

en: Prefilter
ru: Предварительный фильтр

en: Prefix
ru: Префикс

en: Prefix of the destination file automatically generated
ru: Префикс имени автоматически создаваемого файла

en: Prefix of the output images filenames. Output filenames will have the "prefixNUMBER.format" form if replace is not true.
ru: Префикс имён выходных файлов. Изображения будут сохраняться в файлах с именами «префиксНОМЕР.формат» (при записи не в один файл).

en: Prefix to show on output line
ru: Префикс, добавляемый в выводимые строки

en: Preload MKV files in the same directory
ru: Предварительно загрузить файлы MKV в один каталог

en: Preload matroska files in the same directory to find linked segments (not good for broken files).
ru: Предварительно загрузить файлы matroska того же семейства из того же каталога (что плохо, если файлы испорчены).

en: Preparer
ru: Изготовитель

en: Preset
ru: Предустановка

en: Preset to use for the equalizer.
ru: Используемая предустановка для эквалайзера.

en: Press new keys for
    "%@"
ru: Нажмите сочетание клавиш для
    «%@»

en: Press pause to continue.
ru: Для продолжения нажмите кнопку паузы.

en: Press the new key or combination for
ru: Нажмите клавишу (или сочетание) для:

en: Prev
ru: Предыдущий

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Previous
ru: Предыдущий

en: Previous / Backward
ru: Предыдущий/Назад

en: Previous Channel
ru: Предыдущий канал

en: Previous Chapter/Title
ru: Предыдущая глава/заглавие

en: Previous chapter
ru: Предыдущая глава

en: Previous media in the playlist
ru: Предыдущая позиция плейлиста

en: Previous media in the playlist, skip backward when held
ru: Предыдущая позиция плейлиста; перемотка к началу при длительном нажатии

en: Previous title
ru: Предыдущее заглавие

en: Primary language
ru: Основной язык

en: Primus
ru: Праймус

en: Print stats for each frame.
ru: Показывать статистику каждого кадра.

en: Privacy / Network Interaction
ru: Конфиденциальность/взаимодействие с сетью

en: Privacy and Network Access Policy
ru: Политика конфиденциальности и доступа в Сеть

en: Private key for authentification by certificate
ru: Закрытый ключ для проверки подлинности по сертификату

en: Problem Report for %@
ru: Отчёт о проблеме %@

en: Problem details and system configuration
ru: Описание проблемы и конфигурация системы

en: Producer
ru: Продюсер

en: Product
ru: Продукт

en: Profile
ru: Профиль

en: Profile Name
ru: Название профиля

en: Profile edition
ru: Редактирование профиля

en: Program
ru: Программа

en: Program Guide
ru: Гид по программам (EPG)

en: Program Service ID: %s
ru: Код программы: %s

en: Programs
ru: Программы

en: Progressive Rock
ru: Прогрессивный рок

en: Protect against sound clipping
ru: Защита звукового сигнала от обрезания верхушек амплитуды

en: Protocol
ru: Протокол

en: Providers Source Content
ru: Исходный контент провайдеров

en: Pseudo raw video decoder
ru: Видеодекодер псевдо-raw

en: Pseudo raw video packetizer
ru: Видеоупаковщик псевдо-raw

en: Psychedelic
ru: Психоделия

en: Psychedelic Rock
ru: Психоделический рок

en: Psychedelic video filter
ru: Видеофильтр Психоделия

en: Psycho-acoustic model
ru: Психоакустическая модель

en: Publisher
ru: Издатель

en: PulseAudio input
ru: Ввод через PulseAudio

en: Pulseaudio audio output
ru: Вывод звука через Pulseaudio

en: Punk
ru: Панк

en: Punk Rock
ru: Панк-рок

en: Pure-interlaced mode.
ru: Режим полной чересстрочной развёртки.

en: Purple
ru: пурпурный

en: Pushto
ru: Пушту

en: Puzzle
ru: Головоломка

en: Puzzle game
ru: Головоломка

en: Puzzle interactive game video filter
ru: Видеофильтр Интерактивная головоломка

en: QP curve compression
ru: Сжатие кривой QP

en: QP curve compression. Range 0.0 (CBR) to 1.0 (QCP).
ru: Коэффициент сжатия кривой квантования (от 0.0=CBR до 1.0=QCP)

en: QP difference between chroma and luma
ru: Разница QP между цветностью и яркостью

en: QP difference between chroma and luma.
ru: Разница коэффициента квантования между цветностью и яркостью.

en: QP factor between I and P
ru: Множитель QP между I и P

en: QP factor between I and P. Range 1.0 to 2.0.
ru: Множитель коэффициента квантования между I и P-кадрами, в диапазоне от 1.0 до 2.0.

en: QP factor between P and B
ru: Множитель QP между P и B

en: QP factor between P and B. Range 1.0 to 2.0.
ru: Множитель коэффициента квантования между P и B-кадрами, в диапазоне от 1.0 до 2.0.

en: Qt interface
ru: Интерфейс Qt

en: Quality
ru: Уровень качества

en: Quality factor to use in constant quality mode
ru: Показатель качества, используемый в режиме неизменного качества

en: Quality level
ru: Уровень качества

en: Quality level for encoding (this can enlarge or reduce output image size).
ru: Уровень качества кодирования (влияет на объём выводимого изображения).

en: Quality level for the encoding of motions vectors (this can slow down the encoding very much).
ru: Уровень качества для кодирования векторов движения (это может существенно замедлить процесс кодирования).

en: Quality of post processing. Valid range is 0 (disabled) to 6 (highest)
    Higher levels require more CPU power, but produce higher quality pictures.
    With default filter chain, the values map to the following filters:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr
ru: Качество пост-обработки. Допустимые значение - от 0 (отключено) до 6 (максимум).
    Высокие уровни требуют значительно больше ресурсов CPU, но дают более красивую картинку.
    С цепочкой фильтров по умолчанию эти значения включают следующие фильтры:
    1: hb, 2-4: hb+vb, 5-6: hb+vb+dr

en: Quality of the VBR Encoding (0=cbr, 1-5 constant quality vbr, 5 is best
ru: Качество для кодирования с переменным битрейтом (0=постоянный битрейт, 1-5 постоянное качество при переменном битрейте, 5 — наилучшее)

en: Quality-based VBR
ru: Режим VBR с фиксированным качеством

en: Quantization factor of I frames, compared with P frames (for instance 1.0 => same qscale for I and P frames).
ru: Фактор квантования I-кадров, в сравнении с P-кадрами (например при 1.0 масштаб квантования I и P-кадров будет одинаковым)

en: Quantization parameter
ru: Параметр квантования

en: Quantization parameter for B-frames
ru: Параметр квантования для B-кадров

en: Quantization parameter for B-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
ru: Параметр квантования для B-кадров. Этот параметр переопределяет qp, заданный глобально. Используется, только если rc_method равен 'qp'.

en: Quantization parameter for I-frames
ru: Параметр квантования для I-кадров

en: Quantization parameter for I-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
ru: Параметр квантования для I-кадров. Этот параметр переопределяет qp, заданный глобально. Используется, только если rc_method равен 'qp'.

en: Quantization parameter for P-frames
ru: Параметр квантования для P-кадров

en: Quantization parameter for P-frames. This parameter overrides any qp set globally. Used only if rc_method is 'qp'.
ru: Параметр квантования для P-кадров. Этот параметр переопределяет qp, заданный глобально. Используется, только если rc_method равен 'qp'.

en: Quantization parameter for all types of frames. This parameters sets qpi, qpp and qpp. It has less precedence than the forementionned parameters. Used only if rc_method is 'qp'.
ru: Параметр квантования для кадров всех типов. Определяет qpi, qpp и qpp, но имеет меньший приоритет. Используется, только если rc_method равен 'qp'.

en: Quattro AtmoLight
ru: 4xAtmoLight

en: Quechua
ru: Кечуа

en: Queue Selected
ru: Поставить в очередь

en: QuickTime Media Link importer
ru: Импорт медиассылки QuickTime

en: QuickTime library decoder
ru: Внешний декодер QuickTime

en: Quicktime Capture
ru: Захват Quicktime

en: Quiet mode
ru: Тихий режим

en: Quiet synchro
ru: Тихая синхронизация

en: Quit
ru: Выход

en: Quit VLC
ru: Выйти из VLC

en: Quit after Playback
ru: Выйти после воспроизведения

en: Quit at the end of playlist
ru: Выход по окончании плейлиста

en: RAM playlist import
ru: Импорт плейлиста RAM

en: RD based mode decision for B-frames. This requires subme 6 (or higher).
ru: Режим RD-оптимизации для B-кадров. Требуется subme 6 (или выше).

en: RDP Password
ru: Пароль пользователя RDP

en: RDP Remote Desktop
ru: Протокол RDP

en: RDP auth password
ru: Пароль для RDP

en: RDP auth username
ru: Имя пользователя для RDP

en: RGB chroma (RV32, RV24, RV16, RGB2)
ru: Режим RGB (RV32, RV24, RV16, RGB2)

en: RGB component to extract
ru: Извлекаемый RGB-компонент

en: RGB component to extract. 0 for Red, 1 for Green and 2 for Blue.
ru: Извлекать указанный RGB-компонент.

en: RMS/peak
ru: RMS/пик

en: RSS / Atom
ru: RSS/Atom

en: RSS and Atom feed display
ru: Фильтр «Рассылки RSS и Atom»

en: RSS/Atom feed '|' (pipe) separated URLs.
ru: Адреса рассылок RSS/Atom, разделённые символом '|'.

en: RTCP (local) port
ru: (Локальный) RTCP-порт

en: RTCP packets will be received on this transport protocol port. If zero, multiplexed RTP/RTCP is used.
ru: RTCP-пакеты будут приниматься на этот порт транспортного протокола. Если указан 0, то используется мультиплексированный RTP/RTCP.

en: RTP over RTSP (TCP)
ru: RTP поверх RTSP (TCP)

en: RTP packets will be authenticated and deciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
ru: RTP-пакеты будут проверяться и расшифровываться с помощью этого главного общего секретного ключа Secure RTP. Укажите его в виде 32 шестнадцатеричных цифр.

en: RTP packets will be discarded if they are too far behind (i.e. in the past) by this many packets from the last received packet.
ru: RTP-пакеты будут сбрасываться, если они идут со слишком большим опозданием (т.е. в прошлом) на это количество пакетов, считая от последнего принятого.

en: RTP packets will be discarded if they are too much ahead (i.e. in the future) by this many packets from the last received packet.
ru: RTP-пакеты будут сбрасываться, если они идут со слишком большим опережением (т.е. в будущем) на это количество пакетов, считая от последнего принятого.

en: RTP packets will be integrity-protected and ciphered with this Secure RTP master shared secret key. This must be a 32-character-long hexadecimal string.
ru: RTP-пакеты будут защищаться от изменений и шифроваться с помощью этого главного общего секретного ключа Secure RTP. Укажите его в виде 32 шестнадцатеричных цифр.

en: RTP payload format assumed for dynamic payloads
ru: Формат, подразумеваемый для динамических данных RTP

en: RTP source timeout (sec)
ru: Время ожидания RTP-источника (сек)

en: RTP stream output
ru: Вывод RTP-потока

en: RTP/RTCP multiplexing
ru: RTP/RTCP-мультиплексирование

en: RTP/RTSP/SDP demuxer (using Live555)
ru: Демультиплексор RTP/RTSP/SDP (используя Live555.com)

en: RTSP Announcement
ru: Оповещение по RTSP

en: RTSP VoD server
ru: Сервер RTSP VoD

en: RTSP authentication
ru: RTSP-авторизация

en: RTSP connection failed
ru: Сбой соединения RTSP

en: RTSP frame buffer size
ru: Размер буфера кадров RTSP

en: RTSP password
ru: Пароль для RTSP

en: RTSP server address
ru: Адрес RTSP-сервера

en: RTSP server port
ru: Порт RTSP-сервера

en: RTSP session timeout (s)
ru: Таймаут сессии RTSP (сек)

en: RTSP sessions will be closed after not receiving any RTSP request for this long. Setting it to a negative value or zero disables timeouts. The default is 60 (one minute).
ru: RTSP-сеанс будет закрыт, если за это время не придёт ни один RTSP-запрос. При нуле или отрицательном значении таймаут отключается. По умолчанию значение таймаута 60 (минута).

en: RTSP start frame buffer size of the video track, can be increased in case of broken pictures due to too small buffer.
ru: Размер буфера кадров RTSP для видеодорожки; может быть увеличен в случае порчи изображения из-за недостаточно большого буфера.

en: RTSP user name
ru: Имя пользователя для RTSP

en: RTSP/RTP access and demux
ru: Демультиплексор RTSP/RTP

en: RV32 conversion filter
ru: Фильтр преобразования RV32

en: Radio device
ru: Радиоприёмник

en: Radio tuner device node.
ru: Путь к устройству с функцией радиоприёмника

en: Radius
ru: Радиус

en: Radius in pixels
ru: Радиус в пикселах

en: Raeto-Romance
ru: Ретороманский

en: Raise the quantizer for macroblocks at the border of the frame (default: 0.0).
ru: Увеличивает коэффициент квантования для макроблоков на краю кадра (по умолчанию: 0.0).

en: Raise the quantizer for macroblocks with a high temporal complexity (default: 0.0).
ru: Увеличивает коэффициент квантования для макроблоков с высокой скоростью движения (по умолчанию: 0.0).

en: Raise the quantizer for very bright macroblocks (default: 0.0).
ru: Увеличивает коэффициент квантования для очень ярких макроблоков (по умолчанию: 0.0).

en: Raise the quantizer for very dark macroblocks (default: 0.0).
ru: Увеличивает коэффициент квантования для очень тёмных макроблоков (по умолчанию: 0.0).

en: Random
ru: Случайный порядок

en: Random Off
ru: Случайный порядок выключен

en: Random On
ru: Случайный порядок включён

en: Random: %s
ru: Случайный порядок: %s

en: Rap
ru: Рэп

en: Rate Control Method
ru: Метод управления скоростью

en: Rate control buffer aggressiveness
ru: Эффективность буфера контроля частоты

en: Rate control buffer aggressiveness.
ru: Эффективность буфера контроля частоты.

en: Rate control buffer size
ru: Размер буфера контроля частоты

en: Rate control buffer size (in kbytes). A bigger buffer will allow for better rate control, but will cause a delay in the stream.
ru: Размер буфера контроля частоты (в килобайтах). Большие значения буфера позволяют лучше контролировать частоту, но вызывают большую задержку потока.

en: Rate control method
ru: Метод выбора битрейта

en: Rate of change of sweep depth in milliseconds shift per second of play
ru: Скорость изменения глубины модуляции в миллисекундах за секунду воспроизведения звука

en: Rating
ru: Рейтинг

en: Ratio
ru: Коэффициент

en: Ratio of B frames
ru: Частота B-кадров

en: Ratio of images to record. 3 means that one image out of three is recorded.
ru: Частота записи изображений. Например, 3 означает, что будет записано каждое третье изображение.

en: Ratio of key frames
ru: Частота ключевых кадров

en: Rave
ru: Рэйв

en: Raw audio demuxer
ru: Демультиплексор несжатого звука

en: Raw audio encoder
ru: Аудиокодер Raw

en: Raw video demuxer
ru: Демультиплексор несжатого видео

en: Raw/Log Audio decoder
ru: Аудиодекодер Raw/Log Audio

en: Read a VLM configuration file as soon as VLM is started.
ru: Загрузить указанный конфигурационный файл при запуске VLM.

en: Read a file that is being constantly updated (for example, a JPG file on a server). You should not globally enable this option as it will break all other types of HTTP streams.
ru: Считывать файл, который постоянно обновляется (например, JPG-файл на сервере). Не рекомендуется включать этот параметр, как глобальный, так как это нарушит все другие типы HTTP-потоков.

en: Read and discard unknown EBML elements (not good for broken files).
ru: Прочитать и пропустить неизвестные элементы EBML (что плохо, если файлы испорчены).

en: Read at media
ru: Прочитано

en: Read meta data using lua scripts
ru: Обработка метаданных с помощью сценариев Lua

en: Read password for target device from file.
ru: Файл, из которого будет прочитан пароль для целевого устройства.

en: Read size
ru: Размер запроса

en: Read the audio stream at VLC pace rather than Jack pace.
ru: Читать аудиопоток на скорости VLC, а не гнезда.

en: ReadMe / FAQ...
ru: ReadMe/ЧаВо...

en: Real demuxer
ru: Демультиплексор Real

en: Real-Time Protocol (RTP) input
ru: Ввод по Протоколу для передачи данных в реальном масштабе времени (RTP)

en: Real-time
ru: Режим реального время

en: Rear center
ru: задний по центру

en: Rear left
ru: задний слева

en: Rear right
ru: задний справа

en: Recalculate subtitle duration according
    to their content and this value.
    Set 0 to disable.
ru: Вычисляет длительность субтитров,
    исходя из длины слов и этого множителя.
    0 не меняет её.

en: Receive buffer
ru: Буфер приёма

en: Recently Played
ru: Недавние

en: Recommended video output for Windows Vista and later versions
ru: Режим вывода, рекомендованный для Windows Vista и более новых версий

en: Recommended video output for Windows XP. Incompatible with Vista's Aero interface
ru: Режим вывода, рекомендованный для Windows XP. Несовместим с интерфейсом Aero.

en: Record
ru: Запись

en: Record Company
ru: Записывающая компания

en: Record access filter start/stop.
ru: Включение/выключение входного фильтра записи.

en: Record directory or filename
ru: Каталог или файл для записей

en: Record stream output
ru: Запись с вывода потока

en: Recording
ru: Запись

en: Recording done
ru: Запись завершена

en: Recording ratio
ru: Частота записи

en: Recreate a index for the AVI file. Use this if your AVI file is damaged or incomplete (not seekable).
ru: Создаёт индексы AVI-файла заново. Это полезно в случае повреждённого или неполного файла, когда прокрутка невозможна.

en: Red
ru: красный

en: Red balance
ru: Баланс красного

en: Red chroma balance.
ru: Баланс красного цвета.

en: Red component of the pause color
ru: Красный компонент цвета для паузы

en: Red component of the shutdown color
ru: Красный компонент цвета для отключения

en: Red value of a pure white on your LED stripes.
ru: Величина красного в чистом белом на СИД-полосках.

en: Reduce fluctuations in QP
ru: Уменьшать колебания в QP

en: Refresh List
ru: Обновить список

en: Refresh period in ms
ru: Период обновления в мс

en: Refresh time
ru: Время обновления

en: Reggae
ru: регги

en: Region code
ru: Код региона

en: Region left column
ru: Левая граница области

en: Region top row
ru: Верхняя граница области

en: Regrettably, these keys cannot be assigned as hotkey shortcuts.
ru: Эти клавиши не могут быть назначены в качестве горячих.

en: Regular expression used to filter the recent items played in the player
ru: Регулярное выражение, позволяющее отфильтровать имена последних воспроизводимых файлов

en: Regularly check for VLC updates
ru: Регулярно проверять обновления VLC

en: Relative font size
ru: Относительный размер шрифта

en: Relative to source content
ru: Относительно исходного содержимого

en: Relative to source delay
ru: Относительно исходной задержки

en: Release
ru: Время спада

en: Release function
ru: Функция освобождения

en: Release time
ru: Время спада

en: Reload extensions
ru: Перегрузить расширения

en: Remember the audio volume
ru: Запоминание громкости

en: Remote Audio Output Protocol stream output
ru: Вывод потока по протоколу RAOP

en: Remote control interface
ru: Интерфейс дистанционного управления

en: Remote control interface initialized. Type `help' for help.
ru: Интерфейс удалённого управления запущен. Введите «help» для справки.

en: Remote-OSD
ru: Сетевое экранное меню

en: Remote-OSD over VNC
ru: Сетевое экранное меню через VNC

en: Remove
ru: Удалить

en: Remove Selected
ru: Убрать выбранное

en: Remove a preset
ru: Удаление предустановки

en: Remove a profile
ru: Удаление профиля

en: Remove old preferences?
ru: Удалить старые настройки?

en: Remove this podcast subscription
ru: Отменить эту подписку на подкаст

en: Remove zones of the video using a picture as mask
ru: Стирает части видео, используя изображение в качестве маски.

en: Removes all transparency effects used in DVD subtitles.
ru: Отключает прозрачность, используемую в субтитрах DVD.

en: Rename Directory
ru: Переименование каталога

en: Rename Directory...
ru: Переименовать каталог...

en: Rename Folder
ru: Переименование папки

en: Rename Folder...
ru: Переименовать папку...

en: Rendering quality
ru: Качество визуализации

en: Repair AVI Files
ru: Исправлять AVI-файлы

en: Repeat
ru: Повтор

en: Repeat All
ru: Повторять все

en: Repeat Off
ru: Не повторять

en: Repeat One
ru: Повторять один

en: Repeat all
ru: Повторять все

en: Repeat current item
ru: Повторить текущий элемент

en: Repeat delay:
ru: Интервал между повторами:

en: Repeat:
ru: Повтор:

en: Replay gain
ru: Replay Gain

en: Replay gain mode
ru: Режим Replay Gain

en: Replay gain mode:
ru: Режим выравнивания громкости:

en: Replay preamp
ru: Предусиление для Replay Gain

en: Requirements
ru: Требования

en: Resampling quality
ru: Качество передискретизации

en: Resampling quality (0 = worst and fastest, 10 = best and slowest).
ru: Качество передискретизации (0 — низкое, но быстрее; 10 — высокое, но медленнее).

en: Reset
ru: Сбросить

en: Reset All
ru: Сбросить всё

en: Reset Preferences
ru: Сбросить настройки

en: Reset controls
ru: Сброс настроек

en: Reset controls to defaults.
ru: Установка исходных значений параметров.

en: Reset defaults
ru: Параметры по умолчанию

en: Resize interface to the native video size
ru: Подгонять размер интерфейса под исходный размер видео

en: Resize interface to video size
ru: Подгонять размер интерфейса под размер видео

en: Resolution
ru: Разрешение

en: Respect ordered chapters
ru: Сохранять порядок глав

en: Restart playback
ru: Начать сначала

en: Retrieves extra info and art for playlist items
ru: Загружают доп. материалы и обложку для воспроизводимого содержимого.

en: Retrieving Channel Info...
ru: Получение информации о канале...

en: Retrieving addons...
ru: Получение списка дополнений...

en: Retro
ru: Ретро

en: Reveal in Finder
ru: Открыть в Finder

en: Reverb
ru: Эхо

en: Reverberation delay
ru: Задержка эхо

en: Reverberation delay, in ms. Usual values are from to 40 to 200ms.
ru: Задержка эхо, в мс. Обычные значения от 40 до 200мс.

en: Reverberation level
ru: Уровень эхо

en: Reverberation level (from 0 to 100, default value is 0).
ru: Уровень эха (от 0 до 100, значение по умолчанию 0).

en: Reverse
ru: Реверс

en: Reverse stereo
ru: реверсивное стерео

en: Revert to normal play speed
ru: Возврат к нормальной скорости воспроизведения

en: Revival
ru: Возрождение

en: Rhythmic Soul
ru: Ритмический соул

en: Right
ru: справа

en: Right to left/Bottom to top
ru: Справа налево/Снизу вверх

en: Ripple
ru: Рябь

en: Ripple video filter
ru: Видеофильтр Рябь

en: Rock
ru: рок

en: Rock & Roll
ru: Рок-н-ролл

en: Roll-off factor
ru: Коэффициент скругления

en: Romanian
ru: Румынский

en: Room size
ru: Размер комнаты

en: Room width
ru: Ширина комнаты

en: Rotate
ru: Вращение

en: Rotate (degrees)
ru: Поворот

en: Rotate by 180 degrees
ru: поворот на 180 град.

en: Rotate by 270 degrees
ru: поворот на 270 град.

en: Rotate by 90 degrees
ru: поворот на 90 град.

en: Rotate or flip the video
ru: Вращает или переворачивает изображение

en: Rotate video filter
ru: Видеофильтр Вращение

en: Rotation
ru: Поворот

en: Rotation parameter: none;180;90-270;mirror
ru: Режим поворота: нет;180;90-270;отражение

en: Row
ru: Строка

en: Row border
ru: Граница строк

en: Rows
ru: Строк

en: Run VLC with dark interface style
ru: Запускать VLC с тёмным интерфейсом

en: Run as daemon process
ru: Запускать в фоне

en: Run fb on current tty
ru: Буфер кадров на текущем tty

en: Run framebuffer on current TTY device (default enabled). (disable tty handling with caution)
ru: Запускать буфер кадров на текущем tty-устройстве (по умолчанию включено, отключать следует с осторожностью).

en: Run manually
ru: Запуск вручную

en: Run on schedule
ru: Запуск по расписанию

en: Run time
ru: Продолжительность работы

en: Rundi
ru: Рунди

en: Running VLC in real-time priority will allow for much more precise scheduling and yield better, especially when streaming content. It can however lock up your whole machine, or make it very very slow. You should only activate this if you know what you're doing.
ru: Запуск VLC с приоритетом реального времени позволяет получать большую часть процессорного времени, что даёт лучший результат, особенно для вещания. Однако, это может завесить весь ваш компьютер или сделает его очень медленным. Вы должны включать этот параметр только в том случае, если уверены в том, что делаете.

en: Running vlc with the default interface. Use 'cvlc' to use vlc without interface.
ru: Запуск vlc с интерфейсом по умолчанию. Используйте 'cvlc' для запуска vlc без интерфейса.

en: Runs VLC as a background daemon process.
ru: Запускать VLC как фоновый процесс.

en: Runs the optional encoder thread at the OUTPUT priority instead of VIDEO.
ru: Запустить отдельный поток для кодера с приоритетом OUTPUT вместо VIDEO.

en: Russian
ru: Русский

en: Russian (KOI8-R)
ru: Русская (КОИ8-Р)

en: S&tatistics
ru: С&татистика

en: S-Video input
ru: Вход S-Video

en: S/PDIF can be used by default when your hardware supports it as well as the audio stream being played.
ru: Использовать S/PDIF по умолчанию, если это поддерживает оборудование и воспроизводимый аудиопоток.

en: SAP Announcement
ru: Оповещение SAP

en: SAP Strict mode
ru: Строгий режим SAP

en: SAP announcement interval
ru: Период оповещений SAP

en: SAP announcing
ru: Оповещение SAP

en: SAP multicast address
ru: Multicast-адрес SAP

en: SAP stream announcement is enabled. However, no channel name is provided.
ru: Включено SAP-оповещение о потоке, но название канала не указано.

en: SAP timeout (seconds)
ru: Таймаут SAP (секунды)

en: SATD-based decision for 8x8 transform in inter-MBs.
ru: Метод SATD для трансформации 8x8 во внутренних MB.

en: SDI Demux
ru: Демультиплексирование SDI

en: SDI Input
ru: Вход SDI

en: SDL Image decoder
ru: Декодер изображений SDL

en: SDL chroma format
ru: Формат цветности SDL

en: SDL_image video decoder
ru: Видеодекодер SDL_image

en: SDP Descriptions parser
ru: Анализатор описаний SDP

en: SDP required
ru: Требуется SDP

en: SDT Descriptors (requires --sout-ts-es-id-pid)
ru: Дескрипторы SDT (требуется --sout-ts-es-id-pid)

en: SFTP authentication
ru: Проверка пользователя SFTP

en: SFTP input
ru: Ввод с SFTP

en: SFTP port
ru: Порт SFTP

en: SFTP port number to use on the server
ru: Номер порта SFTP на сервере

en: SMB domain
ru: Домен

en: SMB input
ru: Ввод с SMB

en: SMB password
ru: Пароль

en: SMB user name
ru: Имя пользователя

en: SMF demuxer
ru: Демультиплексор SMF

en: SOCKS password
ru: Пароль

en: SOCKS proxy server to use. This must be of the form address:port. It will be used for all TCP connections
ru: Прокси-сервер SOCKS для подключения (указывается в виде адрес:порт). Будет использоваться для всех TCP-соединений.

en: SOCKS server
ru: Сервер SOCKS

en: SOCKS user name
ru: Имя пользователя

en: SPS and PPS id numbers
ru: Идентификационные номера НПП и НПИ

en: SRC resampler
ru: Передискретизация SRC

en: SRTP key (hexadecimal)
ru: SRTP-ключ

en: SRTP salt (hexadecimal)
ru: SRTP-примесь

en: SSE2 I420,IYUV,YV12 to RV15,RV16,RV24,RV32 conversions
ru: SSE2-преобразования I420,IYUV,YV12 в RV15,RV16,RV24,RV32

en: SSE2 conversions from
ru: SSE2-преобразования из

en: SSIM computation
ru: Вычисление SSIM

en: SVCD subtitles
ru: Субтитры SVCD

en: SVG template file
ru: Файл шаблона SVG

en: Salsa
ru: Сальса

en: Samba
ru: Самба

en: Samba (Windows network shares) input
ru: Ввод с ресурсов Samba (или сетевых общих папок Windows)

en: Same as source
ru: Как в источнике

en: Samoan
ru: Самоанский

en: Sample Rate
ru: Частота

en: Sample aspect ratio
ru: Соотношение сторон

en: Sample aspect ratio of the destination (1:1, 3:4, 2:3).
ru: Соотношение сторон результата (1:1, 3:4, 2:3).

en: Sample format
ru: Формат дискретизации

en: Sample rate
ru: Частота дискретизации

en: Sample rate converter type
ru: Алгоритм изменения частоты

en: Sample rate of an audio elementary stream
ru: Частота дискретизации элементарного потока

en: Sample rate of the transcoded audio stream (11250, 22500, 44100 or 48000).
ru: Частота дискретизации перекодированного аудиопотока (11250, 22500, 44100 или 48000).

en: Sample ui-state-error style.
ru: Пример сообщения ui-state-error.

en: Samplerate
ru: Частота дискретизации

en: Samplerate information of the transcoded stream.
ru: Информация о частоте дискретизации перекодированного потока.

en: Samplerate of the captured audio stream, in Hz (eg: 11025, 22050, 44100, 48000)
ru: Частота дискретизации захватываемого аудиопотока, в Гц (например, 11025, 22050, 44100, 48000)

en: Sango
ru: Санго

en: Sanskrit
ru: Санскрит

en: Sardinian
ru: Сардинский

en: Sat windowing
ru: Отсечение насыщенности

en: Satellite azimuth
ru: Азимут спутника

en: Satellite azimuth in tenths of degree
ru: Азимут спутника в десятых долях градуса

en: Satellite elevation
ru: Угол возвышения спутника

en: Satellite elevation in tenths of degree
ru: Угол возвышения спутника или угол над горизонтом в десятых долях градуса

en: Satellite equipment control
ru: Управление спутниковым приёмником

en: Satellite longitude
ru: Долгота спутника

en: Satellite longitude in tenths of degree. West is negative.
ru: Долгота спутника в десятых долях градуса, отрицательные значения - запад

en: Satellite range code
ru: Код спутникового устройства

en: Satellite range code as defined by manufacturer e.g. DISEqC switch code
ru: Код спутникового устройства, определённый производителем, например код переключателя DISEqC

en: Satire
ru: Сатира

en: Saturation
ru: Насыщенность

en: Saturation threshold
ru: Порог насыщенности

en: Save
ru: Сохранить

en: Save Debug Frames
ru: Сохранять отладочные кадры

en: Save File
ru: Сохранение файла

en: Save Metadata
ru: Сохранить метаданные

en: Save Playlist
ru: Сохранить плейлист

en: Save Playlist to &File...
ru: &Сохранить плейлист как...

en: Save Playlist...
ru: Сохранить плейлист...

en: Save VLM configuration as...
ru: Сохранить конфигурацию VLM как...

en: Save and close the dialog
ru: Сохранить и закрыть диалоговое окно

en: Save as File
ru: Сохранить как файл

en: Save as new Profile...
ru: Сохранить как новый профиль...

en: Save as new profile
ru: Сохранение нового профиля

en: Save current selection as new preset
ru: Сохранение текущих параметров в виде предустановки

en: Save file to
ru: Сохранить файл в

en: Save file...
ru: Сохранить файл...

en: Save log file as...
ru: Сохранить файл журнала как...

en: Save playlist
ru: Сохранить плейлист

en: Save playlist as...
ru: Сохранить плейлист как...

en: Save raw codec data
ru: Сохранить необработанные данные кодека

en: Save recently played items
ru: Сохранять последние открытые файлы

en: Save the raw codec data if you have selected/forced the dummy decoder in the main options.
ru: Сохранить необработанные данные кодека, если в основных параметрах выбран фиктивный декодер.

en: Save the recently played items in the menu
ru: Сохранять в меню последние открытые файлы

en: Save...
ru: Сохранить...

en: Saves all the displayed logs to a file
ru: Все показанные журналы сохраняются в файл

en: Saving file failed
ru: Не удалось сохранить файл

en: Scale
ru: Масштаб

en: Scale factor
ru: Коэффициент масштабирования

en: Scale factor (0.1-2.0)
ru: Коэффициент масштабирования (0,1-2,0)

en: Scale factor to apply to the video while transcoding (eg: 0.25)
ru: Масштабировать видео, применяя заданный коэффициент (например, 0.25)

en: Scaled to screen
ru: Подогнать под экран

en: Scaletempo
ru: Скорость аудио

en: Scaling factor used when Auto Scaling is disabled.
    Default value is 1.0 (original video size).
ru: Масштаб, используемый при отключённом автоматическом масштабировании.
    Значение по умолчанию - 1,0 (исходный размер видео).

en: Scaling mode
ru: Режим масштабирования

en: Scaling mode to use.
ru: Режим масштабирования.

en: Scaling quality
ru: Качество масштабирования

en: Scene filter
ru: Сцены

en: Scene video filter
ru: Видеофильтр Сцены

en: Scene-cut detection. Controls how aggressively to insert extra I-frames. With small values of scenecut, the codec often has to force an I-frame when it would exceed keyint. Good values of scenecut may find a better location for the I-frame. Large values use more I-frames than necessary, thus wasting bits. -1 disables scene-cut detection, so I-frames are inserted only every other keyint frames, which probably leads to ugly encoding artifacts. Range 1 to 100.
ru: Обнаружение смены сцены. Указывает, насколько часто вставлять дополнительные I-кадры. С маленькими значениями кодек часто вставляет I-кадры, когда он мог бы превысить ключевой интервал. Правильные значения могут улучшить расположение I-кадров. При больших значениях используются больше I-кадров, чем это необходимо, что неэкономно расходует биты. Допустимые значения: 1..100; -1 запрещает обнаружение смены сцены, при этом I-кадры будут вставляться только через определённый ключевой интервал, что может приводить к искажениям.

en: Schedule
ru: Расписание

en: Schedule:
ru: Расписание:

en: Scope
ru: Сфера

en: Score
ru: Оценка

en: Scrambled
ru: Зашифровано

en: Screen
ru: Экран

en: Screen Input
ru: Ввод с экрана

en: Screen capture
ru: Захват экрана

en: Screen capture (with X11/XCB)
ru: Захват экрана (с X11/XCB)

en: Screen index
ru: Номер экрана

en: Screennumber of fullscreen, instead of same screen where interface is
ru: Номер экрана для полноэкранного показа (если экран, где открыт интерфейс, не устраивает)

en: Scrobbler URL
ru: Адрес скробблера

en: Scroll with feed
ru: листать с рассылкой

en: Search
ru: Искать

en: Search Length
ru: Длина поиска

en: Search in Playlist
ru: Поиск

en: Search the playlist
ru: Поиск в плейлисте

en: Season
ru: Сезон

en: Second CSA Key
ru: Второй CSA-ключ

en: Secondary language or program
ru: Доп. язык или программа

en: Secret Rabbit Code (libsamplerate) resampler
ru: Изменение частоты дискретизации SRC (libsamplerate)

en: Secure 128-bits (exclude 256-bits ciphers)
ru: Безопасность 128 бит (исключить шифры 256 бит)

en: Secure 256-bits (prioritize 256-bits ciphers)
ru: Безопасность 256 бит (предпочитать шифры 256 бит)

en: Secure RTP requires a (non-secret) master salt value. This must be a 28-character-long hexadecimal string.
ru: Для Secure RTP требуется (несекретное) значение примеси (28 шестнадцатеричных цифр).

en: Seek and position based on a percent byte position, not a PCR generated time position. If seeking doesn't work property, turn on this option.
ru: Перемотка и переход в файле по процентным смещениям в байтах, а не по временным отсчётам PCR. Если перемотка не работает как следует, включите этот параметр.

en: Seek based on percent not time
ru: Перемотка, основанная на процентах

en: Seek based on percent not time.
ru: Перемотка, основанная на процентах, а не времени.

en: Segment
ru: Сегмент

en: Segment length
ru: Длина сегмента

en: Segments
ru: Сегменты

en: Select
ru: Выбрать

en: Select "Advanced Options" to see all options.
ru: Нажмите «Дополнительные параметры», чтобы увидеть все опции.

en: Select All
ru: Выделить всё

en: Select Audio Device
ru: Выбрать аудиоустройство

en: Select Directory
ru: Выберите каталог

en: Select File
ru: Выбор файла

en: Select Folder
ru: Выберите папку

en: Select Input
ru: Выбрать вход

en: Select Output
ru: Выбрать выход

en: Select a color effect.
ru: Выберите цветовой эффект

en: Select a device or a VIDEO_TS directory
ru: Выберите устройство или каталог VIDEO_TS

en: Select a device or a VIDEO_TS folder
ru: Выберите устройство или папку VIDEO_TS

en: Select a directory
ru: Выберите каталог

en: Select a file
ru: Выбрать файл

en: Select a proper audio device to be used by KAI.
ru: Выберите подходящее аудиоустройство для KAI.

en: Select a proper video mode to be used by KVA.
ru: Выберите подходящий видеорежим для KVA.

en: Select a stream
ru: Выберите поток

en: Select an action to change the associated hotkey:
ru: Выбрать действие для изменения соответствующей горячей клавиши:

en: Select and choose transcoding options
ru: Выберите и настройте параметры перекодирования

en: Select audio input format with the given bits/sample (if non 0)
ru: Задаёт формат ввода звука с данным отношением бит/отсчёт (если не 0)

en: Select audio input format with the given number of audio channels (if non 0)
ru: Задаёт формат ввода звука с данным количеством аудиоканалов (если не 0)

en: Select audio input format with the given sample rate (if non 0)
ru: Задаёт формат ввода звука с данной частотой дискретизации (если не 0)

en: Select channel to keep
ru: Оставить канал

en: Select destinations to stream to
ru: Выберите назначения потока

en: Select game mode variation from jigsaw puzzle to sliding puzzle.
ru: Выберите вариант игры: пазл, пятнашки и т.п.

en: Select in percent (50 is center) the position of the middle point (Lagrange) of blended zone
ru: Расположение средней точки (Лагранж) в зоне смешивания (в процентах, 50 - центр)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the beginning blended zone
ru: Коэффициент Лагранжа для начала зоны смешивания (в процентах)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the end of blended zone
ru: Коэффициент Лагранжа для конца зоны смешивания (в процентах)

en: Select in percent the Lagrange coefficient of the middle of blended zone
ru: Коэффициент Лагранжа для середины зоны смешивания (в процентах)

en: Select in percent the height of the blended zone (case of 2x2 wall)
ru: Высота зоны смешивания в процентах (в случае стены 2х2)

en: Select in percent the length of the blended zone
ru: Длина зоны смешивания в процентах

en: Select next DVD chapter
ru: Переход к следующей главе DVD

en: Select next DVD title
ru: Переход к следующему разделу DVD

en: Select one color in the video
ru: Выберите один цвет в видео

en: Select one or more files to open
ru: Выберите файл(ы)

en: Select one or multiple files
ru: Выберите один или несколько файлов

en: Select or double click an action to change the associated hotkey. Use delete key to remove hotkeys
ru: Выберите действие, чтобы назначить для него сочетание клавиш. Чтобы отменить назначение, нажмите Delete.

en: Select prev DVD chapter
ru: Переход к предыдущей главе DVD

en: Select previous DVD title
ru: Переход к предыдущему разделу DVD

en: Select profile:
ru: Выбрать профиль:

en: Select rendering quality, at the expense of speed. 0 is fastest, 1 is highest quality.
ru: Выберите предпочтение качеству визуализации или скорости (0 - макс. скорость, 1 - макс. качество).

en: Select skin
ru: Выбрать оболочку

en: Select speaker configuration you want to use. This option doesn't upmix! So NO e.g. Stereo -> 5.1 conversion.
ru: Используемая конфигурация аудиоканалов. Повышающее микширование (например, со стерео на 5.1) не осуществляется!

en: Select special Audio device, or let windows decide (default), change needs VLC restart to apply.
ru: Выберите специальное аудиоустройство, или это сделает Windows (по умолчанию). Сменив устройство, перезапустите VLC.

en: Select the Black Crush of blended zone (Blue or V component)
ru: Сжатие чёрного в зоне смешивания (Синий или V-компонент)

en: Select the Black Crush of blended zone (Green or U component)
ru: Сжатие чёрного в зоне смешивания (Зелёный или U-компонент)

en: Select the Black Crush of blended zone (Red or Y component)
ru: Сжатие чёрного в зоне смешивания (Красный или Y-компонент)

en: Select the Black Level of blended zone (Blue or V component)
ru: Уровень чёрного в зоне смешивания (Синий или V-компонент)

en: Select the Black Level of blended zone (Green or U component)
ru: Уровень чёрного в зоне смешивания (Зелёный или U-компонент)

en: Select the Black Level of blended zone (Red or Y component)
ru: Уровень чёрного в зоне смешивания (Красный или Y-компонент)

en: Select the White Crush of blended zone (Blue or V component)
ru: Сжатие белого в зоне смешивания (Синий или V-компонент)

en: Select the White Crush of blended zone (Green or U component)
ru: Сжатие белого в зоне смешивания (Зелёный или U-компонент)

en: Select the White Crush of blended zone (Red or Y component)
ru: Сжатие белого в зоне смешивания (Красный или Y-компонент)

en: Select the White Level of blended zone (Blue or V component)
ru: Уровень белого в зоне смешивания (Синий или V-компонент)

en: Select the White Level of blended zone (Green or U component)
ru: Уровень белого в зоне смешивания (Зелёный или U-компонент)

en: Select the White Level of blended zone (Red or Y component)
ru: Уровень белого в зоне смешивания (Красный или Y-компонент)

en: Select the audio input source. See the "video input" option.
ru: Выберите источник аудио. См. опцию «Источник видео».

en: Select the audio output type. See the "video input" option.
ru: Выберите метод вывода звука. См. опцию «Источник звука».

en: Select the capture device type
ru: Выбрать тип устройства захвата

en: Select the directory to save to
ru: Выбрать каталог для сохранения

en: Select the file
ru: Выберите файл

en: Select the file to save to
ru: Выберите файл для сохранения

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Blue or V component)
ru: Гамма для коррекции зоны смешивания (Синий или V-компонент)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Green or U component)
ru: Гамма для коррекции зоны смешивания (Зелёный или U-компонент)

en: Select the gamma for the correction of blended zone (Red or Y component)
ru: Гамма для коррекции зоны смешивания (Красный или Y-компонент)

en: Select the hotkey to display the position.
ru: Назначьте клавишу для отображения текущей позиции.

en: Select the hotkey to got to the next video frame.
ru: Назначьте клавишу для перехода к следующему кадру.

en: Select the hotkey to make a long backwards jump.
ru: Назначьте клавишу для длинного скачка назад.

en: Select the hotkey to make a long forward jump.
ru: Назначьте клавишу для длинного скачка вперёд.

en: Select the hotkey to make a medium backwards jump.
ru: Назначьте клавишу для среднего скачка назад.

en: Select the hotkey to make a medium forward jump.
ru: Назначьте клавишу для среднего скачка вперёд.

en: Select the hotkey to make a short backwards jump.
ru: Назначьте клавишу для короткого скачка назад.

en: Select the hotkey to make a short forward jump.
ru: Назначьте клавишу для короткого скачка вперёд.

en: Select the hotkey to make a very short backwards jump.
ru: Назначьте клавишу для минимального скачка назад.

en: Select the hotkey to make a very short forward jump.
ru: Назначьте клавишу для минимального скачка вперёд.

en: Select the hotkey to quit the application.
ru: Назначьте клавишу для выхода из приложения.

en: Select the hotkey to set the playback rate back to normal.
ru: Назначьте клавишу для восстановления нормальной скорости воспроизведения.

en: Select the hotkey to stop playback.
ru: Назначьте клавишу для остановки.

en: Select the hotkey to use for fast forward playback.
ru: Назначьте клавишу для ускорения воспроизведения.

en: Select the hotkey to use for slow motion playback.
ru: Назначьте клавишу для замедления воспроизведения.

en: Select the hotkey to use to exit fullscreen state.
ru: Назначьте клавишу для выхода из полноэкранного режима.

en: Select the hotkey to use to pause.
ru: Назначьте клавишу для паузы.

en: Select the hotkey to use to play.
ru: Назначьте клавишу для воспроизведения.

en: Select the hotkey to use to skip to the next item in the playlist.
ru: Назначьте клавишу для перехода к следующей позиции плейлиста.

en: Select the hotkey to use to skip to the previous item in the playlist.
ru: Назначьте клавишу для переключения к предыдущей позиции плейлиста.

en: Select the hotkey to use to swap fullscreen state.
ru: Назначьте клавишу для переключения полноэкранного режима.

en: Select the hotkey to use to swap paused state.
ru: Назначьте клавишу для смены состояния воспроизведение/пауза.

en: Select the key to activate selected item in DVD menus.
ru: Назначьте клавишу для выбора текущего пункта DVD-меню.

en: Select the key to bookmark audio timestamp when syncing subtitles.
ru: Назначьте клавишу для установки отметки в аудиодорожке для настройки синхронизации.

en: Select the key to bookmark subtitle timestamp when syncing subtitles.
ru: Назначьте клавишу для установки отметки в дорожке субтитров для настройки синхронизации.

en: Select the key to choose the next chapter from the DVD
ru: Назначьте клавишу для перехода к следующей главе DVD

en: Select the key to choose the next title from the DVD
ru: Назначьте клавишу для перехода к следующему разделу DVD

en: Select the key to choose the previous chapter from the DVD
ru: Назначьте клавишу для перехода к предыдущей главе DVD

en: Select the key to choose the previous title from the DVD
ru: Назначьте клавишу для перехода к предыдущему разделу DVD

en: Select the key to clear the current playlist.
ru: Назначьте клавишу для очистки текущего плейлиста.

en: Select the key to decrease audio volume.
ru: Назначьте клавишу для уменьшения громкости аудио.

en: Select the key to decrease the audio delay.
ru: Назначьте клавишу для уменьшения задержки аудио.

en: Select the key to decrease the subtitle delay.
ru: Назначьте клавишу для уменьшения задержки субтитров.

en: Select the key to increase audio volume.
ru: Назначьте клавишу для увеличения громкости аудио.

en: Select the key to increase the audio delay.
ru: Назначьте клавишу для увеличения задержки аудио.

en: Select the key to increase the subtitle delay.
ru: Назначьте клавишу для увеличения задержки субтитров.

en: Select the key to move subtitles higher.
ru: Назначьте клавишу для перемещения субтитров выше.

en: Select the key to move subtitles lower.
ru: Назначьте клавишу для перемещения субтитров ниже.

en: Select the key to move the selector down in DVD menus.
ru: Назначьте клавишу для перемещения указателя вниз в DVD-меню.

en: Select the key to move the selector left in DVD menus.
ru: Назначьте для перемещения указателя влево в DVD-меню.

en: Select the key to move the selector right in DVD menus.
ru: Назначьте клавишу для перемещения указателя вправо в DVD-меню.

en: Select the key to move the selector up in DVD menus.
ru: Назначьте клавишу для перемещения указателя вверх в DVD-меню.

en: Select the key to mute audio.
ru: Назначьте клавишу для выключения звука.

en: Select the key to play this bookmark.
ru: Назначьте клавишу для воспроизведения этой закладки.

en: Select the key to reset synchronization of audio & subtitle timestamps.
ru: Назначьте клавишу для сброса синхронизации аудиопотока и субтитров.

en: Select the key to set this playlist bookmark.
ru: Назначьте клавишу для добавления закладки на этот плейлист.

en: Select the key to synchronize bookmarked audio & subtitle timestamps.
ru: Назначьте клавишу для синхронизации аудиодорожки и дорожки субтитров относительно ранее заданной отметки.

en: Select the key to take you to the DVD menu
ru: Назначьте клавишу для перехода к DVD-меню

en: Select the number of horizontal video windows in which to split the video
ru: Выберите количество окон, на которые будет разделено видео по горизонтали.

en: Select the number of vertical video windows in which to split the video
ru: Выберите количество окон, на которые будет разделено видео по вертикали.

en: Select the podcast you would like to unsubscribe from:
ru: Введите подкаст, от которого вы хотите отписаться:

en: Select the preset you would like to remove:
ru: Выберите предустановку, которую вы хотите удалить:

en: Select the profile you would like to remove:
ru: Выберите профиль, который вы хотите удалить:

en: Select the replay gain mode
ru: Выбрать режим Replay Gain

en: Select the resolution for the framebuffer. Currently it supports the values 0=QCIF 1=CIF 2=NTSC 3=PAL, 4=auto (default 4=auto)
ru: Выберите разрешение буфера кадров. В настоящее время поддерживаются значения: 0=QCIF, 1=CIF, 2=NTSC, 3=PAL, 4=авто (по умолчанию)

en: Select the stream with the maximum bitrate under that limit.
ru: Максимальный разрешенный битрейт потока.

en: Select the subtitle file
ru: Выбрать файл субтитров

en: Select the syslog facility where logs will be forwarded.
ru: Устанавливает категорию syslog, к которой будут относиться отправляемые события.

en: Select the tuner input type (Cable/Antenna).
ru: Тип входного сигнала для тюнера (кабель/антенна).

en: Select the verbosity to use for log or -1 to use the same verbosity given by --verbose.
ru: Уровень детализации сообщений или -1 (тогда будет использоваться уровень, указанный ключом --verbose).

en: Select the video input source, such as composite, s-video, or tuner. Since these settings are hardware-specific, you should find good settings in the "Device config" area, and use those numbers here. -1 means that settings will not be changed.
ru: Выберите источник для ввода видео (композитный вход, s-video или приёмник). Так как эти настройки индивидуальны для разного оборудования, необходимо найти их в разделе «Настройка устройства» и указать эти параметра здесь. -1 означает, что настройки не будут изменены.

en: Select the video output type. See the "video input" option.
ru: Выберите метод вывода видео. См. опцию «Источник видео».

en: Select whether subdirectories must be expanded.
    none: subdirectories do not appear in the playlist.
    collapse: subdirectories appear but are expanded on first play.
    expand: all subdirectories are expanded.
ru: Выберите, как должны разворачиваться подкаталоги.
    «нет»: подкаталоги не добавляются в плейлист.
    «свернуть»: подкаталоги добавляются в плейлист, но разворачиваются при первом воспроизведении.
    «развернуть»: все подкаталоги изначально развёрнуты.

en: Select your audio codec. Click one to get more information.
ru: Выберите аудиокодек. Щёлкните любой, чтобы получить подробную информацию.

en: Select your audio output device
ru: Выберите устройство вывода звука

en: Select your video codec. Click one to get more information.
ru: Выберите видеокодек. Щёлкните любой, чтобы получить подробную информацию.

en: Selected ports:
ru: Выбранные порты:

en: Selection of the starting mode and look
ru: Выбор режима запуска и оформления

en: Selects the motion estimation algorithm:  - dia: diamond search, radius 1 (fast)
     - hex: hexagonal search, radius 2
     - umh: uneven multi-hexagon search (better but slower)
     - esa: exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
     - tesa: hadamard exhaustive search (extremely slow, primarily for testing)
ru: Выбирает алгоритм оценки движения: dia — поиск по ромбу, радиус 1 (быстрый);
    hex — шестиугольный поиск, радиус 2;
    umh — нечётный мульти-шестиугольный поиск (лучше, но медленнее);
    esa — исчерпывающий поиск (очень медленный, в основном для тестирования);
    tesa — исчерпывающий поиск Адамара (очень медленный, в основном для тестирования)

en: Semantic annotations
ru: Смысловые аннотации

en: Send
ru: Отправить

en: Send key events to VNC host.
ru: Передавать события от клавиатуры на узел VNC.

en: Send mouse events to VNC host. Not needed for use as VDR ffnetdev client.
ru: Передавать события от мыши на узел VNC. Не требуется при использовании в качестве клиента VDR ffnetdev.

en: Send rate
ru: Битрейт исходящего потока

en: Send your video to picture files
ru: Сохранение видеосцен в виде изображений

en: Sends the barGraph information every n audio packets
ru: Частота передачи данных в аудиопакетах

en: Sent
ru: Отправлено

en: Sent bytes
ru: Выслано байт

en: Sent packets
ru: Выслано пакетов

en: Separate sub-streams
ru: Разделять подпотоки

en: Separate teletex/dvbs pages into independent ES. It can be useful to turn off this option when using stream output.
ru: Разделять страницы телетекста/dvb на отдельные подпотоки (ES). Этот параметр полезно отключать при выводе потока.

en: Separate words by | (without space)
ru: Разделяйте слова символом | (без пробелов)

en: Sepia
ru: Сепия

en: Sepia intensity
ru: Интенсивность

en: Sepia video filter
ru: Видеофильтр Сепия

en: Sequential numbering
ru: Последовательная нумерация

en: Serbian
ru: Сербский

en: Serial Port/Device
ru: Последовательный порт/устройство

en: Service Discovery
ru: Обнаружение служб

en: Service discoveries adds new sources to your playlist such as web radios, video websites, ...
ru: Обнаружение служб добавляет в плейлист новые источники, например, веб-радиостанции, видеоресурсы и т.д.

en: Services
ru: Службы

en: Services discovery
ru: Обнаружение служб

en: Services discovery modules
ru: Модули обнаружения служб

en: Services discovery modules are facilities that automatically add items to playlist.
ru: Модули обнаружения служб автоматически добавляют элементы в плейлист.

en: Session
ru: Сессия

en: Session Description Protocol
ru: Протокол описания сеанса (SDP)

en: Session URL
ru: URL сессии

en: Session category
ru: Категория сессии

en: Session description
ru: Описание сессии

en: Session email
ru: E-mail сессии

en: Session failed
ru: Сессия не удалась

en: Session name
ru: Название сессии

en: Session phone number
ru: Номер телефона сессии

en: Set ES Lang
ru: Назначение языка потока

en: Set ES id
ru: Назначение кода потока

en: Set FFmpeg debug mask
ru: Установите маску отладки ffmpeg

en: Set ID
ru: Назначение кода

en: Set Lang
ru: Назначение языка

en: Set PID to ID of ES
ru: PID равен ES ID

en: Set QP
ru: Коэффициент квантования

en: Set SPS and PPS id numbers to allow concatenating streams with different settings.
ru: Установите идентификационные номера набора параметров последовательности и набора параметров изображения для возможности последовательного соединения потоков с разными параметрами.

en: Set as Wall&paper
ru: &Фон рабочего стола

en: Set at which interval PCRs (Program Clock Reference) will be sent (in milliseconds). This value should be below 100ms. (default is 70ms).
ru: Интервал PCR (Program Clock Reference) в мс. Это значение должно быть ниже 100мс (по умолчанию 70мс).

en: Set ball size giving its radius in number                                 of pixels
ru: Определяет размер шарика (радиус в пикселах).

en: Set ball speed, the displacement value                                 in number of pixels by frame.
ru: Определяет скорость шарика как смещение на заданное количество пикселов за один кадр.

en: Set edge visibility.
ru: Устанавливает видимость контуров.

en: Set gradient threshold for edge computation.
ru: Определяет порог градиента для вычисления контуров.

en: Set id of ES to PID
ru: Установить ES ID в PID ID

en: Set index size ratio. Alters default (60min content) or estimated size.
ru: Данный множитель позволяет задать размер индекса по отношению к размеру по умолчанию (на 60 мин.).

en: Set playlist bookmark 1
ru: Установить закладку 1

en: Set playlist bookmark 10
ru: Установить закладку 10

en: Set playlist bookmark 2
ru: Установить закладку 2

en: Set playlist bookmark 3
ru: Установить закладку 3

en: Set playlist bookmark 4
ru: Установить закладку 4

en: Set playlist bookmark 5
ru: Установить закладку 5

en: Set playlist bookmark 6
ru: Установить закладку 6

en: Set playlist bookmark 7
ru: Установить закладку 7

en: Set playlist bookmark 8
ru: Установить закладку 8

en: Set playlist bookmark 9
ru: Установить закладку 9

en: Set the ID of the elementary stream
ru: Устанавливает идентификатор элементарного потока

en: Set the RMS/peak (0 ... 1).
ru: Определите RMS/пик (0 ... 1).

en: Set the Sharpen strength, between 0 and 2. Defaults to 0.05.
ru: Указать интенсивность усиления резкости от 0 до 2. По умолчанию 0,05.

en: Set the TV channel the tuner will set to (0 means default).
ru: Канал тюнера (0 означает по умолчанию)

en: Set the attack time in milliseconds (1.5 ... 400).
ru: Определите время атаки в мс (1.5 ... 400).

en: Set the canvas' picture aspect ratio. If omitted, the canvas is assumed to have the same SAR as the input.
ru: Установите соотношение сторон полотна. Если значение не указано, используется соотношение сторон образца (SAR) исходного видео.

en: Set the category of the elementary stream
ru: Устанавливает категорию элементарного потока

en: Set the codec of the elementary stream
ru: Устанавливает кодек элементарного потока

en: Set the color to show if the user pauses the video. (Have light to get another beer?)
ru: Показывать этот цвет во время паузы

en: Set the encoding used in text subtitles
ru: Задаёт кодировку, используемую в текстовых субтитрах

en: Set the global gain in dB (-20 ... 20).
ru: Указать общее усиление в дБ (-20 ... 20).

en: Set the group of the elementary stream
ru: Устанавливает группу элементарного потока

en: Set the ident that VLC would use when logging to syslog.
ru: Устанавливает идентификатор, с которым VLC будет передавать сообщения в syslog.

en: Set the image brightness, between 0 and 2. Defaults to 1.
ru: Указать яркость изображения от 0 до 2. По умолчанию 1.

en: Set the image contrast, between 0 and 2. Defaults to 1.
ru: Указать контрастность изображения от 0 до 2. По умолчанию 1.

en: Set the image gamma, between 0.01 and 10. Defaults to 1.
ru: Указать гамму изображения от 0,01 до 10. По умолчанию 1.

en: Set the image hue, between 0 and 360. Defaults to 0.
ru: Указать оттенок изображения от 0 до 360. По умолчанию 0.

en: Set the image saturation, between 0 and 3. Defaults to 1.
ru: Указать насыщенность изображения от 0 до 3. По умолчанию 1.

en: Set the internal ID of each elementary stream handled by VLC to the same value as the PID in the TS stream, instead of 1, 2, 3, etc. Useful to do '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.
ru: Установить внутренний № каждого элементарного потока равным PID потока TS вместо 1, 2, 3, и т.д. Полезно для '#duplicate{..., select="es=<pid>"}'.

en: Set the justification of subtitles
ru: Задаёт вариант выравнивания субтитров

en: Set the knee radius in dB (1 ... 10).
ru: Определите радиус перегиба в дБ (1 ... 10).

en: Set the makeup gain in dB (0 ... 24).
ru: Определите подъём уровня в дБ (0 ... 24).

en: Set the maximum allowed PES size when producing the MPEG PS streams.
ru: Максимальный допустимый размер PES при вещании потоков MPEG PS.

en: Set the ratio (n:1) (1 ... 20).
ru: Определите коэффициент (n:1) (1 ... 20).

en: Set the release time in milliseconds (2 ... 800).
ru: Определите время спада в мс (1.5 ... 400).

en: Set the size of the inter luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
ru: Указать размер мёртвой зоны временного квантования яркости. Диапазон от 0 до 32.

en: Set the size of the intra luma quantization deadzone. Range 0 to 32.
ru: Указать размер мёртвой зоны пространственного квантования яркости. Диапазон от 0 до 32.

en: Set the threshold level in dB (-30 ... 0).
ru: Определите пороговый уровень в дБ (-30 ... 0).

en: Set the transparency of the video output. 1 is non-transparent (default) 0 is fully transparent.
ru: Прозрачность вывода видео. 1 - непрозрачный (по умолчанию), 0 - абсолютно прозрачный.

en: Set the tuner country code that establishes the current channel-to-frequency mapping (0 means default).
ru: Код страны для тюнера, используемый для установки связи канал-частота (0 — значение по умолчанию)

en: Set the v4l2 driver controls to the values specified using a comma separated list optionally encapsulated by curly braces (e.g.: {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). To list available controls, increase verbosity (-vvv) or use the v4l2-ctl application.
ru: Установить настройки драйвера v4l2 с помощью списка значений, разделённых запятыми, который может быть заключён в фигурные скобки (например, {video_bitrate=6000000,audio_crc=0,stream_type=3} ). Увеличьте детальность сообщений (-vvv) для получения списка имеющихся настроек или используйте приложение v4l2-ctl.

en: Set up any additional options for streaming
ru: Установите дополнительные параметры вещания

en: Set up associations...
ru: Настроить привязки...

en: Set up media sources to stream
ru: Выберите медиаисточники для вещания

en: Sets PID to the ID if the incoming ES. This is for use with --ts-es-id-pid, and allows having the same PIDs in the input and output streams.
ru: Устанавливает PID равным ID входящего ES. Этот параметр используется с --ts-es-id-pid и позволяет иметь одинаковые PID для входящего и исходящего потоков.

en: Sets a maximum local bitrate (in kbits/s).
ru: Максимальный локальный битрейт в кбит/сек

en: Sets a maximum number of macroblocks per slice
ru: Ограничение на размер среза в макроблоках

en: Sets a maximum slice size in bytes, Includes NAL overhead in size
ru: Ограничение на размер среза в байтах (включая размер данных NAL)

en: Sets maximum interval between IDR-frames.Larger values save bits, thus improving quality for a given bitrate at the cost of seeking precision. Use -1 for infinite.
ru: Максимальный интервал между IDR-кадрами. Большие значения экономят биты, улучшая качество для заданного битрейта за счёт потери точности поиска. -1 не ограничивает этот интервал.

en: Sets minimum interval between IDR-frames. In H.264, I-frames do not necessarily bound a closed GOP because it is allowable for a P-frame to be predicted from more frames than just the one frame before it (also see reference frame option). Therefore, I-frames are not necessarily seekable. IDR-frames restrict subsequent P-frames from referring to any frame prior to the IDR-frame. 
    If scenecuts appear within this interval, they are still encoded as I-frames, but do not start a new GOP.
ru: Минимальный интервал между IDR-кадрами. В H.264 I-кадры не обязательно ограничиваются GOP (Group Of Pictures - группа изображений), возможна ситуация, когда P-кадр будет получен из нескольких кадров, а не только из одного кадра перед ним (см. референсные кадры). Отсюда следуют, что I-кадры не обязательно могут быть ключевыми для позиционирования. P-кадры не могут ссылаться на кадры за IDR-кадрами.
    Если возникает смена сцены в этом интервале, то I-кадр будет вставлен, не начиная новую GOP.

en: Sets the fullscreen controller opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
ru: Установить непрозрачность панели в полноэкранном режиме в диапазоне от 0,1 до 1 для основного интерфейса, плейлиста и дополнительной панели. Эта опция работает только с Windows и X11 с композитными расширениями.

en: Sets the initial buffer occupancy as a fraction of the buffer size. Range 0.0 to 1.0.
ru: Начальная заполненность буфера VBV, в диапазоне от 0.0 до 1.0.

en: Sets the password for the connection, if no username or password are set in the url.
ru: Пароль пользователя для подключения, если имя или пароль не указаны непосредственно в адресе.

en: Sets the timeout option in the RTSP session string
ru: «Время ожидания» в строке RTSP-сессии

en: Sets the username for the connection, if no username or password are set in the url.
ru: Имя пользователя для подключения, если имя или пароль не указаны непосредственно в адресе.

en: Sets the windows opacity between 0.1 and 1 for main interface, playlist and extended panel. This option only works with Windows and X11 with composite extensions.
ru: Установить непрозрачность окон в диапазоне от 0,1 до 1 для основного интерфейса, плейлиста и дополнительных панелей. Эта опция работает только с Windows и X11 с композитными расширениями.

en: Setting
ru: Настройки

en: Setting vbi-opaque to true makes the text to be boxed and maybe easier to read.
ru: Если этот флажок установлен, текст будет выводиться в непрозрачной рамке и, возможно, лучше читаться.

en: Settings
ru: Настройки

en: Settings for VLC's control interfaces
ru: Настройки интерфейсов управления VLC

en: Settings for VLC's interfaces
ru: Настройки интерфейса VLC

en: Settings for input, demultiplexing, decoding and encoding
ru: Настройки входа, демультиплексирования, декодирования и кодирования

en: Settings for subtitle, teletext and CC decoders and encoders.
ru: Настройки декодеров и кодеров для субтитров и телетекста.

en: Settings for the audio-only decoders and encoders.
ru: Настройки декодеров и кодеров аудио.

en: Settings for the built-in Live Video Processor only
ru: Настройки только для встроенного процессора Live Video

en: Settings for the main interface
ru: Настройки главного интерфейса

en: Settings for the video, images or video+audio decoders and encoders.
ru: Настройки декодеров и кодеров аудио, видео, текста и изображений.

en: Settings related to On-Screen-Display, subtitles and "overlay subpictures"
ru: Настройки экранного меню, субтитров и наложенных слоёв

en: Settings related to playlist behaviour (e.g. playback mode) and to modules that automatically add items to the playlist ("service discovery" modules).
ru: Настройки плейлиста (например, режима воспроизведения) и модулей, автоматически добавляющих элементы в плейлист (модулей обнаружения служб).

en: Settings related to the various access methods. Common settings you may want to alter are HTTP proxy or caching settings.
ru: Настройки для различных методов ввода. Обычно здесь изменяют настройки HTTP-прокси или кэширования.

en: Settings...
ru: Настройки...

en: Setup Streaming...
ru: Настройка передачи...

en: Setup schedule
ru: Создать расписание

en: Shadow
ru: Тень

en: Shadow angle
ru: Угол тени

en: Shadow color
ru: Цвет тени

en: Shadow distance
ru: Смещение тени

en: Shadow opacity
ru: Прозрачность тени

en: Shaping delay (ms)
ru: Задержка шейпирования (мс)

en: Shared memory framebuffer
ru: Буфер кадров в общей памяти

en: Sharpen
ru: Чёткость

en: Sharpen strength (0-2)
ru: Интенсивность усиления резкости (0-2)

en: Sharpen video filter
ru: Видеофильтр Резкость

en: Sharpness
ru: Резкость

en: Sharpness filter adjust.
ru: Настройка фильтра резкости.

en: Sho&w VLC media player
ru: &Развернуть VLC

en: Shona
ru: Шона

en: Short backwards jump
ru: Короткий скачок назад

en: Short forward jump
ru: Короткий скачок вперёд

en: Short jump length
ru: Длина короткого скачка

en: Short jump length, in seconds.
ru: Длина короткого скачка, в секундах.

en: Shortcut
ru: Комбинация клавиш

en: Should the buildin driver do a white adjust or your LED stripes? recommend.
ru: Корректировка встроенным драйвером баланса белого на СИД-полосках (рекомендуется)

en: Show &more options
ru: Показать дополнительные параметры

en: Show 80 bands instead of 20
ru: Выводить 80 полос

en: Show All
ru: Показать всё

en: Show Audio Effects Button
ru: Показать кнопку Аудиоэффекты

en: Show Basic
ru: Основные

en: Show Containing Directory...
ru: Открыть каталог с файлом...

en: Show Containing Folder...
ru: Открыть папку с файлом...

en: Show Details
ru: Показать подробности

en: Show Fullscreen Controller
ru: Показывать панель в полноэкранном режиме

en: Show Fullscreen controller
ru: Панель в полноэкранном режиме

en: Show Installed Only
ru: Показывать только установленные

en: Show NC17 rated video streams when using shoutcast video playlists.
ru: Показывать видеопотоки с оценкой NC17 при использовании плейлистов видео shoutcast.

en: Show Name
ru: Название шоу

en: Show Previous & Next Buttons
ru: Показать кнопки Назад и Вперёд

en: Show Shuffle & Repeat Buttons
ru: Показать кнопки Повторение и Перемешивание

en: Show Sidebar
ru: Показать боковую панель

en: Show VLC on the taskbar
ru: Показывать VLC на панели задач

en: Show a controller in fullscreen mode
ru: Показывать панель управления в полноэкранном режиме

en: Show a notification popup with the artist and track name when the current playlist item changes, when VLC is minimized or hidden.
ru: Показывать всплывающее уведомление с названием исполнителя и дорожки при смене текущей позиции плейлиста, когда VLC свёрнут или скрыт.

en: Show a systray icon for VLC
ru: Показывать значок VLC в системном лотке

en: Show advanced options
ru: Показать дополнительные параметры

en: Show advanced preferences and not simple preferences when opening the preferences dialog.
ru: При открытии окна настроек показывать не простые настройки, а расширенные.

en: Show advanced preferences over simple ones
ru: Показывать расширенные настройки, а не простые

en: Show an icon in the systray allowing you to control VLC media player for basic actions.
ru: Показывать значок в области уведомлений, позволяющий осуществлять основное управление медиапроигрывателем VLC.

en: Show controller in fullscreen
ru: Панель управления в полноэкранном режиме

en: Show controls in full screen mode
ru: Панель управления в полноэкранном режиме

en: Show errors and warnings
ru: Показывать ошибки и предупреждения

en: Show everything including debug messages
ru: Показывать всё, включая сообщения отладки

en: Show extended VCD info?
ru: Показывать дополнительную информацию о VCD?

en: Show extended options
ru: Показать дополнительные параметры

en: Show extended settings
ru: Показать окно дополнительных параметров

en: Show media change popup:
ru: Уведомлять о смене медиаисточника:

en: Show media title on video
ru: Показывать название медиафайла

en: Show media title on video start
ru: Показывать название видео в начале

en: Show notification popup on track change
ru: Всплывающее уведомление при смене дорожки

en: Show only errors
ru: Показывать только ошибки

en: Show playing item name in window title
ru: Показывать название в заголовке окна

en: Show settings
ru: Показывать настройки

en: Show shoutcast adult content
ru: Показывать содержимое shoutcast для взрослых

en: Show small preview size (percent of source).
ru: Размер показываемой миниатюры (в процентах от исходного).

en: Show small preview.
ru: Показывать миниатюру.

en: Show stream position
ru: Показывать позицию в потоке

en: Show systray icon
ru: Значок в системном лотке

en: Show the contextual popup menu.
ru: Выводит всплывающее контекстное меню.

en: Show the current position in seconds within the stream from time to time.
ru: Показывать текущую позицию в секундах в потоке время от времени.

en: Show the maximum amount of information under Stream and Media Info. Shows for example playback control navigation.
ru: Показывать максимальное количество информации в окне «Информация о потоке». К примеру, показывается управление навигацией воспроизведения.

en: Show the name of the song or video in the controller window title.
ru: Показывать название песни или видео в заголовке окна

en: Show the properties dialog of the selected device before starting the stream.
ru: Вызывает окно настроек выбранного устройства перед началом вещания.

en: Show the tuner properties [channel selection] page.
ru: Вызывает окно настроек тюнера (выбора канала).

en: Show the video title for n milliseconds, default is 5000 ms (5 sec.)
ru: Отображать название видео в течение n миллисекунд, по умолчанию 5000 мс (5 сек)

en: Show unimportant error and warnings dialogs
ru: Второстепенные ошибки и предупреждения

en: Show video title for x milliseconds
ru: Отображать название видео в течение x миллисекунд

en: Show video within the main window
ru: Показывать видео в основном окне

en: Show/Hide Playlist
ru: Показать/скрыть плейлист

en: Shows a lucent controller when moving the mouse in fullscreen mode.
ru: Показывать полупрозрачную панель управления при движении мышки в полноэкранном режиме.

en: Shows a sidebar in the main window listing media sources.
ru: Показывает в основном окне боковую панель со списком медиаисточников.

en: Shows the audio effects button in the main window.
ru: Показывает в основном окне кнопку управления аудиоэффектами.

en: Shows the previous and next buttons in the main window.
ru: Показывает в основном окне кнопки для перехода к следующей и предыдущей позиции плейлиста

en: Shows the shuffle and repeat buttons in the main window.
ru: Показывает в основном окне кнопки повторения и перемешивания

en: Showtunes
ru: Импровизация

en: Shuffle
ru: Случайный порядок

en: Side left
ru: боковой слева

en: Side right
ru: боковой справа

en: Sigma
ru: Сигма

en: Signaling mode of the extension AOT
ru: Сигнальный режим расширения AOT

en: Silver
ru: серебряный

en: Similarity
ru: Схожесть

en: Similarity threshold
ru: Порог схожести

en: Simple
ru: простые

en: Simple DirectMedia Layer video output
ru: Вывод видео через Simple DirectMedia Layer

en: Simple Karaoke filter
ru: Простой фильтр для караоке

en: Simple Preferences
ru: Простые настройки

en: Simple decoder for Dolby Surround encoded streams
ru: Декодер для потоков, кодированных Dolby Surround

en: Simple stereo widening effect
ru: Простой эффект расширения стерео

en: Simplified Chinese (ISO-2022-CN-EXT)
ru: Упрощённая китайская (ISO-2022-CN-EXT)

en: Simplified Chinese Unix (EUC-CN)
ru: Упрощённая китайская для Unix (EUC-CN)

en: Sinc function (best quality)
ru: Функция sinc (лучшее качество)

en: Sinc function (fast)
ru: Функция sinc (высокая скорость)

en: Sinc function (medium quality)
ru: Функция sinc (среднее качество)

en: Sindhi
ru: Синдхи

en: Single precision audio volume
ru: Дробный уровень громкости

en: Sinhalese
ru: Сингальский

en: Size
ru: Размер

en: Size of code blocks in each subband
ru: Размер блоков кода в каждой субполосе

en: Size of motion compensation blocks
ru: Размер блоков компенсации движения

en: Size of stream in bytes
ru: Размер потока в байтах

en: Size of the TS packet to encrypt. The encryption routines subtract the TS-header from the value before encrypting.
ru: Размер TS-пакета для шифрования. Программы шифрования вычитают размер TS-заголовка из данной величины перед шифрованием.

en: Size of the curve along the piece's edge
ru: Размер рамки вокруг элемента

en: Size of the request for reading access
ru: Размер запроса на чтение

en: Size of the video that will be displayed by the DirectShow plugin. If you don't specify anything the default size for your device will be used. You can specify a standard size (cif, d1, ...) or <width>x<height>.
ru: Размер видео, отображаемого с помощью модуля DirectShow. Если ничего не указано, то будет использоваться размер по умолчанию для этого устройства. Можно указать стандартный размер (cif, d1, ...) или <ширина>x<высота>.

en: Ska
ru: ска

en: Sketch
ru: Набросок

en: Skin files |*.vlt;*.wsz;*.xml
ru: Файлы оболочек |*.vlt;*.wsz;*.xml

en: Skin resource file:
ru: Файл оболочки:

en: Skin to use
ru: Используемая оболочка

en: Skin whiten
ru: Белая кожа

en: Skinnable Interface
ru: Интерфейс с оболочками

en: Skins
ru: Оболочки

en: Skins customize player's appearance. You can activate them through preferences.
ru: Оболочки определяют внешний вид плеера. Выбрать нужную вы можете в настройках.

en: Skip H.264 in-loop deblocking filter
ru: Выкл. устранение блочности H.264

en: Skip ads
ru: Пропускать рекламу

en: Skip frame (default=0)
ru: Пропускать кадры (по умолчанию 0)

en: Skip frames
ru: Пропускать кадры

en: Skip idct (default=0)
ru: Пропустить ИДКП (по умолчанию=0)

en: Skip loop filter
ru: Пропускать фильтр устранения блочности

en: Skip the loop filter for H.264 decoding
ru: Не устранять блочность при декодировании с H.264

en: Skipping the loop filter (aka deblocking) usually has a detrimental effect on quality. However it provides a big speedup for high definition streams.
ru: Пропускать фильтр устранения блочности (деблокинга). Обычно приводит к ухудшению качества изображения, но и к большому приросту производительности для потоков с высоким разрешением.

en: Sky blue
ru: Небесно-голубой

en: Slides (images)
ru: Слайды (изображения)

en: Slides (text)
ru: Слайды (с текстом)

en: Slightly improve quality of SMP, at the cost of repeatability.
ru: Несколько улучшает качество симметричной многопроцессорной обработки за счёт повторяемости.

en: Slo&wer
ru: Медленнее

en: Slovak
ru: Словацкий

en: Slovenian
ru: Словенский

en: Slow
ru: медленный

en: Slow Jam
ru: Слоу джем

en: Slow Rock
ru: Романтический рок

en: Slower
ru: Медленнее

en: Slower (fine)
ru: Немного медленнее

en: Small
ru: маленький

en: Small Volume
ru: Низкая громкость

en: Small preview
ru: Миниатюра

en: Small preview size
ru: Размер миниатюры

en: Smaller
ru: ещё меньше

en: Snapshot
ru: Снимок

en: Socks proxy
ru: Прокси-сервер Socks

en: Soft
ru: лёгкая

en: Soft rock
ru: лёгкий рок

en: Soften
ru: Смягчение

en: Softening value
ru: Значение смягчения

en: Software
ru: Программное обеспечение

en: Software gain
ru: Программное усиление

en: Soloist
ru: Солист

en: Somali
ru: Сомалийский

en: Some French channels do not flag their subtitling pages correctly due to a historical interpretation mistake. Try using this wrong interpretation if your subtitles don't appear.
ru: Некоторые французские каналы устанавливают флажок страниц субтитров неверно из-за исторически сложившейся ошибки в интерпретации. Данную неправильную интерпретацию следует использовать, если субтитры не появляются.

en: Some subtitle formats allow for text formatting. VLC partly implements this, but you can choose to disable all formatting.
ru: Некоторые форматы субтитров позволяют хранить форматированный текст. VLC частично поддерживает это, но вы также можете отключить все форматирование.

en: Sonata
ru: Соната

en: Song Description
ru: Описание песни

en: Sort Node by Author
ru: Сортировка по автору

en: Sort Node by Name
ru: Сортировка по названию

en: Sort alphabetically according to the current language's collation rules.
ru: Сортировать по алфавиту согласно правилам сортировки языка системы.

en: Sort by
ru: Сортировать

en: Sort items in a natural order (for example: 1.ogg 2.ogg 10.ogg). This method does not take the current language's collation rules into account.
ru: Сортировать в естественном порядке (например: 1.ogg 2.ogg 10.ogg). Этот алгоритм не учитывает языковые правила сортировки.

en: Sotho, Southern
ru: Южный сото

en: Soul
ru: Соул

en: Sound Clip
ru: Музыкальный клип

en: Sound Delay
ru: Задержка звука

en: Sound Engineer
ru: Звукоинженер

en: Sound fonts
ru: Банк инструментов

en: Soundtrack
ru: Звуковая дорожка

en: Source
ru: Источник

en: Source aspect ratio
ru: Исходное соотношение сторон

en: Source directory
ru: Исходный каталог

en: Source:
ru: Источник:

en: Sout stream
ru: Выходной поток

en: Sout stream modules allow to build a sout processing chain. Please refer to the Streaming Howto for more information. You can configure default options for each sout stream module here.
ru: Модули выходных потоков позволяют строить цепочки обработки потока. За дополнительными сведениями обратитесь к «Streaming Howto». Вы также можете установить параметры по умолчанию для каждого модуля выходного потока.

en: South-Eastern European (Latin-10)
ru: Европейская юго-восточная (Latin-10)

en: Southern Rock
ru: Южный рок

en: Sp&eed
ru: &Скорость

en: Space
ru: Пробел

en: Spacer
ru: Промежуток

en: Spanish
ru: Испанский

en: Spatial
ru: пространственный

en: Spatial blur
ru: Пространственное размытие

en: Spatial chroma strength
ru: Пространственная устойчивость цветности

en: Spatial chroma strength (0-254)
ru: Сила пространственной цветности (0-254)

en: Spatial luma strength
ru: Пространственная устойчивость яркости

en: Spatial luma strength (0-254)
ru: Сила пространственной яркости (0-254)

en: Spatializer
ru: Объёмное звучание

en: Speaker configuration
ru: Конфигурация динамиков

en: Special modules
ru: Специальные модули

en: Specifies the services discovery modules to preload, separated by colons. Typical value is "sap".
ru: Список загружаемых модулей обнаружения служб, разделённых запятыми (обычное значение: «sap»).

en: Specify AAC audio profile to use
ru: Используемый аудиопрофиль ACC

en: Specify H.264 level (as defined by Annex A of the standard). Levels are not enforced; it's up to the user to select a level compatible with the rest of the encoding options. Range 1 to 5.1 (10 to 51 is also allowed). Set to 0 for letting x264 set level.
ru: Уровень H.264 (как определено в Приложении A стандарта). Уровни могут быть любыми; пользователь должен сам выбрать уровень, совместимый с остальными опциями кодирования. Допустимый диапазон: от 1 до 5.1 (или от 10 до 51), либо 0 (тогда уровень выбирает сам x264).

en: Specify H.264 profile which limits are enforced over other settings
ru: Определяет профиль H.264, параметры которого переопределяют все другие настройки

en: Specify a delay (in ms) for this elementary stream. Positive means delay and negative means advance.
ru: Задержка для данного элементарного потока (в мс). При положительных значениях поток задерживается, при отрицательных - ускоряется.

en: Specify an ISO-639 code (three characters) for this elementary stream
ru: Укажите трёхсимвольный код ISO-639 для данного элементарного пакета

en: Specify an identifier integer for this elementary stream
ru: Укажите целочисленный идентификатор данного элементарного потока

en: Specify an identifier integer for this elementary stream to change
ru: Укажите целочисленный идентификатор элементарного потока для переключения на него

en: Specify an identifier string for this subpicture
ru: Укажите идентификатор слоя

en: Specify an new identifier integer for this elementary stream
ru: Укажите новый целочисленный идентификатор для данного элементарного потока

en: Specify the AAC audio profile to use for encoding the audio bitstream. It takes the following options: main, low, ssr (not supported),ltp, hev1, hev2 (default: low). hev1 and hev2 are currently supported only with libfdk-aac enabled libavcodec
ru: Укажите аудиопрофиль AAC для кодировании битового аудиопотока. Допустимые варианты: main, low, ssr, ltp, hev1, hev2 (по умолчанию — low). В настоящее время hev1 и hev2 поддерживаются, только если в libavcodec включено libfdk-aac.

en: Specify the codec level explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. '4.2' for mpeg4-part10 or 'low' for mpeg2
ru: Укажите явно уровень кодека (например: '4.2' для mpeg4-part10 или 'low' для mpeg2). Если этого не сделать, кодек попытается выбрать подходящий профиль по таким характеристикам, как разрешение и битрейт.

en: Specify the codec profile explicitly. If you don't, the codec will determine the correct profile from other sources, such as resolution and bitrate. E.g. 'high'
ru: Укажите явно профиль кодека (например, 'high'). Если этого не сделать, кодек попытается выбрать подходящий профиль по таким характеристикам, как разрешение и битрейт.

en: Specify the deinterlace module to use.
ru: Указать модуль, используемый для устранения чересстрочности.

en: Specify the log filename.
ru: Имя файла журнала.

en: Specify the logging format.
ru: Укажите формат журнала.

en: Specify the magazine containing the language page
ru: Журнал, содержащий страницу с указанием языка

en: Specify the page containing the language
ru: Страница, содержащая указание языка

en: Specify the row containing the language
ru: Строка, содержащая указание языка

en: Specify the size of the TS packet to decrypt. The decryption routines subtract the TS-header from the value before decrypting.
ru: Укажите размер пакета TS для расшифровки. Функции дешифровки вычитают заголовок TS из этого значения перед расшифровкой.

en: Spectral sections
ru: Части спектра

en: Spectrometer
ru: Спектрометр

en: Spectrum
ru: Спектр

en: Spectrum analyser
ru: Анализатор спектра

en: Spectrum inversion
ru: Инверсия спектра

en: Speech
ru: Речь

en: Speed of feeds
ru: Скорость рассылок

en: Speed of the RSS/Atom feeds in microseconds (bigger is slower).
ru: Скорость рассылок RSS/Atom в микросекундах (чем больше, тем медленнее).

en: Speed selector
ru: Выбор скорости

en: Speed: %.2fx
ru: Скорость: %.2fx

en: Speex audio decoder
ru: Аудиодекодер Speex

en: Speex audio encoder
ru: Аудиокодер Speex

en: Speex audio packetizer
ru: Аудиоупаковщик Speex

en: Speex resampler
ru: Передискретизация Speex

en: Split segments anywhere
ru: Разделять сегменты в любом месте

en: Split the video in multiple windows to display on a wall of screens
ru: Разделяет видео на несколько окон для отображения на стене экранов

en: Splits video in two same parts, like in a mirror
ru: Разделяет видео на две части, как отражения в зеркале

en: Splitter
ru: Разделитель

en: Standard
ru: Стандарт

en: Standard Definition (576 or 480 lines)
ru: Стандартное разрешение (576 или 480 строк)

en: Standard stream output
ru: Стандартный вывод потока

en: Start
ru: Начало

en: Start Time
ru: Старт через

en: Start VLC with only a systray icon
ru: Запуск VLC в виде значка в области уведомлений

en: Start VLC with:
     - normal mode
     - a zone always present to show information as lyrics, album arts...
     - minimal mode with limited controls
ru: Запускать VLC либо в обычном режиме, либо с постоянной информационной панелью для текста песни, обложки альбома и т.д., либо в упрощённом режиме с ограниченным управлением

en: Start directly in menu
ru: Запуск напрямую в меню

en: Start in minimal view (without menus)
ru: Упрощённый вид без меню

en: Start in minimal view mode
ru: Запускать в компактном режиме

en: Start playback of new items immediately once they were added.
ru: Начинать воспроизведение новых позиций сразу же после их добавления.

en: Start the DVD directly in the main menu. This will try to skip all the useless warning introductions.
ru: Запуск DVD напрямую в главное меню. При включённом параметре все бесполезные вступительные предупреждения будут пропущены при возможности.

en: Start time
ru: Время начала

en: Start video in fullscreen mode
ru: Запускать видео в полноэкранном режиме

en: Starting Position
ru: Начальная позиция

en: Statistics
ru: Статистика

en: Statistics video output
ru: Вывод статистики

en: Stats
ru: Статистика

en: Stats decoder
ru: Статистика декодера

en: Stats decoder function
ru: Функция статистики декодера

en: Stats demux
ru: Статистика демультиплексора

en: Stats demux function
ru: Функция статистики демультиплексора

en: Stats encoder function
ru: Функция статистики кодера

en: Status
ru: Статус

en: Status Bar
ru: Строка состояния

en: Step Backward
ru: Назад

en: Step Forward
ru: Вперёд

en: Step backward
ru: Шаг назад

en: Step forward
ru: Шаг вперёд

en: Stereo
ru: стерео

en: Stereo Enhancer
ru: Расширение стерео

en: Stereo audio mode
ru: Режим стерео

en: Stereo audio output mode
ru: Режим объёмного вывода звука

en: Stereo mode
ru: Стерео режим

en: Stereo to mono downmixer
ru: Сведение стерео в моно

en: Stop
ru: Останов

en: Stop playback
ru: Останов

en: Stop the A to B loop
ru: Останов цикла от A до Б

en: Stop the playlist after each played playlist item.
ru: Остановить воспроизведение после текущего элемента.

en: Stop time
ru: Время остановки

en: Stream
ru: Поток

en: Stream %d
ru: Поток %d

en: Stream Announcement
ru: Оповещение о потоке

en: Stream Announcing
ru: Извещение о потоке

en: Stream Destination
ru: Вывод потока

en: Stream ID of the audio track to use.
ru: Номер используемой аудиодорожки (от 0 до n).

en: Stream ID of the subtitle track to use.
ru: Номер используемой дорожки субтитров (от 0 до n).

en: Stream MP3
ru: Вещать в MP3

en: Stream Output
ru: Вывод потока

en: Stream all elementary streams
ru: Выводить все элементарные потоки

en: Stream all elementary streams (video, audio and subtitles)
ru: Транслировать все элементарные потоки (видео, аудио и субтитры)

en: Stream bitrate
ru: Битрейт потока

en: Stream description
ru: Описание потока

en: Stream filter module
ru: Модуль фильтров для потока

en: Stream filters
ru: Фильтры потока

en: Stream filters are special modules that allow advanced operations on the input side of VLC. Use with care...
ru: Фильтры потока — это специальные модули, осуществляющие дополнительные операции при вводе данных в VLC. Не стоит что-либо менять в этом разделе, если вы не уверены в том, что делаете.

en: Stream filters are used to modify the stream that is being read.
ru: Фильтры потока используются для изменения считываемого потока.

en: Stream identifier
ru: Идентификатор потока

en: Stream name
ru: Имя потока

en: Stream number of the audio track to use (from 0 to n).
ru: Номер аудиодорожки, которую вы хотите использовать (от 0 до n).

en: Stream number of the subtitle track to use (from 0 to n).
ru: Номер дорожки субтитров, которую вы хотите использовать (от 0 до n).

en: Stream output
ru: Вывод потока

en: Stream output muxer caching (ms)
ru: Кэширование мультиплексора (мс)

en: Stream output settings are used when acting as a streaming server or when saving incoming streams.
    Streams are first muxed and then sent through an "access output" module that can either save the stream to a file, or stream it (UDP, HTTP, RTP/RTSP).
    Sout streams modules allow advanced stream processing (transcoding, duplicating...).
ru: Настройки потокового вывода используются при работе в качестве сервера потокового вещания или для сохранения входящих потоков.
    Сначала потоки смешиваются, а затем проходят через модули вывода, которые или сохраняют поток в файл, или передают его в сеть посредством UDP, HTTP, RTP/RTSP.
    Модули выходных потоков позволяют осуществлять дополнительную обработку потока (перекодирование, дублирование и т.д.).

en: Stream output string.
    This is automatically generated when you change the above settings,
    but you can change it manually.
ru: Строка вывода потока.
    Генерируется автоматически при изменении вышеприведённых настроек,
    но её можно изменять и вручную.

en: Stream output to memory buffer
ru: Вывод потока в память

en: Stream public
ru: Публичный поток

en: Stream the On Screen Display menu (using the osdmenu subpicture module).
ru: Передавать экранное меню (используя модуль osdmenu).

en: Stream to network
ru: Вещание в сеть

en: Stream...
ru: Поток...

en: Streamable
ru: Транслируемый

en: Streaming
ru: Потоковая передача

en: Streaming / Transcoding failed
ru: Ошибка вещания/перекодирования

en: Streaming and Transcoding Options
ru: Опции вещания и перекодирования

en: Streaming deinterlace mode
ru: Режим устранения чересстрочности для потока

en: Streaming method
ru: Метод вещания

en: Streaming/Exporting Wizard...
ru: Мастер перекодировки/вещания

en: Streaming/Saving:
ru: Вещать/Сохранять:

en: Streaming/Transcoding Wizard
ru: Мастер вещания/кодирования

en: Strength
ru: Сила

en: Strength of AQ
ru: Интенсивность АК

en: Strength of psychovisual optimization, default is "1.0:0.0"
ru: Уровень психовизуальной оптимизации, по умолчанию «1.0:0.0»

en: Strength to reduce blocking and blurring in flat
    and textured areas, default 1.0 recommended to be between 0..2
     - 0.5: weak AQ
     - 1.5: strong AQ
ru: Интенсивность снижения блочности и размытости на плоских
     и фактурных участках, по умолчанию 1,0, рекомендуемый диапазон 0..2
     - 0,5: слабое АК
     - 1,5: сильное АК

en: Strength used to modify the value of a pixel
ru: Сила, прилагаемая для изменения значения пиксела

en: Strict standard compliance
ru: Строгое следование стандартам

en: Stride Length
ru: Длина шага

en: Stuff
ru: Настройки

en: Sub &Track
ru: &Дорожка субтитров

en: Sub sync: bookmarked audio time
ru: Синхронизация: отметка в аудиодорожке

en: Sub sync: bookmarked subtitle time
ru: Синхронизация: отметка в субтитрах

en: Sub sync: corrected %i ms (total delay = %i ms)
ru: Синхронизация: коррекция на %i мс (общая задержка = %i мс)

en: Sub sync: delay reset
ru: Синхронизация: сброс задержки

en: Sub sync: set bookmarks first!
ru: Синхронизация: сначала установите отметки!

en: Sub-Title
ru: Подзаголовок

en: Subdirectory behavior
ru: Поведение подкаталогов

en: Subject
ru: Описание

en: Submission of played songs to last.fm
ru: Передача информации о прослушанных песнях на last.fm

en: Submit played tracks stats to Last.fm
ru: Сообщать на Last.fm о том, что вы слушаете

en: Subpicture position
ru: Позиция слоя

en: Subpictures
ru: Слои

en: Subpictures filter module
ru: Модуль фильтров слоёв

en: Subpictures source module
ru: Модуль источников слоёв

en: Subpixel motion estimation and partition decision quality
ru: Субпиксельная оценка движения и качество макроблоков

en: Subscreen height
ru: Высота подэкрана

en: Subscreen left
ru: Левая сторона подэкрана

en: Subscreen top
ru: Верхняя сторона подэкрана

en: Subscreen top left corner
ru: Верхний левый угол подэкрана

en: Subscreen width
ru: Ширина подэкрана

en: Subscribe
ru: Подписка на подкаст

en: Subscribe to a podcast
ru: Подписаться на подкаст:

en: Subsdelay
ru: Задержка субтитров

en: Subti&tle
ru: Субтитры

en: Subtitle
ru: Субтитры

en: Subtitle & On Screen Display Settings
ru: Настройки субтитров и экранной индикации

en: Subtitle Delay
ru: Задержка субтитров:

en: Subtitle File
ru: Файл субтитров

en: Subtitle Files
ru: Файлы субтитров

en: Subtitle Language
ru: Язык субтитров

en: Subtitle Track
ru: Дорожка субтитров

en: Subtitle alignment
ru: Выравнивание субтитров

en: Subtitle autodetection fuzziness
ru: Нечёткое определение файлов субтитров

en: Subtitle autodetection paths
ru: Пути автоопределения файлов субтитров

en: Subtitle codec
ru: Кодек субтитров

en: Subtitle codecs
ru: Кодеки субтитров

en: Subtitle delay
ru: Задержка субтитров

en: Subtitle delay %i ms
ru: Задержка субтитров %i мс

en: Subtitle delay down
ru: Уменьшение задержки субтитров

en: Subtitle delay up
ru: Увеличение задержки субтитров

en: Subtitle description
ru: Описание субтитров

en: Subtitle duration factor:
ru: Поправка длительности субтитров:

en: Subtitle effects
ru: Эффекты субтитров

en: Subtitle encoder
ru: Кодер субтитров

en: Subtitle encoding
ru: Кодировка субтитров

en: Subtitle format
ru: Формат субтитров

en: Subtitle justification
ru: Выравнивание субтитров

en: Subtitle language
ru: Язык субтитров

en: Subtitle languages
ru: Язык субтитров

en: Subtitle position %d px
ru: Положение субтитров: %d пк

en: Subtitle position down
ru: Сдвиг субтитров вниз

en: Subtitle position up
ru: Сдвиг субтитров вверх

en: Subtitle position: no active subtitle
ru: Субтитров нет: сдвинуть их нельзя

en: Subtitle renderers using libass
ru: Визуализаторы субтитров, использующие libass

en: Subtitle speed:
ru: Скорость субтитров:

en: Subtitle sync / bookmark audio timestamp
ru: Синхронизация: отметка в аудиодорожке

en: Subtitle sync / bookmark subtitle timestamp
ru: Синхронизация: отметка в субтитрах

en: Subtitle sync / reset audio & subtitle synchronization
ru: Синхронизация: сброс для аудиопотока и субтитров

en: Subtitle sync / synchronize audio & subtitle timestamps
ru: Синхронизация: установка задержки

en: Subtitle text encoding
ru: Кодировка текста субтитров

en: Subtitle track
ru: Дорожка субтитров

en: Subtitle track ID
ru: № дорожки субтитров

en: Subtitle track synchronization:
ru: Синхронизация дорожки субтитров:

en: Subtitle track: %s
ru: Дорожка субтитров: %s

en: Subtitles
ru: Субтитры

en: Subtitles (advanced)
ru: Субтитры (расширенные)

en: Subtitles (images)
ru: Субтитры (изображения)

en: Subtitles / OSD
ru: Субтитры/экранное меню

en: Subtitles Track
ru: Дорожка субтитров

en: Subtitles/Video
ru: Субтитры/видео

en: Summary
ru: Сводка

en: Sundanese
ru: Сунданский

en: Support for VDR recordings (http://www.tvdr.de/).
ru: Поддержка VDR-записей (http://www.tvdr.de/).

en: Surround 4.0
ru: Звук 4.0

en: Surround 4.1
ru: Звук 4.1

en: Surround 5.0
ru: Звук 5.0

en: Surround 5.1
ru: Звук 5.1

en: Surround 7.1
ru: Звук 7.1

en: Surround delay (ms)
ru: Задержка surround (мс)

en: Surround delay, in ms. Usual values are from 5 to 40 ms.
ru: Задержка эффекта surround, в мс. Обычные значения от 5 до 40 мс.

en: Surround effect level (from 0 to 100, default value is 0).
ru: Уровень эффекта surround (от 0 до 100, значение по умолчанию 0).

en: Surround level
ru: Уровень surround

en: Swahili
ru: Суахили

en: Swati
ru: Свати

en: Swedish
ru: Шведский

en: Sweep Depth
ru: Глубина модуляции

en: Sweep Rate
ru: Скорость модуляции

en: Swing
ru: Свинг

en: Switch to full preferences view
ru: Переключиться в режим расширенной настройки

en: Switch to simple preferences view
ru: Переключиться в режим простой настройки

en: Swscale
ru: Масштабирование

en: Symbol rate (bauds)
ru: Символьная скорость (бод)

en: Symphonic Rock
ru: Симфонический рок

en: Symphony
ru: Симфония

en: Sync on Intra Frame
ru: Синхронизировать по I-кадрам

en: Synchronization
ru: Синхронизация

en: Synchronize left and right
ru: Синхронизировать левый и правый края

en: Synchronize top and bottom
ru: Синхронизировать верх и низ

en: Synchronous writing
ru: Синхронная запись

en: Synthesis gain
ru: Усиление синтезатора

en: Synthpop
ru: Синтипоп

en: Syslog facility
ru: Категория Syslog

en: Syslog ident
ru: Идент. Syslog

en: System Id
ru: Системный Id

en: System Sound Output Device
ru: Системное устройство вывода звука

en: System V shared memory segment ID of the frame buffer (this is ignored if --shm-file is specified).
ru: ID сегмента в общей памяти System V для буфера кадров (не учитывается, если указан ключ --shm-file).

en: System codeset
ru: Системная кодовая страница

en: System's default
ru: Стандартный системный

en: Systray icon
ru: Значок в системном лотке

en: T&itle
ru: Заглавие

en: T&ools
ru: Инструменты

en: T.140 text encoder
ru: Кодер текста T.140

en: TB
ru: ТБ

en: TCP command input
ru: Ввод команд из TCP

en: TCP connection timeout
ru: Таймаут TCP-соединения

en: TCP input
ru: Ввод с TCP

en: TCP/UDP timeout (ms)
ru: Время ожидания для TCP/UDP (мс)

en: TLS cipher priorities
ru: Приоритеты в TLS-шифровании

en: TLS server support for OS X
ru: Поддержка сервера TLS в OS X

en: TLS support for OS X and iOS
ru: Поддержка TLS для OS X и iOS

en: TS muxer (libdvbpsi)
ru: Мультиплексор TS (libdvbpsi)

en: TTA demuxer
ru: Демультиплексор TTA

en: TV
ru: ТВ

en: TV - analog
ru: ТВ (аналоговое)

en: TV - digital
ru: ТВ (цифровое)

en: TV channels are grouped by transponder (a.k.a. multiplex) on a given frequency. This is required to tune the receiver.
ru: Транслятор группирует (или мультиплексирует) ТВ-каналы на определённой частоте. Её необходимо указать для настройки приёмника.

en: TV-range is usually used colorrange, defining this to true will enable libx264 to use full colorrange on encoding
ru: Обычно для кодирования используется ТВ-диапазон, но если установить этот параметр, libx264 будет использовать при кодировании полный диапазон

en: TY Stream audio/video demux
ru: Демультиплексор потока TY

en: Tagalog
ru: Тагалог

en: Tahitian
ru: Таитянский

en: Tajik
ru: Таджикский

en: Take &Snapshot
ru: Сделать &снимок

en: Take a snapshot
ru: Сделать снимок

en: Take video snapshot
ru: Сделать стоп-кадр

en: Takes a video snapshot and writes it to disk.
ru: Делает стоп-кадр видео и сохраняет его на диск.

en: Tamil
ru: Тамильский

en: Tango
ru: Танго

en: Target Usage
ru: Ориентир оптимизации

en: Target bitrate in kbps when encoding in constant bitrate mode
ru: Целевой битрейт в Кб/с при кодировании в режиме постоянного битрейта.

en: Target bitrate of the transcoded audio stream.
ru: Конечный битрейт перекодированного аудиопотока.

en: Target bitrate of the transcoded video stream.
ru: Конечный битрейт перекодированного видеопотока.

en: Target output frame rate for the video stream.
ru: Целевая частота смены кадров для видеопотока.

en: Tatar
ru: Татарский

en: Teal
ru: бирюзовый

en: Techno
ru: техно

en: Techno-Industrial
ru: Техноиндустриальная

en: Teletext
ru: Телетекст

en: Teletext Activation
ru: Включение телетекста

en: Teletext alignment
ru: Выравнивание телетекста

en: Teletext configuration
ru: Конфигурация телетекста

en: Teletext language
ru: Язык телетекста

en: Teletext page
ru: Страница телетекста

en: Teletext subtitles
ru: Субтитры телетекста

en: Teletext subtitles decoder
ru: Декодер субтитров телетекста

en: Teletext subtitles: hearing impaired
ru: Субтитры телетекста: для людей с нарушением слуха

en: Teletext text subtitles
ru: Текстовые субтитры телетекста

en: Teletext transparency
ru: Прозрачность телетекста

en: Teletext: additional information
ru: Телетекст: дополнительная информация

en: Teletext: program schedule
ru: Телетекст: программа передач

en: Tell VLC that it is being launched due to a file association in the OS
ru: Указывает, что VLC запущен по ассоциации файла в ОС.

en: Tell lirc to read this configuration file. By default it searches in the users home directory.
ru: Использовать этот файл для конфигурации модуля lirc (управления с ИК-пульта). По умолчанию lirc ищет конфигурацию в домашнем каталоге пользователя.

en: Telugu
ru: Телугу

en: Temporal
ru: временной

en: Temporal chroma strength
ru: Временная устойчивость цветности

en: Temporal chroma strength (0-254)
ru: Сила временной цветности (0-254)

en: Temporal luma strength
ru: Временная устойчивость яркости

en: Temporal luma strength (0-254)
ru: Сила временной яркости (0-254)

en: Temporal-spatial
ru: пространственно-временной

en: Terrestrial reception parameters
ru: Параметры приёма наземных передач

en: Terror
ru: Террор

en: Text
ru: Текст

en: Text Color
ru: Цвет шрифта

en: Text Size
ru: Размер шрифта

en: Text default color
ru: Цвет текста

en: Text file
ru: Файл с текстом

en: Text identifier for the callback functions
ru: Текстовый идентификатор для функций обратного вызова

en: Text opacity
ru: Прозрачность текста

en: Text position
ru: Позиция текста

en: Text renderer
ru: Визуализатор текста

en: Text renderer for Mac
ru: Визуализатор текста для Mac

en: Text rendering module
ru: Модуль визуализации текста

en: Text subtitle decoder
ru: Декодер текстовых субтитров

en: Text subtitle parser
ru: Разборщик текстовых субтитров

en: Texts / Logs (*.log *.txt);; All (*.*)
ru: Текст/журналы (*.log *.txt);; Все (*.*)

en: Textual audio descriptions
ru: Текстовые описания аудио

en: Texture size
ru: Размер текстуры

en: Thai
ru: Таи

en: Thai (TIS 620-2533/ISO 8859-11)
ru: Тайская (TIS 620-2533/ISO 8859-11)

en: Thai (Windows-874)
ru: Тайская (Windows-874)

en: Thanks
ru: Благодарности

en: The HTTP server will listen on this TCP port. The standard HTTP port number is 80. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
ru: HTTP-сервер будет работать на этом TCP-порту. Стандартный номер порта для HTTP - 80. Однако, операционные системы обычно запрещают использовать порты до 1025.

en: The HTTPS server will listen on this TCP port. The standard HTTPS port number is 443. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
ru: HTTPS-сервер будет работать на этом TCP-порту. Стандартный номер порта для HTTPS - 443. Однако, операционные системы обычно запрещают использовать порты до 1025.

en: The IP address of the network master clock to use for clock synchronization.
ru: IP-адрес сервера времени в сети для синхронизации часов компьютера.

en: The MouseWheel up-down (vertical) axis can control volume, position or mousewheel event can be ignored
ru: Прокручивая колёсико мыши, можно управлять положением или громкостью, либо игнорировать его перемещение.

en: The RTSP server will listen on this TCP port. The standard RTSP port number is 554. However allocation of port numbers below 1025 is usually restricted by the operating system.
ru: RTSP-сервер будет работать на этом TCP-порту. Стандартный номер порта для RTSP - 554, однако операционные системы обычно запрещают использовать порты до 1025.

en: The SAP module normally chooses itself the right addresses to listen to. However, you can specify a specific address.
ru: Модуль SAP обычно сам выбирает нужный адрес. Однако вы можете выбрать другой.

en: The URL set for an alternative scrobbler engine
ru: Адрес для альтернативного скробблер-сервиса

en: The YUV4MPEG2 header is compatible with mplayer yuv video output and requires YV12/I420 fourcc. By default vlc writes the fourcc of the picture frame into the output destination.
ru: Заголовок YUV4MPEG2 совместим с yuv-выводом mplayer'а и требует указания YV12/I420. По умолчанию VLC записывает этот код FourCC в выходной поток.

en: The audio device "%s" could not be used:
    %s.
ru: Аудиоустройство «%s» использовать нельзя:
    %s.

en: The capture device "%s" does not support the required parameters.
ru: Устройство захвата «%s» не поддерживает требуемые параметры.

en: The chosen codecs are not compatible with each other. For example: It is not possible to mix uncompressed audio with any video codec.
    
    Correct your selection and try again.
ru: Выбранные кодеки несовместимы друг с другом. Например, несжатое аудио нельзя смикшировать с каким-либо кодированным видео.
    
    Измените свой выбор и попробуйте снова.

en: The code rate for Forward Error Correction can be specified.
ru: Отношение кодов прямого исправления ошибок (FEC).

en: The color of the text that will be rendered on the video. This must be an hexadecimal (like HTML colors). The first two chars are for red, then green, then blue. #000000 = black, #FF0000 = red, #00FF00 = green, #FFFF00 = yellow (red + green), #FFFFFF = white
ru: Цвет текста, который будет выводиться на видео. Значение указывается в шестнадцатеричном виде (как в HTML). Первые два символа означают красный, затем зелёный и синий. #000000 = чёрный, #FF0000 = красный, #00FF00 = зелёный, #FFF00 = жёлтый (красный + зелёный), #FFFFFF = белый

en: The cryptographic signature for the downloaded file "%s" was invalid and could not be used to securely verify it. Thus, the file was deleted.
ru: Криптографическая подпись загруженного файла «%s» была недействительна и не могла быть использована для его безопасной проверки. Поэтому файл был удалён.

en: The current playing item will be streamed. If there is no currently playing item, the first selected item from the <i>Library</i> will be the subject of the stream.
ru: В поток будет выводиться текущий элемент воспроизведения, либо первый элемент, выбранный в <i>Медиатеке</i>.

en: The decoder can partially decode or skip frame(s) when there is not enough time. It's useful with low CPU power but it can produce distorted pictures.
ru: Декодер может частично декодировать или пропускать кадры, когда не хватает времени. Это может быть полезно с медленным CPU, но может давать испорченную картину.

en: The degree of blurring from 1 to 127.
ru: Градус размывания от 1 до 127.

en: The delay which is introduced by the physical algorithm may sometimes be disturbing for the synchronization between lips-movement and speech. In case, turn this on to compensate.
ru: Включение специального алгоритма, компенсирующего задержку между движениями губ и речью.

en: The demuxer will advance timestamps if the input can't keep up with the rate.
ru: Перенести отметки времени вперёд, если вход не справляется со скоростью.

en: The desktop mode allows you to display the video on the desktop.
ru: Этот режим позволяет воспроизводить видео на поверхности рабочего стола.

en: The device node where VBI data can be read  (for closed captions)
ru: Путь к устройству, с которого можно прочитать данные VBI (для субтитров)

en: The device you selected cannot be used, because its type is not supported.
ru: Выбранное вам устройство не может использоваться, так как его тип не поддерживается.

en: The digital signal can be modulated according with different constellations (depending on the delivery system). If the demodulator cannot detect the constellation automatically, it needs to be configured manually.
ru: Цифровой сигнал может быть модулирован с разными сигнальными созвездиями (в зависимости от системы передачи). Если демодулятор не может определить созвездие сам, выберите его из списка.

en: The downconverter (LNB) will substract the local oscillator frequency from the satellite transmission frequency. The intermediate frequency (IF) on the RF cable is the result.
ru: Спутниковый конвертор (LNB) вычитает частоту локального осциллятора из частоты сигнала со спутника и в результате получает промежуточную частоту (IF) для передачи по кабелю.

en: The encoder can make on-the-fly quality tradeoffs if your CPU can't keep up with the encoding rate. It will disable trellis quantization, then the rate distortion of motion vectors (hq), and raise the noise reduction threshold to ease the encoder's task.
ru: Кодер может на ходу изменять уровень качества, если процессору не удаётся выдерживать скорость кодирования. Он отключает треллис-квантование, затем оптимизацию скорость-искажение для векторов движения и поднимает границу шумопонижения, чтобы уменьшить загрузку.

en: The even CSA encryption key. This must be a 16 char string (8 hexadecimal bytes).
ru: Чётный ключ шифрования CSA. Значение указывается в виде строки длиной 16 символов (8 шестнадцатеричных байт).

en: The format of '%s' cannot be detected. Have a look at the log for details.
ru: Определить формат в «%s» не удалось. В журнал записана подробная информация.

en: The height of the effects video window, in pixels.
ru: Высота окна видеоэффектов, в пикселах.

en: The height of the mesh, in pixels.
ru: Общая высота мозаики, в пикселах.

en: The height of the mini image for further processing (48 is default)
ru: Высота мини-изображения для дальнейшей обработки (48 по умолчанию)

en: The height of the video window, in pixels.
ru: Высота окна видео, в пикселах.

en: The image blended onto the base image
ru: Изображение, накладываемое на основное

en: The image which will be used to blend onto
ru: Изображение, на которое накладывается другое изображение

en: The maximum number of filters (%u) was reached.
ru: Достигнуто максимальное количество фильтров (%u).

en: The media library is automatically saved and reloaded each time you start VLC.
ru: Медиатека автоматически сохраняется и перезагружается каждый раз при запуске VLC.

en: The name and version of the program will be provided to the HTTP server. They must be separated by a forward slash, e.g. FooBar/1.2.3. This option can only be specified per input item, not globally.
ru: Имя и версия программы, которые будут передаваться HTTP-серверу. Они должны разделяться косой чертой, например так: FooBar/1.2.3. Этот параметр можно задать только для отдельных ресурсов, но не глобально.

en: The new version was successfully downloaded. Do you want to close VLC and install it now?
ru: Новая версия загружена успешно. Хотите закрыть VLC и установить её сейчас?

en: The number of the first segment generated
ru: Номер первого сгенерированного сегмента

en: The number of time the blend will be performed
ru: Сколько раз производится наложение

en: The opacity (inverse of transparency) of the text that will be rendered on the video. 0 = transparent, 255 = totally opaque.
ru: Прозрачность текста, который будет выводиться поверх видео (0 — прозрачный, 255 — полностью непрозрачный).

en: The option allows you to enable or disable the high-quality float32 audio output mode (which is not well supported by some soundcards).
ru: Этот параметр позволяет включить или выключить режим высококачественного 32-битного вывода с плавающей точкой.

en: The output file already exists. If recording continues, the file will be overridden and its content will be lost.
ru: Целевой файл уже существует. Если запись продолжится, он будет перезаписан и его содержимое будет потеряно.

en: The parameter alpha for the Kaiser window. Increasing alpha increases the main-lobe width and decreases the side-lobe amplitude.
ru: Параметр альфа для окна Кайзера. При его увеличении увеличивается ширина главного лепестка и уменьшается амплитуда боковых.

en: The password of your last.fm account
ru: Пароль вашей учётной записи на last.fm

en: The path where the debugframes should be saved
ru: Путь, куда сохраняются отладочные кадры

en: The pixel format for output image buffers.
ru: Формат пикселов в буферах вывода изображения.

en: The playlist can use a tree to categorize some items, like the contents of a directory.
ru: Распределение в плейлисте нескольких позиций по категориям можно сделать в виде дерева, как содержание каталога.

en: The polyphony defines how many voices can be played at a time. Larger values require more processing power.
ru: Этот параметр определяет, сколько голосов могут воспроизводиться одновременно. Чем он больше, тем больше нагрузка на процессор.

en: The rate control method to use when encoding. Can be one of 'crb', 'vbr', 'qp', 'avbr'. 'qp' mode isn't supported for mpeg2
ru: Метод управления скоростью потока при кодировании. Может принимать значения 'crb', 'vbr', 'qp' и 'avbr'. Режим 'qp' для mpeg2 не поддерживается.

en: The requested RTSP session could not be established.
ru: Невозможно установить требуемую RTSP-сессию.

en: The selected audio output device is exclusively in use by another program.
ru: Выбранное устройство вывода звука находится в исключительном пользовании другой программы.

en: The selected digital tuner does not support the specified parameters.
    Please check the preferences.
ru: Выбранный цифровой тюнер не поддерживает заданные параметры.
    Пожалуйста, проверьте настройки.

en: The size of the texture, in pixels.
ru: Размер текстуры, в пикселах.

en: The specified pixel resolution is forced (if both width and height are strictly positive).
ru: Размер, устанавливаемый для изображения, в пикселах (если ширина и высота больше нуля).

en: The standard MPEG audio (1/2) format (useable with MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG and RAW)
ru: Стандартный формат MPEG audio (1/2) (используется с MPEG PS, MPEG TS, MPEG1, ASF, OGG и RAW)

en: The step size of the volume is adjustable using this option.
ru: Этот параметр задаёт размер шага, с которым будет изменяться громкость.

en: The stream must be playing or paused for bookmarks to work.
ru: Поток должен находиться в режиме воспроизведения или паузы.

en: The stream will be created using default settings, for more advanced configuration, or to modify the default settings, select the button to the right: <i>Manage Streams</i>
ru: Поток будет создан с параметрами по умолчанию; для дополнительной настройки или изменения параметров по умолчанию нажмите кнопку: <i>Управление потоками</i>

en: The stream will run this duration (in seconds).
ru: Поток будет проигрываться в течение этого времени (в секундах).

en: The stream will start at this position (in seconds).
ru: Поток начнётся с этой позиции (в секундах).

en: The stream will stop at this position (in seconds).
ru: Поток остановится на этой позиции (в секундах).

en: The symbol rate must be specified manually for some systems, notably DVB-C, DVB-S and DVB-S2.
ru: Для некоторых систем, а именно DVB-C, DVB-S и DVB-S2, необходимо вручную указать символьную скорость.

en: The target usage allow to choose between different trade-offs between quality and speed. Allowed values are : 'speed', 'balanced' and 'quality'.
ru: Ориентир оптимизации позволяет выбрать вариант кодирования, оптимальный с точки зрения скорости или качества. Допустимые значения: 'speed', 'balanced' и 'quality'.

en: The transparency of the OSD VNC can be changed by giving a value between 0 and 255. A lower value specifies more transparency a higher means less transparency. The default is being not transparent (value 255) the minimum is fully transparent (value 0).
ru: Прозрачность экранного меню VNC определяется значением от 0 до 255. Чем меньше значение, тем прозрачнее меню, и наоборот. По умолчанию меню непрозрачное (значение 255), минимум — абсолютно прозрачное (значение 0).

en: The type of FFT window to use for spectrum-based visualizations.
ru: Тип окна FFT, применяемого для спектральной визуализации.

en: The username of your last.fm account
ru: Имя пользователя вашей учётной записи на last.fm

en: The volume can be recorded and automatically restored next time VLC is used.
ru: VLC может запомнить значение громкости и восстановить его при следующем запуске.

en: The wallpaper mode allows you to display the video as the desktop background.
ru: Этот режим позволяет показывать видео непосредственно на рабочем столе.

en: The width of the effects video window, in pixels.
ru: Ширина окна видеоэффектов, в пикселах.

en: The width of the mesh, in pixels.
ru: Общая ширина мозаики, в пикселах.

en: The width of the mini image for further processing (64 is default)
ru: Ширина мини-изображения для дальнейшей обработки (64 по умолчанию)

en: The width of the video window, in pixels.
ru: Ширина окна видео, в пикселах.

en: Theora is a free general-purpose codec (useable with MPEG TS and OGG)
ru: Theora это кодек общего назначения (используется с MPEG TS и OGG)

en: Theora video decoder
ru: Видеодекодер Theora

en: Theora video encoder
ru: Видеокодер Theora

en: Theora video packetizer
ru: Видеоупаковщик Theora

en: There is no suitable stream-output access module for "%s/%s://%s".
ru: Нет подходящего модуля доступа потокового вывода для «%s/%s://%s».

en: These options allow you to configure the interfaces used by VLC. You can select the main interface, additional interface modules, and define various related options.
ru: Эти параметры позволяют настраивать интерфейсы, используемые VLC.
    Вы можете выбрать главный интерфейс, дополнительные модули интерфейса и настроить различные относящиеся к ним параметры.

en: These options allow you to modify the behavior of the audio subsystem, and to add audio filters which can be used for post processing or visual effects (spectrum analyzer, etc.). Enable these filters here, and configure them in the "audio filters" modules section.
ru: Эти настройки позволяют изменять работу звуковой подсистемы и добавлять аудиофильтры, которые могут использоваться для пост-обработки или визуальных эффектов (анализатор спектра и т.д.). Фильтры включаются здесь, а настраиваются в разделе модулей «Аудиофильтры».

en: These options allow you to modify the behavior of the input subsystem, such as the DVD or VCD device, the network interface settings or the subtitle channel.
ru: Эти параметры позволяют изменять настройки подсистемы ввода, такие как устройство DVD или VCD, настройки сетевого интерфейса или канал субтитров.

en: These options allow you to modify the behavior of the subpictures subsystem. You can for example enable subpictures sources (logo, etc.). Enable these filters here and configure them in the "subsources filters" modules section. You can also set many miscellaneous subpictures options.
ru: Эти настройки позволяют изменить поведение подсистемы слоёв. К примеру, можно включить фильтры (логотип и т.п.). Включите эти фильтры здесь и настройте их и дополнительные параметры слоёв в разделе «Модуль источников слоёв».

en: These options allow you to modify the behavior of the video output subsystem. You can for example enable video filters (deinterlacing, image adjusting, etc.). Enable these filters here and configure them in the "video filters" modules section. You can also set many miscellaneous video options.
ru: Эти параметры позволяют вам изменять работу подсистемы вывода видео. Вы можете включить видеофильтры (устранение чересстрочности, коррекция цвета, и т.д.). Включайте эти фильтры здесь и настраивайте в разделе модулей «Видеофильтры». Вы также можете настроить здесь множество других параметров видео.

en: These options allow you to select default modules. Leave these alone unless you really know what you are doing.
ru: Эти параметры позволяют выбирать модули по умолчанию. Не изменяйте их, если вы не уверены в том, что делаете.

en: These options allow you to set default global options for the stream output subsystem.
ru: Эти параметры позволяют задать общие настройки для подсистемы вывода потока.

en: These options define the behavior of the playlist. Some of them can be overridden in the playlist dialog box.
ru: Эти параметры определяют поведение плейлиста. Некоторые из них могут быть переопределены в диалоговом окне плейлиста.

en: These settings are the global VLC key bindings, known as "hotkeys".
ru: Эти параметры настраивают общие привязки клавиш («горячие клавиши»).

en: Thick
ru: Утолщённый

en: Thin
ru: Утончённый

en: This Blu-ray Disc needs a library for AACS decoding, and your system does not have it.
ru: Для воспроизведения этого диска Blu-ray нужна библиотека декодирования AACS, но её нет в вашей системе.

en: This Blu-ray Disc needs a library for BD+ decoding, and your system does not have it.
ru: Для воспроизведения этого диска Blu-ray нужна библиотека декодирования BD+, но её нет в вашей системе.

en: This X.509 certicate file (PEM format) is used for server-side TLS. On OS X, the string is used as a label to search the certificate in the keychain.
ru: Этот сертификат X.509 (в файле формата PEM) используется для шифрования TLS на стороне сервера. В OS X эта строка используется как идентификатор для поиска сертификата в наборе ключей.

en: This X.509 certificate file (PEM format) can optionally be used to authenticate remote clients in TLS sessions.
ru: Этот файл сертификата X.509 (в формате PEM) может использоваться дополнительно для проверки подлинности клиентов в TLS-сеансах.

en: This addon has been installed manually. VLC can't manage it by itself.
ru: Это дополнение было установлено вручную. VLC не может управлять им.

en: This adds audio post processing filters, to modify the sound rendering.
ru: Добавляет фильтры пост-обработки для преобразования звука.

en: This adds post-processing filters to enhance the picture quality, for instance deinterlacing, or distort the video.
ru: Добавление фильтров пост-обработки для улучшения качества изображения (например, устранение чересстрочности) или для искажения видео.

en: This adds so-called "subpicture filters". These filter subpictures created by subtitle decoders or other subpictures sources.
ru: Добавляет так называемые «фильтры слоёв», которые фильтруют слои, созданные, например декодером субтитров или другими источниками.

en: This adds so-called "subpicture sources". These filters overlay some images or text over the video (like a logo, arbitrary text, ...).
ru: Добавление так называемых «источников слоёв». Они управляют наложением изображений или текста на видео (например, логотипа, надписей и т.д.).

en: This adds video splitters like clone or wall
ru: Добавляет такие фильтры вывода видео, как клонирование или стена.

en: This adds visualization modules (spectrum analyzer, etc.).
ru: Добавляет модули визуализации (анализатор спектра и прочие).

en: This allow you to configure the initial caching amount for stream output muxer. This value should be set in milliseconds.
ru: Изменить размер стартового кэша для мультиплексора вывода потока. Значение указывается в миллисекундах.

en: This allows defining the TTL (Time-To-Live) of the stream. This parameter is the maximum number of routers your stream can go through. If you don't know what it means, or if you want to stream on your local network only, leave this setting to 1.
ru: Время жизни (TTL) потока. Этот параметр определяет максимальное число маршрутизаторов, которые может пройти ваш поток. Если вы не знаете, что это означает, или хотите вещать только в локальной сети, оставьте значение 1.

en: This allows hardware decoding when available.
ru: Позволяет использовать аппаратный декодер видео, если он есть.

en: This allows playing audio at lower or higher speed without affecting the audio pitch
ru: Позволяет увеличивать или уменьшать скорость воспроизведения, не изменяя тональность звука.

en: This allows proper handling of HDTV-1080 video format even if broken encoder incorrectly sets height to 1088 lines. You should only disable this option if your video has a non-standard format requiring all 1088 lines.
ru: Позволяет правильно обрабатывать формат HDTV-1080, даже если кодер неверно задал высоту 1088 строк. Отключать эту опцию стоит только в том случае, если ваше видео закодировано в нестандартном формате и занимает все 1088 строк.

en: This allows saving a stream to a file. The can be reencoded on the fly. Whatever VLC can read can be saved.
    Please note that VLC is not very suited for file to file transcoding. Its transcoding features are however useful to save network streams, for example.
ru: Позволяет сохранять поток в файле. Поток может быть перекодирован в режиме реального времени - VLC может сохранять всё, что получает. 
    VLC не предназначен для перекодирования из файла в файл. Однако, его функции перекодирования полезны, например, для сохранения сетевых потоков.

en: This allows streaming on a network.
ru: Позволяет передавать поток в сеть.

en: This allows you to add overlays (also known as "subpictures" on the transcoded video stream. The subpictures produced by the filters will be overlayed directly onto the video. You can specify a colon-separated list of subpicture modules
ru: Этот параметр позволяет добавляет слои (или «наложения») в видеопоток. Слои, полученные из фильтров, накладываются непосредственно на видео. Вы можете перечислить несколько модулей слоёв через двоеточие.

en: This allows you to change the default target level (89 dB) for stream with replay gain information
ru: Позволяет изменить требуемый уровень громкости по умолчанию (89 дБ) для потока с информацией Replay Gain

en: This allows you to define playlist bookmarks.
ru: Позволяет задать закладки плейлиста.

en: This allows you to force an access module. You can use it if the correct access is not automatically detected. You should not set this as a global option unless you really know what you are doing.
ru: Используемый модуль ввода. Вы можете указать правильный модуль, если автоопределение не сработало. Не устанавливайте этот параметр, как общий, если вы не уверены в том, что делаете.

en: This allows you to give a URL with more details about the stream (often the website of the streaming organization), that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ru: Вы можете задать URL с более подробным описанием потока (например, на вашем сайте), который будет передаваться в описании сессии (SDP).

en: This allows you to give a contact mail address for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ru: Вы можете задать контактный e-mail для потока, который будет указан в SDP (Описание сессии).

en: This allows you to give a contact telephone number for the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ru: Вы можете задать контактный телефон для потока, который будет указан в SDP (Описание сессии).

en: This allows you to give a short description with details about the stream, that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ru: Вы можете задать короткое описание потока, которое будет указано в SDP (Описание сессии).

en: This allows you to keep an unique stream output instance across multiple playlist item (automatically insert the gather stream output if not specified)
ru: Этот параметр позволяет сохранять один и тот же поток вывода среди нескольких элементов плейлиста (автоматически вставлять выходной поток, если ничего не указано.

en: This allows you to play from several inputs at the same time. This feature is experimental, not all formats are supported. Use a '#' separated list of inputs.
ru: Позволяет одновременно воспроизводить несколько потоков ввода. Это экспериментальная функция, не все форматы поддерживаются. Используйте список ввода с элементами, разделёнными символом '#'.

en: This allows you to remotely synchronise clocks for server and client. The detailed settings are available in Advanced / Network Sync.
ru: Позволяет удалённо синхронизировать часы сервера и клиента. Детальные настройки доступны в разделе «Дополнительно/Сетевая синхронизация».

en: This allows you to select a list of encoders that VLC will use in priority.
ru: Список кодеров, которые будет использовать VLC, в порядке приоритета.

en: This allows you to select the order in which VLC will choose its packetizers.
ru: Этот параметр позволяет выбирать порядок, в котором VLC будет использовать упаковщики.

en: This allows you to set the animation speed (between 1 and 10, defaults to 6).
ru: Позволяет установить скорость анимации (между 1 и 10, по умолчанию 6).

en: This allows you to set the resolution of the Goom display (bigger resolution will be prettier but more CPU intensive).
ru: Позволяет установить разрешение дисплея Goom (большее разрешение требует больше мощности CPU).

en: This allows you to specify a category for the session, that will be announced if you choose to use SAP.
ru: Вы можете задать категорию сессии, которая будет указана в оповещениях при использовании SAP.

en: This allows you to specify how the SDP (Session Descriptor) for this RTP session will be made available. You must use a url: http://location to access the SDP via HTTP, rtsp://location for RTSP access, and sap:// for the SDP to be announced via SAP.
ru: Укажите, как будет доступен SDP (Session Descriptor) для этой сессии RTP. Вы должны указать URL http://путь для доступа по HTTP, rtsp://путь для доступа по RTSP и sap:// для оповещения SDP по SAP.

en: This allows you to specify the base port for the RTP streaming.
ru: Вы можете задать базовый порт для трансляции по RTP.

en: This allows you to specify the default audio port for the RTP streaming.
ru: Порт по умолчанию для трансляции аудио по RTP.

en: This allows you to specify the default video port for the RTP streaming.
ru: Порт по умолчанию для трансляции видео по RTP.

en: This allows you to specify the muxer used for the streaming output. Default is to use no muxer (standard RTP stream).
ru: Укажите мультиплексор выходного потока. По умолчанию не используется никакого мультиплексора (обычный поток RTP).

en: This allows you to stream MPEG4 LATM audio streams (see RFC3016).
ru: Позволяет транслировать аудиопотоки MPEG4 LATM (см. RFC3016).

en: This avoids flooding the message log with debug output from the video output synchronization mechanism.
ru: Позволяет не забивать лог сообщениями механизма синхронизации видео вывода.

en: This can be used to read only a part of the stream. It must be possible to control the incoming stream (for example, a file or a disc, but not an UDP network stream.) The starting and ending times can be given in seconds.
ru: Используется для чтения только части потока. Должна иметься возможность управлять входящим потоком (например, файлом или диском, но не сетевым потоком UDP). Время начала и конца может быть указано в секундах.

en: This combination is already taken by "%@".
ru: Эта комбинация уже назначена для «%@».

en: This controls the strength of the darkening filter that simulates CRT TV phosphor light decay for the old field in the Phosphor framerate doubler. Default: Low.
ru: Этот параметр определяет интенсивность затухания старого поля, подобно тому как уменьшается свечение точек в ЭЛТ, при удвоении частоты кадров. По умолчанию: низкая.

en: This defines the address the RTSP server will listen on, along with the base path of the RTSP VOD media. Syntax is address/path. By default, the server will listen on any local IP address. Specify an IP address (e.g. ::1 or 127.0.0.1) or a host name (e.g. localhost) to restrict them to a specific network interface.
ru: Здесь определяется адрес, к которому будет привязан RTSP-сервер, а также базовый путь медиаресурса RTSP VOD. Синтаксис параметра: адрес/путь. По умолчанию сервер будет принимать подключение по всем локальным IP-адресам. Если вы хотите ограничиться определённым сетевым интерфейсом, укажите IP-адрес (например ::1 или 127.0.0.1) или имя узла (например, localhost).

en: This defines the maximum input delay jitter that the synchronization algorithms should try to compensate (in milliseconds).
ru: Определяет, какое максимальное временное отклонение может быть скомпенсировано алгоритмами синхронизации (в миллисекундах)

en: This defines the playback speed (nominal speed is 1.0).
ru: Этот параметр определяет скорость воспроизведения (обычная - 1).

en: This delays the audio output. The delay must be given in milliseconds. This can be handy if you notice a lag between the video and the audio.
ru: Задержка вывода звука в миллисекундах. Этот параметр может быть полезен, если звук отстаёт или опережает изображение.

en: This determines how fuzzy subtitle and movie filename matching will be. Options are:
    0 = no subtitles autodetected
    1 = any subtitle file
    2 = any subtitle file containing the movie name
    3 = subtitle file matching the movie name with additional chars
    4 = subtitle file matching the movie name exactly
ru: Эта опция определяет, насколько нечётким будет определение имени файлов субтитров и фильма. Возможные значения:
    0 = отключить автоопределение
    1 = любой файл субтитров
    2 = любой файл субтитров, имя которого содержит имя файла фильма
    3 = файл субтитров, содержащий имя файла фильма и дополнительные знаки
    4 = файл субтитров, содержащий только имя файла фильма

en: This display the resulting media, but can slow things down.
ru: Результирующий поток будет проигрываться как при воспроизведении, но это может замедлить кодирование.

en: This drops frames that are late (arrive to the video output after their intended display date).
ru: Позволяет пропускать опоздавшие карты (появляющиеся на модуле вывода после намеченной даты вывода).

en: This effect gives you the feeling that you are standing in a room with a complete 7.1 speaker set when using only a headphone, providing a more realistic sound experience. It should also be more comfortable and less tiring when listening to music for long periods of time.
    It works with any source format from mono to 7.1.
ru: Этот эффект даёт ощущение того, что вы стоите в комнате с полным комплектом колонок 7.1 при использовании только одних наушников, предоставляя более реалистичную музыкальную картину. Это должно быть более удобно при меньшей усталости для прослушивании музыки длительное время. Работает с любым исходным форматом от моно до 7.1.

en: This effect, also known as "greenscreen" or "chroma key" blends the "blue parts" of the foreground image of the mosaic on the background (like weather forecasts). You can choose the "key" color for blending (blue by default).
ru: Этот эффект, также известный как «зелёный фон» или «хромакей», заменяет «синие части» переднего изображения мозаики на заднее изображение (как в прогнозах погоды). Цвет фона можно выбирать (по умолчанию — синий).

en: This enables VLC hotkeys from the (non-embedded) video window.
ru: VLC будет обрабатывать горячие клавиши в отдельном окне видео.

en: This enables actual parsing of the announces by the SAP module. Otherwise, all announcements are parsed by the "live555" (RTP/RTSP) module.
ru: Включить реальную обработку оповещений модулем SAP. В противном случае все оповещения обрабатываются модулем live555 (RTP/RTSP).

en: This enables automatic detection of UTF-8 encoding within subtitle files.
ru: Включает автоматическое определение кодировки UTF-8 в файлах субтитров.

en: This enables colorization of the messages sent to the console Your terminal needs Linux color support for this to work.
ru: При включении этого параметра сообщения в консоли будут цветными. Терминал при этом должен поддерживать цвета Linux.

en: This enables handling of mouse clicks on the video.
ru: VLC будет реагировать на щелчки мыши в окне видео.

en: This file contains an optional CRL to prevent remote clients from using revoked certificates in TLS sessions.
ru: Этот файл может содержать CRL (список отозванных сертификатов) для предотвращения использования отозванных сертификатов клиентами TLS-сеансов.

en: This filter enhances the stereo effect by suppressing mono (signal common to both channels) and by delaying the signal of left into right and vice versa, thereby widening the stereo effect.
ru: Этот фильтр усиливает стереоэффект, подавляя моносигнал (общий для обоих каналов) и задерживая сигнал левого канала в правом и наоборот.

en: This forces the cropping of the source video. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect.
ru: Принудительное применение кадрирования к исходному видео. Возможные форматы — x:y (4:3, 16:9 и т.д.), устанавливающие глобальное соотношение сторон изображения.

en: This forces the monitor aspect ratio. Most monitors have square pixels (1:1). If you have a 16:9 screen, you might need to change this to 4:3 in order to keep proportions.
ru: Изменить соотношение сторон для монитора. У большинства мониторов пикселы квадратные (1:1). Для экрана 16:9, возможно, стоит установить этот параметр на 4:3 для сохранения пропорций.

en: This forces the source aspect ratio. For instance, some DVDs claim to be 16:9 while they are actually 4:3. This can also be used as a hint for VLC when a movie does not have aspect ratio information. Accepted formats are x:y (4:3, 16:9, etc.) expressing the global image aspect, or a float value (1.25, 1.3333, etc.) expressing pixel squareness.
ru: Задаёт соотношение сторон исходного потока. К примеру, некоторые DVD утверждают, что они закодированы в формате 16:9, когда на самом деле — в 4:3. Также может быть использовано VLC в том случае, если видео не содержит информации о соотношении сторон. Возможные форматы - x:y (4:3, 16:9 и т.д), выражающие соотношение сторон видео или значение с плавающей точкой (1.25, 1.3333 и т.д.), выражающее «квадратность» пиксела.

en: This gain is applied to synthesis output. High values may cause saturation when many notes are played at a time.
ru: Усиление синтезированного звука. При больших значениях наложение множества нот может приводить к насыщению.

en: This input allows you to save, stream or display your current screen contents.
ru: Это устройство ввода может сохранять, передавать или показывать видео с вашего экрана.

en: This is VLC's default interface, with a native look and feel.
ru: Интерфейс VLC по умолчанию, с простым оформлением.

en: This is VLC's skinnable interface. You can download other skins at
ru: Интерфейс VLC для оболочек. Скачать другие оболочки можно с

en: This is a coefficient that modifies the height of the bands.
ru: Коэффициент изменения высоты полос.

en: This is a legacy entry to let you configure access output modules
ru: Устаревший параметр, позволяет настраивать модули вывода

en: This is a legacy entry to let you configure mux modules
ru: Устаревший параметр, позволяет настроить модули мультиплексирования

en: This is an optional feature only for the AAC-ELD profile
ru: Это дополнительная функция только для профиля AAC-ELD

en: This is the TCP port on which this interface will listen. It defaults to 4212.
ru: TCP-порт, на котором будет слушать интерфейс. Значение по умолчанию - 4212.

en: This is the audio codec that will be used.
ru: Этот аудиокодек будет использован для перекодирования.

en: This is the audio encoder module that will be used (and its associated options).
ru: Используемый модуль аудиокодера (и его соответствующие параметры)

en: This is the audio output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
ru: Метод вывода аудио, используемый VLC. По умолчанию автоматически выбирается наилучший доступный метод.

en: This is the certificate presented by %s:
    %s
    
    If in doubt, abort now.
ru: Этот сертификат представлен сервером %s:
    %s
    
    Если не уверены в нём, прервите подключение.

en: This is the default Audio CD device to use.
ru: Устройство Audio CD для использования по умолчанию.

en: This is the default Audio CD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
ru: Устройство (или файл) Audio CD для использования по умолчанию. Укажите двоеточие после имени диска (к примеру, D:)

en: This is the default DVD device to use.
ru: Устройство (или файл) DVD для использования по умолчанию.

en: This is the default DVD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
ru: Устройство (или файл) DVD для использования по умолчанию. Укажите двоеточие после имени диска (к примеру, D:)

en: This is the default VCD device to use.
ru: Устройство VCD для использования по умолчанию.

en: This is the default VCD drive (or file) to use. Don't forget the colon after the drive letter (e.g. D:)
ru: Устройство (или файл) VCD для использования по умолчанию. Укажите двоеточие после имени диска (к примеру, D:)

en: This is the default muxer method that will be used.
ru: Используемый выходной мультиплексор.

en: This is the default output URI.
ru: URL вывода по умолчанию.

en: This is the default output access method that will be used.
ru: Режим вывода, который будет использоваться по умолчанию.

en: This is the default size of the fonts that will be rendered on the video. If set to something different than 0 this option will override the relative font size.
ru: Размер шрифтов, которые будут выводиться на видео. Если значение этого параметра отлично от 0, то оно перепишет относительный размер шрифта.

en: This is the desired frame rate when playing MJPEG from a file. Use 0 (this is the default value) for a live stream (from a camera).
ru: Желаемая частота кадров при проигрывании MJPEG из файла. Используйте 0 (значение по умолчанию) для потока в реальном времени (с камеры).

en: This is the desired frame rate when playing raw video streams. In the form 30000/1001 or 29.97
ru: Желательная частота кадров при проигрывании потоков необработанного видео (в форме 30000/1001 или 29.97).

en: This is the frame rate used as a fallback when playing MPEG video elementary streams.
ru: Частота кадров элементарных видеопотоков MPEG, используемая при отсутствии других вариантов.

en: This is the gain used for stream without replay gain information
ru: Используется для потока, в котором отсутствует информация Replay Gain

en: This is the hop limit (also known as "Time-To-Live" or TTL) of the multicast packets sent by the stream output (-1 = use operating system built-in default).
ru: Лимит хопов (также известный как «Time-To-Live» или TTL (время жизни)) пакетов multicast, посылаемых модулями вывода потока (-1 - использовать значение по умолчанию из операционной системы).

en: This is the host on which the interface will listen. It defaults to all network interfaces (0.0.0.0). If you want this interface to be available only on the local machine, enter "127.0.0.1".
ru: Адрес и порт, на котором будет слушать интерфейс. По умолчанию слушает на всех интерфейсах (0.0.0.0). Если вы хотите, чтобы интерфейс был доступен только на локальной машине, введите 127.0.0.1

en: This is the language of the audio stream.
ru: Язык звукового потока.

en: This is the main interface used by VLC. The default behavior is to automatically select the best module available.
ru: Интерфейс, используемый VLC.
    По умолчанию автоматически выбирается наилучший доступный модуль.

en: This is the maximum application-layer packet size that can be transmitted over the network (in bytes).
ru: Максимальный размер пакета на прикладном уровне, который может быть передан по сети (в байтах).

en: This is the maximum size in bytes of the temporary files that will be used to store the timeshifted streams.
ru: Максимальный размер (в байтах) временных файлов для сохранения сдвинутых по времени потоков.

en: This is the muxer that will be used for audio.
ru: Мультиплексор, который будет использоваться для вывода звука.

en: This is the muxer that will be used for video.
ru: Мультиплексор, который будет использоваться для вывода видео.

en: This is the name of the session that will be announced in the SDP (Session Descriptor).
ru: Название сессии, которое будет указано в SDP (Описание сессии).

en: This is the number of audio buffers on which the power measurement is made. A higher number of buffers will increase the response time of the filter to a spike but will make it less sensitive to short variations.
ru: Число аудиобуферов, по которым рассчитывается мощность. Чем выше это значение, тем больше время отклика фильтра, но меньше чувствительность к кратким изменениям.

en: This is the output URI that will be used for audio.
ru: Этот адрес будет использоваться для вывода звука.

en: This is the output URI that will be used for video.
ru: Этот адрес будет использоваться для вывода видео.

en: This is the output URL that will be used.
ru: Выходной URL.

en: This is the output access method that will be used for audio.
ru: Метод доступа, который будет использоваться для вывода звука.

en: This is the output access method that will be used for video.
ru: Метод доступа, который будет использоваться для вывода видео.

en: This is the relative default size of the fonts that will be rendered on the video. If absolute font size is set, relative size will be overridden.
ru: Относительный размер шрифтов, которые будут выводиться на видео. Если указан абсолютный размер шрифта, относительный будет проигнорирован.

en: This is the subtitle codec that will be used.
ru: Этот кодек субтитров будет использован для перекодирования.

en: This is the subtitle encoder module that will be used (and its associated options).
ru: Используемый модуль кодера субтитров (и все его соответствующие параметры).

en: This is the the video output method used by VLC. The default behavior is to automatically select the best method available.
ru: Метод вывода видео, используемый VLC по умолчанию. Автоматически выбирается наилучший доступный метод.

en: This is the verbosity level (0=only errors and standard messages, 1=warnings, 2=debug).
ru: Устанавливает, насколько подробными будут сообщения программы (0=только ошибки и стандартные сообщения, 1=предупреждения, 2=отладка

en: This is the video codec that will be used.
ru: Этот видеокодек будет использован для перекодирования.

en: This is the video encoder module that will be used (and its associated options).
ru: Используемый модуль видеокодера (и его соответствующие параметры)

en: This library will produce higher quality audio at the expense of additional CPU usage (default is enabled)
ru: Эта библиотека получает более качественный звук за счёт дополнительной нагрузки на процессор (по умолчанию включена)

en: This limits the maximum number of clients that can connect to the RTSP VOD. 0 means no limit.
ru: Ограничивает количество клиентов, которые могут подключаться к серверу RTSP VOD. 0 отключает ограничение.

en: This linear gain will be applied in software.
ru: Заданное усиление будет произведено программно.

en: This linear gain will be applied to outputted audio.
ru: Линейное усиление, которое будет применено к выводимому звуку.

en: This module allows controlling an so called AtmoLight device connected to your computer.
    AtmoLight is the homegrown version of what Philips calls AmbiLight.
    If you need further information feel free to visit us at
    
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/Atmo-plugin
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/AtmoWin
    
    You can find there detailed descriptions on how to build it for yourself and where to get the required parts.
    You can also have a look at pictures and some movies showing such a device in live action.
ru: Этот модуль позволяет управлять так называемым устройством AtmoLight, подключённым к компьютеру.
    AtmoLight - это самодельная версия того, что Philips называет Ambilight.
    Дополнительная информация доступна на:
    
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/Atmo-plugin
    http://www.vdr-wiki.de/wiki/index.php/AtmoWin
    
    Там можно узнать, как сделать его самостоятельно и где взять требуемые детали.
    Также можно посмотреть изображения и несколько видео, показывающих такое устройство в действии.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via HTTP.
ru: Этот модуль выводит перекодированный поток в сеть через HTTP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTP.
ru: Этот модуль выводит перекодированный поток в сеть через RTP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via RTSP.
ru: Этот модуль выводит перекодированный поток в сеть через RTSP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via UDP.
ru: Этот модуль выводит перекодированный поток в сеть через UDP.

en: This module outputs the transcoded stream to a network via the mms protocol.
ru: Этот модуль выводит перекодированный поток в сеть по протоколу mms.

en: This module outputs the transcoded stream to an Icecast server.
ru: Этот модуль передаёт перекодированный поток серверу IceCast.

en: This module writes the transcoded stream to a file.
ru: Этот модуль записывает перекодированный поток в файл.

en: This muxer is missing. Using this profile will fail
ru: Мультиплексор отсутствует. Использовать этот профиль нельзя.

en: This muxer is not provided directly by VLC: It could be missing.
ru: Этот миксер не входит в состав VLC: он может отсутствовать.

en: This option adds an offset (positive or negative) to VLC default priorities. You can use it to tune VLC priority against other programs, or against other VLC instances.
ru: Этот параметр добавляет смещение (в большую или меньшую сторону) к приоритету VLC по умолчанию. Вы можете настраивать приоритет относительно других программ или относительно других процессов VLC.

en: This option allows the interface to change its icon on various occasions.
ru: Этот параметр разрешает VLC менять значок интерфейса в различных ситуациях.

en: This option allows you to set the title according to what's being played<br>$a: Artist<br>$b: Album<br>$c: Copyright<br>$t: Title<br>$g: Genre<br>$n: Track num<br>$p: Now playing<br>$A: Date<br>$D: Duration<br>$Z: "Now playing" (Fall back on Title - Artist)
ru: Здесь вы можете настроить отображение в заголовке свойств текущего элемента воспроизведения<br>$a: Исполнитель<br>$b: Альбом<br>$c: Правообладатель<br>$t: Название<br>$g: Жанр<br>$n: Номер дорожки<br>$p: Сейчас играет<br>$A: Дата<br>$D: Длительность<br>$Z: «Сейчас играет» (или Название ~ Исполнитель)

en: This option allows you to specify the directory the ncurses filebrowser will show you initially.
ru: Укажите каталог, который будет открываться в файловом браузере ncurses изначально.

en: This option can be used to alter the way VLC selects its codecs (decompression methods). Only advanced users should alter this option as it can break playback of all your streams.
ru: Этот параметр позволяет изменить метода выбора кодеков в VLC. Он предназначен только для опытных пользователей, т.к. его ошибочная настройка может нарушить воспроизведение всех медиапотоков.

en: This option is useful if you want to lower the latency when reading a stream
ru: Эта опция полезна для уменьшения времени ожидания при чтении потока

en: This option selects a stereo to mono downmix algorithm that is used in the headphone channel mixer. It gives the effect of standing in a room full of speakers.
ru: Выбор алгоритма сведения стерео в моно, который используется в микшере канала наушников. Это даёт эффект присутствия в комнате, заполненной громкоговорителями.

en: This option silences all other channels except the selected channel.
ru: Отключение всех других каналов, кроме выбранного.

en: This overrides the channel. Measured in Hz.
ru: Этот параметр переопределяет номер канала (задаётся в Гц).

en: This page allows changing the compression format of the audio or video tracks. To change only the container format, proceed to next page.
ru: На этой странице вы можете изменить формат сжатия аудио- или видеодорожек. Если вы хотите изменить только формат контейнера, перейдите к следующей странице.

en: This page allows selecting how the input stream will be sent.
ru: На этой странице вы можете выбрать метод передачи входного потока.

en: This page allows selecting how the stream will be encapsulated. Depending on previously chosen settings all formats won't be available.
ru: На этой странице можно выбрать способ инкапсуляции потока. В зависимости от ранее выбранных настроек могут быть доступны не все форматы.

en: This page lists all the settings. Click "Finish" to start streaming or transcoding.
ru: На этой странице перечислены все настройки. Нажмите «Готово», чтобы начать передачу потока или перекодирование.

en: This parameter controls quality versus speed tradeoffs involved in the motion estimation decision process (lower = quicker and higher = better quality). Range 1 to 9.
ru: Устанавливает соотношение между качеством и скоростью, связанное с процессом принятия решений при оценке движения (меньше - быстрее, больше - качественнее). Диапазон от 1 до 9.

en: This payload format will be assumed for dynamic payload types (between 96 and 127) if it can't be determined otherwise with out-of-band mappings (SDP)
ru: Этот формат будет подразумеваться для данных динамического типов (от 96 до 127), если его нельзя определить из дополнительных источников (SDP)

en: This private key file (PEM format) is used for server-side TLS.
ru: Этот файл закрытого ключа (в формате PEM) используется для работы TLS-сервера.

en: This program comes with NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
    You may redistribute it under the terms of the GNU General Public License;
    see the file named COPYING for details.
    Written by the VideoLAN team; see the AUTHORS file.
ru: Эта программа поставляется БЕЗ ГАРАНТИИ в степени, разрешённой законодательством.
    Вы можете передавать её на условиях Стандартной общественной лицензии GNU;
    Подробная информация находится в файле COPYING.
    Программа разработана командой VideoLAN (см. файл AUTHORS).

en: This reduces the fluctuations in QP after curve compression. Temporally blurs quants.
ru: Уменьшает колебания коэффициентов квантования после сжатия кривой. На время сглаживает параметры квантования.

en: This reduces the fluctuations in QP before curve compression. Temporally blurs complexity.
ru: Уменьшает колебания коэффициентов квантования до сжатия кривой. На время сглаживает показатели сложности.

en: This renders the font using "paletized YUV". This option is only needed if you want to encode into DVB subtitles
ru: Визуализация шрифта с использованием «палитрой YUV». Этот параметр необходим, только если вы хотите закодировать субтитры DVB

en: This selects the quantizer to use. Lower values result in better fidelity, but higher bitrates. 26 is a good default value. Range 0 (lossless) to 51.
ru: Выберите коэффициент квантования. Маленькие значения дают лучшее качество, но больший битрейт. От 0 до 51 (26 - по умолчанию, 0 означает сжатие без потерь).

en: This selects which plugin to use for audio resampling.
ru: Выбор модуля для изменения частоты дискретизации звука.

en: This selects which transport protocol to use for RTP.
ru: Выбор используемого транспортного протокола для RTP.

en: This sends and receives RTCP packet multiplexed over the same port as RTP packets.
ru: Передача и приём RTCP-пакетов, мультиплексированных через тот же порт, что и RTP-пакеты.

en: This sets the audio output channels mode that will be used by default when possible (ie. if your hardware supports it as well as the audio stream being played).
ru: Режим каналов вывода звука, используемый по умолчанию, если это возможно (то есть, если ваше оборудование и воспроизводимый поток их поддерживают).

en: This setting cannot be changed because the native fullscreen mode is enabled.
ru: Этот параметр нельзя изменить, так как включён системный полноэкранный режим.

en: This setting is deprecated and not used anymore
ru: Этот параметр устарел и не должен больше использоваться

en: This specifies the height in pixels of the raw video stream.
ru: Определяет высоту необработанного видеопотока (в пикселах).

en: This specifies the width in pixels of the raw video stream.
ru: Определяет ширину необработанного видеопотока (в пикселах).

en: This stream will always be opened at VLC startup.
ru: Этот поток будет открываться при старте VLC.

en: This will reset VLC media player's preferences.
    
    Note that VLC will restart during the process, so your current playlist will be emptied and eventual playback, streaming or transcoding activities will stop immediately.
    
    The Media Library will not be affected.
    
    Are you sure you want to continue?
ru: Сейчас будут сброшены все настройки медиаплеера VLC.
    
    При этом VLC будет перезапущен, ваш текущий плейлист сбросится, и воспроизведение, трансляция или перекодирование будет немедленно прекращено.
    
    Вашу медиатеку это не затронет.
    
    Выполнить сброс настроек?

en: This wizard allows configuring simple streaming or transcoding setups.
ru: Этот мастер помогает выполнить простую настройку вещания или перекодирования.

en: This wizard only gives access to a small subset of VLC's streaming and transcoding capabilities. The Open and 'Saving/Streaming' dialogs will give access to more features.
ru: Этот мастер предоставляет доступ только к небольшому подмножеству возможностей VLC по потоковой передаче и перекодированию. В диалоговых окнах «Открыть» и «Сохранение/передача потока» доступно больше параметров.

en: This wizard will allow you to stream or convert your media for use locally, on your private network, or on the Internet.
    You should start by checking that source matches what you want your input to be and then press the "Next" button to continue.
ru: Этот мастер поможет вам начать потоковое вещание или преобразование медиафайлов для локального использования или для передачи в сеть.
    Начните с проверки правильности выбора источника, а затем нажмите кнопку «Следующий» для продолжения.

en: Thrash Metal
ru: Трэш-метал

en: Threads
ru: Потоки

en: Three component motion estimation
ru: Трёхкомпонентная оценка движения

en: Threshold
ru: Порог

en: Threshold level
ru: Пороговый уровень

en: Threshold to be attained to raise an alarm. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 0.1).
ru: Если звук тише этого предела (по умолчанию 0,1) в течение заданного времени, он воспринимается как тишина и об этом передаётся уведомление.

en: Tibetan
ru: Тибетский

en: Ticker text
ru: Текст бегущей строки

en: Tiger rendering defaults
ru: Настройки по умолчанию для рендеринга с Tiger

en: Tigrinya
ru: Тигринья

en: Time
ru: Время

en: Time Control
ru: Управление временем

en: Time Slider
ru: Бегунок времени

en: Time Synchronisation option for output. If true, stream will render as usual, else it will be rendered as fast as possible.
ru: Если этот параметр установлен, поток будет выводиться с обычной скоростью, иначе - с максимально возможной.

en: Time Synchronized output
ru: Синхронизация вывода по времени

en: Time Toolbar
ru: Панель инструментов времени

en: Time Window during when the audio level is measured in ms for silence detection. If the audio level is under the threshold during this time, an alarm is sent (default 5000).
ru: Интервал времени (в мс), в котором по оценке уровня звука определяется тишина. Если уровень звука не превышает заданного предела за это время (по умолчанию 5 сек), отправляется уведомление о тишине.

en: Time between two alarm messages in ms
ru: Время между уведомлениями (в мс)

en: Time between two alarm messages in ms. This value is used to avoid alarm saturation (default 2000).
ru: Время между двумя уведомлениями о тишине. Ненулевое значение позволяет избежать шторма уведомлений (по умолчанию 2000).

en: Time code
ru: Код времени

en: Time code subpicture elementary stream generator
ru: Генератор элементарного потока слоя с кодом времени

en: Time in milliseconds of the average delay. Note average
ru: Длительность средней задержки в миллисекундах.

en: Time in milliseconds of the maximum sweep depth. Thus, the sweep range will be delay-time +/- sweep-depth.
ru: Время максимальной глубины модуляции. Таким образом, диапазон модуляции равен: время-задержки +/- глубина-модуляции.

en: Time in ms of the delay of left signal into right and vice versa.
ru: Время задержки сигнала левого канала в правом и наоборот.

en: Time it takes until a color is completely changed. This prevents flickering.
ru: Время, за которое цвет полностью изменяется. Предотвращает мерцание.

en: Time window to use in ms
ru: Интервал

en: Time-To-Live (TTL)
ru: Время жизни (TTL)

en: Time:
ru: Время:

en: Timelength after which we assume there is no signal.
ru: Задержка, после которой констатируется отсутствие сигнала.

en: Timelength after which we assume there is no signal.
    After this delay we black out the video.
ru: Задержка, после которой констатируется отсутствие сигнала.
    По истечении этого времени видео отключается.

en: Timeout
ru: Задержка

en: Timeout (ms)
ru: Задержка (мс)

en: Timeshift directory
ru: Каталог для сдвига по времени

en: Timeshift granularity
ru: Глубина детализации сдвига по времени

en: Title
ru: Название

en: Title %i%s
ru: Заглавие %i%s

en: Title display mode
ru: Режим отображения названия

en: Title display mode. Default is 0 (hidden) if the feed has an image and feed images are enabled, 1 otherwise.
ru: Режим отображения названия. По умолчанию 0 (скрыто), если у рассылки есть изображение и рассылка изображений включена, иначе 1.

en: Title font
ru: Шрифт заголовков

en: Title metadata
ru: Название

en: Title to put in ASF comments.
ru: Название для комментариев ASF.

en: To
ru: До

en: To Open a usual network stream (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP, etc.), just enter the URL in the field above. If you want to open a RTP or UDP stream, press the button below.
ru: Чтобы открыть обычный сетевой поток (HTTP, RTSP, RTMP, MMS, FTP и т.д.), введите его адрес в поле выше. Если вы хотите открыть RTP- или UDP-поток, нажмите эту кнопку.

en: To get exhaustive help, use '-H'.
ru: Для получения исчерпывающей справки укажите «-H».

en: To select the polarization of the transponder, a different voltage is normally applied to the low noise block-downconverter (LNB).
ru: Выбор поляризации сигнала обычно осуществляется в зависимости от напряжения, подаваемого спутниковому конвертору (LNB).

en: To stop the stream and resume normal controls, click the <i>Open Stream</i> button again.
ru: Чтобы остановить поток и вернуть нормальное управление, щёлкните кнопку <i>Открыть поток</i> ещё раз.

en: Toggle Fullscreen mode
ru: Переключить полноэкранный режим

en: Toggle Normal/Loop/Repeat playlist modes
ru: Вкл./выкл. режимы плейлиста Обычный/Цикл/Повтор

en: Toggle Transparency
ru: Вкл./выкл. прозрачность

en: Toggle autoscaling
ru: Вкл./выкл. автомасштабирование

en: Toggle deinterlacing
ru: Устранение чересстрочности

en: Toggle playlist
ru: Вкл./выкл. плейлист

en: Toggle random playlist playback
ru: Вкл./выкл. воспроизведение плейлиста в случайном порядке

en: Toggle subtitle track visibility.
ru: Управление отображением дорожки субтитров.

en: Toggle subtitles
ru: Вкл/выкл. субтитры

en: Toggle the video in fullscreen
ru: Показать видео во весь экран

en: Toggle the video out fullscreen
ru: Показать видео не во весь экран

en: Toggle wallpaper mode in video output
ru: Вкл./выкл. режим обоев для вывода видео

en: Toggle wallpaper mode in video output.
ru: Вкл./выкл. режим обоев для вывода видео

en: Tolerance in percentage of the 'avbr'  (Average Variable BitRate) method. (e.g. 10 with a bitrate of 800  kpbs means the encoder tries not to  go above 880 kpbs and under  730 kpbs. The targeted accuracy is only reached after a certained  convergence period. See the convergence parameter
ru: Допустимый процент отклонения скорости для метода 'avbr' (средний переменный битрейт) (например, при значении 10 и битрейте 800 Кбит/с кодер будет стремиться не выходить за рамки 730..880 Кбит/с. Требуемая точность достигается только после определённого времени сходимости. См. соответствующий параметр.

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the U plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
ru: Допустимое отклонение значения U для смешивания. Наиболее подходящие значения от 10 до 20.

en: Tolerance of the bluescreen blender on color variations for the V plane. A value between 10 and 20 seems sensible.
ru: Допустимое отклонение значения V для смешивания. Наиболее подходящие значения от 10 до 20.

en: Tonga (Tonga Islands)
ru: Тонга (острова Тонга)

en: Tool
ru: Инструмент

en: Toolbar Elements
ru: Элементы панели инструментов

en: Toolbar position:
ru: Расположение панели инструментов:

en: Toolbars Editor
ru: Редактор панелей управления

[ctx: Tooltip|Mute]
en: Mute
ru: Выключить звук

[ctx: Tooltip|Unmute]
en: Unmute
ru: Включить звук

en: Top
ru: сверху

en: Top Menu
ru: Верхнее меню

en: Top coordinate of the subscreen top left corner.
ru: Верхняя координата верхнего левого угла подэкрана.

en: Top left corner X coordinate
ru: Координата X верхнего левого угла

en: Top left corner Y coordinate
ru: Координата Y верхнего левого угла

en: Top-Left
ru: верхний левый угол

en: Top-Right
ru: верхний правый угол

en: Total height of the mosaic, in pixels.
ru: Общая высота мозаики, в пикселах.

en: Total pixel height of the peak items.
ru: Общая высота пиков.

en: Total width of the mosaic, in pixels.
ru: Общая ширина мозаики, в пикселах.

en: Total/Remaining time
ru: Общее/оставшееся время

en: Track
ru: Дорожка

en: Track ID
ru: № дорожки

en: Track Number
ru: Номер дорожки

en: Track Synchronisation
ru: Синхронизация дорожек

en: Track Synchronization
ru: Синхронизация дорожек

en: Track number
ru: Номер дорожки

en: Track replay gain
ru: Replay Gain дорожки

en: Track settings
ru: Настройки дорожек

en: Track size (in sectors)
ru: Размер дорожки (в секторах)

en: Tracks
ru: Дорожки

en: Traditional Chinese (Big5)
ru: Китайская традиционная (Big5)

en: Traditional Chinese Unix (EUC-TW)
ru: Китайская традиционная Unix (EUC-TW)

en: Trailer
ru: Трейлер

en: Trance
ru: Транс

en: Transcode
ru: Перекодирование

en: Transcode audio
ru: Перекодировать аудио

en: Transcode stream output
ru: Перекодирование выходного потока

en: Transcode video
ru: Перекодировать видео

en: Transcode/Save to file
ru: Кодировать/Сохранить в файл

en: Transcoding Options
ru: Параметры перекодирования

en: Transcoding options
ru: Настройки перекодирования

en: Transcript
ru: Транскрипция

en: Transfer compression level from 0 (none) to 9 (max)
ru: Уровень сжатия передаваемых данных, от 0 (без сжатия) до 9 (максимальное)

en: Transform
ru: Поворот

en: Transform type
ru: Тип трансформации

en: Transformation
ru: Трансформация

en: Transmission mode
ru: Режим передачи

en: Transparency
ru: Прозрачность

en: Transparency mask
ru: Маска прозрачности

en: Transparency of the bargraph
ru: Прозрачность гистограммы

en: Transparency of the default background color if the Kate stream does not specify a particular background color to use.
ru: Прозрачность фона по умолчанию (используется, если в потоке Kate это значение не определено).

en: Transparency of the default font color if the Kate stream does not specify a particular font color to use.
ru: Прозрачность цвета шрифта по умолчанию (используется, если в потоке Kate это значение не определено).

en: Transparency of the mosaic foreground pictures. 0 means transparent, 255 opaque (default).
ru: Прозрачность фонового изображения мозаики. 0 означает полную прозрачность, 255 - полную непрозрачность (по умолчанию).

en: Transparency of the mosaic picture.
ru: Прозрачность изображения мозаики

en: Transparent
ru: Прозрачный

en: Transponder symbol rate
ru: Символьная скорость транспондера в кГц. Например, 27500

en: Transponder/multiplex frequency
ru: Частота транспондера/мультиплексирования

en: Transport protocol
ru: Транспортный протокол

en: Transport stream ID
ru: Код транспортного потока

en: Transpose
ru: транспонирование

en: Treat as a pipe rather than as a file
ru: Интерпретировать как конвейер, а не файл

en: Treble adjustment of the audio input.
ru: Изменение уровня высоких частот записываемого звука.

en: Treble level
ru: Уровень высоких частот

en: Trellis RD quantization
ru: Треллис-квантование RD

en: Trellis RD quantization: 
     - 0: disabled
     - 1: enabled only on the final encode of a MB
     - 2: enabled on all mode decisions
    This requires CABAC.
ru: Треллис-квантование RD: 
     - 0: отключено
     - 1: включено только на финальной стадии обработки макроблока
     - 2: включено на всех стадиях
    Требуется CABAC.

en: Trellis quantization
ru: Треллис-квантование

en: Tribal
ru: Трайбл

en: Trickplay Reverse
ru: Реверс потока

en: Trigger button
ru: Кнопка переключения

en: Trigger button for mouse gestures.
ru: Кнопка переключения для жеста.

en: Trip-Hop
ru: Трип-Хоп

en: Trust MPEG timestamps
ru: Доверять меткам времени MPEG

en: Trust in-stream PCR
ru: Полагаться на метки PCR в потоке

en: Try to fix some bugs:
    1  autodetect
    2  old msmpeg4
    4  xvid interlaced
    8  ump4 
    16 no padding
    32 ac vlc
    64 Qpel chroma.
    This must be the sum of the values. For example, to fix "ac vlc" and "ump4", enter 40.
ru: Попытаться обойти некоторые ошибки:
    1  автоопределение
    2  старый msmpeg4
    4  чересстрочный xvid
    8  ump4
    16 нет смещения
    32 ac vlc
    64 цветность Qpel.
    Вы должны ввести сумму необходимых значений. К примеру, чтобы исправить «ac vlc» и «ump4», введите 40.

en: Try to parse the announce
ru: Пытаться самому обработать оповещения

en: Try to use hardware acceleration for YUV->RGB conversions. This option doesn't have any effect when using overlays.
ru: Использовать аппаратное ускорение при преобразовании YUV->RGB. Этот параметр не действует при использовании слоёв.

en: Try to use hardware acceleration for subtitle/OSD blending.
ru: Попытаться использовать аппаратное ускорение для наложения субтитров/OSD.

en: Try to use triple buffering when using YUV overlays. That results in much better video quality (no flickering).
ru: Использовать тройную буферизацию для YUV-слоёв, что позволяет улучшить качество изображения (убрать мигание).

en: Tsonga
ru: Тсонга

en: Tswana
ru: Тсвана

en: Tuner
ru: Приёмник

en: Tuner Frequency
ru: Частота тюнера

en: Tuner TV Channel
ru: Канал тюнера

en: Tuner audio mono/stereo and track selection.
ru: Выбор звука приёмника (моно/стерео и дорожки).

en: Tuner card
ru: Тюнер

en: Tuner country code
ru: Код страны для тюнера

en: Tuner frequency in Hz or kHz (see debug output)
ru: Частота приёмника в Гц или кГц (см. результат отладки)

en: Tuner input type
ru: Тип входа тюнера

en: Tuner properties
ru: Настройки тюнера

en: Tunnel RTSP and RTP over HTTP
ru: Туннелировать RTSP и RTP по HTTP

en: Turkish
ru: Турецкий

en: Turkish (ISO 8859-9)
ru: Турецкая (ISO 8859-9)

en: Turkish (Windows-1254)
ru: Турецкая (Windows-1254)

en: Turkmen
ru: Туркменский

en: Turn off all warning and information messages.
ru: Этот параметр выключает все предупреждения и информационные сообщения.

en: Twi
ru: Тви

en: Two bookmarks have to be selected.
ru: Необходимо выбрать две закладки.

en: Two pass
ru: Два прохода

en: Type
ru: Тип

en: Type 'pause' to continue.
ru: Для продолжения введите «pause».

en: Type:
ru: Тип:

en: UDP input
ru: Ввод с UDP

en: UDP receive buffer size (bytes)
ru: Размер буфера приёма UDP (в байтах)

en: UDP stream output
ru: Вывод потока UDP

en: UDP timeout (in ms)
ru: Таймаут UDP (мс)

en: UNIX socket command input
ru: UNIX-сокет для ввода команд

en: URL description
ru: Характеристика URL

en: URL metadata
ru: URL

en: URL with information about the stream or your channel.
ru: URL с информацией о потоке или канале.

en: USF subtitles decoder
ru: Декодер субтитров USF

en: UTF-8 subtitle autodetection
ru: Автоопределение UTF-8

en: Uighur
ru: Уйгурский

en: Ukrainian
ru: Украинский

en: Ukrainian (KOI8-U)
ru: Украинская (КОИ8-У)

en: Ulead DV audio decoder
ru: Аудиодекодер Ulead DV

en: Ultra-wideband (32kHz)
ru: Расширенная полоса (32КГц)

en: Un-Zoom
ru: Отмена увеличения

en: Uncommitted DiSEqC LNB number
ru: Номер конвертора (для DiSEqC 1.1)

en: Uncompressed audio samples (useable with WAV)
ru: Несжатые аудиоданные (используется с RAW)

en: Uncrop one pixel from the bottom of the video
ru: Вернуть один пиксел снизу

en: Uncrop one pixel from the left of the video
ru: Вернуть один пиксел слева

en: Uncrop one pixel from the right of the video
ru: Вернуть один пиксел справа

en: Uncrop one pixel from the top of the video
ru: Вернуть один пиксел сверху

en: Undefined
ru: Неопределённое

en: Unidentified codec
ru: Неопознанный кодек

en: Uninstall
ru: Удалить

en: Uninstall Windows Service
ru: Удалить службу Windows

en: Uninstall the Service and exit.
ru: Удалить службу Windows и выйти.

en: Unique network name in the System Tuning Spaces
ru: Уникальное сетевое имя в множестве Системных пространств настройки

en: Universal (UTF-16)
ru: Универсальная (UTF-16)

en: Universal (UTF-8)
ru: Универсальная (UTF-8)

en: Universal (big endian UTF-16)
ru: Универсальная (UTF-16BE)

en: Universal (little endian UTF-16)
ru: Универсальная (UTF-16LE)

en: Universal LNB switch frequency (kHz)
ru: Частота переключения универсального конвертора (КГц)

en: Universal Plug'n'Play
ru: Протокол UPnP

en: Universal, Chinese (GB18030)
ru: Универсальная, Китайская (GB18030)

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Unknown Video
ru: Неизвестное видео

en: Unknown category
ru: Неопределённая категория

en: Unknown command `%s'. Type `help' for help.
ru: Неизвестная команда `%s'. Введите `help' для справки.

en: Unknown error
ru: Неизвестная ошибка

en: Unknown type
ru: Неизвестный тип

en: Unset
ru: Нет

en: Unshuffled Border width.
ru: Ширина статической границы

en: Unspecified
ru: Не определено

en: Unspecified (0V)
ru: Не определено (0V)

en: Unsubscribe
ru: Отписаться

en: Unsubscribe from a podcast
ru: Отмена подписки на подкаст

en: Untitled
ru: Без наименования

en: Up
ru: Вверх

en: Upconvert
ru: Повышение

en: Update
ru: Обновить

en: Update VLC media player
ru: Обновление медиапроигрывателя VLC

en: Update the tree
ru: Обновить дерево

en: Upstream rate
ru: Битрейт выходного потока

en: Urdu
ru: Урду

en: Usage: %s [options] [stream] ...
    You can specify multiple streams on the commandline.
    They will be enqueued in the playlist.
    The first item specified will be played first.
    
    Options-styles:
      --option  A global option that is set for the duration of the program.
       -option  A single letter version of a global --option.
       :option  An option that only applies to the stream directly before it
                and that overrides previous settings.
    
    Stream MRL syntax:
      [[access][/demux]://]URL[#[title][:chapter][-[title][:chapter]]]
      [:option=value ...]
    
      Many of the global --options can also be used as MRL specific :options.
      Multiple :option=value pairs can be specified.
    
    URL syntax:
      file:///path/file              Plain media file
      http://host[:port]/file        HTTP URL
      ftp://host[:port]/file         FTP URL
      mms://host[:port]/file         MMS URL
      screen://                      Screen capture
      dvd://[device]                 DVD device
      vcd://[device]                 VCD device
      cdda://[device]                Audio CD device
      udp://[[<source address>]@[<bind address>][:<bind port>]]
                                     UDP stream sent by a streaming server
      vlc://pause:<seconds>          Pause the playlist for a certain time
      vlc://quit                     Special item to quit VLC
ru: Использование: %s [параметры] [поток] ...
    Можно указать в командной строке несколько потоков. Они будут добавлены в очередь плейлиста.
    Воспроизведение начинается с первого элемента.
    
    Стили параметров:
      --параметр  Глобальный параметр, действующий всё время выполнения программы.
       -параметр  Однобуквенный вариант глобального стиля --параметр.
       :параметр  Параметр, применяемый к потоку прямо перед ним
                     и переопределяющий предыдущие настройки.
    
    Синтаксис потока MRL:
      [[ввод][/демультиплексор]://]URL[@[заглавие][:глава][-[заглавие][:глава]]] [:параметр=значение ...]
    
      Большинство глобальных --параметров также может использоваться как специфические :параметры MRL.
      Возможно указать нескольких пар :параметр=значение.
    
    Синтаксис URL:
      [file://]файл                      Обычный медиафайл
      http://ip:порт/файл                HTTP-адрес
      ftp://ip:порт/файл                 FTP-адрес
      mms://ip:порт/файл                 MMS-адрес
      screen://                          Захват с экрана
      [dvd://][устройство]               Устройство DVD
      [vcd://][устройство]               Устройство VCD
      [cdda://][устройство]              Устройство Audio CD
      udp://[[<адрес источника>]@[<адрес привязки>][:<порт привязки>]]
                                         UDP-поток с сервера потоковой передачи
      vlc://pause:<секунды>              Приостановка воспроизведения списка на определённое время
      vlc://quit                         Специальная команда для выхода из VLC

en: Use 10 bits per pixel for video frames.
ru: Использовать 10 бит на пиксел видео.

en: Use Blu-ray menus. If disabled, the movie will start directly
ru: Показывать меню Blu-ray. Если отключено, воспроизведение начнётся сразу

en: Use DecodeBin
ru: Использует DecodeBin

en: Use HDAPS, AMS, APPLESMC or UNIMOTION motion sensors to rotate the video
ru: Использовать сенсоры движения HDAPS, AMS, APPLESMC или UNIMOTION для поворота видео

en: Use Periodic Intra Refresh
ru: Периодическое обновление интра-данных

en: Use Periodic Intra Refresh instead of IDR frames
ru: Обновлять интра-данные периодически, а не в ключевых кадрах

en: Use Psy-optimizations
ru: Психовизуальные оптимизации

en: Use RTP over RTSP (TCP)
ru: Использовать RTP поверх RTSP (TCP)

en: Use S/PDIF when available
ru: Использовать S/PDIF при его наличии

en: Use Software White adjust
ru: Программная корректировка белого

en: Use Tiger for rendering
ru: Визуализация через Tiger

en: Use VLC frequency bands
ru: Использовать полосы частот VLC

en: Use VLC pace
ru: Скорость VLC

en: Use Variable BitRate. Default is to use Constant BitRate (CBR).
ru: Использовать переменный битрейт. По умолчанию используется постоянный (CBR).

en: Use YUVP renderer
ru: Использовать визуализатор YUVP

en: Use a local picture as logo on the video
ru: Накладывает изображение на видео

en: Use a plugins cache
ru: Использовать кэш модулей

en: Use a plugins cache which will greatly improve the startup time of VLC.
ru: Использование кэша модулей существенно ускоряет запуск VLC.

en: Use a skinned playlist
ru: Применять оболочку к плейлисту

en: Use a sub&title file
ru: Использовать файл суб&титров

en: Use all visual optimizations that can worsen both PSNR and SSIM
ru: Использовать визуальные оптимизации, ухудшающие оценки PSNR и SSIM

en: Use an image's alpha channel as a transparency mask.
ru: Создаёт маску прозрачности из альфа-канала изображения.

en: Use assembler CPU optimizations.
ru: Использовать ассемблерную оптимизацию CPU

en: Use chapter codecs found in the segment.
ru: Использовать кодеки главы, найденные в сегменте.

en: Use chroma as part of the motion estimation process
ru: Использовать цветность в процессе оценки движения

en: Use custom skin
ru: Другой стиль

en: Use downmix algorithm
ru: Вкл. алгоритм сведения каналов

en: Use float32 output
ru: Использовать 32-битный вывод с плавающей точкой

en: Use fullrange instead of TV colorrange
ru: Использовать полный цветовой диапазон (не телевизионный)

en: Use hardware YUV->RGB conversions
ru: Использовать аппаратное преобразование YUV->RGB

en: Use hardware blending support
ru: Использовать аппаратную поддержку наложения

en: Use input chroma unaltered
ru: Использовать исходную цветность

en: Use keyframes
ru: Использовать ключевые кадры

en: Use large text for list views
ru: Выводить в списках большой текст

en: Use mb-tree ratecontrol
ru: МБ-дерево влияет на скорость

en: Use media library
ru: Использовать медиатеку

en: Use motion sensors
ru: Использовать сенсоры движения

en: Use muxers rate control mechanism
ru: Использовать механизм управления скоростью

en: Use native style
ru: Стандартный стиль

en: Use only one instance when started from file manager
ru: Ограничиться одной копией при запуске из менеджера файлов

en: Use playback control?
ru: Использовать управление воспроизведением?

en: Use playlist options usually used to prevent ads skipping to detect ads and prevent adding them to the playlist.
ru: Использовать опции плейлиста, которые обычно используются для предотвращения пропуска рекламы, для обнаружения рекламы и предотвращения добавления её в плейлист.

en: Use randomized IV for encryption
ru: Шифровать со случайным начальным значением

en: Use real-time mode suitable for being used as a master input and real-time input slaves.
ru: Включить режим реального времени для использования в качестве главного входа и подчинённых входов реального времени.

en: Use recovery points to close GOPs
ru: Закрывать GOP в точках восстановления

en: Use sequential numbers instead of timestamps
ru: Порядковые номера вместо отметок времени

en: Use sequential numbers instead of timestamps for snapshot numbering
ru: Использовать в названиях снимков последовательную нумерацию вместо отметок времени.

en: Use subtitle file
ru: Использовать файл субтитров

en: Use the MPEG4 quantization matrix for MPEG2 encoding. This generally yields a better looking picture, while still retaining the compatibility with standard MPEG2 decoders.
ru: Использовать матрицу квантования MPEG4 для кодирования в MPEG2. В общем это даёт лучшее изображение, однако оставляет несовместимость со стандартными декодерами MPEG2.

en: Use the Metacube protocol. Needed for streaming to the Cubemap reflector.
ru: Включить протокол Metacube (требуется для трансляции через передатчик Cubemap).

en: Use the VLC frequency bands. Otherwise, use the ISO Standard frequency bands.
ru: Использовать полосы частот VLC вместо полос, определённых стандартом ISO.

en: Use the complete preferences to configure custom caching values for each access module.
ru: Используйте полный вид настроек для определения других величин кэша для каждого модуля доступа.

en: Use the native fullscreen mode
ru: Использовать стандартный полноэкранный режим

en: Use the stream PCR as a reference.
ru: Использовать отметки PCR в потоке в качестве опорных.

en: Use this to stream to a dynamic group of computers on a multicast-enabled network. This is the most efficient method to stream to several computers, but it won't work over Internet. RTP headers will be added to the stream
ru: Используйте этот вариант для выдачи потока множеству компьютеров в сети с поддержкой групповых передач. Это самый эффективный метод при множестве клиентов, но он не работает по Интернету. В поток добавляются RTP-заголовки.

en: Use this to stream to a dynamic group of computers on a multicast-enabled network. This is the most efficient method to stream to several computers, but it won't work over the Internet.
ru: Используйте этот вариант для выдачи потока множеству компьютеров в сети с поддержкой групповых передач. Это самый эффективный метод при множестве клиентов, но он не работает по Интернету.

en: Use this to stream to a single computer.
ru: Используйте этот вариант для передачи потока одному компьютеру.

en: Use this to stream to a single computer. RTP headers will be added to the stream
ru: Используйте этот вариант для передачи потока одному компьютеру. В поток добавляются RTP-заголовки.

en: Use this to stream to several computers using the Microsoft MMS protocol. This protocol is used as transport method by many Microsoft's software. Note that only a small part of the MMS protocol is supported (MMS encapsulated in HTTP).
ru: Используйте этот вариант для выдачи потока нескольким компьютерам по протоколу Microsoft MMS. Этот транспортный протокол используется множеством приложений Microsoft. Заметьте, что поддерживается только его небольшая часть (MMS в HTTP).

en: Use this to stream to several computers. This method is not the most efficient, as the server needs to send the stream several times, but generally the most compatible
ru: Используйте этот вариант для выдачи потока нескольким компьютерам. Это не самый эффективный вариант, так как сервер должен многократно передавать один поток, но работает практически всегда.

en: Use this when you know your stream is (or is not) encoded with Dolby Surround but fails to be detected as such. Even if the stream is not actually encoded with Dolby Surround, turning on this option might enhance your experience, especially when combined with the Headphone Channel Mixer.
ru: Используется, если известно, что поток закодирован (или не закодирован) с использованием Dolby Surround, но автоматически это не определяется. Даже если поток действительно не закодирован с Dolby Surround, включение этой опции может улучшить восприятие звука, особенно при совместном использовании с микшированием каналов наушников.

en: Use track length as maximum unit in seek?
ru: Использовать длину дорожки как макс. единицу при перемотке?

en: Use triple buffering for overlays
ru: Использовать тройную буферизацию для слоёв

en: Use variable length codes instead, useful for very high bitrates
ru: Вместо этого использовать коды переменной длины (полезно для очень высоких битрейтов)

en: Use video buffers in system memory
ru: Видеобуферы в системной памяти

en: Used for statistics.
ru: Используется для статистики.

en: User
ru: Пользователь

en: User Agent
ru: Строка User-Agent

en: User name
ru: Имя пользователя

en: User name that will be requested to access the stream.
ru: Имя пользователя, которое будет запрошено для доступа к потоку.

en: User name that will be used for the connection.
ru: Имя пользователя для соединения с FTP-сервером.

en: User name to be used for connection to the SOCKS proxy.
ru: Имя пользователя, которое будет использовано при подсоединении к SOCKS прокси.

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Username:
ru: Имя пользователя:

en: Uses GStreamer framework's plugins to decode the media codecs
ru: Использует для декодирования медиаформатов модули подсистемы GStreamer

en: Uzbek
ru: Узбекский

en: V&iew
ru: Вид

en: V-plane color
ru: Цвета V-plane

en: VA-API video decoder via DRM
ru: Видеодекодер VA-API через DRM

en: VA-API video decoder via X11
ru: Видеодекодер VA-API через X11

en: VBI & Teletext
ru: VBI и телетекст

en: VBI and Teletext decoder
ru: Декодер VBI и телетекста

en: VBI capture device
ru: Устройство захвата VBI

en: VBR Quality
ru: Качество для переменного битрейта

en: VBR mode
ru: Режим VBR

en: VBV buffer
ru: Буфер VBV

en: VC-1 packetizer
ru: Упаковщик VC-1

en: VC1 video demuxer
ru: Видеодемультиплексор VC1

en: VC2 Low Delay Profile
ru: Профиль VC2 с мин. задержкой

en: VC2 Main Profile
ru: Основной профиль VC2

en: VC2 Simple Profile
ru: Простой профиль VC2

en: VCD Format
ru: Формат VCD

en: VCD device
ru: Устройство VCD

en: VCD input
ru: Ввод с VCD

en: VDA output pixel format
ru: Формат пикселов VDA

en: VDPAU adjust video filter
ru: Видеофильтр подстройки VDPAU

en: VDPAU deinterlacing filter
ru: Фильтр устранения чересстрочности VDPAU

en: VDPAU output
ru: Вывод VDPAU

en: VDPAU sharpen video filter
ru: Видеофильтр повышения резкости VDPAU

en: VDPAU surface conversions
ru: Преобразования поверхности VDPAU

en: VDPAU video decoder
ru: Видеодекодер VDPAU

en: VDR Cut Marks
ru: Метки нарезки VDR

en: VDR recordings
ru: Записи VDR

en: VHS movie
ru: Фильм на видеокассете

en: VHS movie effect video filter
ru: Видеофильтр эффекта «Фильм на видеокассете»

en: VLC can avoid creating window caption, frames, etc... around the video, giving a "minimal" window.
ru: Если выключено, VLC не будет прорисовывать заголовок окна, обрамление и т.п., то есть будет работать в минимальном окне.

en: VLC can check online for album art and metadata to enrich your playback experience, e.g. by providing track information when playing Audio CDs. To provide this functionality, VLC will send information about your contents to trusted services in an anonymized form.
ru: VLC может обращаться в Сеть за обложками альбомов и метаданными для дополнения ваших впечатлений от произведения, например показывать сведения о текущей дорожке проигрываемого компакт-диска. Для этого VLC передаёт доверенным службам анонимные данные о воспроизводимом вами содержимом.

en: VLC can display messages on the video. This is called OSD (On Screen Display).
ru: VLC может отображать сообщения (меню) поверх видео (OSD, On Screen Display).

en: VLC can't recognize the input's format
ru: VLC не может определить формат входных данных.

en: VLC cannot open ANY capture device. Check the error log for details.
ru: Не удаётся обнаружить какое-либо устройство захвата. В журнал ошибок записана подробная информация.

en: VLC cannot set the DVD's title. It possibly cannot decrypt the entire disc.
ru: Не удаётся установить главу DVD. Возможно, не удаётся дешифровать весь диск.

en: VLC could not connect to "%s:%d".
ru: VLC не может соединиться с «%s:%d».

en: VLC could not connect to EyeTV.
    Make sure that you installed VLC's EyeTV plugin.
ru: VLC не может подключиться к EyeTV.
    Убедитесь, что модуль EyeTV установлен в VLC.

en: VLC could not connect with the given server.
ru: VLC не может соединиться с данным сервером.

en: VLC could not decode the format "%4.4s" (%s)
ru: VLC не может декодировать формат «%4.4s» (%s)

en: VLC could not identify the audio or video codec
ru: VLC не может опознать видео- или аудиокодек

en: VLC could not open the %4.4s %s encoder.
ru: VLC не может открыть кодер %4.4s %s.

en: VLC could not open the %s module.
ru: VLC не может открыть модуль %s.

en: VLC could not open the decoder module.
ru: VLC не может открыть модуль декодирования.

en: VLC could not open the file "%s" (%s).
ru: VLC не может открыть файл «%s» (%s).

en: VLC could not open the file "%s": %s
ru: VLC не может открыть файл «%s»: %s

en: VLC could not read the file (%s).
ru: VLC не может прочитать файл (%s).

en: VLC could not read the file: %s
ru: VLC не может прочитать файл: %s

en: VLC failed to load the ASF header.
ru: VLC не может загрузить этот заголовок ASF.

en: VLC is started from file association
ru: VLC запущен по ассоциации файла

en: VLC is unable to open the MRL '%s'. Check the log for details.
ru: VLC не может открыть MRL '%s'. Ищите более подробную информацию в лог-файле.

en: VLC media playback
ru: Воспроизведение в VLC

en: VLC media player
ru: Медиапроигрыватель VLC

en: VLC media player - Web Interface
ru: Веб-интерфейс VLC

en: VLC media player Help
ru: Справка по медиаплееру VLC

en: VLC media player Help...
ru: Справка медиапроигрывателя VLC...

en: VLC media player and VideoLAN are trademarks of the VideoLAN Association.
ru: VideoLAN и Медиаплеер VLC — товарные знаки организации VideoLAN Association.

en: VLC media player updates
ru: Обновления медиапроигрывателя VLC

en: VLC normally uses Freetype for rendering, but this allows you to use svg for instance.
ru: По умолчанию для визуализации используется Freetype, но здесь можно указать, например, SVG.

en: VLC preferences
ru: Настройки VLC

en: VLC skins website
ru: сайта VLC

en: VLC version %s (%s)
ru: Версия VLC %s (%s)

en: VLC was unable to save the meta data.
ru: VLC не может сохранить эти метаданные.

en: VLC will keep playing the current playlist item.
ru: VLC будет повторять данный элемент плейлиста.

en: VLC will keep playing the playlist indefinitely.
ru: VLC будет воспроизводить элементы плейлиста бесконечно.

en: VLC will pause and resume supported music players on playback.
ru: VLC будет приостанавливать и продолжать воспроизведение музыки на поддерживаемых внешних плеерах.

en: VLC will randomly play files in the playlist until interrupted.
ru: Всегда воспроизводить файлы из плейлиста в случайном порядке до прерывания.

en: VLC will start with just an icon in your taskbar
ru: Запускать VLC только как значок в панели задач

en: VLC will store playback positions of the last 30 items you played. If you re-open one of those, playback will continue.
ru: VLC будет сохранять позиции воспроизведения 30 последних проигранных файлов. Если вы вернётесь к одному из них, воспроизведение продолжится с запомненной позиции.

en: VLC's connection to the given server was rejected.
ru: Данный сервер отказал VLC в подключении.

en: VLC's implementation of Video On Demand
ru: Реализация «видео по запросу» проигрывателем VLC

en: VLM Batch Commands
ru: Команды VLM

en: VLM conf (*.vlm);;All (*)
ru: Конфигурация VLM (*.vlm);;Все (*)

en: VLM configuration file
ru: Конфигурационный файл VLM

en: VLM configurator
ru: Конфигуратор VLM

en: VNC Host
ru: Узел VNC

en: VNC Password
ru: Пароль VNC

en: VNC Port
ru: Порт VNC

en: VNC client access
ru: Доступ клиента VNC

en: VNC hostname or IP address.
ru: Имя или IP-адрес узла VNC.

en: VNC password.
ru: Пароль VNC.

en: VNC poll interval
ru: Интервал между опросами VNC

en: VNC polling
ru: Опрос VNC

en: VNC port number.
ru: Номер порта VNC.

en: VOC demuxer
ru: Демультиплексор VOC

en: VOD
ru: Видео по запросу

en: Value to adjust dts by
ru: Значение для корректировки dts

en: Variance
ru: Амплитуда

en: Variance of the gaussian noise
ru: Амплитуда шума

en: Various audio and video decoders/encoders delivered by the FFmpeg library. This includes (MS)MPEG4, DivX, SV1,H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG and other codecs
ru: Различные аудио- и видеокодеры/декодеры из библиотеки FFmpeg. В том числе: (MS)MPEG4, DivX, SV1, H261, H263, H264, WMV, WMA, AAC, AMR, DV, MJPEG...

en: Verbosity
ru: Детализация сообщений

en: Verbosity (0,1,2)
ru: Подробность сообщений (0,1,2)

en: Version
ru: Версия

en: Version %1
ru: Версия %1

en: Vertical
ru: вертикальная

en: Vertical (13V)
ru: Вертикальная (13V)

en: Vertical flip
ru: Вертикальный переворот

en: Vertical slices per frame
ru: Вертикальных срезов на кадр

en: Very Low Definition (240 lines)
ru: Очень низкое разрешение (240 строк)

en: Very short backwards jump
ru: Очень короткий скачок назад

en: Very short forward jump
ru: Очень короткий скачок вперёд

en: Very short jump length
ru: Длина минимального скачка

en: Very short jump length, in seconds.
ru: Длина минимального скачка, в секундах.

en: Video
ru: Видео

en: Video &Track
ru: В&идеодорожка

en: Video Auto Scaling
ru: Автомасштабирование видео

en: Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD) input
ru: Ввод с Video CD (VCD 1.0, 1.1, 2.0, SVCD, HQVCD)

en: Video Callback data
ru: Данные видео для обратного вызова

en: Video Capture height
ru: Высота видео

en: Video Capture height in pixel
ru: Высота захватываемого изображения (в пикселах)

en: Video Capture width
ru: Ширина видео

en: Video Capture width in pixel
ru: Ширина захватываемого изображения (в пикселах)

en: Video Decode Acceleration Framework (VDA)
ru: Программный интерфейс VDA (Video Decode Acceleration)

en: Video Effects
ru: Видеоэффекты

en: Video Effects...
ru: Видеоэффекты...

en: Video FPS
ru: Частота кадров

en: Video Files
ru: Видеофайлы

en: Video ID
ru: ID видео

en: Video On Demand ( VOD )
ru: Видео по запросу (VOD)

en: Video PID
ru: PID видео

en: Video Settings
ru: Настройки видео

en: Video Track
ru: Видеодорожка

en: Video X coordinate
ru: Координата X видео

en: Video Y coordinate
ru: Координата Y видео

en: Video alignment
ru: Выравнивание видео

en: Video bitrate
ru: Битрейт видео

en: Video bitrate tolerance
ru: Допустимое отклонение битрейта видео

en: Video bitrate tolerance in kbit/s.
ru: Допустимое отклонение битрейта видео в кбит/сек.

en: Video capture
ru: Запись видео

en: Video capture (Video4Linux)
ru: Запись видео (Video4Linux)

en: Video capture controls (if supported by the device)
ru: Управление параметрами видеосъёмки (если поддерживается устройством)

en: Video capture device
ru: Устройство захвата видео

en: Video capture device node.
ru: Путь к устройству захвата видео.

en: Video codec
ru: Видеокодек

en: Video codecs
ru: Видеокодеки

en: Video connection
ru: Видеоподключение

en: Video connection for DeckLink output.
ru: Видеоподключение для выхода DeckLink.

en: Video connection to use for DeckLink captures. Valid choices: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo. Leave blank for card default.
ru: Видеоподключение, используемое при захвате с DeckLink (допустимые значения: sdi, hdmi, opticalsdi, component, composite, svideo или пустое (по умолчанию)).

en: Video cropping
ru: Кадрирование видео

en: Video cropping filter
ru: Видеофильтр Кадрирование

en: Video decoder using Android MediaCodec
ru: Видеодекодер на базе Android MediaCodec

en: Video device
ru: Видеоустройство

en: Video device name
ru: Название видеоустройства

en: Video encoder
ru: Видеокодер

en: Video encoder (using OpenMAX IL)
ru: Видеокодер (на базе OpenMAX IL)

en: Video filter
ru: Видеофильтр

en: Video filter module
ru: Модуль видеофильтра

en: Video filtering using a chain of video filter modules
ru: Обработка видео с использованием цепочки модулей видеофильтров

en: Video filters are used to process the video stream.
ru: Видеофильтры используются для обработки видеопотока.

en: Video filters will be applied to the video stream.
ru: Видеопоток будет проходить через видеофильтры.

en: Video filters will be applied to the video streams (after overlays are applied). You can enter a colon-separated list of filters.
ru: Видеофильтры для обработки видеопотоков (после наложения слоёв). Вы можете ввести список фильтров через запятую.

en: Video frame-rate
ru: Частота кадров

en: Video height
ru: Высота видео

en: Video input
ru: Видеовход

en: Video input chroma format
ru: Формат цветности

en: Video input frame rate
ru: Частота кадров видеовхода

en: Video input pin
ru: Штекер ввода видео

en: Video memory
ru: Видеопамять

en: Video memory buffer height.
ru: Высота буфера видеопамяти.

en: Video memory buffer pitch in bytes.
ru: Полная ширина буфера видеопамяти в байтах.

en: Video memory buffer width.
ru: Ширина буфера видеопамяти.

en: Video memory output
ru: Вывод в видеопамять

en: Video mode
ru: Видеорежим

en: Video output
ru: Вывод видео

en: Video output URL
ru: URL выводимого видео

en: Video output access method
ru: Режим вывода видео

en: Video output for Windows 7/Windows Vista with Platform update
ru: Вывод видео для Windows 7/Windows Vista с обновлением Платформы

en: Video output module
ru: Модуль вывода видео

en: Video output modules
ru: Модули вывода видео

en: Video output muxer
ru: Мультиплексор видео

en: Video output pin
ru: Метод вывода видео

en: Video pictures blending
ru: Смешивание видеоизображений

en: Video port
ru: Порт видео

en: Video post processing filter
ru: Пост-обработка видео

en: Video postrender callback
ru: Вызвать после просчёта видео

en: Video prerender callback
ru: Вызвать до просчёта видео

en: Video quality post-processing level
ru: Качество обработки видео

en: Video scale
ru: Масштаб видео

en: Video scaling
ru: Масштабирование

en: Video scaling factor
ru: Масштаб видео

en: Video scaling filter
ru: Масштабирование видео

en: Video settings
ru: Настройки видео

en: Video size
ru: Размер видео

en: Video snapshot directory (or filename)
ru: Каталог (или файл) снимков видео

en: Video snapshot file prefix
ru: Префикс в названиях файлов снимков

en: Video snapshot format
ru: Формат снимков

en: Video snapshot height
ru: Высота снимков

en: Video snapshot width
ru: Ширина снимков

en: Video snapshots
ru: Снимки видео

en: Video splitter module
ru: Модуль деления видео

en: Video standard
ru: Стандарт видео

en: Video standard (Default, SECAM, PAL, or NTSC).
ru: Стандарт видео (по умолчанию, SECAM, PAL или NTSC).

en: Video title
ru: Заголовок видео

en: Video transformation filter
ru: Фильтр трансформации видео

en: Video width
ru: Ширина видео

en: Video will be embedded in this pre-existing window. If zero, a new window will be created.
ru: Видео может выводиться в существующем окно с заданным кодом, или в новом, если код равен 0.

en: Video will be rendered with this X11 display. If empty, the default display will be used.
ru: Видео будет выводиться на этом дисплее X11. Если дисплей не указан, то на дисплее по умолчанию.

en: Video4Linux compressed A/V input
ru: Аудио/видео, обработанное Video4Linux

en: Video4Linux input
ru: Ввод из Video4Linux

en: Video4Linux radio tuner
ru: Радиоприёмник Video4Linux2

en: VideoCore layer where the video is displayed.
ru: Слой VideoCore для вывода видео.

en: VideoCore layer where the video is displayed. Subpictures are displayed directly above and a black background directly below.
ru: Слой VideoCore, в котором будет выводится видео. Над этим слоем выводятся наложения, а непосредственно под ним — чёрный фон.

en: VideoLAN Website...
ru: Сайт VideoLAN...

en: Vietnamese
ru: Вьетнамский

en: Vietnamese (VISCII)
ru: Вьетнамская (VISCII)

en: Vietnamese (Windows-1258)
ru: Вьетнамская (Windows-1258)

en: View
ru: Вид

en: View certificate
ru: Просмотреть сертификат

en: Visualization
ru: Визуализация

en: Visualization:
ru: Визуализация:

en: Visualizations
ru: Визуализация

en: Visualizations selector
ru: Выбор визуализатора

en: Visualize motion vectors
ru: Показывать векторы движения

en: Visualizer
ru: Визуализатор

en: Visualizer filter
ru: Фильтр визуализатора

en: Vivid
ru: Живые цвета

en: VoD server module
ru: Модуль сервера VoD

en: Vobsub subtitles parser
ru: Анализатор субтитров Vobsub

en: Vocal
ru: Вокал

en: Voice activity detection
ru: Обнаружение голосовой активности

en: Vol #
ru: Часть #

en: Vol max #
ru: Макс часть #

en: Volapuk
ru: Волапюк

en: Volume
ru: Громкость

en: Volume %ld%%
ru: Громкость %ld%%

en: Volume Control
ru: Изменение громкости

en: Volume Down
ru: Тише

en: Volume Mute
ru: Выкл. звук

en: Volume Set
ru: Набор частей

en: Volume Up
ru: Громче

en: Volume down
ru: Тише

en: Volume normalization
ru: Нормализация громкости

en: Volume normalizer
ru: Нормализация громкости

en: Volume of the audio input.
ru: Громкость записываемого звука.

en: Volume up
ru: Громче

en: Volume will be controlled by the player, and not the <i>Main Controls</i>.
ru: Регулировать громкость можно будет в проигрывателе, а не в <i>Основном управлении</i>.

en: Vorbis audio decoder
ru: Аудиодекодер Vorbis

en: Vorbis audio encoder
ru: Аудиокодер Vorbis

en: Vorbis audio packetizer
ru: Аудиоупаковщик Vorbis

en: Vorbis is a free audio codec (useable with OGG)
ru: Vorbis — свободный аудиокодек (используется с OGG)

en: Vu meter
ru: Волюметр

en: WAV demuxer
ru: Демультиплексор WAV

en: WAV muxer
ru: Мультиплексор WAV

en: WMA v1/v2 fixed point audio decoder
ru: Аудиодекодер WMA v1/v2 с фикс. точкой

en: WMServer RTSP dialect
ru: Совместимость с WMServer

en: WMServer uses a nonstandard dialect of RTSP. Selecting this parameter will tell VLC to assume some options contrary to RFC 2326 guidelines.
ru: WMServer использует нестандартный вариант RTSP. Если этот параметр установлен, VLC будет допускать некоторые отклонения от RFC 2326.

en: WMV (Windows Media Video) 1 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
ru: WMV (Windows Media Video) 1 (используется с MPEG TS, MPEG1, ASF и OGG)

en: WMV (Windows Media Video) 2 (useable with MPEG TS, MPEG1, ASF and OGG)
ru: WMV (Windows Media Video) 2 (используется с MPEG TS, MPEG1, ASF и OGG)

en: WPL playlist import
ru: Импорт плейлиста WPL

en: Wait for I frame before toggling placeholder
ru: Переключать заполнитель после I-кадра

en: Wall
ru: Стена

en: Wall video filter
ru: Видеофильтр Стена

en: Wallpaper
ru: Видео на рабочем столе

en: Warning
ru: Предупреждение

en: Warning: <b>%1</b> is already an application menu shortcut
ru: Предупреждение: сочетание <b>%1</b> уже используется в меню VLC

en: Warning: this key or combination is already assigned to
ru: Предупреждение: клавиша уже назначена для:

en: Water effect
ru: Эффект воды

en: Wave
ru: Волна

en: Wave video filter
ru: Видеофильтр Волны

en: WaveOut audio output
ru: Вывод звука через WaveOut

en: Waves
ru: Волны

en: We just found an older version of VLC's preferences files.
ru: Найдена более старая версия файлов настроек VLC.

en: Web
ru: Веб-интерфейс

en: WebM video decoder
ru: Видеодекодер WebM

en: Website
ru: Сайт

en: Weighted prediction for B-frames
ru: Взвешенное предсказание для B-кадров

en: Weighted prediction for B-frames.
ru: Взвешенное предсказание для B-кадров.

en: Weighted prediction for P-frames
ru: Взвешенное предсказание для P-кадров

en: Welsh
ru: Уэльский (Валлийский)

en: Western European (IBM 00850)
ru: Западноевропейская (IBM 00850)

en: Western European (Latin-9)
ru: Западноевропейская (Latin-9)

en: Western European (Windows-1252)
ru: Западноевропейская (Windows-1252)

en: Wet
ru: Сырой

en: Wet mix
ru: Обработанный звук

en: When minimized
ru: В свёрнутом состоянии

en: When possible, the input stream will be recorded instead of using the stream output module
ru: Если это возможно, то не использовать для входящего потока модуль вывода потока, а записывать его

en: When set to 'no', this parameter is intended to give old skins a chance to play back video even though no video tag is implemented
ru: Если этот параметр не установлен, старые оболочки смогут воспроизводить видео, даже если в них нет тега video.

en: When set, this VLC instance will act as the master clock for synchronization for clients listening
ru: VLC будет основным источником времени для синхронизации часов настроенных на него клиентов

en: When several video formats are available, select one whose resolution is closest to (but not higher than) this setting, in number of lines. Use this option if you don't have enough CPU power or network bandwidth to play higher resolutions.
ru: При наличии нескольких видеоформатов VLC выберет наиболее близкое (но не превышающее) разрешение по вертикали. Используйте этот параметр, если мощности процессора или скорости сети недостаточно для воспроизведения высоких разрешений.

en: When streaming using UDP, the streams can be announced using the SAP/SDP announcing protocol. This way, the clients won't have to type in the multicast address, it will appear in their playlist if they enable the SAP extra interface.
    If you want to give a name to your stream, enter it here, else, a default name will be used.
ru: При потоковой передаче с использованием UDP можно объявлять потоки, используя протокол извещения SAP/SDP. Таким образом клиенты будут избавлены от необходимости вводить адрес для групповой передачи. Он появится в их плейлисте, если они включат дополнительный интерфейс SAP.
    Если вы хотите дать название потоку, введите его здесь, или будет использоваться название по умолчанию.

en: When the SAP flow control is disabled, this lets you set the fixed interval between SAP announcements.
ru: Когда управление потоком SAP выключено, этот параметр позволяет установить фиксированный период рассылки оповещений SAP

en: When this is enabled, the interface will show a dialog box each time some user input is required.
ru: При включении этого параметра интерфейс будет показывать диалоговые окна, когда потребуется участие пользователя.

en: When this is enabled, the preferences and/or interfaces will show all available options, including those that most users should never touch.
ru: Показывает все доступные параметры, включая те, которые большинство пользователей никогда не должны менять.

en: When this is set, the SAP parser will discard some non-compliant announcements.
ru: При установленном параметре анализатор SAP не будет принимать некоторые оповещения, не соответствующие стандартам.

en: When this mode is enabled, pixels will be shown as black or white. The threshold value will be the brightness defined below.
ru: При включённом режиме пикселы будут показаны как чёрные или белые. Порог для определения цвета будет яркостью, указанной ниже.

en: When this option is enabled, the stream will be both played and transcoded/streamed.
    
    Note that this requires much more CPU power than simple transcoding or streaming.
ru: При включении этой опции поток будет и проигрываться, и перекодироваться/передаваться.
    
    Примечание: это требует гораздо больше ресурсов ЦПУ, чем простое перекодирование или потоковая передача.

en: When using the PVR input (or a very irregular source), you should set this to 10000.
ru: При использовании ввода с PVR (или другого несинхронизированного источника), стоит установить значение 10000.

en: When using the one instance only option, enqueue items to playlist and keep playing current item.
ru: В режиме одной копии добавлять следующие позиции в плейлист, не прерывая воспроизведение текущей позиции.

en: Whether temporal deinterlacing applies to luma only
ru: Применять временное устранение чересстрочности только к яркости

en: Which font description to use if the Kate stream does not specify particular font parameters (name, size, etc) to use. A blank name will let Tiger choose font parameters where appropriate.
ru: Описание шрифта, которое будет использоваться, когда в потоке Kate не определены параметры шрифта (название, размер и т.д.). Если оно не задано, Tiger выберет подходящие параметры.

en: White
ru: белый

en: White Blue
ru: Белый-Синий

en: White Crush for Blue
ru: Сжатие белого для синего

en: White Crush for Green
ru: Сжатие белого для зелёного

en: White Crush for Red
ru: Сжатие белого для красного

en: White Green
ru: Белый-Зелёный

en: White Level for Blue
ru: Уровень белого для синего

en: White Level for Green
ru: Уровень белого для зелёного

en: White Level for Red
ru: Уровень белого для красного

en: White Red
ru: Белый-Красный

en: White balance temperature (K)
ru: Температура белого (K)

en: White balance temperature as a color temperation in Kelvin (2800 is minimum incandescence, 6500 is maximum daylight).
ru: Температура для баланса белого как цветовая температура в Кельвинах (2800 - свечение лампы, 6500 - яркий солнечный свет).

en: Wide-band (16kHz)
ru: Широкая полоса (16КГц)

en: Width
ru: Ширина

en: Width in pixel of each bar in the BarGraph to be displayed (default : 10).
ru: Ширина каждой полосы в Гистограмме (в пикселах), по умолчанию - 10.

en: Width in pixels of the border between miniatures.
ru: Ширина в пикселах границы между миниатюрами.

en: Width of the virtual room
ru: Ширина виртуальной комнаты

en: Width of video or subtitle elementary streams
ru: Ширина элементарных потоков видео или субтитров

en: Win32 font renderer
ru: Генератор шрифтов Win32

en: Window
ru: Окно

en: Window decorations
ru: Оформление окна

en: Window handle (HWND)
ru: Код окна (HWND)

en: Window properties
ru: Настройки окна

en: Window size
ru: Размер окна

en: Windows Audio Session API output
ru: Вывод через Windows Audio Session

en: Windows GDI video output
ru: Вывод видео через Windows GDI

en: Windows Media NSC metademux
ru: Мета-демультиплексор Windows Media NSC

en: Windows Service interface
ru: Интерфейс службы Windows

en: Windows configuration of the last skin used. This option is updated automatically, do not touch it.
ru: Конфигурация Windows для последней используемой оболочки. Этот параметр обновляется автоматически модулем skins.

en: Windows opacity between 0.1 and 1
ru: Непрозрачность окон (от 0,1 до 1).

en: With this option checked, the volume up, volume down and mute buttons on your keyboard will always change your system volume. With this option unchecked, the volume buttons will change VLC's volume when VLC is selected and change the system volume when VLC is not selected.
ru: Когда этот флажок установлен, кнопки увеличения, уменьшения и отключения громкости на клавиатуре будут изменять громкость в системе. Если он снят, они будут управлять громкостью в VLC (если приложение VLC на переднем плане).

en: With this option enabled, the playback will be automatically paused when minimizing the window.
ru: Если этот параметр включён, проигрывание автоматически приостановится при сворачивании окна VLC.

en: Wolof
ru: Волоф

en: Workaround bugs
ru: Обход ошибок

en: Workaround for France
ru: Устранение ошибки для Франции

en: Wrapper filter output
ru: Вывод фильтра надстройки

en: Write every 128th miniframe to a folder.
ru: Записывать каждый 128-й мини-кадр в папку.

en: Write process id to file
ru: Записывать идентификатор процесса в файл

en: Writer
ru: Автор

en: Writes process id into specified file.
ru: Записывает идентификатор процесса в указанный файл.

en: Writes statistic info about stream
ru: Выводит статистику потока

en: Writes stats to file instead of stdout
ru: Выводит статистику в файл, а не в stdout

en: X Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
ru: Координата X верхнего левого угла мозаики

en: X coordinate
ru: Координата X

en: X coordinate of the bargraph.
ru: X-координата гистограммы.

en: X coordinate of the encoded subtitle
ru: Координата X при кодировании субтитров

en: X coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
ru: Координата X логотипа. Логотип можно перемещать с помощью мыши.

en: X coordinate of the mask.
ru: Координата X маски.

en: X coordinate of the rendered subtitle
ru: Координата X при декодировании субтитров

en: X coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
ru: Координата X верхнего левого угла мозаики, если не отрицательная.

en: X offset
ru: Смещение по X

en: X offset, from the left screen edge.
ru: Смещение по X от левого края экрана.

en: X window
ru: X-окно

en: X.509 Certificate Authority
ru: Центр сертификации

en: X.509 Certificate Revocation List
ru: Список отозванных сертификатов (X.509)

en: X.509 Client certificate
ru: Сертификат клиента (X.509)

en: X.509 Client private key
ru: Закрытый ключ клиента (X.509)

en: X11 display
ru: Дисплей X11

en: X11 video output (XCB)
ru: Вывод через X11 (XCB)

en: X11 video window (XCB)
ru: Видеоокно X11 (XCB)

en: X11 window ID
ru: Код окна X11

en: XA demuxer
ru: Демультиплексор XA

en: XDG screen saver inhibition
ru: Отключение хранителя экрана XDG

en: XDG-screensaver
ru: Хранитель экрана XDG

en: XML Parser (using libxml2)
ru: Анализатор XML (libxml2)

en: XML Shareable Playlist Format (XSPF)
ru: Формат XSPF (XML Shareable Playlist Format)

en: XSPF playlist
ru: Плейлист XSPF

en: XSPF playlist export
ru: Экспорт плейлиста в XSPF

en: XSPF playlist import
ru: Импорт плейлиста XSPF

en: XSPF playlist|*.xspf|M3U file|*.m3u|HTML playlist|*.html
ru: Плейлист XSPF|*.xspf|M3U-файл|*.m3u|Плейлист HTML|*.html

en: XVideo adaptor number
ru: Номер адаптера XVideo

en: XVideo format id
ru: Формат XVideo

en: XVideo hardware adaptor to use. By default, VLC will use the first functional adaptor.
ru: Видеоадаптер, используемый для XVideo. По умолчанию используется первый функционирующий адаптер.

en: XVideo image format id to use. By default, VLC will try to use the best match for the video being played.
ru: Код формата изображения для XVideo. По умолчанию VLC пытается подобрать оптимальный для воспроизводимого видео.

en: XVideo output (XCB)
ru: Вывод через XVideo (XCB)

en: XWD file (autodetect)
ru: Файл XWD (автоопределение)

en: XWD image decoder
ru: Декодер изображений XWD

en: Xhosa
ru: Коса

en: Y Coordinate of the top-left corner of the mosaic.
ru: Координата Y верхнего левого угла мозаики

en: Y coordinate
ru: Координата Y

en: Y coordinate of the bargraph.
ru: Y-координата гистограммы.

en: Y coordinate of the encoded subtitle
ru: Координата Y при кодировании субтитров

en: Y coordinate of the logo. You can move the logo by left-clicking it.
ru: Координата Y логотипа. Логотип можно перемещать с помощью мыши.

en: Y coordinate of the mask.
ru: Координата Y маски.

en: Y coordinate of the rendered subtitle
ru: Координата Y при декодировании субтитров

en: Y coordinate of the upper left corner in the mosaic if non negative.
ru: Координата Y верхнего левого угла мозаики, если не отрицательная.

en: Y offset
ru: Смещение по Y

en: Y offset, down from the top.
ru: Смещение по Y от верхнего края экрана.

en: YUV output
ru: Вывод через YUV

en: YUV video output
ru: Вывод видео через YUV

en: YUV-Color cube shifting across the V-plane ( 0 - 127 ).
ru: Переключение цветового куба YUV через V-plane (0-127).

en: YUV4MPEG2 header (default disabled)
ru: Заголовок YUV4MPEG2 (по умолчанию выключено)

en: YUVP converter
ru: Преобразователь YUVP

en: Yellow
ru: жёлтый

en: Yes
ru: Да

en: Yiddish
ru: Идиш

en: Yoruba
ru: Йоруба

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server changed since the previous visit and was not authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
ru: Вы попытались обратиться к серверу %s. Однако представленный сервером сертификат изменился со времени последнего визита и ни один доверенный центр сертификации не может подтвердить его подлинность. Эта проблема может быть вызвана ошибкой настройки или попыткой обмануть вас.
    
    Если у вас появились сомнения, прервите соединение.

en: You attempted to reach %s. However the security certificate presented by the server is unknown and could not be authenticated by any trusted Certification Authority. This problem may be caused by a configuration error or an attempt to breach your security or your privacy.
    
    If in doubt, abort now.
ru: Вы попытались обратиться к серверу %s. Однако представленный сервером сертификат неизвестен и ни один доверенный центр сертификации не может подтвердить его подлинность. Эта проблема может быть вызвана ошибкой настройки или попыткой обмануть вас.
    
    Если у вас появились сомнения, прервите соединение.

en: You can completely disable the audio output. The audio decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
ru: Вы можете полностью отключить вывод звука. В этом случае звук не будет декодироваться, что немного разгрузит центральный процессор.

en: You can completely disable the sub-picture processing.
ru: Можно полностью отключить обработку слоёв.

en: You can completely disable the video output. The video decoding stage will not take place, thus saving some processing power.
ru: Вы можете полностью отключить вывод видео. В этом случае видео не будет декодироваться, что разгрузит центральный процессор.

en: You can disable all transparency effects if you want. This is mainly useful when moving windows does not behave correctly.
ru: Вы можете запретить все эффекты прозрачности, что может быть полезным, если при движении окна некорректно прорисовываются.

en: You can disable use of Macroblock-tree on ratecontrol
ru: Вы можете отключить влияние дерева макроблоков на битовую скорость выходного потока

en: You can enforce the (x,y) offsets of the elements on the mosaic (only used if positioning method is set to "offsets"). You must give a comma-separated list of coordinates (eg: 10,10,150,10).
ru: Принудительные смещения (x,y) элементов мозаики (только при использовании метода позиционирования «смещения»). Указать список координат, разделённых запятыми (например, 10,10,150,10).

en: You can enforce the height of the video snapshot. By default it will keep the original height (-1). Using 0 will scale the height to keep the aspect ratio.
ru: Изменение высоту снимков видео. По умолчанию сохраняется исходная высота (-1). При 0 высота изменяется так, чтобы сохранялось соотношение сторон.

en: You can enforce the image height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ru: Вы можете задать высоту видео. по умолчанию (-1) VLC будет адаптировать высоту под характеристики видео.

en: You can enforce the image width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ru: Вы можете изменить ширину видео. по умолчанию (-1) VLC будет адаптировать ширину под характеристики видео.

en: You can enforce the marquee position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ru: Определите позицию маркизы на видео (0 = центр, 1 = слева, 2 = справа, 4 = сверху, 8 = снизу, также вы можете использовать комбинации этих значений, например 6 = сверху-слева).

en: You can enforce the mosaic alignment on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ru: Указать выравнивание мозаики по видео (0 - по центру, 1 - слева, 2 - справа, 4 - сверху, 8 - снизу, также вы можете использовать комбинации этих значений, например, 6 - сверху и слева).

en: You can enforce the order of the elements on the mosaic. You must give a comma-separated list of picture ID(s).These IDs are assigned in the "mosaic-bridge" module.
ru: Порядок элементов мозаики. Вы должны указать список ID изображений, разделённый запятыми. Эти ID назначаются в модуле «Мост мозаики».

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (X coordinate).
ru: Вы можете назначить позицию верхнего левого угла окна видео (координата Х).

en: You can enforce the position of the top left corner of the video window (Y coordinate).
ru: Здесь вы можете назначить позицию верхнего левого угла окна видео (координата Y).

en: You can enforce the subpicture position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, e.g. 6=top-right).
ru: Вы можете задать позицию слоя на видео (0 = центр, 1 = слева, 2 = справа, 4 = сверху, 8 = снизу, вы можете также использовать комбинации этих значений, например 6 = сверху-справа).

en: You can enforce the teletext position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom, you can also use combinations of these values, eg. 6 = top-right).
ru: Расположение телетекста на видео (0 - центр, 1 - слева, 2 - справа, 4 - сверху, 8 - снизу, также можно использовать комбинации этих значений, например, 6 - сверху и слева).

en: You can enforce the text position on the video (0=center, 1=left, 2=right, 4=top, 8=bottom; you can also use combinations of these values, eg 6 = top-right).
ru: Указать позицию теста на видео (0 = центр, 1 = слева, 2 = справа, 4 = сверху, 8 = снизу, также вы можете использовать комбинации этих значений, например 6 = сверху-слева).

en: You can enforce the video height. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ru: Вы можете изменить высоту видео. С -1 (по умолчанию) VLC будет подстраивать высоту под характеристики видео.

en: You can enforce the video width. By default (-1) VLC will adapt to the video characteristics.
ru: Вы можете изменить ширину видео. С -1 (по умолчанию) VLC будет подстраивать ширину под характеристики видео.

en: You can enforce the width of the video snapshot. By default it will keep the original width (-1). Using 0 will scale the width to keep the aspect ratio.
ru: Изменение ширины снимков видео. По умолчанию сохраняется исходная ширина (-1). При 0 ширина изменяется так, чтобы сохранялось соотношение сторон.

en: You can enter here a default stream output chain. Refer to the documentation to learn how to build such chains. Warning: this chain will be enabled for all streams.
ru: Вы можете ввести цепочку вывода потока, используемую по умолчанию. Обратитесь документации, чтобы узнать более подробно, как строить такие цепочки. Осторожно: эта цепочка будет применяться для всех потоков.

en: You can give a comma-separated list of inputs that will be concatenated together after the normal one.
ru: Здесь можно задать разделённый запятыми список потоков ввода, которые будут добавлены к стандартному.

en: You can manually give a list of bookmarks for a stream in the form "{name=bookmark-name,time=optional-time-offset,bytes=optional-byte-offset},{...}"
ru: Можно задать список закладок для потока в форме «{name=имя-закладки,time=необязательное-смещение-времени,bytes=необязательное-смещение-по-байтам},{...}».

en: You can overlay the motion vectors (arrows showing how the images move) on the image. This value is a mask, based on these values:
    1 - visualize forward predicted MVs of P frames
    2 - visualize forward predicted MVs of B frames
    4 - visualize backward predicted MVs of B frames
    To visualize all vectors, the value should be 7.
ru: Наложить на видео векторы движения (стрелки, показывающие направление движения изображения). Значение является маской, основанной на следующих значениях:
    1 - показывать прямо предсказанные векторы движения P-кадров
    2 - показывать прямо предсказанные векторы движения B-кадров
    4 - показывать обратно предсказанные векторы движения B-кадров
    Чтобы показать все векторы, укажите значение 7.

en: You can select "additional interfaces" for VLC. They will be launched in the background in addition to the default interface. Use a colon separated list of interface modules. (common values are "rc" (remote control), "http", "gestures" ...)
ru: Список дополнительных интерфейсов VLC (через запятую), которые будут запускаться в дополнение к интерфейсу по умолчанию (например: «rc» (удалённое управление), «http», «gestures» (жесты) и т.д.).

en: You can select control interfaces for VLC.
ru: Здесь можно выбрать интерфейсы управления VLC.

en: You can select local files with the following list and buttons.
ru: Добавьте в этот список локальные файлы для воспроизведения.

en: You can select which VoD server module you want to use. Set this to `vod_rtsp' to switch back to the old, legacy module.
ru: Вы можете выбрать нужный вам модуль сервера VoD или указать 'vod_rtsp', чтобы переключиться на старый модуль.

en: You can use specific video output modules for the clones. Use a comma-separated list of modules.
ru: Вы можете выбрать определённые модули вывода для клонов. Укажите список модулей, разделённый запятыми.

en: You can use this option to place the subtitles under the movie, instead of over the movie. Try several positions.
ru: Позволяет разместить субтитры под фильмом, вместо или над фильмом. Попробуйте разные позиции.

en: You can zoom the video by the specified factor.
ru: Вы можете изменить коэффициент масштабирования видео.

en: You have the latest version of VLC media player.
ru: Вы используете самую последнюю версию медиаплеера VLC.

en: You have two choices:
     - The interface will resize to the native video size
     - The video will fit to the interface size
     By default, interface resize to the native video size.
ru: Возможны два варианта:
    - Интерфейс будет подгоняться под размер видео.
    - Видео будет масштабировано под интерфейс.
    По умолчанию интерфейс подстраивается под исходный размер видео.

en: You just need to fill one of the three following parameters, VLC will autodetect the other using the original aspect ratio
ru: Вам нужно заполнить только один из трёх следующих параметров, VLC сам определит другие, исходя из соотношения сторон

en: You must set a name for the profile.
ru: У профиля должно быть название.

en: You normally have to feed the shoutcast module with Ogg streams. It is also possible to stream MP3 instead, so you can forward MP3 streams to the shoutcast/icecast server.
ru: Обычно необходимо передавать модулю Shoutcast потоки Ogg. Также возможно вместо этого вещать в MP3, так что вы можете передавать потоки MP3 на сервер Shoutcast/Icecast.

en: You should configure your speaker layout with "Audio Midi Setup" in /Applications/Utilities. VLC will output Stereo only.
ru: Вы должны определить схему динамиков с помощью утилиты «Audio Midi Setup», находящейся в /Applications/Utilities. Сейчас используется режим стерео.

en: Your Mac does not seem to be equipped with a suitable input device. Please check your connectors and drivers.
ru: Скорее всего, этот Mac не имеет подходящего устройства ввода. Необходимо проверить соединения и драйверы.

en: Your account was rejected.
ru: Эта учётная запись отклонена.

en: Your connection attempt to the server was rejected.
ru: Сервер отклонил эту попытку подключения.

en: Your display will be opened and played in order to stream or save it.
ru: Ваш экран будет открыт для использования и начнётся передача или сохранение потока в файле.

en: Your input can't be opened
ru: Этот источник не открывается

en: Your password was rejected.
ru: Этот пароль был отклонён.

en: Your system BD+ decoding library does not work. Missing configuration?
ru: Установленная в системе библиотека декодирования BD+ не работает. Неправильная конфигурация?

en: Your window manager does not provide a list of applications.
ru: Ваш оконный менеджер не позволяет получить список приложений.

en: ZPL playlist import
ru: Импорт плейлиста ZPL

en: Zero Order Hold (fastest)
ru: Экстраполятор нулевого порядка (быстрый)

en: Zhuang
ru: Чжуань

en: Zip access
ru: Доступ к Zip

en: Zip files filter
ru: Zip-файлы

en: Zone 0: Top gradient
ru: Зона 0: сверху

en: Zone 0:top
ru: Зона 0:сверху

en: Zone 1: Right gradient
ru: Зона 1: справа

en: Zone 1:right
ru: Зона 1:справа

en: Zone 2: Bottom gradient
ru: Зона 2: снизу

en: Zone 2:bottom
ru: Зона 2:снизу

en: Zone 3: Left gradient
ru: Зона 3: слева

en: Zone 3:left
ru: Зона 3:слева

en: Zone 4: Summary gradient
ru: Зона 4: общая

en: Zone 4:summary
ru: Зона 4:общая

en: Zone Layout for the build-in Atmo
ru: Разбиение на зоны для встроенного Atmo

en: Zones on left / right side
ru: Число зон слева/справа

en: Zoom
ru: Увеличение

en: Zoom In
ru: Увеличение

en: Zoom Out
ru: Уменьшение

en: Zoom mode: %s
ru: Режим увеличения: %s

en: Zoom video
ru: Масштаб видео

en: Zooming reset
ru: Сброс масштаба

en: Zulu
ru: Зулусский

en: [Display]
ru: [Показать]

en: [Filebrowser]
ru: [Браузер]

en: [Global]
ru: [Глобальный]

en: [Loop]
ru: [Цикл]

en: [Player]
ru: [Проигрыватель]

en: [Playlist]
ru: [Плейлист]

en: [Random]
ru: [Случайный порядок]

en: [Repeat]
ru: [Повтор]

en: [cdda:][device][@[track]]
ru: [cdda:][устройство[@[дорожка]]

en: [vcd:][device][#[title][,[chapter]]]
ru: [vcd:][устройство][#[раздел][,[глава]]]

en: add --advanced to your command line to see advanced options.
ru: добавьте к команде --advanced, чтобы увидеть дополнительные опции.

en: address to bind to (helper setting for dst)
ru: Адрес для привязки (вспомог. параметр bind для dst)

en: address:port to bind vlc to listening incoming streams helper setting for dst,dst=bind+'/'+path. dst-parameter overrides this
ru: адрес:порт, к которому привязывается VLC для принятия входящих потоков (вспомогательный параметр для dst, dst=bind+'/'+path). Параметр dst переопределяет его

en: antiflicker
ru: Устранение мерцания

en: antiflicker video filter
ru: Видеофильтр Устранение мерцания

en: ask for extra verbosity when displaying help
ru: спрашивать о дополнительных подробностях во время показа справки

en: audio
ru: аудио

en: auto
ru: автоматический

en: auto - let encoder decide based upon input (Best)
ru: авто - выбор режима по входному видео (лучше)

en: automatic - let encoder decide based upon input (Best)
ru: Авто - кодер определяет по входному видео (лучше)

en: avparser packetizer
ru: Упаковщик avparser

en: blocks
ru: блоков

en: buffers
ru: буферов

en: checkerboard
ru: шахматка

en: clean effects
ru: исключительно эффекты

en: column alternation
ru: по столбцам

en: core program
ru: основная программа

en: dB
ru: дБ

en: debug
ru: отладка

en: decoder
ru: декодер

en: defines the how the output color should be calculated based on previous color
ru: Определяет, как выводимый цвет будет зависеть от предыдущего цвета

en: device, fifo or filename
ru: Устройство, именованный канал или имя файла

en: device, fifo or filename to write yuv frames too.
ru: Имя устройства, канала или файла для записи yuv-кадров.

en: disabled
ru: отключено

en: end
ru: конец

en: errors
ru: ошибки

en: exchange puzzle
ru: перемена мест

en: extended selection list
ru: расширенный список выбора

en: filename for stream (helper setting for dst)
ru: Файл для потока (вспомог. параметр path для dst)

en: fixed
ru: фиксированный

en: float
ru: дробное

en: fnordlicht options
ru: Параметры fnordlicht

en: for devices with more than five channels / zones write down here for each channel the zone number to show and separate the values with , or ; and use -1 to not use some channels. For the classic AtmoLight the sequence 4,3,1,0,2 would set the default channel/zone mapping. Having only two zones on top, and one zone on left and right and no summary zone the mapping for classic AtmoLight would be -1,3,2,1,0
ru: Для устройств с более чем пятью каналами/зонами укажите здесь номера зон для каждого канала, разделяя их , или ; и указывая -1, если нужно пропустить канал. Например, для классического AtmoLight стандартное сопоставление следует определить как «4,3,1,0,2», а чтобы назначить 2 зоны сверху, по 1 слева и справа, и без общей зоны, нужно указать сопоставление «-1,3,2,1,0».

en: force coding frame as separate interlaced fields
ru: кодировать кадр как чересстрочные поля

en: force coding frame as single picture
ru: кодировать кадр как одно изображение

en: fps
ru: к/с

en: frame alternation
ru: по кадрам

en: frames
ru: кадров

en: full
ru: непрозрачность

en: full - Motion compensation blocks fully overlap
ru: Полное - блоки перекрываются полностью

en: full - One code block per subband
ru: Полный — один блок кода на субполосу

en: gzip decompression
ru: Распаковка данных gzip

en: hearing impaired
ru: текст для плохо слышащих

en: height of the overlapping area (in %)
ru: Высота области накладывания (в %)

en: iOS OpenGL video output
ru: Вывод видео через OpenGL (для iOS)

en: iTunes Music Library importer
ru: Импорт музыкальной библиотеки iTunes

en: if you want the AtmoLight control software to be launched by VLC, enter the complete path of AtmoWinA.exe here.
ru: Полный путь к AtmoWinA.exe для запуска управляющей программы AtmoLight из VLC.

en: in
ru: в

en: integer
ru: целое

en: it contains the average of all pixels in the sample image (only useful for single channel AtmoLight)
ru: Подсчитывать среднее значение всех пикселов в изображении (имеет смысл только с одноканальным AtmoLight)

en: jigsaw puzzle
ru: пазл

en: large - use large code blocks
ru: Большой — используются большие блоки

en: large - use large motion compensation blocks
ru: Большой - использовать большие блоки компенсации

en: last.fm username or password is incorrect. Please verify your settings and relaunch VLC.
ru: Неправильное имя пользователя или пароль на last.fm. Проверьте настройки и перезапустите VLC.

en: last.fm: Authentication failed
ru: last.fm: Не удаётся пройти авторизацию

en: left and right side having always the same number of zones
ru: Слева и справа всегда выделяется одинаковое число зон

en: length of the overlapping area (in %)
ru: Длина области накладывания (в %)

en: libavcodec can do error resilience.
    However, with a buggy encoder (such as the ISO MPEG-4 encoder from M$) this can produce a lot of errors.
    Valid values range from 0 to 4 (0 disables all errors resilience).
ru: libavcodec может сообщать об ошибках.
    Однако некоторые дефектные кодеры (например, ISO MPEG-4 от M$) генерируют слишком много ошибок.
    Возможные значения параметра — от 0 до 4 (0 отключает все сообщения).

en: libavformat AVIO access
ru: адаптер AVIO (libavformat)

en: libavformat AVIO access output
ru: вывод AVIO (libavformat)

en: libprojectM effect
ru: Эффект libprojectM

en: makes the sample grid visible on screen as white pixels
ru: Отображать на экране сетку белыми пикселами

en: medium - use medium motion compensation blocks
ru: Средний - использовать блоки среднего размера

en: medium - use medium sized code blocks
ru: Средний — используются средние блоки

en: middle position (in %)
ru: Расположение середины (в %)

en: motion
ru: Движение

en: motion control interface
ru: Интерфейс управления движением

en: ms
ru: мс

en: no
ru: нет

en: no configuration option will be loaded nor saved to config file
ru: Никакая опция конфигурации не будет загружена или записана в конфигурационный файл

en: none
ru: нет

en: none - Motion compensation blocks do not overlap
ru: Нет - блоки компенсации движения не перекрываются

en: none: use closed GOPs only
    normal: use standard open GOPs
    bluray: use Blu-ray compatible open GOPs
ru: none: использовать только закрытые GOP
    normal: использовать стандартные открытые GOP
    bluray: использовать открытые GOP, совместимые с Blu-ray

en: offsets
ru: смещения

en: output module to write to Blackmagic SDI card
ru: Модули вывода через плату Blackmagic SDI

en: packetizer
ru: упаковщик

en: packets
ru: пакетов

en: partial - Motion compensation blocks only partially overlap
ru: Частичное - блоки перекрываются только частично

en: perceptual distance
ru: Воспринимаемое расстояние

en: perceptual distance to calculate perceptual weight
ru: воспринимаемое расстояния для вычисления воспринимаемой высоты

en: perceptual weighting method
ru: Метод взвешивания

en: play list
ru: плейлист

en: print a list of available modules
ru: показать список доступных модулей

en: print a list of available modules with extra detail
ru: показать список доступных модулей с указанием дополнительной информации

en: print help for VLC (can be combined with --advanced and --help-verbose)
ru: показать справку по VLC (может совмещаться с --advanced и --help-verbose)

en: print help for VLC and all its modules (can be combined with --advanced and --help-verbose)
ru: показать справку по VLC и всем его модулям (может совмещаться с --advanced и --help-verbose)

en: print help on a specific module (can be combined with --advanced and --help-verbose). Prefix the module name with = for strict matches.
ru: показать справку по определённому модулю (может совмещаться с --advanced и --help-verbose). Если необходимо точное совпадение, то следует добавить = перед названием модуля.

en: print version information
ru: показать информацию о версии

en: projectM configuration file
ru: Файл конфигурации projectM

en: projectM preset path
ru: Путь предустановок projectM

en: px
ru: пкс

en: reset the current config to the default values
ru: сбросить текущую конфигурацию к параметрам по умолчанию

en: resets the current plugins cache
ru: очистить текущий кэш расширений

en: row alternation
ru: по строкам

en: s
ru: с

en: sec.
ru: с.

en: selection list
ru: список выбора

en: side by side
ru: рядом

en: sliding puzzle
ru: пятнашки

en: small - use small code blocks
ru: Маленький — используются небольшие блоки кода

en: small - use small motion compensation blocks
ru: Маленький - использовать небольшие блоки

en: string
ru: строка

en: subpicture
ru: слои

en: swap puzzle
ru: перестановка

en: top bottom
ru: одно под другим

en: tx3g subtitles
ru: Субтитры tx3g

en: tx3g subtitles decoder
ru: Декодер субтитров tx3g

en: type
ru: тип

en: unknown
ru: н/д

en: unknown type
ru: Неизвестный тип

en: use alternate config file
ru: использовать альтернативный файл конфигурации

en: use open GOP, for bluray compatibility use also bluray-compat option
ru: использовать открытые GOP, для совместимости с Blu-ray требуется также параметр bluray-compat

en: v4l2 controls
ru: Настройки v4l2

en: v4l2 driver controls
ru: Настройки драйвера v4l2

en: vcdx://[device-or-file][@{P,S,T}num]
ru: vcdx://[устройство-или-файл][@{P,S,T}номер]

en: video
ru: видео

en: visual impaired commentary
ru: комментарии для плохо видящих

en: warnings
ru: предупреждения

en: x264 advanced options, in the form {opt=val,op2=val2} .
ru: Расширенные параметры x264, в форме {opt=val,op2=val2}.

en: x264 advanced options.
ru: Расширенные параметры x264

en: x264 preset and tuning selection
ru: Выбор предустановки и настроек x264

en: x264 profile and level selection
ru: Выбор профиля и уровня x264

en: yes
ru: да

en: yes: %@ @ %@ kb/s
ru: да: %@ @ %@ кб/с

en: yes: from %@ to %@
ru: да: с %@ по %@

en: | achan [X]. . . . . . . . . .  set/get audio channels
ru: | achan [X]. . . . . . . .  задать/получить аудиоканалы

en: | add XYZ  . . . . . . . . . . . . add XYZ to playlist
ru: | add XYZ  . . . . . . . .  добавить XYZ в плейлист

en: | adev [device]  . . . . . . . .  set/get audio device
ru: | adev [устройство]  . . .  задать/получить аудиоустройство

en: | atrack [X] . . . . . . . . . . . set/get audio track
ru: | atrack [X] . . . . . . .  задать/получить аудиодорожку

en: | bytes sent       : %8.0f KiB
ru: | отправлено байт                    : %8.0f КиБ

en: | chapter [X]  . . . . set/get chapter in current item
ru: | chapter [X]  . . . . . .  задать/получить главу текущей позиции

en: | chapter_n  . . . . . .  next chapter in current item
ru: | chapter_n  . . . . . . .  следующая глава в текущей позиции

en: | chapter_p  . . . .  previous chapter in current item
ru: | chapter_p  . . . . . . .  предыдущая глава в текущей позиции

en: | clear . . . . . . . . . . . . . . clear the playlist
ru: | clear . . . . . . . . . . очистить плейлист

en: | demux bitrate    :   %6.0f kb/s
ru: | битрейт на демультиплексоре        :   %6.0f Кб/с

en: | demux bytes read : %8.0f KiB
ru: | прочитано байт на демультиплексоре : %8.0f КиБ

en: | enqueue XYZ  . . . . . . . . . queue XYZ to playlist
ru: | enqueue XYZ  . . . . . .  добавить XYZ в очередь плейлиста

en: | f [on|off] . . . . . . . . . . . . toggle fullscreen
ru: | f [on|off] . . . . . . .  вкл./выкл. полноэкранный режим

en: | faster . . . . . . . . . .  faster playing of stream
ru: | faster . . . . . . . . .  ускоренное воспроизведение потока

en: | fastforward  . . . . . . . .  .  set to maximum rate
ru: | fastforward  . . . . . .  установить максимальную скорость

en: | frame. . . . . . . . . .  play frame by frame
ru: | frame. . . . . . . . . .  покадровое воспроизведение

en: | get_length . . . .  the length of the current stream
ru: | get_length . . . . . . .  длина текущего потока

en: | get_time . . seconds elapsed since stream's beginning
ru: | get_time . . . . . . . .  время с начала воспроизведения потока (сек.)

en: | get_title . . . . .  the title of the current stream
ru: | get_title . . . . . . . . название текущего потока

en: | goto . . . . . . . . . . . . . .  goto item at index
ru: | goto . . . . . . . . . .  перейти к позиции по индексу

en: | help . . . . . . . . . . . . . . . this help message
ru: | help . . . . . . . . . .  эта справка

en: | info . . . . .  information about the current stream
ru: | info . . . . . . . . . .  информация о текущем потоке

en: | input bitrate    :   %6.0f kb/s
ru: | битрейт на входе                   :   %6.0f Кб/с

en: | input bytes read : %8.0f KiB
ru: | прочитано байт на входе            : %8.0f КиБ

en: | is_playing . . . .  1 if a stream plays, 0 otherwise
ru: | is_playing . . . .  . . . 1 - если поток проигрывается, 0 - в противном случае

en: | key [hotkey name] . . . . . .  simulate hotkey press
ru: | key [название клавиши] . . . . . .  симулировать нажатие горячей клавиши

en: | logout . . . . . . .  exit (if in socket connection)
ru: | logout . . . . . . . . .  выход (при соединении через сокет)

en: | loop [on|off] . . . . . . . . . toggle playlist loop
ru: | loop [on|off] . . . . . . вкл./выкл. зацикливание плейлиста

en: | next . . . . . . . . . . . . . .  next playlist item
ru: | next . . . . . . . . . .  следующая позиция в плейлисте

en: | normal . . . . . . . . . .  normal playing of stream
ru: | normal . . . . . . . . .  нормальное воспроизведение потока

en: | pause  . . . . . . . . . . . . . . . .  toggle pause
ru: | pause  . . . . . . . . .  вкл./выкл. паузу

en: | play . . . . . . . . . . . . . . . . . . play stream
ru: | play . . . . . . . . . .  воспроизвести поток

en: | playlist . . . . .  show items currently in playlist
ru: | playlist . . . . . . . .  показать имеющиеся позиции в плейлисте

en: | prev . . . . . . . . . . . .  previous playlist item
ru: | prev . . . . . . . . . .  предыдущая позиция в плейлисте

en: | quit . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  quit vlc
ru: | quit . . . . . . . . . .  закрыть VLC

en: | random [on|off] . . . . . . .  toggle random jumping
ru: | random [on|off] . . . . . вкл./выкл. случайный порядок

en: | repeat [on|off] . . . .  toggle playlist item repeat
ru: | repeat [on|off] . . . . . вкл./выкл. повтора позиций в плейлисте

en: | rewind  . . . . . . . . . . . .  set to minimum rate
ru: | rewind  . . . . . . . . . установить минимальную скорость

en: | seek X . . . seek in seconds, for instance `seek 12'
ru: | seek X . . . . . . . . .  переход ко времени (в сек.), например, «seek 12»

en: | sending bitrate  :   %6.0f kb/s
ru: | битрейт на отправке                :   %6.0f Кб/с

en: | slower . . . . . . . . . .  slower playing of stream
ru: | slower . . . . . . . . .  замедленное воспроизведение потока

en: | snapshot . . . . . . . . . . . . take video snapshot
ru: | snapshot . . . . . . . .  сделать снимок видео

en: | stats  . . . . . . . .  show statistical information
ru: | stats  . . . . . . . . .  вывод статистической информации

en: | status . . . . . . . . . . . current playlist status
ru: | status . . . . . . . . .  текущий статус плейлиста

en: | stop . . . . . . . . . . . . . . . . . . stop stream
ru: | stop . . . . . . . . . .  остановить поток

en: | strack [X] . . . . . . . . .  set/get subtitle track
ru: | strack [X] . . . . . . . . .  установить/получить дорожку субтитров

en: | title [X]  . . . . . . set/get title in current item
ru: | title [X]  . . . . . . .  задать/получить заглавие текущей позиции

en: | title_n  . . . . . . . .  next title in current item
ru: | title_n  . . . . . . . .  следующее заглавие в текущей позиции

en: | title_p  . . . . . .  previous title in current item
ru: | title_p  . . . . . . . .  предыдущее заглавие в текущей позиции

en: | vcrop [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video crop
ru: | vcrop [X]  . . . . . . .  задать/получить режим кадрирования видео

en: | voldown [X]  . . . . . .  lower audio volume X steps
ru: | voldown [X]  . . . . . .  уменьшить уровень громкости на X делений

en: | volume [X] . . . . . . . . . .  set/get audio volume
ru: | volume [X] . . . . . . .  задать/получить значение уровня громкости

en: | volup [X]  . . . . . . .  raise audio volume X steps
ru: | volup [X]  . . . . . . .  увеличить уровень громкости на X делений

en: | vratio [X]  . . . . . . . set/get video aspect ratio
ru: | vratio [X]  . . . . . . . задать/получить соотношение сторон видео

en: | vtrack [X] . . . . . . . . . . . set/get video track
ru: | vtrack [X] . . . . . . .  задать/получить видеодорожку

en: | vzoom [X]  . . . . . . . . . . .  set/get video zoom
ru: | vzoom [X]  . . . . . . .  задать/получить значение увеличения видео
